vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 9 χρήστες
takoulas, Jorge, dkostas, camber, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:26 »
Κατα την ταπεινη μου γνωμη 1 χρονος ωριμανσης για DIY υγρα ειναι υπερβολικα πολυς. Το πιθανοτερο για μενα ειναι τα υγρα να "ξεθυμαναν" και οσο αφορα στα αρωματα τους και στην νικοτινη τους. Οσο καλα και να τα εκλεισες, απωλειες υπαρχουν. Μεχρι και καποιους μηνες δεν ειναι αυτο ορατο (οι απωλειες ειναι μικρες) αλλα 1 χρονος ειναι πολυς. Εμπειρια απο κατι αναλογο δεν εχω και μπορει να συμβαινει και κατι αλλο, απλα εγω αυτο θεωρω πιο πιθανο. Τα μπουκαλια που ηταν μεσα τα υγρα, ηταν τα γνωστα καραμελε γυαλινα ή πλαστικα; Γιατι αν ηταν πλαστικα σιγουρα θα επαιξε και αυτο τον ρολο του.
Οσο για την ωριμανση το φορουμ ειναι γεματο χρησιμες και κατατοπιστικοτατες συμβουλες. Εγω οσο εχω ψαξει κατα καιρους (και εχω διαβασει πολυ απο το φορουμ) κανεις δεν ανεφερε ή εστω προτεινε ωριμανση ενος ετους  :o . Η μακρυτερη περιοδος που εχω διαβασει ηταν στους 5-6 μηνες. Καποιος παλαιοτερος συνατμιστης μπορει να μας διαφωτισει περισσοτερο.

με τη λογικη των 5 -6 μηνων θα πρεπει να εχεις ηδη στοκ σε ωριμανση απο τους 6 προηγουμενους μηνες ... ποιος εχει τετοιο στοκ για να ατμιζει με τετιους χρονους?

πιστευω κανεις.. καθαρα υπερβολη ειναι.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:34 »
Πάντως αν αναλογιστεί κανείς ότι τα έτοιμα υγρά (που κατασκευάζονται και συσκευάζονται επαγγελματικά) έχουν μια διάρκεια ζωής δύο ετών συνήθως, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ένα ιδιοκατασκευασμένο υγρό είναι για πέταμα μετά από ένα χρόνο.
Ουσιαστικα μπορει να ειναι ενταξει τα υγρα, αλλα τα αρωματα και οι βασεις τυπικα ληγουν.
Πχ οι vg / pg του συνδεσμου που χρησιμοποιω εγω ληγουν  σε ενα ετος.
Βεβαια ετσι οπως ατμιζω, δεν προλαβαινει να μου ληξει τιποτα.
Εχω αφησει υγρο και 4 μηνες αλλα δεν βαζω νικοτινη οποτε δεν ανησυχω μηπως και χασω το χτυπημα, παρα μονο μηπως αδυνατισει η γευση λογω εξατμισης.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:53 »
Και το θέμα δεν είναι ότι θα χάσεις απλά τη γεύση αλλά ότι το υγρό θα έχει πιθανότατα αλλοιωθεί μετά από ένα χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 00:04 »
Οπως δεν θα αγόραζα υγρο που θα ηταν ετοιμο να ληξει, ομοιως δεν θα ατμιζα και diy υγρο ετοιμο να ληξει. Γενικα αν κατι εχει ληξει εστω και μια μερα, το πεταω. Κολλημα ισως, αλλα ετσι κανω.
Δεν κανω και παλαιωση σε δρυινα βαρελια οπως η five pawns, οποτε.....

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 00:04 »
Ρε φιλε, μια ερωτηση εκανα μηπως και ειχες γραψει κατι κατα λαθος.
Εμενα με λενε υπερβολικο που τα ωριμαζω δυο μηνες τα καπνικα και μου εκανε εντυπωση ο ενας χρονος που εγραψες.
Στα θεματα δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας που γραφει να απανταει, μπορει και να ρωταει οπως καλη ωρα ρωτας και εσυ...
κι εγω θα ελεγα οτι ειναι υπερβολικο οι 2 μηνες βεβαια αυτα ειναι επιλογες ποσο μαλλον ο φιλος που τα εχει 1 χρονο αποθηκευμενα,χρειαζεται πανω απο το πολυ 10 ημερες...?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 00:12 »
Ο καθενας κανει οπως νομιζει, γουστα ειναι αυτα. Απλα καποιοι οπως εγω ξεφευγουν απο το συνηθισμενο, καποιοι ξεφευγουν περισσοτερο..
Δεν τρεχει τιποτα, αρκει να μη ρισκαρουμε να ατμισουμε κατι αλλοιωμενο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 00:15 »
ναι συμφωνω οτι αυτα ειναι γουστα και πιστευω οτι τα υγρα σου δεν ειναι αλλοιωμενα απλα αρκετα ωριμα..για ληγμενα και αλλοιωμενα δεν το συζηταμε καν

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 02:40 »
Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό.
Απασχολεί όλη την ατμιστική κοινότητα και όλοι έχουμε να μάθουμε από μια υπεύθυνη και τεκμηριωμένη άποψη/ποστ.
Κάποια άσχετα ποστ αποσύρθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 09:45 »
Διάβασα κάποια άρθρα και μου φάνηκαν ενδιαφέρον το πρώτο μιλάει για υγρά συγκεκριμένα με αρώματα και το δεύτερο ειναι για της δημιουργίες κάποιου υγρού και πως να δώσεις καλύτερη ένταση σε κάποιο υγρό.

Ανακινήστε πριν τη χρήση. Ανοίξτε το φιαλίδιο και γυρίστε προς τα κάτω το σταγονόμετρο. Αναμείνατε 5-6 δευτερόλεπτα για να ώσπου να ξεκινήσει η ροή των σταγόνων. Προσθέστε λίγες σταγόνες κάθε φορά και ανακινήστε το διάλυμμα σας ελαφρά. Με αυτό τον τρόπο θα επιτύχετε το καλύτερο αποτέλεσμα για την καλύτερη και γρηγορότερη ωρίμανση του υγρού σας.



Αφού ακολουθήσατε τα 3 προηγούμενα βήματα, έχετε ολοκληρωμένο το πλήρως χειροποίητο «σπιτίσιο» υγρό σας. Καλό θα είναι να το αφήσετε ένα 24ωρο περίπου να «ωριμάσει» δηλαδή να «δέσουν» όλα τα συστατικά μαζί ώστε να δώσουν το τελικό αποτέλεσμα. Μερικά υγρά αλλάζουν αρκετά τη γεύση τους με την ωρίμανση. Άλλα «δένουν» πιο γρήγορα κι άλλα αργούν περισσότερο. Αυτός είναι και ο λόγος που η μέθοδος «φτιάχνοντας και δοκιμάζοντας επιτόπου» δεν δίνει πάντα τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Ένα υγρό που φαινόταν καλό την ώρα που το φτιάχναμε και το δοκιμάζαμε, την άλλη μέρα μπορεί να έχει αλλάξει πολύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 10:38 »
Στο  άρωμα  που  αγοράζουμε   για  να  φτιάξουμε  το  υγρό  μας  …………….εχει  γίνει  ήδη   διάσπαση  των  Μορίων  του  αρώματος  στην  pg  που  έχει  αραιωθεί   από  τον  κατασκευαστή 

Δλδ  0.5-1.ml  αρώματος    έχει   ήδη  παντρευτεί   με  9  ml   pg    ………………………για  το  10μλελο  άρωμα που  αγοράσουμε    ………………………………   

Πιστεύω  ότι   το  μέγιστο     είναι  ένα  24ωρο   όταν  έχουμε  να  κάνουμε    με  βάση και   1  άρωμα  ……………………………….οταν  θέλουμε   βάση  και  συνδυασμούς  αρωμάτων  εκεί    θέλει   χρόνο  ….και   ψάξιμο

*  Όταν  παιξεις  με  πυραζινες,μηλικο,βανιλινες,εκεί  θέλει πολυ  πολύ  χρόνο     
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2015, 10:45 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 15:09 »
Παιδιά υπάρχουν άπειρες σελίδες στο φόρουμ αφιερωμένες στην παρασκευή DIY υγρών.
Το "αναποδογυρίστε το μπουκάλι και στάξτε" είναι επίπεδο πληροφορίας για (επιεικώς...) παντελώς αρχάριους με τα υγρά. Έχουν καλυφθεί χρόνια πριν και δεν νομίζω πως έχουν χώρο σε ειδικό νήμα για πληροφορίες περί ωρίμανσης.
Επίσης, σαφώς και το 24ωρο δεν είναι το μέγιστο για βάση και 1 άρωμα. Η γεύση αλλάζει όσο παιρνούν οι μέρες, οπότε η ομογενοποίηση συνεχίζεται. Βασικά, στις περισσότερες περιπτώσεις αρωμάτων, είναι το ελάχιστο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 15:47 »
παρατηρω το ελαχιστο ωριμανσης με ενα αρωμα ειναι τουλαχιστον 3 ημερες αναλογα βεβαια και το αρωμα,μερικα χρειαζονται πολυ περισσοτερο πχ ry69 της atmoslab που χρειαζεται παραπανω χρονο για να δεσει ισως και τετραπλασιο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 16:09 »
Πάμε σε θέμα προσωπικού γούστου πλέον.
Ποτέ δεν αφήνω τόσο πολύ το RY69 και το Nutacco το κάνω και σε μια μέρα (αν και βελτιώνεται σε 5-7).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 19:24 »
Φυσικα και ειναι ολα προσωπικα γουστα αναφορικα με τη γευση, αλλα να ρωτησω απο περιεργεια, εχεις δοκιμασει RY69 μετα απο 3-4 εβδομαδες ωριμανσης και αν ναι δεν καταλαβες διαφορα σε σχεση με 5-7 μερες;
Εγώ την πρωτη εβδομαδα δεν μπορω να το καταλαβω ως αρωμα, παίζει να έχω και αναίσθητο ουρανίσκο  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2015, 20:38 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 19, 2015, 23:47 »
Δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω 4 εβδομάδες φίλε, για μένα δεν αξίζει ο μπελάς. Δεν αποκλείω να αποκτά καλύτερη γεύση.

Το Nutacco πάντως μετά την εβδομάδα προσωπικά δεν ένιωσα να βελτιώνεται (χωρίς να περιμένω μήνες). Αλλά και η φρέσκια εκδοχή του μου αρέσει: κάνω μεγάλη ποσότητα και το ατμίζω σε διάφορες φάσεις ωρίμανσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180499 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12