vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 6 χρήστες
grag, manoslykos, dkostas, sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:44 »
Μιλτιαδη η διαδικασια με cup warmer  μικραινει το χρονο ωρημανσης των υγρων ?  το εχεις δοκιμασει με αυτο και χωρις αυτον και ειδες διαφορες ?  επειδη ειναι εξυπνο αλλα δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικο .. κάποιοι πιο έμπειροι στα DIY  ισως μας διαφωτίσουν λιγο περισσότερο :yes:


Καλημέρα Κώστα.είναι δοκιμασμένη μέθοδος. O coffee warmer έχει μία σταθερή θερμοκρασία περίπου στους 40 βαθμούς κελσίου που δεν δημιουργεί πρόβλημα στο υγρό. Στα πρώτα τεστ που είχα κάνει διαπίστωσα ότι με την θερμοκρασία υπήρχε η απώλεια που αναφέρει ο φίλος παραπάνω. Όταν έκανα το παραπάνω με κλειστό καπάκι μου δούλεψε άψογα. Το συγκεκριμένο τώρα το δοκίμασα σε καπνικά και επιτάχυνε την διαδικασία από δύο μήνες σε μία εβδομάδα.

Προσωπικά έκανα δοκιμές και με άλλους τρόπους αλλά διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε σταθερή θερμοκρασία. Οπότε άνοιξα τα βιβλία της μαγειρικής μου και υπάρχει μία μέθοδος μαγειρέματος που λέγεται sous vide. Η συγκεκριμένη μέθοδος μαγειρεύει το φαγητό σε μία σταθερή θερμοκρασία ακόμη και για ημέρες. Δηλαδή μπορεί να το έχεις 20 με 40 ώρες σε ακριβή θερμοκρασία 56.9 κελσίου. Με το τρόπο αυτό δεν καις το φαγητό αλλά το κάνεις τρομερά εύγεστο αφού ωριμάζει ουσιαστικά σε σταθερή θερμοκρασία και κρατάει τα συστατικά του στο μέγιστο.


Το συμπέρασμα μου γενικώς από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στο DIY είναι ότι μαγειρική και παρασκευή υγρών είναι πάρα πολύ κοντά ως concept.


Η ιδέα είχε προέλθει από το τίπ φίλου χημικού μηχανικού."Επειδή όμως τα αρώματα και τα εσάνς  είναι πτητικές ενώσεις συνήθως εστέρες που με την αυξημένη θερμοκρασία θα αποβληθούν, σαν αέρια σώματα, θα πρότεινα το μείγμα να το καλύψεις με ένα μονωτικό της θερμοκρασίας υλικό π.χ. μάλλινο ύφασμα ,φελιζόλ ή κάτι ανάλογο και να παρατηρήσεις τις ενδεχόμενες μεταβολές στο χρώμα. Αν δεις ότι το χρώμα αλλάζει , αυτό σημαίνει ότι γίνεται ήπια ωρίμανση του υγρού. Αυτό που προτείνω είναι μια πρακτική που χρησιμοποιούμε στην παρασκευή σαπουνιού για να πετύχουμε καλύτερα αποτελέσματα σε μικρότερο χρόνο. Γενικά προσπάθησε να περιορίσεις την αποβολή των πτητικών αρωμάτων
"

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:49 »
Πολυ ενδιαφέρον αυτο Μιλτιάδη!!
Και ποιος θα περιμενει 20 ωρες να ετοιμαστει το φαγητο;εμενα θα μου ειχε πεσει το σαγονι.χαχα

Εμενα μου εχουν πει οτι τα βαζουν και πανω σε μοντεμ για 1 βδομαδα και ειναι ετοιμα...

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:53 »
Το 20 ώρες είναι λίγο kongeo. Ο σεφ που δούλευα στα χρόνια του πανεπιστημίου το είχε αναγάγει σε επιστήμη. Το αποτέλεσμα όμως είναι απίστευτο γευστικά για αυτό το λόγο και οι συγκεκριμένοι σεφ πληρώνονται όσο οι πρωθυπουργοί.


Το σημειώνω. Δεν δηλώνω ειδικός σε τίποτα. Απλά αναγράφω κάτι φτηνό που δούλεψε σε εμένα.


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:56 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:11 »
Η εξάτμιση της νικοτίνης και των αρωμάτων σε σωστά κλεισμένο μπουκάλι (γυάλινο με καπάκι που ασφαλίζει ερμητικά) είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα σαν ποσότητα.
Η ομογενοποίηση μπορεί να βοηθήσει το throat hit για παράδειγμα αν φτιάχνεις δική σου βάση με vg / pg καθώς θα κατανεμηθούν ομοιόμορφα τα συστατικά και δεν θα έχεις ζώνες υγρού με διαφορετική αναλογία συστατικών, άρα άλλη γεύση και χτύπημα. Επίσης, αν σπας νικοτινούχα βάση με μη νικοτινούχα για να ρίξεις το ποσοστό νικοτίνης, τότε είναι απαραίτητη η σωστή ομογενοποίηση για να μοιραστεί παντού η νικοτίνη μέσα στο μείγμα των βάσεων.
Τα αρώματα μπορούν να συνεισφέρουν στο throat hit, για παράδειγμα η μενθόλη, μέντα, ακόμα και η vodka που κάποιοι χρησιμοποιούν, για τον λόγο που αναφέρω ακριβώς από πάνω.  Λίγο βέβαια σε σχέση με την αύξηση νικοτίνης ή το ανέβασμα των W, αλλά λέμε για το πως μπορείς να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα με τα υλικά που διαθέτεις.
Κακό δεν κάνει να προσπαθούμε όσο το δυνατόν να φτιάχνουμε τα υγρά μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Δεν λεμε κατι διαφορετικο. Σωστα ολα που γραφεις. Η ομογενοποιηση κατανεμει ομοιομορφα τα συστατικα και ειναι απαραιτητη να γινεται. Ετσι οι τζουρες που θα παιρνεις απο ενα σωστα ομογενοποιημενο υγρο θα εχουν ιδιο αποτελεσμα. Δεν βελτιωνει ομως το χτυπημα, δλδ το προβλημα που ειχε ο nekos. Αν υπεθεσες οτι δεν παιρνει καλο χτυπημα επειδη δεν ειχε γινει σωστη ομογενοποιηση του υγρου, θα ελεγε οτι με καποιες τζουρες δεν αισθανεται τιποτα ενω με αλλες αισθανεται δυνατο χτυπημα. Δεν ανεφερε ομως κατι τετοιο. Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:23 »
Δηλαδή στο λαπτοπ μου που ψήνεις και αυγά πρέπει να έίναι εντάξει :))  Και τώρα που έιπα αυγά όταν πάω χωριό θα βάλω την πουλάδα να κλώσει και τα καπνικά χαχαχαχα.


Τώρα πέρα από την πλάκα σας ευχαριστώ όλους γιατί μέσα σε 5 ώρες ξεδιάλυνα πράγματα που τα έψαχνα για μέρες!! Πάω να βρώ το μπιμπερο-βραστήρα τώρα και μόλις βγάλω φουρνιά θα σας πώ αποτελέσματα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:46 »
Οι κατασκευαστες δινουν καποιες στανδαρ θερμοκρασιες που πρεπει να κραταμε τα υγρα μας,τωρα εαν πρεπει να ''βρασεις'' καποιο για να ωριμασει,αυτο δε μου φαινεται κ τοσο σωο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:50 »
αυτο ειναι το θεμα Κυριακο οτι με αυτο τον τροπο δεν το φτανεις σε σημεια βρασμου(100 βαθμους ή δεν ξερω που ειναι στις βασεις το σημειο βρασμου) με καμια κυβερνηση απλα κρατας μια σταθερη θερμοκρασια κατω απο 50 βαθμους ...

και απο την αλλη σε θερμοκρασιες χειμωνα και σε συρταρι που ισως η θερμοκρασια ειναι 10 βαθμους ή και πιο κατω ... ισως και αυτο δεν κανει καλο στην ωρημανση τους


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2015, 18:44 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος Drosos

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • suck my mod
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:57 »
Τελικα τι?? Καποιος γνωστης να μας δωσει τα φωτα του για την σωστη ωριμανση τον DIY υγρων μας καποιο λινκ με πληροφοριες? Αλλαζουν σιγουρα τα υγρα μας... Σημερα ανοιξα το κουτι με τα υγρα που ειχα φτιαξει περισυ το γεναρη ολα ενα χρωμα προς το ροζε αν και ηταν διαφορετικες γευσεις ιδια βαση ,τα dripara με ενα 306 ,ολα φλατ σχεδον ιδιες γευσεις μακρια απο την αρχικη... τα φουνταρα ολα νεροχυτη... τη γινεται αληθεια πως πρεπει να τα ωριμαζουμαι??

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 14:59 »
Καλα ας μην ξεφευγουμε κ ας ριξουμε μια ματια εδω

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 15:53 »
Τι εννοεις περσι τον Γεναρη, πριν ενα χρονο τα ειχες φτιαξει; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Drosos

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
  • suck my mod
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 21:44 »
Ναι φιλος....ετσι δεν εγραψα... Σφραγισμα μεσα σε κουτι κ αποθηκη #πειραματισμος#  καμια απαντηση στο θεμα  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 22:44 »
Κατα την ταπεινη μου γνωμη 1 χρονος ωριμανσης για DIY υγρα ειναι υπερβολικα πολυς. Το πιθανοτερο για μενα ειναι τα υγρα να "ξεθυμαναν" και οσο αφορα στα αρωματα τους και στην νικοτινη τους. Οσο καλα και να τα εκλεισες, απωλειες υπαρχουν. Μεχρι και καποιους μηνες δεν ειναι αυτο ορατο (οι απωλειες ειναι μικρες) αλλα 1 χρονος ειναι πολυς. Εμπειρια απο κατι αναλογο δεν εχω και μπορει να συμβαινει και κατι αλλο, απλα εγω αυτο θεωρω πιο πιθανο. Τα μπουκαλια που ηταν μεσα τα υγρα, ηταν τα γνωστα καραμελε γυαλινα ή πλαστικα; Γιατι αν ηταν πλαστικα σιγουρα θα επαιξε και αυτο τον ρολο του.
Οσο για την ωριμανση το φορουμ ειναι γεματο χρησιμες και κατατοπιστικοτατες συμβουλες. Εγω οσο εχω ψαξει κατα καιρους (και εχω διαβασει πολυ απο το φορουμ) κανεις δεν ανεφερε ή εστω προτεινε ωριμανση ενος ετους  :o . Η μακρυτερη περιοδος που εχω διαβασει ηταν στους 5-6 μηνες. Καποιος παλαιοτερος συνατμιστης μπορει να μας διαφωτισει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 22:50 »
Μια εβδομάδα έως 10 ημέρες είναι επαρκής χρόνος συνήθως. Από εκεί και πέρα τα περι 5-6 μηνών ή 1 έτους είναι υπερβολή.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:01 »
Να διευκρινησω οτι αυτο για τους 5-6 μηνες το διαβασα απο καποιον (δε θυμαμαι ποιον) που ουσιαστικα τα ειχε ξεχασει και ενω αρχικα δεν του αρεσαν, μετα τα βρηκε ανεκτα. Αλλα επροκειτο για μια περιπτωση, κανεις δεν προτεινε, απο οσο εχω δει, τοσους μηνες.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:12 »
Πάντως αν αναλογιστεί κανείς ότι τα έτοιμα υγρά (που κατασκευάζονται και συσκευάζονται επαγγελματικά) έχουν μια διάρκεια ζωής δύο ετών συνήθως, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ένα ιδιοκατασκευασμένο υγρό είναι για πέταμα μετά από ένα χρόνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12