vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, dkostas, Sergios, Ducati.Jimakos, John015, kyrgiannis, lagoudakis, Jorge

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 22, 2013, 15:37 »
Αυτό με τους 60 με ενδιαφέρει πολύ σαν ιδέα, πιστεύω ότι θα είναι εξαιρετική λύση. Περιμένουμε αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 22, 2013, 23:38 »
Γεννάται λοιπόν το ερώτημα "τι σημαίνει ωρίμανση;"

Δεδομένο:
οι ατμιστές έχουν παρατηρήσει εμπειρικά (=από την πείρα τους) ότι μετά από κάποιες μέρες τα υγρά τους (diy, γιατί τα έτοιμα έχουν το χρόνο τους να ωριμάσουν), αλλάζουν συμπεριφορά. Όχι όλα, αλλά τα περισσότερα.

Ζητούμενο:
Τι είναι η "ωρίμανση" ;

Αν βάλουμε ένα κουταλάκι του γλυκού αλάτι σε ένα ποτήρι νερό, δεν διαλύεται αμέσως όλο, εκτός αν το ανακατέψουμε.
Τα μόρια του νερού ασκούν ηλεκτρικές δυνάμεις στα μόρια του αλατιού και το "σκορπίζουν".
Κι αυτό γιατί το νερό είναι πολική ένωση και διαλύει πολικούς διαλύτες (αλάτι).

Αν δεν ανακατέψουμε το αλατόνερο, πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος, ώστε τα μόρια του διαλύτη (=νερό) να βρεθούν στον κατάλληλο προσανατολισμό με τα μόρια της ουσίας που θέλουμε να διαλύσουμε (1-2 εβδομάδες).

Τι γίνεται όμως με τη ζάχαρη και τον καφέ, που είναι οργανικές ενώσεις (άρα όχι τόσο πολικές) και τη διάλυσή τους στο νερό;
Όλοι έχουμε παρατηρήσει ότι ο "ελληνικός" καφές δεν διαλύεται στο κρύο νερό, διαλύεται όμως σχετικά άνετα στο ζεστό/καυτό νερό.
Κι αυτό γιατί τα μόριά του νερού κινούνται πιο γρήγορα και μπορούν να "περικυκλώσουν" πιο άνετα τα μόρια της ουσίας που θέλουμε να διαλύσουμε..

Στην περίπτωση των αρωμάτων μας... :yes:
Ο διαλύτης δεν είναι το νερό, αλλά μια οργανική ένωση, όπως προφανώς είναι και τα αρώματα που θα διαλυθούν...
Οι πολικοί δεσμοί δεν είναι τόσο ισχυροί, ώστε να διευκολύνουν τη διάλυση...

Ένα καλό ανακάτεμα είναι ένας τρόπος επιτάχυνσης του "δεσίματος".

Κι ένα καλό "ανακάτεμα" μπορεί να γίνει με έκθεση του υγρού σε κάπως υψηλή θερμοκρασία, κι όχι χειροκίνητα (= φραπέ, ή κυκλικές κινήσεις)

Όμως:
1) Η μεγάλη θερμοκρασία από το ζέσταμα δίνει πιο μεγάλη κίνηση στα μόρια, μεν, αλλά ποιος ξέρει τι αντιδράσεις ξεκινά...
(το ξύλο δεν καίγεται από μόνο του, παρά μόνο αν το εκθέσουμε σε μεγάλη θερμοκρασία)...
Για του λόγου το αληθές, η τεράστια διαφορά στα παραπάνω ποστ ανάμεσα στους 60 και στους 90 βαθμούς.
2) Η απότομα μεγάλη κίνηση των μορίων είναι παροδική, άλλωστε.

Λύση:
Φτιάξτε τα diy σας και διαλύστε τα αρώματα μηχανικά (κυκλικές κινήσεις ή φραπέ κινήσεις)
Η "τιμωρία" σας γι αυτόν τον "οικολογικό" τρόπο δεσίματος είναι να το επαναλαμβάνετε  1-2 φορές τη μέρα.

Αποφύγετε την έκθεση σε μεγάλες θερμοκρασίες.
Άλλωστε, οι παρατηρήσεις από πάνω που αφορούν διαφορετική συμπεριφορά αρωμάτων (ανάλογα με την εταιρεία) αυτό δείχνουν.
Δεν ξέρουμε το "μυστικό" του κάθε κατασκευαστή - ευνόητο - αλλά και τείνουμε στον ελάχιστο δυνατό κίνδυνο της υγείας μας.

tip: αν βάζετε υγρό από μπουκαλάκι στον ατμοποιητή σας, ανακατέψτε...
Η νικοτίνη θα μοιραστεί ομοιόμορφα.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 04, 2013, 02:59 »
Δεν ατμίζω πολύ καιρό, αλλά μου έχει τύχει άρωμα να θέλει και 10 μέρες να στρώσει. Ιδιαίτερα ορισμένα που μυρίζουν κάτι σαν απροσδιόριστη φαρμακίλα, κατά συμβουλή που διάβασα εδώ στο φόρουμ, τα αφήνω ανοιχτά ακόμη πιο πολύ από όσο τα υπόλοιπα.


Αυτή τη στιγμή έχω ένα μαστίχα flavor  στα χέρια μου, που το έχω αναμείξει πάνω από 15 μέρες + το έχω αφήσει ανοιχτό πάνω από 5 μέρες, και ... ακόμη βρωμάει μια απίστευτη φαρμακίλα που ουδεμία σχέση έχει με τη μαστίχα, και περιμένω ο έρμος να δω αν είναι θέμα ωρίμανσης και στρώσει κάποτε, ή αν πρόκειται απλά για ένα χάλια -έστω, χάλια για τα γούστα μου- άρωμα, ίσως μια χάλια παρτίδα ... αν περάσει κάνα δίμηνο θα δω τι θα κάνω .. 





Αυτό πάντως που κάνω και που νομίζω ότι επισπεύδει το steeping, είναι το περίφημο router method !!
Ανοιχτό το φρεσκοπαρασκευασμένο υγρό επάνω στο ρούτερ, το οποίο το κρατάει χλιαρό χωρίς να το καίει + το επόμενο πρωί τα πιο πολλά υγρά είναι οκ. Αν όχι, παραμένουν στο ρούτερ, κλειστά όμως για να μην πυκνώσουν !!! Στο μεταξύ, κάθε που το θυμάμαι τα ανακινώ με αγάπη !!!
Μη βαράτε, δοκιμάστε το, τι τα έχουμε τα ρημάδια τα πισιά !!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 04, 2013, 03:10 »
Μια χαρά λογικό είναι το ρούτερ, έχει ειπωθεί κι αλλού πως μία λίγο αυξημένη θερμοκρασία επιταχύνει την ωρίμανση. Τώρα για τη μαστίχα, απ'ότι έχω ακούσει δεν τρελαίνεται και πολύς κόσμος από όσους τη δοκίμασαν, κι αυτό είναι κακός οιωνός, σκεπτόμενος πάντα ότι θα τη δοκίμασαν αυτοί που τους αρέσει η γεύση της μαστίχας. Τώρα επειδή εμένα δε μου αρέσει η μαστίχα σκέφτομαι αν είναι τόσο άσχετο ως γεύση μπορεί να της δώσω κάποια στιγμή την ευκαιρία!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 04, 2013, 03:13 »
Έχω δοκιμάσει μαστίχα και άλλης προέλευσης και μου αρέσει σε μικρές προσμίξεις, αλλά τουλάχιστον εκείνο έμοιαζε με μαστιχα !!!  :))
Το συγκεκριμένο που αναφέρω, ούτε καν ... μάλιστα, του έβγαλα και τον πλαστικό σταγονομετρητή και από το γυάλινο flavor μπουκαλάκι να αναπνεύσει, και μου κόλλησε στο χέρι μια .. σαν κόλλα ήταν, η οποία δεν έβγαινε από το χέρι μου με νερό ... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 04, 2013, 03:15 »
εγω αφου έχω έτοιμη βάση
φτιάχνω το άρωμα
την επομενη το ανακινώ και το ανοίγω για λίγο
και σε 1-2 ημέρες
έτοιμο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 04, 2013, 11:17 »
Καλημερα.
  Ατμιζω αποκλειστικα Halo Torque και το θεμα της ωριμανσης με ειχε προβληματισει και μενα στην αρχη αρκετα.
  Ανοιγοντας το μπουκαλακι για πρωτη φορα, διαπιστωνεις πως υπαρχει κατι σαν οινοπνευμα στο υγρο, οποτε οταν το ατμιζεις κατευθειαν, η γευση δεν ειναι αυτη που θα πρεπε.
  Αυτο συμβαινει γιατι προφανως εχει προστεθει βενζυλική ή αιθυλική αλκοόλη στο μειγμα κατα την παρασκευη του, γιατι οπως εχει αναφερθει ξανα βοηθα στο να αναμιχθει πιο σωστα το αρωμα με τη βαση. Αφηνοντας το ανοιχτο, η αλκοολη εξατμιζεται, οποτε μετα το υγρο παιρνει την αληθινη του μορφη και αναδυει την πραγματικη του γευση.
  Επειτα απο αρκετο καιρο ατμισματος τετοιων υγρων, πιστευω πως δεν τιθεται τελικα θεμα ωριμανσης, μιας και η ωριμανση οντως ειναι αλλο πραγμα, οποτε η λεξη που θα περιεγραφε το φαινομενο αλλαγης γευσης του υγρου με τον τροπο αυτο, πιστευω ειναι "εξατμιση" (της βενζυλικής ή αιθυλικής αλκοόλης) και οχι "ωριμανση" κατα τη γνωμη μου.. :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2013, 11:36 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 04, 2013, 12:27 »
Στην περίπτωση των halo, έχει ειπωθεί νομίζω, πράγματι δεν είναι ωρίμανση. Σε περιπτώσεις όμως DIY, νομίζω πως πρόκειται πρώτον για διάλυση αρωμάτων, ίσως και για κάποιου είδους ζύμωση μεταξύ των βάσεων αρωμάτων. Είχα ανοίξει αυτό http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16237.msg591680.html#msg591680 για να δω πόσο προτιμάται σε έτοιμα ή DIY. Καθαρά στατιστικά πιστεύω πως πλέον έχει νόημα μόνο σε DIY (τα έτοιμα υγρά στα καταστήματα μου φαίνεται όσο πάει και σκουραίνουν κι ωριμάζουν, αν καταλαβαίνει κανείς τι εννοώ..) και έχω παρατηρήσει, πάλι στατιστικά περισσότερο παρά εμπειρικά πως FA υγρά ζητάν περισσότερο χρόνο από Atmos ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 04, 2013, 13:16 »
ειδικά, το καπνικά της FA θελουν τις ημέρες τους οποσδήποτε....
Ενα ακόμα άρωμα που θέλει χαρακτηριστικά αρκετές ημέρες είναι η βανίλια του Atmos, ένα άχρωμο, σχεδόν άγευστο υγρό γίνεται σε 7-8 ημέρες σκούρο και μυρωδάτο...
Άλλα πάλι αρώματα δεν αλλάζουν, όπως γενικώς τα όξινα φρούτα...

