vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, kon95, gfilip, ahill2, Lazy Dog, lidbab, grag, camber

Twitter

Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 14, 2013, 12:46 »
Ναι ρε παιδιά, τα έχω δει κι εγώ τα βιντεάκια παλιότερα, αλλά.. Εκεί δείχνει 8 άτομα σε υπολογιστές, 7 σε διευθυντικές θέσεις, και 80 υπαλλήλους. Αυτό είναι το εργοστάσιο; Και το αφήνω αυτό, μπορώ να αναθεωρήσω, το τύλιγμα όμως πρέπει να γίνεται από μηχανή κι έχω το επιχείρημα. Όλο και κάποιος θα έχει πάρει κινέζικο genesis έτοιμο στημένο, σωστά; Εκεί πράγματι είναι με το χέρι, και φαίνεται και δεν έχεις κι αμφιβολία. Έχετε πάρεικι  εργοστασιακό όμως ή έτοιμες αντιστάσεις να τις δείτε απευθείας, όπως οι έτοιμες του dream που έχω μπροστά μου. Την κόλληση με τα σύρματα άνθρωπος, και τη συναρμολόγηση, αλλά τις σπείρες που είναι ίδια διάμετρος ακριβώς, και είναι τόσο σωστά κύκλοι κι όχι οβαλοειδές, και απόσταση μεταξύ των σπειρών μικρότερη από το πάχος του σύρματος, πρέπει να βγαίνουν έτοιμες.


Υ.Γ.:Άλλο το αν δουλεύει έτσι, άλλο αν μπορεί να το κάνει άνθρωπος.

Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 14, 2013, 12:48 »
Γίνονται με το χέρι. Πήγαινε σε ένα κατάστημα και κοίτα την αντίσταση δυο ίδιων ατμοποιητών
εργοστασιακών, ακόμα και τα φιτίλια έχουν διαφορετικό μήκος και τοποθέτηση όπως και το σύρμα
με τις σπείρες.

Αλλά δεν έχω καταλάβει τι μας νοιάζει  :)) :))
Μήπως δεν θα ατμίσουμε αν είναι με το χέρι ή από μηχανή τοποθετημένη η φιτιλοαντίσταση ?  :))

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 14, 2013, 12:53 »
Αν υποθεσουμε οτι τα κανει μηχανη τοτε που οφειλονται ολες αυτες οι διακυμανσεις στην ποιοτητα των κεφαλων?
Γιατι το ξαναλεω αν ηταν μηχανης η πιο καλη κεφαλη δεν θα ηταν δυσκολο να αντιγραφει απο την οποιαδηποτε εταιρια.
Ακομα και στους τοτε 510-901 κτλ οσες φορες ανοιγα ατμοποιητες δεν υπηρχε το ιδιο στησιμο σε ολους και που ηταν απο τον ιδιο προμηθευτη (θελω να πιστευω)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 14, 2013, 13:10 »
Ότι δε με απασχολεί δε με απασχολεί, είχε τύχει και απάντησα σε μία ερώτηση για τον evod κι έγινε θέμα. Οι κεφαλές συναρμολογούνται από χέρι, και αυτό το πίστευα και πιο παλιά γιατί απλά είναι τόσο εύκολο να επισκευαστούν από τον πιο άπειρο, ευκολότερα στις περισσότερες των περιπτώσεων από επισκευάσιμους. Εκεί παίζει και να βραχυκυκλώνουν λοιπόν, και αν το κόλλημα των συρμάτων γίνεται από χέρι, που όπως είδαμε γίνεται σίγουρα σε κάποιους εγοστασιακούς, τότε και η διαφορά στα Ω εξηγείται. Η διαφορά είναι
(υποθέτω κι εγώ, δεν έχω πάειν στην Κίνα..)
 ότι ο κατασκευαστής υπάλληλος που φτιάχνει, όπως "ανοίγει" τις σπείρες για να βάλει την αντίσταση μέσα στον ατμοποιητή, γιατί όπως είπα πριν είναι τέρμα κολλητά η μία σπείρα στην άλλη, την αλλάζει κάπως.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 14, 2013, 13:58 »
Οι σπείρες όπως έγραψα πιο πάνω γίνονται 100% σε σπιραλομηχανή, παρόμοια με αυτή που κάνει ελατήρια. Το πέρασμα του φιτιλιού γίνεται είτε πάνω στην σπιραλομηχανή είτε περαστό...
όπως για παράδειγμα έχω περιγράψει σε αυτό το θέμα.
Το πρόβλημα είναι ότι μετα τη κατασκευή των σπειρών χρειάζεται χειρισμός για την τοποθέτηση του non (σε περίπτωση που γίνεται μετά) αλλά και η τοποθέτηση στη βάση/κεφαλή, οπότε εκεί γίνεται η πατάτα...
Άλλες φορές οι σπείρες δεν έχουν ανοίξει ή έχουν συσσωρευτεί μονόπαντα από λάθος χειρισμό κατα την τοποθέτηση, άλλες φορές έχουν πατηθεί και είναι πλάγιες... τέτοια συμβαίνουν...

Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:31 »
Άρα με το χέρι , ας ελπίσουμε όμως όχι με χέρι μικρού παιδιού, ας ελπίσουμε !
γιατί στα video είδα κάποιους αμάλλιαστους  :))

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 14, 2013, 15:05 »
γεια σας παιδια, πιστευω οτι θα βοηθησει το λινκ που βαζω...ειναι για να φτιαχνει κανεις αντισταση με ιση αποσταση σπειρων.
επισης δειχνει πως να βαλεις και 4πλο φυτιλι μεσα στις σπειρες  αλλα λιγοι το χρειαζονται αυτο.


κοταξτε τι κανει το παληκαρι.....





Σιγουρα οσοι θα βλεπαμε μια τετοια αντισταση θα νομιζαμε οτι λογω των ισων αποστασεων των σπειρων  οτι εγινε απο μηχανη !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 15:31 από lefthedef »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις εργοστασιακών: χειροποίητες ή μηχανής;
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 14, 2013, 15:39 »
Αν γίνονται με το χέρι σίγουρα έπεσα σε άπειρο,αν με μηχανήματα τότε είναι για φούντο,1,8ohm γράφει κεφαλή και όταν την μετράς 2,2ohm!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9150 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364