vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 7 χρήστες
rista, dkostas, Blackwolf, ramon, Doubt, Harris, JohnDag

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #270 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:30 »
Ερώτηση εξπρές!

Έστω οτι έχουμε καθαρή νικοτίνη (99%). Και έστω οτι έχουμε ένα μηδενικό υγρό που έχει ήδη ωριμάσει.

Αν προσθέσουμε νικοτίνη αργότερα, θα είναι έτοιμο για χρήση άμεσα ή θα πρέπει να το αφήσουμε να ωριμάσει πάλι?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #271 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:33 »
Γινε πιο σαφης φιλε μου τι σημαινει το 99% νικοτινη ?  μηπως εννοεις οτι εχεις μια αλλη βαση με νικοτινη μεσα (παραδειγματος 18αρα) και θελεις να την αναμείξεις με σκετη βαση (υγρο) χωρις νικοτινη ?

αν εννοεις αυτο .... τοτε καλυτερα να το αφησεις καποιες μερες για ενωθει με την νικοτινουχα βαση .. καμια εβδομαδα πιστευω  αναλογα το υγρο βεβαια αλλα και ποσο νικοτινουχα βαση εριξες μεσα ... και συνεχεια κουνημα να του κανεις περιοδικα.. 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #272 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:35 »
Ναι εννοειται. Πολυ καλη αναδευση και ωριμανση. Εχεις καθαρη νικοτινη; Θελει τεραστια προσοχη ακομη και απο τις αναθυμιασεις. Εγω δε θα εμπλεκα με τετοιες καταστασεις  :nope: .

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #273 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:37 »
Εννοώ 99% νικοτίνη (990 mg/ml)


Σημαντικό στην ερώτηση μου, γιατί δεν έχει μέσα PG ή VG ώστε να επηρεάσει το συνολικό ποσοστό βάσης του υγρού.


Γνωρίζω του κινδύνους και τις απαραίτητες προφυλάξεις  :)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #274 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:39 »
φιλε αυτο ειναι θανατος αν λιγο δεν προσεξεις δεν ηξερα καν οτι υπηρχε τετοια δυναμικη σε νικοτινη ..

ναι σιγουρα θελει και νομιζω πρωτα πρεπει να την σπασεις με βαση και μετα να κανεις οτι κανεις .. δηλαδη να φτοιαξεις μια βαση με τα ποσοστα νικοτινης που εσυ ατμιζεις και μετα αυτο να το ριξεις στο αλλο υγρο αφου πρωτα μελετησεις ποσο ακομα θα χασει αν γινει αυτη η αναμιξεη σε δυναμικη ακομα η νικοτινη ... 

και φανταζομαι πρωτα να αφησεις αυτη την νικοτινουχα βαση που θα φτοιαξεις να ωρημασει μονη της πρωτα ..  και στην περιπτωση αυτη ειναι οχι ωρημασνη ακριβως αλλα να παει η νιοκοτινη σε ολη την βαση ομοιορφα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #275 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:43 »
Ευχαριστώ Κώστα και για την απάντηση και για το ενδιαφέρον.


Μην ανησυχείς, παίρνω προφυλάξεις και με το παραπάνω, και όχι δεν το συστήνω σε κανέναν να την χρησιμοποιεί σε τέτοιες δυναμικές.


Είναι εξαιρετικές οι συνθήκες και βρέθηκα να την έχω σε τέτοια αναλογία.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #276 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 22:47 »
αυτη η ποσοτητα θα κρατησει για να μας προμηθευεις ολους ...λολ :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #277 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 23:01 »
Χαχα, σίγουρα θα έχω για καιρό.


Το πρόβλημα μου είναι οτι σε κάποια υγρά που είχα φτιάξει 100ml στα 6mg/ml και είχα αφήσει αρκετό καιρό στο ντουλάπι, οξειδώθηκε η νικοτίνη σε βαθμό να χαλάσει τη γεύση.



Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να φτιάξω μηδενικά υγρά σε μεγάλη σχετικά ποσότητα (100 ή 300ml) και όταν θέλω να τα χρησιμοποιήσω, να γεμίζω ένα 30μελο, να προσθέτω την ανάλογη νικοτίνη και να έχω έτοιμο υγρό για άτμισμα.


Αν χρειάζεται όμως ωρίμανση από την αρχή, μάλλον ήταν ατυχής η ιδέα μου  :))

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #278 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 23:20 »
Θα σου απαντήσω γενικά ως χημικός χωρίς να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες της νικοτίνης. Τόσο πυκνό συστατικό πρακτικά ποτέ δε χρησιμοποιείται απευθείας. Η λογική του ότι σε έτοιμο μηδενικό υγρό θα ρίξεις τόσο μεγάλης συγκέντρωσης νικοτινουχο διάλυμα είναι λάθος. Πρώτα από όλα για λόγους ασφάλειας ,κι ας παίρνεις τα μέτρα σου, και κατά δεύτερον για λόγους σωστής ομογενοποιησης. Πολύ πιο δύσκολα αναμιγνυονται οι 4 -5 σταγόνες "καθαρής " νικοτίνης από το να έχεις ένα υψηλής συγκέντρωσης νικοτινουχο διάλυμα βάσης πχ 72mg/ml οπου η νικοτίνη θα είναι ήδη σωστά διαλυμένη στο διαλυτη(δηλαδη σε βάση).

Επίσης τα παρά πολύ υψηλής συγκέντρωσης διαλύματα έχουν ορισμένες φορές περίεργες /απρόβλεπτες συμπεριφορές αναφορικά με τα Αντίστοιχα αραιά.

Εν κατακλείδι η συμβουλή μου είναι αφού σου έκατσε και έχεις τη νικοτίνη με αυτή τη μορφή, πολύ προσεκτικά κάτσε και διέλυσε τη και φτιάξε νικοτινοχες βάσεις τις οποίες θα αφήσεις καιρό ώστε να είσαι σίγουρος πως θα ομογενοποιηθουν σωστά. Και με σταδιακο σπάσιμο της καθαρής φτάσε στη βάση που θέλεις. Αλλά θέλει σιγά σιγά για καλύτερο αποτέλεσμα.  Δε μπορείς  να πεις πως θα ρίξεις μια σταγόνα σε 100 ml μηδενικής και θα πάρεις πχ 3mg/ml (τυχαία νούμερα είπα τώρα).

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #279 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 01:37 »
Άποψη μου είναι να την ξεφορτωθείς όσο πιο γρήγορα μπορείς σε αυτή την μορφή. Αυτά τα "βάζω λίγο από την 99% σε 300ml και μετά την κλείνω και την φυλάω" καλύτερα να τα ξεχάσεις. Όσο πιο λίγες φορές ανοίξεις το μπουκαλάκι τόσο καλύτερα. Μια σταγόνα, μια, να ξεφύγει κάποια φορά, τον πούλο. Στο πάτωμα, στα γάντια, οπουδήποτε, ή εσύ θα πεθάνεις ή κανένα κατοικίδιο ή κανένα παιδί.

Βρες ένα δοχείο με φαρδύ άνοιγμα αλλά που να κλείνει μετά και μετά βάλε μέσα το μπουκαλάκι με το δηλητήριο ανοιχτό και το καπάκι. Γέμισε το μετά με την μηδενική σου βάση προσεχτικά. Μην το ακουμπήσεις πουθενά και μην βάλεις τίποτα μέσα (πιπέτες κτλ). Το μόνο που θα κάνεις είναι να βάλεις το μπουκαλάκι μέσα στο μεγάλο δοχείο και καλύτερα στην βεράντα ή στον κήπο και όχι σε κλειστό χώρο. Το μπουκαλάκι άστο μέσα, θα το βγάλεις μετά από καιρό όταν θα έχει ομογενοποιηθεί το μείγμα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #280 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 10:04 »
Αυτες τις αναμειξεις λογικα δεν θα τις κανεις στο σπίτι ε; για να αν αναμειξεις νικοτίνη τετοιας καθαρότητας θελεις και κατάλληλα εργαλεια για να μετρήσεις τις ποσότητες (καλούς ογκομετρικους ή πιπετες κτλ) και οχι τη συριγγα του φαρμακειου γιατι θα εχεις τρελες αποκλίσεις στις περιεκτικοτητες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2015, 10:12 από kaozgoat »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #281 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 10:20 »
Καποια στοιχεια για την επεξεργασια της καθαρης νικοτινης απο τον jeremy της good life vapors απο βιντεακι του Βουσαρδου. Μασκες, στολη, αποσταση ασφαλειας, κτλ. Το εν λογω τμημα του βιντεο ειναι απο το 09:45 μεχρι το 12:30 λεπτο (δια τους γιγνωσκοντες την αγγλικη βεβαια):


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #282 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 11:32 »
Οκ, μεγάλα παιδιά είμαστε, αλλά νιώθω ότι πρέπει να υπενθυμίσω το εξής:

Η Νικοτίνη είναι ένα πανίσχυρο δηλητήριο, και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται, ιδιαίτερα σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Επ' ουδενί δεν επικροτώ, ούτε προσωπικά ούτε εκπροσωπώντας το φόρουμ, τη χρήση διαλυμάτων νικοτίνης με τόσο υψηλή συγκέντρωση. Οι επίδοξοι χημικοί ελπίζω να έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό και να τηρούν δύο φορές τους προτεινόμενους κανόνες ασφαλείας.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #283 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 11:48 »
Ερώτηση εξπρές!

Έστω οτι έχουμε καθαρή νικοτίνη (99%). Και έστω οτι έχουμε ένα μηδενικό υγρό που έχει ήδη ωριμάσει.

Αν προσθέσουμε νικοτίνη αργότερα, θα είναι έτοιμο για χρήση άμεσα ή θα πρέπει να το αφήσουμε να ωριμάσει πάλι?


Άμα "ξέρεις" να χειρίζεσαι αυτήν την ποσότητα νικοτίνης και δεν ξέρεις την απάντηση στο ερώτημά σου, ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. Προφανώς είσαι ερασιτέχνης.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #284 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 14:56 »
Βάζω στοίχημα ο modivin θα μπινελικώνει από μέσα του που ήρθε να ζητήσει μια συμβουλή και αντ' αυτού άκουσε κύρηγμα.  :))   

Στην προκειμένη όμως θεωρώ πως σωστά έγινε. Εκτός από τα σοβαρά θέματα ασφαλείας, που εκτός απαγωγού εστίας κανονικ'α δε θα έπρεπε να χειρίζεται τέτοιο υλικό, υπάρχουν και άλλα πρακτικά θέματα όπως αναφερε φίλος πιο  πάνω. Τα όργανα μέτρησης που λογικά έχεις στο σπίτι, που είναι μέτριας ακρίβειας δεν ενδεικνυνται για χρήση με τόσο πυκνές ουσίες. Διότι ακόμη και το προβλεπόμενο στατιστικό λάθος στη μέτρηση, στο τελικό σου προιον θα δώσει πολύ μεγάλη απόκλιση. Αν βεβαια έχεις πρόσβαση σε όργανα ακριβείας, πχ αυτόματες πιπέτες, σιφώνια πληρώσεως, ογκομετρικες φιάλες κλπ κλπ είναι άλλη ιστορία.

Συγγνώμη που σε πιάσαμε από τα μούτρα, ξέρω πως φαίνεται κάπως, απλώς η άνεση με την οποία έγραψες πως ξέρεις να παίρνεις τα μέτρα σου, με την απορία σου δε συμβαδίζουν. Δε ξέρω αν μπορείς να μας πεις όμως και την ποσότητα που έχεις. Αν έχεις για παράδειγμα 50ml είναι ένα πράγμα, και αν έχεις 1λίτρο είναι άλλη ιστορία. Στην 1η περίπτωση μπορείς να φτιάξεις σταδιακά βάσεις υψηλής περιεκτικότητας που θα σε βγάλουν για κανένα χρόνο (στην τύχη τελειως) και στη 2η να μην έχει  νόημα διότι αυτη η ποσότητα ίσως αντιστοιχεί σε 20 χρόνια. (τυχαία πάλι) Οπότε αυτομάτως δημιουργούνται και ζητήματα σωστής συντήρησης και αποθήκευσης.


Όπως κατάλαβες το μπελά σου βρήκες, και με τη μορφή που την πήρες τη νικοτίνη, και με την ερώτησή σου εδώ.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2015, 15:30 από tsabasid »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310944 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207081 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias