vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Τι να προτιμήσω? (απορίες ενός ζαλισμένου-αποφασισμένου να κόψει το κτ)

Ζητώ την βοήθεια των παλαιοτέρων....
Ξεκίνησα το ητ θέλοντας να κόψω το κανονικό
Κακή η πρωτη εμπειρία.ΗΤ από φαρμακείο,μιας χρήσεως,χωρις φορτιστή.Μη επαρκής ποσότητα καπνού και κακό τραβηγμα.
Δευτερη προσπάθεια κακη.Starter pack απο γνωστή ελληνική εταιρία.Χαλασμένος ο ένας ατμοποιητής,με τον αλλον μου ερχονταν σε καθε εισπνοη υγρό στο στόμα.Πηγε πίσω όπως ήρθε.
Δεν το βάζω όμως κάτω.Σκέφτομαι να πάρω το GG που μου το σύστησε φίλος από εδώ μεσα (δεν με απασχολεί η τιμή),αλλά ήθελα κάτι να μοιάζει με κανονικό τσιγάρο,έστω και μεγαλύτερο,αντε το πολύ με πιπακι μαυρο (βλέπε καινουριο Ε-Go της Nobacco)
Οπότε τωρα είμαι μεταξύ αυτού (το καινουριο με την μεγαλη μπαταρία) ή του Esmoke Evolution II που μοιαζει και με κανονικο τσιγάρο.
Κάθε σύσταση θεμιτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Ζητώ την βοήθεια των παλαιοτέρων....
Ξεκίνησα το ητ θέλοντας να κόψω το κανονικό
Κακή η πρωτη εμπειρία.ΗΤ από φαρμακείο,μιας χρήσεως,χωρις φορτιστή.Μη επαρκής ποσότητα καπνού και κακό τραβηγμα.
Δευτερη προσπάθεια κακη.Starter pack απο γνωστή ελληνική εταιρία.Χαλασμένος ο ένας ατμοποιητής,με τον αλλον μου ερχονταν σε καθε εισπνοη υγρό στο στόμα.Πηγε πίσω όπως ήρθε.
Δεν το βάζω όμως κάτω.Σκέφτομαι να πάρω το GG που μου το σύστησε φίλος από εδώ μεσα (δεν με απασχολεί η τιμή),αλλά ήθελα κάτι να μοιάζει με κανονικό τσιγάρο,έστω και μεγαλύτερο,αντε το πολύ με πιπακι μαυρο (βλέπε καινουριο Ε-Go της Nobacco)
Οπότε τωρα είμαι μεταξύ αυτού (το καινουριο με την μεγαλη μπαταρία) ή του Esmoke Evolution II που μοιαζει και με κανονικο τσιγάρο.
Κάθε σύσταση θεμιτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
σου προτείνω το eGo σε σχέση με το Esmoke Evolution II. Είναι με διαφορά  η καλύτερη εμπορική συσκευή.
Το GG ειναι κορυφαίο , απλά είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Αν θες να μοιάζει με τσιγάρο, το Esmoke Evolution II είναι μια καλή λύση. Το μειονέκτημά του (όπως και σε όλα αυτης της κατηγορίας) είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Μπορείς να περιορίσεις όμως αυτό το πρόβλημα αγοράζοντας εξτρά μια PCC (ταμπακιέρα μεταφοράς, που φορτίζει ταυτόχρονα και την μπαταρία)

Αν δεν σε πειράζει να "θυσιάσεις" λίγο το μέγεθος, τοτε πας στο eGo χωρίς δευτερη σκέψη. Με 2 μπαταρίες βγάζεις τη μέρα σου. Και είναι και αρκετά εύκολο (με χρήση αντάπτορων) να δοκιμάσεις και σε αυτό και άλλους ατμοποιητές, ωστε να καταλήξεις ποιος σου ταιριάζει πιο πολύ (αν δεν σου αρέσει ο 510 με τον οποίον έρχεται)

Για το GG, θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα. Όχι για άλλο λόγο, αλλά γιατί μιας και τώρα ξεκινάς ουσιαστικά την προσπάθεια, είναι σημαντικός και ο ψυχολογικός παράγοντας (δηλαδή το η συσκευή να μοιάζει και με τσιγάρο ή, εστω, με πούρο).

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Κάθε σύσταση θεμιτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε μου, άν και τα είπαν τα παιδιά, θα συμπληρώσω το εξής..
Πολύ σύντομα θα καταλάβεις πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η μπαταρία, ασχέτως του ποιο η.τ θα επιλέξεις.
Οπότε πάρε "τουλάχιστον" το ego, με την 650άρα.....

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
E-go, όπως οι προσυπογράφοντες.
Όταν την δεις σού φαίνεται μεγάλη, μετά όμως από 3 ώρες, το ξεχνάς και το εκτιμάς.
Εγώ έχω 3x 650 και 1 x900 και θα τις άλλαζα με την καινούργια 1100 !

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Κι εγώ πιστεύω ότι η μπαρταρία παίζει σημαντικό ρόλο. Ίσως πάω για το eGo λοιπόν,κι ας μοιάζει με μικρί πίπα και όχι με τσιγάρο.
Από την άλλη,θα πάω σύντομα Αμερική (NY), οπότε αν έχει κανείς να προτείνει να πάρω κάτι "εξωτικό" από εκεί που θα μπορώ να το χρησιμοποιώ με αναλώσιμα από Ελλάδα,ας μου κάνει ένα suggestion.
Τέλος, ως πολύ φρέσκος στο ΗΤ (και επειδή δεν το βάζω κάτω και θέλω να συνεχίσω με ΗΤ και να κόψω το ΚΤ) αν υπάρχει κανένα παλλικάρι που δεν βαριέται να μου κάνει ένα "σεμινάριο" για την χρήση ενός καλού ΗΤ,με την τεχνική της τζούρας,του dripping,τις επιλογής των ανταλλακτικών και της συντήρησης γενικότερα του ΗΤ, κερνάω καφέ πέριξ νοτίων προαστίων ή κέντρο.Εκτός αν κάνετε καμιά "μάζωξη" από καιρού εις καιρόν τα μέλη του forum (είδα πολλοί γνωρίζεστε προσωπικά μεταξύ σας), οπότε να έρθω να με "μυήσετε".
Ευχαριστώ και πάλι
\

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Παρακάλεσε τον Abet!!!
Είναι μανούλα σε αυτά!!

Από την άλλη,θα πάω σύντομα Αμερική (NY), οπότε αν έχει κανείς να προτείνει να πάρω κάτι "εξωτικό" από εκεί που θα μπορώ να το χρησιμοποιώ με αναλώσιμα από Ελλάδα,ας μου κάνει ένα suggestion.

Από Αμερική θα σου συνιστούσα να πάρεις αποθέματα σε μπαταρίες (18650 κλπ) καθώς και κανένα καλό φορτιστή για αυτές ... δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα οι επιλογές για κάτι τέτοιο είναι και περιορισμένες και ακριβές. Δικιά μου πρόταση είναι διαφόρων ειδών AW protected  μπαταρίες και ένα Pila IBCT 4-stage Charger (google για να τα δεις πώς είναι). Αυτά θα σου φανούν χρήσιμα ότι mod και να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον.

Τώρα για εξωτικά Αμερικάνικα mods δες αν όσο είσαι εκεί μπορείς να μπεις στην ουρά για ένα Ali'i ή ένα Journeyman: ξύλινα bottom feeder box mods και τα δύο (το ξύλο ειναι η αδυναμία μου) που πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις εκτός Αμερικής (η παραγγελία ανοιγει μία φορά κάθε εβδομάδα για περιορισμένο αριθμό κομματιών και αυτά εξαντλούνται σε 10-20 λεπτά  :'( ). Για περισσότερες λεπτομέρειες για αυτά δες εδώ: http://www.rnrmanufacturing.com/

edit: Όσο για τη μάζωξη που ανέφερες ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ (vapefest στην Ελλάδα :yahoo: :yahoo: :yahoo:)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Από Αμερική θα σου συνιστούσα να πάρεις αποθέματα σε μπαταρίες (18650 κλπ) καθώς και κανένα καλό φορτιστή για αυτές ... δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα οι επιλογές για κάτι τέτοιο είναι και περιορισμένες και ακριβές. Δικιά μου πρόταση είναι διαφόρων ειδών AW protected  μπαταρίες και ένα Pila IBCT 4-stage Charger (google για να τα δεις πώς είναι). Αυτά θα σου φανούν χρήσιμα ότι mod και να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον.

Τώρα για εξωτικά Αμερικάνικα mods δες αν όσο είσαι εκεί μπορείς να μπεις στην ουρά για ένα Ali'i ή ένα Journeyman: ξύλινα bottom feeder box mods και τα δύο (το ξύλο ειναι η αδυναμία μου) που πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις εκτός Αμερικής (η παραγγελία ανοιγει μία φορά κάθε εβδομάδα για περιορισμένο αριθμό κομματιών και αυτά εξαντλούνται σε 10-20 λεπτά  :'( ). Για περισσότερες λεπτομέρειες για αυτά δες εδώ: http://www.rnrmanufacturing.com/

edit: Όσο για τη μάζωξη που ανέφερες ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ (vapefest στην Ελλάδα :yahoo: :yahoo: :yahoo:)

Δύσκολα??

Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας
Τα δικα μου συμπερασματα μετα απο δυο μηνες ατμισματος
Ξεκινησα με njoy npro (ευτυχως). Τα cartomizer τους απλα οτι καλυτερο δοκιμασα εως τωρα (ευκολια εισπνοης, ζεστος πλουσιος ατμος , καλη γευση)
Βασικο γνωστο προβλημα η διαρκεια των μπαταριων τους
Ετσι καποια στιγμη αγορασα κι εγω το ego του οποιου οι μπαταριες ειναι μακραν καλυτερες σε διαρκεια. ( Οι μπαταριες njoy μου κρατουσαν καμμια ωρα ενω με τις 650αρες ego το 5ωρο ειναι το λιγοτερο σε διαρκεια)
Προς το παρον το δικο μου συμπερασμα ειναι  : Μπαταριες  ego με cartomizer  njoy (με χρηση του καταλληλου ανταπτορα βεβαια , εγω τον βρηκα στο funstore)
Επισης καλο ειναι και το cartomizer KR808D  καθως και ο EXELIXIS  ομως δεν πιανουν, προς το παρων,  το επιπεδο του njoy (για μενα μιλαω παντα)
Με τους atomizer δεν τα πηγα καλα πιο πολυ λογω του συνεχους γεμισματος με υγρο σε σχεση με τα cartomizer
Για το gg δεν εχω αποψη ακομα
Απο γευσεις, υγρα γεμισματος : η βανιλια, η fluecured, το κακαο και φυσικα η σοκολατα
Απο θεμα οικονομιας χρηματων σιγουρα  ειναι καλυτερα (αν εξερεσουμε βεβαια τις αρχικες αγορες)
Απο θεμα αν μου λειπει το τσιγαρο? Με μια λεξη ΟΧΙ...Αυτο που μου λειπει καποιες στιγμες ειναι αυτο που λεμε "δεν με γεμιζει ο ατμος" αλλα απο οτι εχω καταλαβει αυτο οφειλεται στο οτι ακομα πειραματιζομαι με το να φτιαξω δικα μου υγρα και δεν εχω καταφερει να "πιασω" τον καταλληλο συνδιασμο (νικοτινη, ατμο κτλ).
Απο θεμα υγειας τι να πω και τι να γραψω... 20 και πλεον χρονια βαρυς καπνιστης  ειχα ξεχασει τι ειναι γευση τι ειναι οσφρηση βρωμοκοπουσα εγω , το αυτοκινητο, το σπιτι, τσιγαριλα, ασε τα διαφορα μικροπροβληματα στην υγεια. Μιλαμε για διαφορα μερα με την νυχτα κυριολεκτικα (φαντασου πως θα ειναι οταν θα κοψω και το ατμισμα)
Το "προβλημα" που ειχα κι εγω με την εμφανιση της συσκευης ατμισματος (να μοιαζει με τσιγαρο) μετα απο δυο μηνες το θεωρω γελοιο , εδω καταφερα να γλυτωσω απο το κ...τσιγαρο , να βελτιωσω την ποιοτητα της υγειας και της ζωης μου με το αν θα μοιαζει με τσιγαρο θα ασχολουμε...
Τελειωσα με τα συμπερασματα και ας αρχισω τις ερωτησεις προς τους παλαιοτερους
1. Τα ΚΕΝΑ CARTOMIZER  EGO, http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=268 τι λενε ? Ειναι σε καλο επιπεδο απο θεμα διαρκειας, ατμου, γευσης?. Σκεφτομαι να παραγγειλω αλλα σιγουρα θα ηθελα την γνωμη ενος που τα εχει δοκιμασει /χρησιμοποιει.
2 Τα Κενά καρτομάιζερ για αναπλήρωση joye 510 και EGO , http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=338 ειναι κανονικα καρτομαιζερ?
3. Απο ολα αυτα που βλεπω στο site του funstore υπαρχει καποιο κενο cartomizer τυπου RΝ4081  οπως αυτα http://www.ecigsejuice.com/products/RN4081-BLANK-CARTOMIZER.html
Αν οχι υπαρχει τροπος να βρω καπου στην Ελλαδα?


Ευχαριστω συνατμιστες...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Παράθεση
1. Τα ΚΕΝΑ CARTOMIZER  EGO, http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=268 τι λενε ? Ειναι σε καλο επιπεδο απο θεμα διαρκειας, ατμου, γευσης?. Σκεφτομαι να παραγγειλω αλλα σιγουρα θα ηθελα την γνωμη ενος που τα εχει δοκιμασει /χρησιμοποιει.
2 Τα Κενά καρτομάιζερ για αναπλήρωση joye 510 και EGO , http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=338 ειναι κανονικα καρτομαιζερ?
3. Απο ολα αυτα που βλεπω στο site του funstore υπαρχει καποιο κενο cartomizer τυπου RΝ4081  οπως αυτα http://www.ecigsejuice.com/products/RN4081-BLANK-CARTOMIZER.html
Αν οχι υπαρχει τροπος να βρω καπου στην Ελλαδα?

καλωσηρθες billyshere
Κατ αρχήν να εκφράσω την ευαρέσκεια μου ως fun του Bob Dylan  :thumpup:
οσο γι αυτά που ρωτάς ...
1. Δοκίμασε τα ego carts θα σου αρέσουν. Η θερμοκρασία ατμού δεν είναι τόσο ζεστή όσο στα njoy αλλά η αίσθηση ατμίσματος είναι πολύ καλή ( για όσους αρέσκονται σε carts, εγω δεν είμαι fun των carts)
2.  Εννοείται ότι είναι κανονικά , είναι τα συμβατά με 510
3. Μάλον όχι , αλλά δεν γνωρίζω με σιγουριά
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Καλώς ήρθες και από εμένα.
Είσαι η περίπτωσή μου :laugh1:και εγώ για πολύ πολύ καιρό, είχα το συνδυασμό npro cart-ego, λόγω οικονομικής στενότητας όμως, το γύρισα στα υγρά.
Ακόμα και τώρα θεωρώ αυτόν τον συνδυασμό αξεπέραστο (για τα δικά μου γούστα πάντα).
Στα υπόλοιπα θα απαντούσα αυτά που ήδη σου είπε ο φίλος abet παραπάνω.
Καλή συνέχεια :)

Παιδιά, τελικά αγόρασα το eGo...
Είναι τρομερό.Ατμίζω και εγώ και η φίλη μου (σιγά μην παίρναμε μόνο ένα) από το μεσημέρι.
Τρομερό...πήρα και 4 γεύσεις και όλο το απόγευμα κάναμε αλχημείες.
Πολύς καπνός, ειδικά με VG και τον μεγάλο ατμοποιήτή....
very satisfied...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, τελικά αγόρασα το eGo...
Είναι τρομερό.Ατμίζω και εγώ και η φίλη μου (σιγά μην παίρναμε μόνο ένα) από το μεσημέρι.
Τρομερό...πήρα και 4 γεύσεις και όλο το απόγευμα κάναμε αλχημείες.
Πολύς καπνός, ειδικά με VG και τον μεγάλο ατμοποιήτή....
very satisfied...
σωστή επιλογή  :thumpup:
Αν το συνδυάσεις με 510 LR ατμοποιητή , τότε τέρμα οριστικά το ΚΤ  ;)

τον πήρα και αυτόν...όλη μερα με αυτόν τον δουλεύω και εφτιαξα και το δευτερο με αλλη γευση και τον μικρόν..
και τα δύο ικανοποιητικότατα..
ευχαριστώ όλους..με βοηθήσατε πολύ...
δεν έχω βάλει ΚΤ από το πρωί στο στόμα μου...αληθεια...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364