vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, danys620, lagoudakis, manoslykos, antiklitos140, gfilip

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 23:32 »
Στους 50 που το δοκίμασα σήμερα με 40βιτζί/60πιτζί μου φαίνεται ότι νερούλιασε ( το άφησα 3 ώρες). Βέβαια θα δώ αύριο αν έδεσε, αλλά προτέινω να δοκιμάσετε πρώτα στους 40.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 23:40 »
ετσι πρεπει να γινει Νεκος ... να νερουλιασει για να αρχισει ο ομογενοποιηση των υγρων ... ειδα κατι βιντεακια στο youtube  γιαυτο .. και λενε 3 ωρες σε ζεστο μερος .. και μετα καλη ανακινηση και μετα σε ενα ντουλαπι ... την αλλη μερα το ιδιο ... για τρεις μερες δοκιμαζεις και βλεπεις .. αλλα η θερμοτητα κανει πιο νερουλο το υγρο για να αρχισει να γινεται ενα σωμα με τα αρωματα

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 27, 2015, 23:47 »
Ναι, απλά επειδή έκανα ήδη δοκιμή στους 40 (3 ώρες) και βγήκε καλό το αποτέλεσμα και σήμερα 1 στους 30 για 4 ώρες  και ένα στους 50, στους 50 βαθμούς μου φάνηκε ότι παρανερούλιασε και ψιλοαγχώθηκα μήπως χωριστεί το νερό είναι και σκούρο το μπουκάλι και δεν βλέπω. Βέβαια δεν το έχω ανοίξει να δώ πώς μυριζει, ή τι υφή έχει, οπότε σε 2 μέρες θα δώ αποτελέσματα.

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 00:05 »
Χρειάζεται τεστ ανά περίπτωση. Έχω δοκιμάσει με κρεμώδη(custard , sweet cream , κτλ) και θέλει 3 χ 4 ώρες τουλάχιστον. Με άλλα ποιο όξινα διαλύματα (πχ φράουλα - μπλακμπερι) χρειάζεται λιγότερο. Θα στο ανεβάσω σε φωτό να το δεις. Το σημείο μέτρησης για μένα είναι η αλλαγή χρώματος. Στα καπνικά είναι πολύ καθαρό το αποτέλεσμα. Περιμένω κάποια διάφανα , γυάλινα μπουκαλάκια για είναι ξεκάθαρη η αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος stogiannos kostas

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 00:30 »
καλησπερα σασ παιδια εγω εγω φτειαχνω 5 εκατωσταμελα  διλαδι 500εμλ υγρο γει ατμισμα 90εμλ βασει κ 5μλγ αρωμα και τα αφινω μια μερα ανιχτω καπακι και τισ υπολιπεσ μερες  κληστο και κεθα μερα παρα μερα κουνιμα προσοχι τα αρωματα που κανω εκατομελα τα ατμιζω χρονια και εχω ξεκινισι απο 30εμλ το καθενα και εχω φτασι στο τελικο αποτελεσμα το δικο μου γουστο. καθε κενουργι αρωμα αρχιζω απο τ6ην αρχει με τελικο αποτελεσμα το να το κανω κ αυτο 100εμλ τα σιμπερασματα δικασας μια μερα με ανιχτο καπακι και 10μερες κλιστο και μερα  παρα μερα κουνιμα οχι φραπε κικλικα εχω το αποτελεσμα που θελω τωρα αυτι τι στιγμη εφτειξα αρωμα που θελει ενα μηνα γει να το ατμισο εγραξα εμερομινια και το εβαλα στο ντουλαπι χωρις φως τι καταλαβα τωσα χρωνια ατμιζω το καλω αποτελεσαμ εχει τιν ωραια γευσι    καλα ατμισματα  μακρια απο το τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 02:44 »
Να βαλω αν ειναι σε ενα γυαλινο μπουκαλακι υγρου ενα θερμομετρο με λιγη βαση να σας πω σε τι θερμοκρασια μπορει να την φτασει.

Λοιπον, χρησιμοποιησα γυαλινο μπουκαλακι απο Halo κι εβαλα 30ml βασης.
Μετα απο 1.5 ωρα επιασε θερμοκρασια 40°C κι απο τοτε, 3 ωρες μετα εχει μεινει σταθερα εκει.
Με ενα πιο λεπτο δοχειο ή καποιο που εχει μεγαλυτερη επιφανεια θα μπορουσατε φανταζομαι να πιασετε μια μεγαλυτερη θερμοκρασια.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 19:10 »
τωρα το ειδα .... μπραβο Παναγιωτη .. εκανες καλη δουλεια .. ειναι αυτο που θελουμε ανεξοδα  steεping   :yes: :yes: :yes:

δεν βλεπω ακομα να εχει σταλει ελπιζω να μου το στηλουν συντομα να το δοκιμασω και εγω


Θελω τωρα αν υπαρχει καμια ιδεα αυμφωνα  με αυτο το βιντεο ... να κανουμε ενα αναδευτηρα μπουκαλιων ,, δηλαδη αν βαλουμε ενα 30μελο επανω αν μπορουμε να το γυριζουμε με αυτο τον τροπο βαζοντας στη μεση ξαπλωμενο ...

ttps://www.youtube.com/watch?v=jiAhiu6UqXQ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 19:31 »
Αναδευτηρα υγρων με ανεμιστηρα υπολογιστη εχουν κανει ηδη μια δυο πατεντες εδω.
Τωρα αν μπορεις να περιστρεψεις με μαγνητες τον ανεμιστηρα που θα εχει και το βαρος απο το μπουκαλακι πανω του, δεν το ξερω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 20:23 »
Σχεδόν σίγουρα μπορέι με ένα μαγνήτη και σίγουρα με 2. Το πολυ πολύ να θέλει πολύ λίγο στρίψιμο με το ΄χερι να δώσει την αρχική ροπή, και μετά έιναι οκ. Μόλις βρώ ένα ανεμιστηράκι θα προσπαθήσω να δώ πώς μπορέι να εφρμοστέι με ανάποδο το μπουκαλάκι ώστε να είναι παράλληλα και μέσα στο cupwarmer.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:08 »
Η δικια μου πατεντα για αναδευση μπουκαλιων ολων των μεγεθων (απο 10μελα μεχρι 200μελα) αφορα ανεμιστηρα επιτραπεζιο απο τον οποιο εχω αφαιρεσει τα πτερυγια. Αν ενδιαφερεστε μπορω να ανεβασω φωτο και επεξηγησεις, αλλα μαλλον σε αλλο νημα στις πατεντες.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:28 »
Όποιος έχει παλιά καφετιέρα και πιάνουν λίγο τα χέρια του μπορεί να κάνει μαγνητικό αναδευτήρα (σαν κι αυτό που έχουμε φτιάξει στο άλλο thread) αλλά ταυτόχρονα με hot plate και στην ουσία να έχει εναν πληρη λειτουργικό χημικό αναδευτήρα με πολυ λιγα χρηματα...
Οι οδηγίες στο instructables


Σκέφτομαι να το κάνω με το cup warmer που παρήγγειλα και ο Παναγιώτης επιβεβαίωσε ότι πιάνει τους 40 βαθμούς κελσίου η οποία είναι πολύ καλή για τη δουλειά που το θέλουμε...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:33 »
Η δικια μου πατεντα για αναδευση μπουκαλιων ολων των μεγεθων (απο 10μελα μεχρι 200μελα) αφορα ανεμιστηρα επιτραπεζιο απο τον οποιο εχω αφαιρεσει τα πτερυγια. Αν ενδιαφερεστε μπορω να ανεβασω φωτο και επεξηγησεις, αλλα μαλλον σε αλλο νημα στις πατεντες.


πολυ θα ηθελα να εβλεπα την κατασκευη σου :yes: :yes:


γιατι αν εχουμε θερμοκρασια με το warmer cup  και ανακινηση μετα με ενα μικρο ανεμιστήρα  .. τι αλλο θα θελαμε ..  θα βαζαμε 3 ωρες στο warmer  και μετα αλλες 2 ωρες να γυρναει .. μετα απο 3 μερες τα υγρα σιγουρα εχουν ωρημασει σε μεγαλο βαθμο ... :tongue_smilie:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

ανεμιστήρα με usb ?  πως θα μπορουσα να το κανω ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:39 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:44 »
Οκ  :thumpup: . Απλη πατεντα ειναι γι΄αυτο δεν την ανεβασα μεχρι τωρα. Βγαζω φωτο και και κανω νημα στις Μετατροπές, πατέντες, ιδιοκατασκευές.
Σε κανα μισαωρακι το πολυ το ανεβαζω  ;) . Προκειται για τον κλασικο επιτραπεζιο ανεμιστηρα, δε θα τον ελεγα και μικρο  ;) .

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:45 »
Κώστα μπορείς να το κάνεις αν βρεις 5V ανεμιστηράκι αλλά επειδή δεν πολυκυκλοφορούν δες το αντίστοιχο νημα που υπάρχει...για να το κάνεις με μετασχηματιστή....

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #119 στις: Ιανουαρίου 28, 2015, 21:53 »
Για το πώς μπορούμε κάνουμε ένα ανεμιστηράκι να λειτουργεί με usb

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310496 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278800 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias