vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Φιτιλοαντίσταση για γεύση

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« στις: Μαΐου 23, 2013, 17:17 »
Έχω μια απορία.
Είμαι ατμιστης 2 χρόνια τώρα και τον δεύτερο χρόνο ασχολούμαι με επισκευασιμους τύπου bully.

Μπορει κάποιος να μου συστήσει φιτιλοαντισταση που να σου δίνει τη καλύτερη γεύση γιατι δεν μπορω με τπτ να τα καταφέρω;

Απο χτύπημα και όγκο όσο θες αλλα γεύση σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω ίσως να χρησιμοποιώ κακή ποιότητα φιτιλι.

Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.


Ευχαριστωωωωωωωω

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2013, 17:23 »
Μήπως έχεις "μπουχτίσει" το άρωμα?
Αλλά ρίξε μια ματια και εδω
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12168.msg536587.html#msg536587

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 23, 2013, 17:41 »
Απο αυτά που έχω καταλάβει εγώ...
1.Σίγουρα κεραμικό.
Έχω επιλέξει να ατμίζω φυτίλι με έναν dripper.
2.Έχει διαφορά απο ατμοποιητές με sera.
Φυτίλι.
3.Έχω κάπου 10 μέρες που τον στήνω με διπλό 3αρι φυτίλι και κατάλαβα οτι και αυτό κάνει διαφορά τουλάχιστον στο οτι αργεί παραπάνω να στεγνώσει.
Μαραφέτια, μπιστόλι By SEB,κάτι που έχει το κύκλωμα του Vamo και ένα nemesis...
Οι αντιστάσεις ταβάνι το 1,5Ohm.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2013, 20:28 από hemlock »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 23, 2013, 18:16 »
Θα συμφωνήσω όχι σε όλα αλλά στα βασικά με τον hemlock. Δηλαδή.. Το κεραμικό κάνει δουλειά, όσο κι αν δεν έχει λογική, το παχύ φυτίλι επίσης, το πιο βασικό αν θες γεύση στο έπακρο κατά τη γνώμη μου, το dripping. Και μένα με κουράζουν και δεν τους χρησιμοποιώ συχνά, αλλά, επισκευάσιμος ή μη, σε dripping έχω δει την πιο έντονη γεύση. Πολλοί (προβλέπω) θα σου πουν και genesis, αλλά αυτό μετά μπαίνει σε θέμα και τι υγρό κάνεις... Δεν είχα bully, μόνο στο σχολείο μερικούς, αλλά το να στάζεις πάνω στην αντίσταση υγρό δύσκολα νικιέται.

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 23, 2013, 21:13 »
Δλδ αναγκαστικά πάμε για τύπου Οδυσσέα;

Περιμένω 2 στυλ genesis να δοκιμάσω. 

Στο λινκ που έβαλε ο Wilde αν βάλω mesh αντί για φιτιλι θα έχει διαφορα;

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 23, 2013, 21:16 »
Άλλο άτμισμα θα έχεις με τους genesis,πολλύ διαφορετικό (πάντα πάνω σε VV) ...
Εσύ επιλέγεις.

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 23, 2013, 21:29 »
Η δικιά μου εμπειρία λέει :
->Φιτίλι όσο μικρότερος ο θάλαμος ατμοποίησης τόσο καλύτερη γεύση (Diver-Killer-Iatty έχω τον Diver,δοκίμασα καλά στημένους killer και όλοι λένε για τον iatty)+ κεραμικό + κάποια watt παραπάνω. Driping μια κλάση πάνω για εμένα (έχω το σοκολατάκι δοκίμασα και τον DRipper) και πάλι με κεραμικό και σχετικά μικρούς θαλάμους ατμοποίησης , Vision Eternity (και κλώνοι ακολουθούν σε γεύση)
->Mesh καμία σχέση με το φιτίλι, αρώματα που κάνω στο mesh δεν μπορώ να ατμίσω σε φιτιλάτο και αντίθετα. Γενικά το mesh δίνει καθαρότερη και αναλυτικότερη γεύση (σε αναμίξεις αρωμάτων αρκετών δεν το προτείνω)

Συμπέρασμα ότι είναι καλά στημένο θα σου δώσει αποδώσει, δυστυχώς η ποιότητα του φιτιλιού παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και το στήσιμο σου. Τα μηχανικά mod επίσης θα σου δώσουν άλλη απόδοση από ένα πολυβολτικό (μιλάμε για Mod που δουλεύουν σωστά πάντα).

ΥΓ: ο Bulli φημίζεται για την πολύ καλή γεύση όταν στήνεται σωστά, προσωπική εμπειρία δεν έχω

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 23, 2013, 21:39 »
ιαττυ,ντριπερ ,κιλλερ απο οσους εχω δοκιμασει.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 23, 2013, 22:47 »
Με ριμπον κανθαλ πας ενα κλικ πανω σε γευση στον ατμοποιητη που χρησημοποιεις...
Αν μιλαμε για κλασικ μπουλη με σερα αναδεικνυει περισσοτερο τα καπνικα και το χανει στα φρουτα και τα γλυκα.
εγω τον στηνω με ριμπον κανθαλ 0,5χ0,1 5 σπειρες και διπλο δυαρι φυτιλι σε σχημα Γ παιρνωντας μια αντισταση 1,7 περιπου ..
και δινω μαχες για να χωρεσει και να μην ακουμπαω στην καμπανα...
η αλλιως 0,15 νικελιου 4 σπειρες και τριπλο δυαρι οταν τον εχω στο βμαχ (2,2 και πανω αντιστασεις)

Τωρα αν οι τζενεσις εχουν καλητερη γευση ή οι ατμοποιητες ντριπινγκ δεν ειναι στο θεμα μας ουτε απαντανε στην ερωτηση, αλλα εχουν αλλη γευση.... :laugh1: :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 16, 2013, 12:16 »
Αν καταφέρεις και βρεις υπομονη να στησεις meshατο ατμο, θα εχεις στάνταρ την καλύτερη δυνατη γεύση...Αλλιώς διαλέγεις ένα επισκευάσιμο με κεραμικο, (κάνει την διαφορα-true story), και δοκίμασε τον μέχρι να καταλήξεις σε κάτι που σου ταιριάζει...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 16, 2013, 18:03 »
Δοκιμασε πρωτα με  αυτον που εχεις να ..........
Μην σφιγγεις πολυ το συρμα επανω στο φιτιλι....χαλλαρα  :))
Καψε φιτλι και συρμα
Αν δουλευεις ενος χιλιοστου στον Α2 βαλε τεσσερα και πεντε φιτιλια
Δουλεψε το 20αρι συρμα που αργει να αρπαξει και κανει πιο ηρεμη ατμοποιηση
Παιξε με την αντισταση μπροστα η απεναντι απο την τρυπα
Προσεξε το σερα (ποιοτητα-ποιοτητα)
Και τελος αντιστασεις απο 2,0 εως 2,4 ωμ
Ο μπουλις θελει μεγαλες αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 06, 2013, 14:50 »
Ίσως δεν είναι το σωστό νήμα αλλά αν υπάρχει άλλο με παραπέμπετε εκεί.

Στο κεραμικό/φυτιλοαντισταση που έχει μαυρίσει το βγάζω και το καίω κάνα λεπτό με φλογιστρο. Το φιτίλι καθαρίζει τελείως και απλά παραμένει λίγο μαύρη ή αντίσταση. Ίσως όμως να αποκτά το χρώμα από την πυρωση. Η μαυρίλα σε φυτίλι αντίσταση είναι κατάλοιπα των υγρών ή κάτι άλλο? Εφόσον αυτά καούν με το φλογιστρο μπορούμε να πούμε ότι η φυτίλο  αντίσταση αναγεννήθηκε και την χρησιμοποιούμε άφοβα? Το έχω κάνει ήδη και από εκεί που είχα καμμενο τώρα είναι πολύ καλά. Το φυτίλι απλά ξεραθηκε λίγο σαν αίσθηση στο χέρι αλλά είναι ΟΚ από απορροφητικότητα. Η ευχέρεια που μας δίνει το κεραμικό του ντριπερ (η ανάλογων) να βγάζουμε εύκολα την αντίσταση και να καίμε τα κατάλοιπα σημαίνει ότι μπορούμε να κάνουμε και οικονομία αφού μπορούμε να ξαναχρησιμοποιησουμε? Η αν κάνει μια φυτιλοαντισταση πρέπει να αλλάξει ? Και αν ναι γιατί? 3 μέρες τώρα και είμαι πολύ καλά με την "αναγεννημένη" πάντως.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 06, 2013, 15:02 »
Θεωρώ πως η αντίσταση σαν μαυρίσει την πετάς. Κι αυτό γιατί έχω πάρει από διάφορα μαγαζιά φιτίλια, και ποτέ, ποτέ, δεν έκαψα το φιτίλι χωρίς να έχω μετά αυτήν την γεύση του καμμένου έστω στις πρώτες τζούρες. Και δεν είναι ευχάριστο. Πλέον όταν διαβάζω κάπου εδώ μέσα καίμε το φιτίλι γίνεται επιλεκτική αγνόηση, ναι οκ, κάπως το κάνετε, εγώ δέχομαι την προσωπική μου ανικανότητα ή πριγκηποσύνη και δεν θέλω να το κάνω. Το κεραμικό το καίω, και πάντα όταν κάνω καθαρισμό κεραμικού με φωτιά η γεύση έρχεται καλύτερη, καλύτερη δηλαδή από τις φορές που πλέον πρέπει να φτιάξω αντίσταση, αλλά βαριέμαι ή βιάζομαι τόσο που απλά σκουπίζω τον ατμοποιητή με χαρτί, πετάω μια καινούργια αντίσταση πάνω και το στρώνω στη δουλειά από εκεί που είχα μείνει.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 06, 2013, 15:08 »
Αυτό περίμενα και εγώ. Καμενιλα. Αλλά ήταν ΟΚ όμως. Να σου πω την αλήθεια ένα καψιματακι το κάνω στο καινούριο φιτίλι. Όχι για το "μερακλιδικο" αλλά για λόγους υγιεινής. Φυτίλι και αντίσταση δεν φαντάζομαι ότι βγαίνουν από συνθήκες υγιεινής. Οπότε έτσι για την ιδέα "καίω" ότι μπορεί να καεί. Άλλωστε φυτίλι και αντίσταση θεωρητικά είναι ακαυστα.

Η κάρβουνιλα είναι κατάλοιπα υγρών ή και τίποτα "παράγωγα" της αντίστασης κατά την χρήση?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτιλοαντίσταση για γεύση
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 06, 2013, 15:22 »
Θεωρητικά κατάλοιπα υγρών. Είχε εμφανιστεί ένας συμφορουμίτης όπου είχε αναφέρει για χημικές αντιδράσεις κατά την ατμοποίηση οπότε για χημική σύσταση παραγώγων αλλά δεν τον έχω ξαναπετύχει. Όπως και να είναι έχω και αυτό το ξερό που είπες πιο πριντου φυτιλιού, και στο κεραμικό του nautilus ΙΙ δε σε παίρνει να ξεραθεί και τελείως γιατί μετά πρέπει να το βγάλεις από το κεραμικό, καθώς μεταλλικά μέρη είνια μέσα στο κεραμικό και κάτω από την φιτιλοαντίσταση.


Ερώτηση μιας και το δοκιμάζεις έτσι. Ο φόβος μου όταν το δοκίμαζα πέραν του φιτιλιού ήταν και η ανθεκτικότητα του σύρματος non μετά την χρήση του, στη φλόγα του φλόγιστρο, και μετά ξανάπίεση στα τραβήγματα όπως τον σετάρεις. Όσες φορές έβγαλα σύρμα μετά από χρήση το non κοβόταν, σου έχει τύχει όταν ξαναβάζεις το κεραμικό σου στον ατμοποιητή και το σφίγγεις να κοπεί;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12