vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, bloodlessz, dvelev, djfloor, kkoumas, Milarepa, Jorge, GeorgeGTS, th3ofilos

Twitter

Nobacco Epsilon XL (5ml)

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Nobacco Epsilon XL (5ml)
« στις: Φεβρουαρίου 18, 2013, 18:10 »
Οι ατμοποιητές αυτοί  έχουν έτοιμα ανταλλακτικά σετ του εσωτερικού τους. Δεν φτιάχτηκαν για να βάζουν οι χρήστες δικές τους αντιστάσεις και φιτίλια. Είναι μιας χρήσης και όσο αντέξουν ολόκληροι ή τα ανταλλακτικά τους τα οποία μπαίνουν πανεύκολα με ένα βίδωμα.
Διαβάζοντας ένα νέο μέλος τέτοια μηνύματα με συμβουλές για σεταρίσματα, νομίζει ότι αγοράζοντας έναν τέτοιο ατμοποιητή θα πρέπει να εφοδιαστεί με σύρματα, φιτίλια, φλόγιστρα, πένσες, πολύμετρα και χίλια δυο πράγματα ακόμα και... φεύγει τρέχοντας. Ας μη δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις λοιπόν.


Clearomizer Nobacco Epsilon XL (5ml)




Κάτοχος του Nobacco XL κι εγώ από εχθές και μπορώ να πω ότι έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

Σε κάποιους το μέγεθος μπορεί να φανεί αρνητικό αλλά το μεγάλης χωρητικότητας τανκ των 5ml δίνει τεράστια αυτονομία.

Προσωπικά χρειάστηκε να τον γεμίσω μόνο μία φορά μιας και κάνω 7ml ημερησίως.



Αποτελείτε από τέσσερα κομμάτια (όπως και το μικρότερο μοντέλο του) και χρησιμοποιούν και οι δύο τα ίδια ακριβώς άριστης ποιότητας φιτίλια.

Επίσης οι χρήση διπλού o-ring στην βάση διασφαλίζει απόλυτη στεγανότητα και μηδενικές διαρροές.



Ο Σωλήνας του είναι παρόμοιας κατασκευή με τον έψιλον των 2ml γεγονός που τον καθιστά αξιόπιστο.



Σημαντική αλλαγή βλέπουμε στο σπείρωμα του ατμοποιητή μιας και δεν είναι πλέον απλό ego αλλά 510 το οποίο είναι λίγο διαφορετικό από τα περισσότερα του εμπορίου.



Από αριστερά προς τα δεξιά, Epsilon XL, Epsilon και Mini Vivi Nova (όπως φαίνεται δεν υπάρχουν εξοχές στον XL).



Δίπλα σε Epsilon 1.6ml,  και Vivi Nova,









+

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
Μεγάλης χωρητικότητας tank (5ml)
Ανύπαρκτες διαρροές
Άριστα φιτίλια.

- Το μόνο μείον που του δίνω είναι ότι κατά την δική μου γνώμη έχει λίγο σφιχτή τζούρα.


Τον συγκεκριμένο τον προμηθεύτηκα από το mpixlimpidi, αλλά μπορείτε να τον βρείτε και σε οποιοδήποτε καταστήματα της nobacco.

Προσθήκη στις 1/4/2013 :

Κυκλοφόρησε η Nobacco νέα dual coil φιτίλια για τους  Epsilon 1.6ml και XL 5ml.
Για την ώρα υπάρχουν μόνο 1.8Ω αλλά λογικά (και με κάθε επιφύλαξη) θα κυκλοφορούν και 2.4Ω
Τα φιτίλια είναι ακριβώς ίδιας ποιότητας με αυτά που χρησιμοποιούν οι Έψιλον.





Δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω ακόμη, αλλά σε μερικές ημέρες θα επιστρέψω με εντυπώσεις  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2013, 19:51 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 18, 2013, 22:20 »
ειχα ανεβασει πριν πολυ καιρο ενα παρομοιο προιον αλλα δεχτηκε τοτε αρνητικα σχολια περι ογκου, αλλα βλεποντας αυτον της nobacco προτιμω καλυτερα αυτον που ακολουθει......ειναι ποιο ''στρωτος'' στον ογκο.......

 http://www.tinydeal.com/quit-smoking-ego-d3-6ml-alloy-atomizer-for-e-cigarette-p-74729.html
 


Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 05:52 »
Από το μεσημέρι που τον έχω έχω καλές εντυπώσεις.


Μπορεί να έχεις εν μέρη κάποιο δίκιο (μιας και ο nobacco έχει λίγο περισσότερο πάχος) αλλά η σταθερή ποιότητα εργοστασίου παραγωγής (λόγο nobacco) σε υλικά κατασκευής και ανταλλακτικά του δίνει μακράν τον αβαντάζ.


Ενώ με οποιονδήποτε άλλο (συμπεριλαμβανόμενο και αυτόν που αναφέρεις) η ποιότητα κατασκευής δεν θα είναι ποτέ η ίδια λόγο της ποικιλίας των εργοστασίων.


Επίσης το extension που του έχω βάλει για το drip tip τον κάνει να φαίνεται ακόμα μεγαλύτερος, θα επανέλθω με αναλυτικές φωτογραφίες και βιδωτό ss drip tip για περεταίρω σύγκριση.


ΕΝΤΙΤ: Το νήμα ενημερώθηκε με φωτογραφίες και σχόλια.


συγχώνευση συνεχόμενων ποστ

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2013, 16:12 από petra »

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 16:08 »
...Το μόνο μείον που του δίνω είναι ότι κατά την δική μου γνώμη έχει λίγο σφιχτή τζούρα.


Οχι ρε φουστη μου και τον γλυκοκοιταζα...

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 16:24 »
Tι φυτίλια παίρνει δικά του ή τα κλασσικά του CE4+ Crystal?

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 19, 2013, 17:10 »
Ζαχάρη παίρνει τα ίδια φιτίλια με του έψιλον 1.6ml, δεν έχω προλάβει να τεστάρω αν δουλεύει με ce4 και thor.

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 10:39 »
το εχει δοκιμασει κανεις αν παιζουν και οι  ce4 και thor   ?


Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 10:55 »
Αφού κάνουν οι αντιστάσεις του Epsilon 1,6 ml θα κάνουν σίγουρα και των υπολοίπων
είναι ίδιες δεν αλλάζει κάτι μόνο η ποιότητα των φιτιλιών.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:29 »
Γιάννη με τα thor που έχω σπίτι παίζουν τα δοκίμασα, με τα ce4 και ce5 (και ίσως thor συγκεκριμένων εργοστασίων) μπορεί να μην παίζουν, συνάντησα πρόσφατα κάτι κεφαλές ce5 με παρόμοια βάση τα οποία μπαίνουν σε vivi mini, μετράνε σωστά την αντίσταση στο mod αλλά όταν τραβάς τζούρα δεν τραβάνε καθόλου.


Βέβαια αν και είναι καθαρά θέμα γούστου και επιλογής δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δημιουργούνται εντυπώσεις για τα έψιλον φιτίλια τα οποία θεωρώ από τα καλύτερα της αγοράς!

Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 11:48 »
Είναι παρτίδες και παρτίδες και διάφορες παραλλαγές. Τώρα δεν θα αναλύσουμε ποια είναι καλύτερα για τον καθένα, αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των? Υπάρχει και μιλάμε για τους ce4+ V2 V3 , οι κεφαλές
ούτως ή άλλως δεν αναγράφουν τίποτα επάνω, εννοώ από ποια εταιρεία είναι.
Μήπως και οι αντιστάσεις του vivi nova δεν είναι ίδιες με αυτές ? ίδιες είναι!
Οι ce5 είναι άλλοι ατμοποιητές εκτός αν μιλάμε για τους τελευταίους που κάνουν την εμφάνισή τους και είναι οι ce4+ V3 αλλά με άλλη ονομασία.
Στον συγκεκριμένο λοιπόν κάνουν μιας και παίρνει τις κεφαλές από τον 1,6 ml μικρότερο epsilon.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 16:09 »
Γιάννη σκοπός μου δεν ήταν να αναλύσω αλλά να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε.


Το σχόλιο μου περί γούστου και επιλογής ήταν σαφώς ρητορικό.


Αναφορικά κάποιες παρτίδες CE4+ που κυκλοφορούν τον τελευταίο καιρό δεν είναι συμβατές.




Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 23:18 »
Δεν διαφωνώ αλλά οι κεφαλές πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι απόλυτα συμβατές.
Μπορεί ας πούμε μια κεφαλή ενός ce4+ V2 να κάνει σε Vivi Nova, αλλά σε μερικούς δεν
κάνει. Δεν φταίνε οι κεφαλές η κατασκευή του ατμοποιητή από εργοστάσιο παραγωγής
σε εργοστάσιο παραγωγής που είναι διαφορετικά, αυτό φταίει.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 23:42 »
Γιάννη και οι δύο όταν γράφαμε είχαμε αλλού το μυαλό μας (μιας και ήταν πρωινές οι ώρες)  :)) 


Στην ουσία το ίδια πράγμα εννοούσαμε  :)


Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 22:42 »
Το πήρα (1.8) μαζί με το δαχτυλίδι για τις 510 μπαταρίες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος


Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Nobacco Epsilon XL (5ml)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 24, 2013, 14:37 »
Τον χρησιμοποιώ ακόμα σαν μόνιμο ατμοποιητή, είμαι πολύ ευχαριστημένος και από απόδοση και από γεύση.


Μπορείς να του βάλεις και ένα αντάπτορα CE4 του 510.


Μεγαλώνει λίγο σε όγκο αλλά έχεις επιλογή για drip tip της αρεσκείας σου.






 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix