vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

368 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, xloupas, camber, TasMan, zamploutos

Twitter

Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« στις: Απριλίου 01, 2013, 22:12 »
Εντελώς τυχαία σήμερα έπεσα πάνω σ' αυτό:
http://www.google.com/patents?id=BcUWAAAAEBAJ&printsec=abstract&zoom=4&hl=el#v=onepage&q&f=false
Πατέντα της Philip Morris για η.τ. το 1995 !!!  Μάλιστα υπάρχουν και αρκετές άλλες δικές της από ότι διαβάζω.
Ήμουν σίγουρος ότι οι τσιγαράδες ερευνούν το θέμα η.τ. αλλά μου έκανε εντύπωση η ημερομηνία. Αρκετά χρόνια πριν το "ανακαλύψουν" οι Κινέζοι.


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 01, 2013, 23:04 »
Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση δεν είναι η πατέντα μιας εταιρείας που ξοδεύει μύρια ίσως για R&D, αλλά η υλοποίηση της ιδέας τελικώς, από έναν Κινέζο που έχασε τον πατέρα του από καρκίνο  :hmmm:

Εμένα μου κάνει σε κάτι από Ξανθόπουλο ή bollywood, αλλά όπως και να 'χει, εμείς είμαστε κερδισμένοι και λίγη σημασία έχει το ποιός το έφερε στο προσκήνιο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 01, 2013, 23:35 »
Κι όμως, η ιδέα είναι πολύ πιο παλιά
Η επινόηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου πρωτοεμφανίστηκε στη πατέντα του Herbert A. Gilbert το 1963 σύμφωνα με αυτήν την πηγή:
http://www.oikosmoke.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-i-10.html
Μια άλλη πηγή αναφέρει ότι το ΗΤ εμφανίστηκε στις Κινέζικες γειτονιές του Λονδίνου, γύρω πάλι στο ΄90, όταν απαγορεύτηκε το ΚΤ στα club, αλλά δεν μπορώ να την βρω τώρα, ούτε μου φάνηκε αξιόπιστη όταν τη διάβασα.

Όποια κι αν είναι η αλήθεια, μπράβο σε όσους συνέβαλαν.
Η ανθρωπότητα, γενικά, άργησε κάπως.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 02, 2013, 01:30 »
Και αυτή η είδηση με την British American Tobacco τι σας λέει;
Εμένα πάντως με ανησυχεί.  Όχι για τίποτε άλλο αλλά για μονοπωλιακές τακτικές.
http://www.thetimes.co.uk/tto/business/industries/consumer/article3636390.ece

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 02, 2013, 01:50 »
Ειναι το λογικό επόμενο βήμα στην στρατηγική των εταιρειών κολοσσών : όταν κάτι τους απειλεί, το εξαγοράζουν. Θα ακολουθήσουν κι άλλες τέτοιες κινήσεις, πιστεύω, στο μέλλον.



Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 02, 2013, 01:53 »
Εντελώς τυχαία σήμερα έπεσα πάνω σ' αυτό:
http://www.google.com/patents?id=BcUWAAAAEBAJ&printsec=abstract&zoom=4&hl=el#v=onepage&q&f=false
Πατέντα της Philip Morris για η.τ. το 1995 !!!  Μάλιστα υπάρχουν και αρκετές άλλες δικές της από ότι διαβάζω.
Ήμουν σίγουρος ότι οι τσιγαράδες ερευνούν το θέμα η.τ. αλλά μου έκανε εντύπωση η ημερομηνία. Αρκετά χρόνια πριν το "ανακαλύψουν" οι Κινέζοι.




Αυτό κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά electrically-heated cigarettes. Θέρμανση καπνού στους 600 βαθμούς, χωρίς να ανάβεις το τσιγάρο. Φτιάχτηκαν για ερευνητικούς σκοπούς, αλλά κι αυτά έβγαζαν αρκετά τοξικά στοιχεία. Υπάρχουν έρευνες γι'αυτά.




Η BAT είναι η δεύτερη εταιρία που αγόρασε κατασκευαστή η.τ., προηγήθηκε η Lorillard στην Αμερική που αγόρασε την Blu, και ακούγεται πως σύντομα θα ακολουθήσει η Altria (πρώην Philip Morris) και η RJ Reynolds (Camel).

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καπνοβιομηχανίες και Η.Τ.
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 02, 2013, 02:25 »
Προς το τέλος του εγγράφου αναφέρει ότι η γεύση καπνού στα φυσίγγια μπορεί να προέρχεται από θέρμανση (όχι κάψιμο): συνεχόμενων φύλλων καπνού, ζελ καπνού, αφρό καπνού κλπ. Αφήνει δηλαδή ανοικτά αρκετά ενδεχόμενα.
Το ίδιο ισχύει και για τα θερμαντικά στοιχεία. Από 200-700 C και προτείνει αντιστάσεις 0.8-2.1Ω στα 4.8-5.8Volts. Αυτά είναι αρκετά κοντά στα σημερινά η.τ (όχι οι 700 βαθμοί αλλά τα volts-ohm).
Παντού αναφέρεται σε ατμό - σπρευ και όχι καπνό. Αυτός δλδ είναι ο σκοπός. Να παράγουν ατμό.

Προφανώς τα η.τ που έχουμε δεν χρησιμοποιούν την ευρεσιτεχνία αυτή αλλιώς θα είχε μηνύσει όλο το σύμπαν η philip morris. Είναι πολύ πιο απλά στην κατασκευή και επομένως πιο φθηνά.

Edit:
Τώρα που διάβασα λίγο καλύτερα το κείμενο: Στο η.τ. σαν συσκευή έχουν πέσει διάνα. Μελανό σημείο ότι προτείνουν μπαταρίες νικελίου-καδμίου αλλά τότε οι λιθίου δεν είχαν κυκλοφορήσει ευρέως. Κατά τα άλλα λένε για αυτόματο ή μηχανικό διακόπτη, και 8 αντιστάσεις αντί για τα σημερινά vv. Ανάλογα με το πόσο έντονη θέλει τη τζούρα ο χρήστης ενεργοποιεί όσες αντιστάσεις θέλει.

Εκεί που δεν το πέτυχαν είναι στα υγρά. Δεν σκέφτηκαν την υγρή νικοτίνη και PG/VG. Παρόλα αυτά τα φυσίγγια με γεύση καπνού που προτείνουν είναι πολύ εξελιγμένα σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα - αν και περίπλοκα. Είναι χωρισμένα σε πολλά μικρά τμήματα και κάθε τμήμα θερμαίνεται μόνο μια φορά ΧΩΡΙΣ να έρχεται σε άμεση επαφή με την αντίσταση. Έτσι η γεύση είναι πάντα ίδια και αποφεύγεται η αναθέρμανση του υγρού. Επίσης κάθε φορά που τοποθετείται ένα φυσίγγιο καθαρίζει αυτόματα και τις αντιστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2013, 03:06 από camber »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63020 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3695 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 982 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem