vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, dkostas, manoslykos, Nikrom, Jorge

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 00:10 »
Μιχάλη, το γιατί νομίζω το έχει εξηγήσει ο Πάνος:
Κάθε άρωμα αποτελείται από διαφορετικές μοριακές ενώσεις. Όταν κάνεις μίξη, δεν μιξάρεις μόριο αρώματος α και μόριο αρώματος β, αλλά τα ξεχωριστά μόρια που τα αποτελούν.
Έτσι μπορεί να έχεις αναπάντεχα αποτελέσματα που ίσως να μην μπορείς να τα προβλέψεις κιόλας! Η μαγεία της ιδιοκατασκευής κυρίες και κύριοι!!!

Αν κάποιο άρωμα θέλει α μέρες για να δέσει
και ένα άλλο θέλει β μέρες γι α να δέσει
και τα κάνουμε μιξ...

χρειαζόμαστε το μέγιστο των α,β.

ΠΧ... στο παράδειγμα του Τρύφωνα, από πάνω...
μίξη atmos με FA χρειάζεται 7 μέρες.

Ακριβώς αυτό!!! Και με χαλάει την τύχη μου μέσα γιατί η μίξη ΦΑ μπισκότο και Atmos καφέ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!! Υπομονή μέχρι την άλλη Τετάρτη!

Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 00:28 »
Ωρίμανση κάνω 2-3 μέρες.
Σχεδόν πάντα τα φέρνω στο " παραπέντε " με αποτέλεσμα να μην
έχω τον χρόνο να περιμένω για ωρίμανση.   

Αν και πραγματικά έχει διαφορά (όσες φορές το κατάφερα) μετά από 7 μέρες προς το καλύτερο.




Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 00:35 »
Πολύ θα ήθελα να μάθω για την ωρίμανση με υπερήχους σε συσκευες ultrasonic cleaners που λένε οτι με 2 ώρες πετυχαίνουν ωρίμανση εβδομάδας. Θα κάτσω να ψάξω στο ecf ετσι απο περιέργια, όχι πως θα το έκανα αλλά έχει πλάκα  :laugh1: :laugh1:
Που το είδες αυτό;  :dontknow: 
Μήμπως θες να πείς για φούρνο μικροκυμάτων κ' όχι για συσκευή καθαρισμού;

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 00:55 »
Τώρα αυτό διάβαζα BigRed έτσι για πλάκα, http://www.e-cigarette-forum.com/forum/diy-e-liquid/348635-steeping-times-ultrasonic-cleaner-part-iii.html
ολοι πάντως που το δοκίμασαν είχαν πολύ καλά αποτελέσματα απο ότι γράφουν.

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 08:16 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Δεν ήξερα ότι αυτές οι συσκευές είναι 2 σε 1  ??? 
Και καθαρίζουν κ' μαγηρεύουν  ;D ;D 
Σε ευχαριστώ DeareN για την πληροφορία  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 11:06 »
Νομίζω πως στις θερμοκρασίες έχεις πραγματικά θέμα εξάτμισης της νικοτίνης. Τώρα για τους διαλύτες που ειπώθηκε νωρίτερα, χωρίς να είμαι ειδικός, δε μου κάθεται. Η ζάχαρη σε καφέ, αν είναι σε υγρή μορφή όπως τα αρώματα σε βάση, είτε διαλυθεί είτε όχι, αν αναδευτεί πριν τον πιούμε (τον καφέ) θα είναι γλυκός. Και ο βασικότερος λόγος που δε μου κάθεται (αυτό με τους διαλύτες),είναι η το ότι στην απλή διάλυση και μη χημική αντίδραση αυτό σταματάει σε κάποιο διάστημα. Όμως στην ωρίμανση συνεχίσουμε και βλέπουμε αλλαγές σε χρώματα και γεύση, συνέχεια. Και μάλιστα σε αντίθεση με τις βάσεις ή τα αρώματα σκέτα που στέκονται δίπλα τους στο ντουλάπι, που δεν αλλάζουν χρώμα. Οι παρενθέσεις ήταν μια ευγενική προσφορά του πονηρού μυαλού.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 11:58 »
Νομίζω πως στις θερμοκρασίες έχεις πραγματικά θέμα εξάτμισης της νικοτίνης.

οχι ιδιαιτερα...
Mεταβολή της συγκέντρωσης νικοτίνης στα ατμιστικά υγρά με το χρόνο

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 12:10 »
Εγώ τώρα πια φτιάχνω ένα νέο και το δοκιμάζω την επόμενη μέρα. Νομίζω ότι κατά 80% η γεύση δεν αλλάζει αλλά πάντα εξαρτάται από τα υγρά

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 12:13 »
Οι θερμοκρασίες που απαντώ όμως αναφέρονται περισσότερο σε μεθόδους steeping βρασμού και μικροκύματα, πολύ λιγότερο ελέγξιμο. Σε συνθήκες "φυσιολογικών" θερμοκρασιών δεν τίθεται ζήτημα και συμφωνώ. Αλλά όταν προσπαθούμε να πιέσουμε την ωρίμανση, δεδομένου ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τέλεια ανάδευση, είναι πιθανό σημεία του υγρού να αναπτύσουν υψηλότερες εκ της προθέσεως θερμοκρασίες, ή απλά στην επιφάνεια τα μόρια λόγω της αυξημένης κινητικής ενέργειας να αποφασίσουν να ατμιστούν πριν την ώρα τους. Βέβαια χημικός δεν είμαι, μπορεί πολύ απλά να εξατμίζεται κι η προπυλενογλυκόλη και η νικοτίνη και να καταλήγουμε σε ένα πανέμορφο σκούρο υγρό, μικρότερης φυσικά ποσότητας, πηχτό σα ζελέ και με υπέροχη γεύση! (ποτέ όμως..........)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 01, 2013, 00:21 »
Η νικοτίνη δεν χάνεται τόσο εύκολα.
Δεν εξατμίζεται σε μεγάλο βαθμό, εκτός αν έχουμε συνθήκες καύσωνα.

Το πρώτο είδος ωρίμανσης αφορά το "δέσιμο" των μορίων του αρώματος με τον διαλύτη (= βάση).
Προσοχή!!! Τα αρώματα δεν έρχονται σε χημική αντίδραση με τη βάση, καθώς διατηρούν τα φυσικά χαρακτηριστικά τους.
Απλά, πρέπει να σχηματιστούν οι κατάλληλοι δεσμοί με τα μόρια της βάσης.

Σίγουρα έχει τύχει σε όλους...
Πάμε σε μια καφετέρια να πιούμε φραπέ και βλέπουμε ένα αξιοσέβαστο ποσό ζάχαρης αδιάλυτο στον πάτο του ποτηριού.
Αν ανακατέψουμε με το καλαμάκι, κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.
Αν όχι; Σε πόσο καιρό θα διαλυθεί η ζάχαρη (και αν) ;
Εδώ διαλύτης/βάση = νερό, άρωμα = ζάχαρη

Εδώ, πιανόμαστε αδιάβαστοι...
Διότι δεν κάτσαμε σε καφετέρια πλέον κάποιων ωρών...
Βάζω αμέσως ένα κουταλάκι ζάχαρη στον πάτο ενός ποτηριού με νερό.
Χωρίς ανάδευση.
Αναφέρω εντός 7 ημερών, για τα αποτελέσματα.

Υπάρχουν πολλές απορίες...
Γιατί η vg που φαίνεται πιο δραστικός διαλύτης από την pg
(η πρώτη έχει 3 υδροξείδια, η δεύτερη δύο)
¨πνίγει" τα αρώματα;

Ας ξεκινήσουμε με το απλό πειραματάκι και βλέπουμε.

Αν έκανα κάποιο λάθος και μπορεί να το ισιώσει κάποιος πλέον ειδικός, εννοείται καλοδεχούμενος.

Πέρασαν 8 μέρες. Το ξέχασα, φυσικά  ;D
Επειδή ήξερα ότι θα το ξεχνούσα  :idiot1: έκρυψα το ποτήρι με την αδιάλυτη -τότε- ζάχαρη σε απρόσιτο μέρος.
Σήμερα το ανακάλυψα. Η πρώτη σκέψη: "ποιος έβαλε εδώ σκέτο νερό;"
Κι έτσι το πέταξα.

Για να είμαι σίγουρος, το πείραμα επαναλαμβάνεται από σήμερα.
Στις 7 Μαρτίου το οριστικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 01, 2013, 10:52 »
έκρυψα το ποτήρι με την αδιάλυτη -τότε- ζάχαρη σε απρόσιτο μέρος.
Σήμερα το ανακάλυψα. Η πρώτη σκέψη: "ποιος έβαλε εδώ σκέτο νερό;"
Κι έτσι το πέταξα.

 :laugh1: :laugh1: ρε συ spec ...
χαλασες μονος σου το πειραμα σου....??  :)) :))

Δεν καταλαβα παντως... τι προσπαθεις να πετυχεις..να δεις?
αν θα αλλαξει το ποσο της αδιαλυτης ζαχαρης? Υποτιθεται μολις διαλυθει το μεγιστο ποσο ζαχαρης που μπορει να διαλυθει (ωστε να κορεστει το νερο σε ζαχαρη) το υπολοιπο της ζαχαρης θα μεινει σταθερα ως ιζημα κατω.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 01, 2013, 10:56 »
 :laugh1:  :laugh1:
Προσπαθώ να καταλάβω αν, χωρίς ανάδευση, η ζάχαρη διαλύεται τελικά στο νερό.
Μάλλον, γιατί αν είχε μείνει ποσότητα στον πάτο θα την έβλεπα.
Έβαλα μισό κουταλάκι ζάχαρη, πολύ πιο κάτω από την διαλυτότητά της.
Δεν υπάρχει περίπωση να μην μπορεί το νερό να τη διαλύσει.
Ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 01, 2013, 11:00 »
Πιο αργα, μεν, αλλα ναι θα διαλυεται...
και 8 μερες που ανεφερες.. πολλες μου φαινονται ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 01, 2013, 11:03 »
Ε, αφού το ξέχασα  :-[
Πέρα από την πλάκα, ίσως αυτό βοηθήσει να καταλάβουμε την συμπεριφορά διάλυσης αρωμάτων στις βάσεις, όπου - βασικό - ο διαλύτης δεν είναι το νερό.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 22, 2013, 14:38 »
Επανέρχομαι μιας και έχω την αίσθηση ότι το θέμα της ωρίμανσης παρότι εξαιρετικά σημαντικό δεν τυγχάνει της απαραίτητης βαρύτητας τόσο ανάμεσα στους DIY συναντμιστές αλλά και κυρίως από τους κατασκευαστές τόσο έτοιμων υγρών όσο και αρωμάτων (κυρίως για το δεύτερο).
Αφορμή η δημοσίευση ενός χημικού στο reddit όπου περιληπτικά αναλύει με στοιχεία που παραθέτει ότι 8 ώρες στους 60C ισοδυναμούν με 2 εβδομάδες ωρίμανσης χωρίς καμιά άλλη διαφοροποίηση. Σημειωτέον ότι εδώ ο ίδιος παραθέτει στοιχεία για την καταστροφική επίδραση στην γεύση και την ποιότητα των υγρών που έχει το βράσιμο σε παραπάνω από 93C έχουμε αλλοίωση των χημικών δεσμών του μίγματος. Στην πρώτη εικόνα φαίνεται το διάγραμμα στους 93 στη δεύτερη στους 60.


Εμπειρικά πάντως φαίνεται ότι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφοροποίηση στη συμπεριφορά των αρωμάτων που κατά βάση χρησιμοποιώ σε σχέση με τον εκάστοτε κατασκευαστή. Για παράδειγμα να αναφέρω ότι τα αρώματα της after-8 φαίνεται ότι ωφελούνται σημαντικά από τον χρόνο ωρίμανσης κάτι που άλλωστε το συστήνει και ο κατασκευαστής ενώ αντίθετα εκείνα της atmos labs κατά την προσωπική μου άποψη χάνουν σημαντικό βαθμό από την δύναμη τους ειδικά αν μείνουν αρκετό καιρό αχρησιμοποίητα. Φροντίζω λοιπόν να καταναλώνω τα δεύτερα αρκετά σύντομα μετά την παρασκευή τους. Προτίθεμαι να δοκιμάσω να συγκρίνω την μέθοδο της θέρμανσης στους 60C και θα επανέλθω με την άποψη μου












 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180524 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33939 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12