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 04, 2013, 13:41 »
Σχεδον αποκλειστικα tribeca. Το ανοιγω και το αφηνω για 5 λεπτα, μετα κλεισιμο και το βαζω σε μια ντουλαπα :laugh1: και το αφηνω 2-3 μερες. Never failed me

Την ιδια διαδικασια κανω και για το μπισκοτο της FA(diy)...μονο που αυτο το αφηνω καμια εβδομαδα(στο ενδιαμεσο του ριχνω και κανα ανακατεμα)

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 04, 2013, 13:48 »
Οι DIY εμπειρίες μου ως τώρα είναι με 8 αρώματα Inawera, 5 αρώματα FA, και 2 Atmos.
Τα αποτελέσματα και τις αντιδράσεις του ουρανίσκου μου θα τα σχολιάσω στα αντίστοιχα threads ξεχωριστά.

Το ένα και μοναδικό όμως συμπέρασμα είναι το εξής: ΟΛΑ τα DIY χρειάζονται ωρίμανση.

Όταν ως πολύ νέος ατμιστής (τώρα είμαι απλά νέος και όχι πολύ νέος) διάβαζα για ωριμάνσεις και ομογενοποιήσεις μέχρι και 15 ημέρες σκεφτόμουν οτι ΟΚ οι τύποι είναι τελειομανείς και την ψάχνουν μέχρι και στο 1% της αλλαγής της γεύσης σε βάθος μερικών ημερών.

Ε λοιπόν δεν θα μπορούσα να είμαι πιο λάθος . Όσο δίνει χρόνο κανείς τα αρώματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ και μάλιστα προς το καλύτερο. Τα καλά φρέσκα γίνονται καλύτερα, πολλά απ'τα μέτρια φρέσκα γίνονται ατμίσιμα, και τα άθλια γίνονται..... άθλια (ε καλά μην κοροιδευόμαστε κίολας  :)) ).

Είναι δύσκολο να πειστεί κάποιος που δεν έχει αναμίξει DIY, αλλά όπως κι εγώ συνειδητοποίησα, η ωρίμανση είναι ΒΑΣΙΚΟ μέρος της DIY διαδικασίας.

Αυστηρά προσωπικά μου συμπεράσματα χρόνων ωρίμανσης για την κάθε μια απ τις προαναφερθείσες εταιρίες αρωμάτων είναι:
Atmos 2-4 ημέρες
Inawera 3-7 ημέρες
FlavourArt 3-7 ημέρες

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 04, 2013, 14:10 »
Εγω θα ελεγα να αλλαξει ο Τιτλος, Ουτε ωρίμανση ουτε καμια ζύμωση γίνεται, θα σηκωθούν καμια μερα τα βαρέλια του Κρασιού και θα μας κυνηγούν  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 04, 2013, 14:17 »
όπου περιληπτικά αναλύει με στοιχεία που παραθέτει ότι 8 ώρες στους 60C ισοδυναμούν με 2 εβδομάδες ωρίμανσης χωρίς καμιά άλλη διαφοροποίηση.

Δεν ήμουν καλός στην Χημεία αλλα 8 ώρες στους 60 βαθμούς η νικοτίνη θα πάει περίπατο

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 04, 2013, 14:27 »
Όχι κατ'ανάγκη, πιστεύω πως πμορεί να επιτευχθεί υπό εργαστηριακές συνθήκες κι η νικοτίνη να παραμέινει στο μπουκάλι σου. Στη χειρότερη να εξατμιστεί και μετά την επαναφορά της θερμοκρασίας με λίγο ανακάτεμα να επιστρέψει στο υγρό.. Αλλά κι εγώ προτείνω πιο χαμηλές θερμοκρασίες που είναι περισσότερο ελέγξιμες, η ακόμα καλύτερα, υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 04, 2013, 14:43 »
Δεν έχεις και πολύ άδικο... Ομογενοποίηση ίσως?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 22 12633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 21:34
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem