vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Φιτιλοαντίσταση για γεύση

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 06, 2013, 16:10 »
Μόλις διάβαζα αυτό νήμα! Πολύ μπέρδεμα. Ευτυχώς που ο ντριπερακος μου δουλεύει ρολόι με λίγα Βατ...

Για το σύρμα είχα και εγώ την ίδια απορία. Ειδικά το NR φαίνεται με το μάτι ότι πυρωνει ΠΟΛΥ απο το φλογιστρο. Αλλά ο ντριπερ δεν θέλει πολλά στριψιματα για να καταπονειται πολύ το σύρμα. Το ένα στον πόλο και το άλλο στις σπείρες. Το αφήνω να κρυώνει και καλά. Πάντως μετά το κάψιμο από το φλογιστρο η φυτίλι αντίσταση πάει καλύτερα από όταν ήταν καινούρια. Καινούρια μου έβγαλε 2 μέρες περίπου και τώρα βαδίζω στην τρίτη. Λογικά το βράδυ θα κάνω ένα καψιματακι πάλι και ας μην έχω καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:19 »
exispathi αγνοησε επιλεκτικα την πρωτη παραγραφο  :))

Παντα καιω το φυτιλι προτου φτιαξω νεα αντισταση. Αν δεν το καψω, παρ ολη την καλη (θεωρω) ποιοτητα του φυτιλιου που χρησιμοποιω, θελω μισο με ενα μλ μεχρι να στρωσει η γευση, η οποια εχει ενα ολιγον στυφοπλαστικο. Ενω εχοντας καψει το φυτιλι, η γευση ερχεται απο την πρωτη τζουρα οπως πρεπει. Το καιω κρατωντας το με ενα τσιμπιδακι στο αναμμενο ματι της κουζινας (αεριο) μεχρι να πυρωσει για κανενα λεπτο. Οντως "σκληραινει" μετα, αλλά μεχρι να το χειριστω-ταλαιπωρησω μετα στριβοντας την αντισταση ξαναμαλακωνει.

Δοκιμασα και εγω να καψω χρησιμοποιημενη φυτιλοαντισταση. Καθαριζει τελειως, φευγουν ολα, αλλά στα διαστηματα μεταξυ των σπειρων φανταζει "θολό" το φυτιλι. Δεν ειδα καμμια διαφορά στην γευση, ηταν σαν καινουργια, αλλά ψυχολογικα κατι μου εκανε, οποτε δεν το κανω πια.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:39 »
Για την τελευταία παράγραφο. Τελικά την εκαψα τώρα. Και παρατήρησα ακριβώς αυτό που γράφεις. Ανάμεσα στις σπείρες μένει μια "μακα". Μια θολούρα να το πω. Το φιτίλι γίνεται σαν καινούριο πάλι αλλά εκεί ανάμεσα γίνεται κάτι σαν ένα σώμα. Όσο και αν το κάψεις. Τελικά έφτιαξα μια άλλη και φόρεσα.

Πάντως σαν γεύση μετά από κάψιμο χρησιμοποιημενης όπως έγραψα και πιο πάνω δεν είδα διάφορα. Απλά δεν ξέρω μήπως είναι ανθυγιεινό να χρησιμοποιείται η ίδια αντίσταση και φυτίλι για μακρό χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:43 »
χεχε... Λοιπόν επειδή έτυχε κι έκανα χθες σετάρισμα δεν είχα πετάξει ακόμα την παλιά και το έκαψα με το φλόγιστρο. Οκ, καθάρισε, ένας όμως τελευταίος προβληματισμός για τη μέθοδο αυτή αναγέννησης. Το φιτίλι όταν το καις χάνει λίγο πάχος σωστά; Τώρα λοιπόν που την έκαψα έτοιμη όπως ήταν, στο κέντρο  των σπειρών το κενό είναι αρκετό. Ή είναι ιδέα μου και την είχα φτιάξει εγώ έτσι από αρχή..;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:49 »
Δεν εχω διαπιστωσει (και δεν βλεπω τον λογο θεωρητικα) να χασει παχος το φυτιλι οταν το καις σε φωτια για κανα λεπτο.
Αντιθετα η αντισταση που το σφιγγει (οσο το σφιγγει) και το "καιει" συνεχως για καποιες μερες ατμισματος, ειναι λογικο να το ταλαιπωρησει. Οπως ειναι λογικο να κανει κι ενα κυκλο ζωης, και μετα απο καποιο καιρο χρησης να μην φουσκωνει-μουλιαζει-απορροφα οπως οταν ηταν ενα νεο και σφριγηλο παλληκαρι  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:55 »
bulli και γευση ειναι λιγο ασυμβατα.
Πολυ στεγνος και αγευστος ατμος τουλαχιστον για τα γουστα μου .
Ενα τρικ που με βοηθησε καπως να βελτιωσω την γευση του , ειναι το στριφτο συρμα ( πλεξουδα ) Αναγκαστικα θα κανεις περισσοτερες σπειρες αλλα ολο και κατι παραπανω θα παρεις σε γευση .

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 06, 2013, 18:56 »
Δεν πρόλαβα να κάνω εντιτ για κάτι σημαντικό που έχει σχέση με αυτό που λέτε.

Έβγαλα την χρησιμοποιημενη και φλογιστρομενη αντίσταση για εξέταση. Το φυτίλι εκτός αντίστασης ήταν μια χαρά. Όμως το κομμάτι μέσα στην αντίσταση διαλυόταν και έβγαζε ένα λεπτό χνούδι. Δεν μου άρεσε αυτό να πω την αλήθεια. Το ετριβες με τα δάχτυλα και γινόταν σαν χνουδωτη σκόνη. Δεν μου άρεσε σαν εικόνα να πω την αλήθεια. Οπότε μάλλον πάμε για αλλαγή σε καμένες αντιστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 06, 2013, 23:46 »
bulli και γευση ειναι λιγο ασυμβατα.
Πολυ στεγνος και αγευστος ατμος τουλαχιστον για τα γουστα μου .
Ενα τρικ που με βοηθησε καπως να βελτιωσω την γευση του , ειναι το στριφτο συρμα ( πλεξουδα ) Αναγκαστικα θα κανεις περισσοτερες σπειρες αλλα ολο και κατι παραπανω θα παρεις σε γευση .


θα διαφωνήσω... όλα είναι θέμα τροφοδοσίας.
Μπορεί να πετύχεις ένα καλό τροφοδοτικό φιτίλι και να δίνει το υγρό που πρέπει χωρίς το πρόβλημα που λές, ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα εχω με ένα κομματάκι σκέτο mesh που μου είχε περισσέψει από κάτι δοκιμές με genesis....

Τωρα σε σχέση με το θέμα... γεύση πέρνεις όταν ατμοποιείς μεγάλη ποσότητα υγρού... για να γίνει αυτό χρειάζονται:
1. Επαρκής τροφοδοσία
2. Επαρκής ισχύς
3. Όσο το δυνατό μεγαλύτερο μήκος σύρματος ωστε να είναι όσο το δυνατό περισσότερο υγρό.

Γενικά τη πιο πλούσια γεύση δίνουν μεγάλα σύρματα με αρκετές σπείρες, αυτό είναι πολύ φανερό σε dripping όπου το θέμα τροφοδοσία δεν παίζει... 6 ή ακόμα και 7 σπείρες με 20αρι σύρμα μου έχουν δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα... φυσικά χρειάζονται και 10+ Watt
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2013, 23:54 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 10:21 »
Υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας με διάμετρο σύρμα - σπείρες - τι αντίσταση κάνει και τι Watt θέλει?


Είμαι νέος αλλά θέλω να μάθω :eyesplash:

Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 10:23 »

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 10:29 »
Ευχαριστώ :thumpup:


Για μηνυματα που εκφραζουν συμφωνια και επιδοκιμασια με ή χωρις κειμενο μπορειτε να επιλεξτε το κουμπι bravo.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9388.msg342058.html#msg342058
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2013, 15:33 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34135 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12