vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, gfilip, athmichalop, dfoust, Jorge

Twitter

Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?

Καλησπέρα!
Είμαι νέο μέλος του φόρουμ, και όπως πιστεύω, συντομα θα περάσω και εγώ στο  ΗΤ.Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως όσο και αν εχω ψάξει δεν εχω βρεί καπου να αναγραφεται αναλυτικά η χυμική σύσταση της τεχνιτής νικοτίνης (εαν δεν κανω λάθος). Δέν ξέρω εαν δίνονται τέτοιες πληροφορίες η κατα πόσο εξειδικευμένο είναι το ερώτημα αλλα θα μου είναι αρκετα χρήσιμο εαν απαντηθεί.
Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 20:07 »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν υπάρχει "τεχνητή" νικοτίνη.
Η νικοτίνη βγαίνει από τα φύλλα του καπνού.

Όσο για το χημικό της τύπο πρέπει να τον αναφέρει το βικιπαίδεια.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 20:08 »
Γειά σου striker07, λοιπόν δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που λες :confused1: , νομίζω η νικοτίνη είναι μόνο από φύλλα καπνού.
Όσο για το "χυμική σύσταση" άσε να μας το πουν αν ξέρουν οι λαϊκατζήδες :laugh1: (πλάκα κάνω έτσι?)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 20:13 »
Άσχετο, αλλά το βλέπω για "φούντο" το νήμα, οπότε (και επειδή έχω κέφια σήμερα) να ρωτήσω: ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΣΤΑΥΡΟ (Abet) και δεν μιλάς που είσαι μανούλα σε κάτι τέτοια οφτοπικά?  :laugh1: ΕΕΕΕΕ?  :laugh1:

Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 20:47 »
Ξέχασα να συμπεριλάβω το "διορθωστε με αν κανω  καποιο λαθος".Επειδη τις τελευταιες μερες, πριν προχωρησω σαυτη την μεταβαση, το μονο που ψαχνω είναι ουσιες κλπ, και συγκεκριμενα καπως μου εκατσε αυτο (Σε ένα φίλτρο εντοπίστηκε γλυκόλη διεθυλενίου, μια ουσία που χρησιμοποιείται στα αντιψυκτικά. ) είναι λογικό να εχω μπερδέψει καποια πράγματα..Απλα προσπαθω να είμαι οσο περισσοτερο σιγουρος  γινεται για το προιον αυτο.δεν κοιταζω τα τεχνικα ζητηματα (πως δουλευει το φιλτρο ο ατμοποιητης κλπ , αν και εχω διαβασει τα περισσοτερα) ουτε τοσο αν εχει ιδια γευση η οχι γιατι εαν ημουν κολλημενος απο την γευση δεν θα ηθελα να ξεκολλησω.Είναι για εμενα η δύναμη της συνήθειας.
Συγνωμη εαν κουραζω.
Εαν καποιος μπορει ας απαντησει και για την ουσια αυτη στα αντυψυκτικα..πιστευω οι περισσοτεροι θα εχουν διαβασει το σχετικο αρθρο..
Ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 20:51 »
Εν ολίγοις striker007.
ΠΑΡΑΤΑ το κανονικό βρωμοτσίγαρο, πάρε ένα ego (γνώμη μου έτσι?) από ΟΠΟΙΟ κατάστημα θέλεις, πάρε και τα ανάλογα υγρά και άρχισε να ατμίζεις.
ΤΕΛΟΣ.
Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία.
Άσε τις έρευνες και ΒΛΕΠΕ τα αποτελέσματα, σε ΟΛΟΥΣ εμάς που το κόψαμε το ρημάδι ;)

Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:01 »
 :) Είμαι στα προθυρα..εχω γεμισει την μερα μου με ενα καρο δραστηριοτητες (φοιτητης) προκειμένου να μην καπνιζω.γυμναστηριο μπαλα και λιωσιμο ωστε να μην ξενυχταω το βραδυ με ενα τσιγαρο στο χερι αλλα να κοιμαμαι,(αποτελεσμα -60% καπνισμα) ΑΣΧΕΤΟ.

Λοιπον το τελευταιο ερωτημα που εχω ειναι το εξης.(Γνωρισα τυχαια την υπαρξη του ΗΤ πριν 2 εβδομαδες μεσω μιας διαφημισης NJOY)
1o)Φαινεται αρκετα ευκολο στην χρηση.Μονο βιδωμα εαν δεν κανω λαθος.Είναι αξιοπιστο?
2ο)Εαν περασω στα EGO που μ λες (θα τα ψαξω σε λιγο) θα δυσκολευτω με την χρηση (πιθανο γεμισμα υγρου κλπ)

Τι προτεινεις?
Ευχαριστω για το ενδιαφερον και αυτα απο εμενα..Απο εβδομαδα θα εχω και τις πρωτες εντυπωσεις!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:14 »
striker πάντα προτείνω για αρχή το njoy, πράγματι είναι το ευκολότερο να ξεκινήσεις από εκεί. Με το ego ναι, θα δυσκολευτείς λιγάκι, οπότε για να μην στη δώσει ως νέος ατμιστής και το παρατήσεις, πήγαινε στο npro.
Ξεκίνα με καρτομάϊζερ high (σε όποια γεύση θέλεις, εγώ προτιμώ την βανίλια).
Διάβασε τα σχετικά στις αντίστοιχες ενότητες για njoy - ego.
Αυτά και τα λέμε στην πορεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:45 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:49 »
Επειδη τις τελευταιες μερες, πριν προχωρησω σαυτη την μεταβαση, το μονο που ψαχνω είναι ουσιες κλπ, και συγκεκριμενα καπως μου εκατσε αυτο (Σε ένα φίλτρο εντοπίστηκε γλυκόλη διεθυλενίου, μια ουσία που χρησιμοποιείται στα αντιψυκτικά. ) είναι λογικό να εχω μπερδέψει καποια πράγματα..Απλα προσπαθω να είμαι οσο περισσοτερο σιγουρος  γινεται για το προιον αυτο.
Αναφέρεσαι φυσικά στην έρευνα του FDA στην Αμερική, η οποία έγινε το καλοκαίρι του 2009.
Το θέμα το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και έχουν δοθεί απαντήσεις.

Δε νομίζω ότι αξίζει να ξανασυζητήσουμε το θέμα.
Θα πρότεινα να διαβάσεις τα εξής άρθρα που έχουν δημοσιευτεί στο φόρουμ μας:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html
Ιδιαίτερα δε τα:
Οι ανακοινώσεις του FDA για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα (Ιούλιος 2009)
Απάντηση της προέδρου του συμβουλίου υγείας στον FDA
Για προειλημμένες αποφάσεις μιλάει το Reason

To όλο θέμα που δημιουργήθηκε έχει να κάνει με τον τρόπο που παρουσίασε τα αποτελέσματα η FDA. Οι λόγοι νομίζω κατανοητοί...
1. Βρήκε σε ένα (ή δύο) από τα 8 υγρά που εξέτασε υπολείμματα νιτροσαμινών στα όρια του ανιχνεύσιμου με τα όργανα που χρησιμοποίησε. Τέτοιου είδους υπολείμματα υπάρχουν σε όλα τα υποκατάστατα που περιέχουν νικοτίνη και προέρχονται από την επεξεργασία του καπνού κατά την παραγωγή της νικοτίνης. Τα όρια αυτά ήταν τα ίδια, εάν όχι μικρότερα, από τα υπολείμματα νιτροσαμινών που υπάρχουν και στις τσίχλες νικοτίνης ή άλλα υποκατάστατα προϊόντα, τα οποία κυκλοφορούν ελεύθερα στο εμπόριο, και η ίδια η FDA τα χαρακτήρισε ασήμαντα... Αυτό φυσικά η FDA το απέκρυψε στα αποτελέσματά της, για ευνόητους λόγους.
Επίσης η ποσότητα των νιτροσαμινών που μετρήθηκαν ήταν, εάν θυμάμαι καλά, στα 8μgr όταν σε ένα μόνο κανονικό τσιγάρο η ποσότητα είναι περίπου 1500μgr... Και αυτή η σύγκριση δεν έγινε...

2. Βρήκε κάπου υπολείμματα γλυκόλης διεθυλενίου στα όρια του ανιχνεύσιμου των οργάνων που χρησιμοποίησε... Εάν οι ποσότητα αυτή ήταν τέτοια που να υπήρχε σοβαρό πρόβλημα, στα αποτέλεσμα της έρευνας δεν θα αναφερόταν απλώς αλλά θα το έγραφαν με μεγάλα κεφαλαία κόκκινα γράμματα και θα γινόταν πανικός.
Και ας μην ξεχνάμε ότι σκάνδαλα με γλυκόλη διεθυλενίου έχουν γίνει και π.χ στην Αυστρία και στην Γερμανία με κρασί...
Δες και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Diethylene_glycol
 
Για να καταλάβουμε τι σημαίνει "στα όρια του ανιχνεύσιμου" αρκεί να φανταστούμε ότι είναι η ελάχιστη ποσότητα που μπορεί να ανιχνεύσει ένα όργανο...

Η FDA παρουσίασε βέβαια το θέμα με τέτοιο τρόπο, ώστε να φανεί ότι υπάρχει πρόβλημα, αποκρύπτοντας τις ουσιαστικές λεπτομέρειες.
Και δυστυχώς η έρευνα παρουσιάστηκε και στα περισσότερα τηλεοπτικά κανάλια του κόσμου, ακόμη και στην Ελλάδα, χωρίς οι δημοσιογράφοι να το ψάξουν περισσότερο.

Όλα αυτά βέβαια δεν αναιρούν σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί σήμερα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι υγιεινό. Και φυσικά εάν κόψει κανείς τελείως το κάπνισμα είναι το υγιεινότερο που μπορεί να κάνει.
Εδώ βλέπω και ένα σωστό επιχείρημα αυτών που είναι εναντίων του ηλεκτρονικού, ότι δηλαδή εάν πούμε ότι είναι τελείως ακίνδυνο, πολλοί νέοι άνθρωποι, ίσως και παιδιά ν' αρχίσουν να το χρησιμοποιούν. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα αύριο τα παιδιά μου να χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ακόμη και με υγρά χωρίς νικοτίνη.

Το ηλεκτρονικό μπορεί να συγκριθεί μόνο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. Και σ΄αυτή τη σύγκριση, τόσο από τις έρευνες που έχουν γίνει μέχρι σήμερα αλλά και από τις εμπειρίες χρηστών που το χρησιμοποιούν εδώ και πολύ καιρό φαίνεται ότι το ηλεκτρονικό είναι σαφώς πολύ καλύτερο.
Έχουν γραφτεί πολλά άρθρα γι' αυτό το θέμα στο φόρουμ και μπορείς να τα διαβάσεις για περισσότερες λεπτομέρειες.

Και όπως πάντα, η όποια απόφαση θα είναι δικιά σου, αφού πρώτα μελετήσεις το θέμα και καταλήξεις στα δικά σου συμπεράσματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:56 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 21:50 »
Επειδή είμαι νέος ατμιστής που ξεκίνησα με το njoy  με καρτομαιζερ το συστήνω ανεπιφύλακτα για αντικατασταση του κτ, εγώ εδώ και εναμιση μηνα δεν έχω καπνίσει και με έχει καλυψη πλήρως. Τώρα  ήδη έχω παραγγείλει το e go (λόγω μπαταριών και διάρκειας χωρίς πολλές φορτίσεις)  και περιμένω να το δοκιμάσω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 03, 2010, 22:11 »
Επειδή είμαι νέος ατμιστής που ξεκίνησα με το njoy  με καρτομαιζερ το συστήνω ανεπιφύλακτα για αντικατασταση του κτ, εγώ εδώ και εναμιση μηνα δεν έχω καπνίσει και με έχει καλυψη πλήρως. Τώρα  ήδη έχω παραγγείλει το e go (λόγω μπαταριών και διάρκειας χωρίς πολλές φορτίσεις)  και περιμένω να το δοκιμάσω. :thumpup:

ιδια περίπτωση και γω φίλος.έχω παραγγείλει EGO και περιμένω γιατί είμαι αγκαλιά με τον φορτιστή όλη μέρα ;)

Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 04, 2010, 01:36 »
ok ευχαριστω για την ανταποκριση.εχω κατασταλαξει νομιζω,,φιλε kaxri ποσο κραταει η μπαταρια του njoy και τι χρηση τραβαει στα χερια σου? με ενδιαφερει αυτο!

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 04, 2010, 01:48 »
Εγώ πάντως ξεκίνησα και έμεινα στο nobacco unique το οποίο είναι φθηνό για να τεσταρεις στην αρχή τον εαυτό σου χωρίς μεγάλα έξοδα!δυο εβδομάδες το χρησιμοποιώ και δεν έχει πάθει τίποτα,και σου λέω για συνεχές ατμισμα!Μετά βλέπεις και κρίνεις πως θα κινηθεις!

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 05, 2010, 17:16 »
Η μπαταρία του njoy  κρατάει γύρω στις τρεις ώρες με όχι συνεχή χρήση(περιοδικό άτμισμα με διάρκεια πέντε λεπτών και πέντε λεπτά παύση) και γύρω στις 1,30 με δύο με σχεδόν συνεχή χρήση. Μετά από λιγο καιρό και από επαναλαμβανόμενες φορτίσεις η δειάρκεια της φθίνει.Νομίζω  αν δεν έχεις πρόσβαση σε φορτιστή χρείαζεσαι τουλαχιστον πέντε μπαταρίες φορτισμένες για να βγάλεις ένα ωράριο από τις οκτώ το πρωί έως τις δέκα το βράδυ με αρκετό άτμισμα (αρκετή χρήση).  :bye:


















 :bye:

Αποσυνδεδεμένος vallex

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποια είναι τα χημικά συστατικά της τεχνιτής νικοτίνης?
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 03, 2010, 23:17 »
Γεια σας,
Πρώτα απ' όλα ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι ξεκινήσατε το forum, βρήκα ό,τι χρειαζόμουν από πληροφορίες για να ξεκινήσω το η.τ. Πρώτη μέρα σήμερα, με njoy npro κι εγώ, μόνο 3 κ.τ. μετά από 30 χρόνιαΧ2 πακέτα τη μέρα, καλό το "μηχανάκι" κι εύκολα τα cartomizer για αρχάριους, καλό throat hit, ενοχλητική λιγάκι μια υποψία πλαστικίλας στη γεύση. Δεν "ατμίζω" συνέχεια, οπότε με 2 φορτίσεις κι ...2 φίλτρο!!! την έχω βγάλει μέχρι τώρα (10 ώρες από τότε που πήρα τη συσκευή!), πράγμα που μόνο να με εκπλήξει ευχάριστα μπορεί. Προς το παρόν ικανοποιημένη....

Μια ερώτηση μόνο: το njoy nprο είναι το μοντέλο RN4081? δεν είδα στο site  τους κενά cartomizer και e-liquid, υπάρχουν ίσως έξω?
Και μια δεύτερη:υπαρχει κατι από τα πρωτεύοντα υλικά ή τα ανταλλακτικά στο η.τ, που να μην είναι κινέζικο? Εδώ, δεν θα με ενοχλούσε π.χ. η "σύνθεση της ..τεχνητής νικοτίνης" (που, by the way, πρόκειται για συμπύκνωση νικοτίνης σε μορφή αιθέριου ελαίου, απ' όσο ξέρω), όσο το αν υπάρχει αξιοπιστία και συνεχείς έλεγχοι ποιότητας σε προϊόντα που έρχονται από κίνα και συσκευάζονται/σταμπαρονται ως ευρωπαικά κλπ
Σόρρυ αν κούρασα,
keep up the good work

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 82 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro