vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, dkostas

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1890 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 21:11 »
Σε ένα ξένο φόρουμ πάντως είχαν βρει την εταιρία που τις κατασκεύαζε αλλά δεν την είχε στο site της. Και έλεγαν ότι μάλλον ήταν παραγγελιά.
Κι αν θυμάμαι καλά ότι 18450 είχαν βρει ήταν διαφορετικές από αυτή του Mini Volt

EDIT: Εδώ λένε για την μπαταρία https://www.fasttech.com/forums/vapers/t/1960423/mini-volt-40w-super-tiny-box/16
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2016, 21:37 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1891 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 13:51 »
@JoeBarTeam

Έχει LiPo μεγέθους 18450.
1200mAh 4.4Wh.
Για αυτονομία υπολόγισε κάτι περισσότερο από την μισή μιας σύγχρονης επώνυμης 18650.
Σε υψηλά Watt λίγο περισσότερο.
Αν την φορτίζεις συχνά (περισσότερο από μία ημερησίως) θα "πέσει" γρήγορα.
Η διαδικασία αντικατάστασή της ξεκινάει από την εύρεσή της.

(Image removed from quote.)
Η φώτο είναι ευγενική χορηγία του KaiChen.


Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις, (άργησα λίγο να τις δω). Θέλω να επανέλθω στο mini volt κάποια στιγμή.


@microchip, καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, η αλήθεια είναι πως δεν έψαξα καθόλου για την μπαταρία κι εσύ μου τα έδωσες έτοιμα. Ελάχιστα που είδα, έχω την εντύπωση πως με τις τιμές αντίστασης που ατμίζω, εύκολα θα έχω ένα 8ωρο.
(ίσως σε ζαλίσω λίγο ακόμα, τις επόμενες μέρες).


Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1892 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 20:16 »

SIGELEI 213W TEMPERATURE CONTROL VARIABLE BOX MOD

The Sigelei 213W is currently the newest Sigelei mod available and supports Kanthal, Titanium, Stainless steel, and Ni200 Nickel with a max power output of 213 watts!The Sigelei 213 will feature a never before seen function, the "power up" timer. The power up timer allows you to set a wattage and a duration of time and upon firing, your mod will fire whatever you set! For example you can set the power up timer to 150 watts for 0.5 and upon firing. the Sigelei 213 will fire at 150 watts for 0.5 seconds and then revert back to whatever setting was on the device previously.





Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1893 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 22:59 »
Σκέφτομαι να πάρω το minivolt ως πρώτη μου αγορά, λόγω των διαστάσεων, της τιμής και των καλών κριτικών, εσείς τι λέτε; Αν θεωρηθεί καλή αγορά, με ποιόν ατμοποιητή να το συνδυάσω; Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο τον nautilus σε vtc mini 1.8Ω και μου άρεσε πολύ, αλλά έλεγα να πάω σε κάτι πιο μικρό αρχικά. Υπολογίζω να μην ξεπερνάω τα 2-3 ml ημερησίως, θα με καλύψει;

Το έχω δει από κοντά σε ένα κατάστημα αυτό το μοντάκι και μοιάζει αρκετά ωραίο αλλά και από τα παιδιά που το έχουν έχω διαβάσει καλά λόγια. Αλλά να το πάρεις ως μόνο μοντάκι ειδικά αν είσαι στις αρχές δε θα το πρότεινα, γιατί καλό είναι στην αρχή να είσαι καλυμένος πλήρως από άποψη αυτονομίας έτσι ώστε να μην τύχει η στραβή και επιστρέψεις στις κακές συνήθειες. Αυτά τα γράφω από προσωπική και εμπειρία καθώς είδα πως μόνο όταν είχα επιπλέον μπαταρίες μαζί μου μπορούσα να είμαι άνετος. Τα 1300mAh δε νομίζω να σε καλύψουν πλήρως. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος JoneyM

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1894 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 04:16 »
 Τελικα πήρα το minivolt και το συνδύασα με τον nautilus mini. Ατμίζω περίπου 2ml καθημερινά μέχρι στιγμής και δουλεύοντας το μοντάκι γύρω στα 10w, μου βγάζει τη μέρα οριακά και το βάζω για φόρτιση μόλις πλησιάσει το τέλος, δε το αφήνω μα αποφορτιστεί εντελώς.
Σε περίπτωση που θα χρησιμοποιηθεί με μικρές αντιστάσεις, άρα και απο άτομα που ατμίζουν αρκετά ml, θα υπάρχει θέμα.
Το ανάβω και αφού τελειώσω το άτμισμα το σβήνω πάλι, δε περιμένω το δεκάλεπτο για να σβήσει μόνο του δηλαδή, κάτι που πιστεύω πως βοηθάει. Δουλεύω τη ρύθμιση standard, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τη διαφορά με τις υπόλοιπες λειτουργίες, κάποια βοήθεια εδώ;

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος και φυσικά ενθουσιασμένος, κάνει τη δουλειά του και είναι πολύ συμπαγές και ποιοτικό, αλλά μάλλον σύντομα θα πάω σε κάτι με μεγαλύτερη αυτονομία. Πιστεύω πως είναι ένα mod που είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί σε ειδικές περιπτώσεις και γενικότερα ως καβάτζα, όπως είπαν και συμφορουμίτες πιο πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 04:25 από JoneyM »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1895 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 11:11 »
Η ρύθμιση Soft δίνει το ρεύμα σταδιακά μέχρι να φτάσει στα Watt που έχεις πει.
H ρύθμιση Standard το δίνει... εεε... standard (δηλαδή ομαλά και στα Watt που πρέπει από την αρχή).
Η ρύθμιση Power κάνει ένα "ξέσπασμα" (burst) του ρεύματος πριν πέσει στα Watt που πρέπει.
Η τελευταία σου δίνει ένα πιο έντονο "χτύπημα" στη τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος JoneyM

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1896 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 11:35 »
Να προσθέσω οτι παρατηρώ πως κάποιες φορές ενω πατάω το κουμπί δεν ενεργοποιείται, σαν να μην κάνει καλή επαφή, με τη δεύτερη πιάνει όμως και δε το κάνει συχνά. Φαίνεται πως όταν το πιέζεις κάποιες φορές δεν επαναφέρεται καλά και θέλει ένα δεύτερο πάτημα, αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα στις επαφές, μάλλον είναι θέμα κατασκευής.

Επίσης την έχω καταβρεί με τη ρύθμιση soft   :D

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1897 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 18:18 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1898 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 18:26 »
Το έχει δει αυτός:



Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1899 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:08 »
YStick & ProYStick: SX350J V2 mods by MiniEcig


Δύο νέα mods από την Mini-ECIG έρχονται με πλακέτα SX350J V2 και σε πολύ καλή τιμή.






YStick:

SX350J V2
18650 battery (not included)
USB charger
Fully liquid proof
Connector has a spring

Dimensions:
Height: 80 mm
Atty hole: diameter - 23.5mm, depth - max. 35 mm
Bottom size: 24-27 mm x 49 mm
Weight: 150 gr

Other parameters:

Atomizer connector: 510 made of SS 303 with brass pin




ProYStick:

SX350J V2
26650 battery (not included) - includes a sleeve to be used with 18650 battery
USB charger
Fully liquid proof
Connector has a spring

Dimensions:
Height: 83 mm
Atty hole: diameter - 23.5mm, depth - max. 35 mm
Bottom size: 42 mm x 57 mm
Weight: 150 gr
 
Other parameters:
Atomizer connector: 510 made of SS 303 with brass pin



Τιμή: $159.00  (προπαραγγελία)

YStick

ProYStick

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1900 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:27 »
Πολύ λεπτομερέστατες φωτογραφίες... :laugh1: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1901 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:11 »
Από οτι κατάλαβα είναι ακόμα στο στάδιο της παραγωγής. Η τιμή στα 159$ είναι για προπαραγγελία. Μόλις τα πρώτα κομμάτια αρχίσουν να αποστέλλονται (11 Απριλίου όπως λένε) η τιμή θα είναι 235$.

Πέριεργη πολιτική κατεμέ, αλλά η mini-ECIG είναι σοβαρή εταιρεία και επίσης σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω μέχρι το mod να σταλεί αν το μετανοιώσεις. Τις επόμενες βδομάδες θα κάνουν την εμφάνιση τους και τα πρωτότυπα.

Το βάλα μόνο και μόνο αν κάποιος ενδιαφέρεται να το παραγγείλει από τώρα και να γλιτώσει 75$. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1902 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:19 »
Και πολύ καλά έκανες και το έβαλες... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1903 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:47 »
Σοβαρη εταιρια δεν θα την ελεγα:


Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1904 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 21:14 »
Εχω αγοράσει από την εταιρεία και προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί κυρίως με την mini-ecig ήταν πάντα με τον χρόνο. Όποιος παραγγείλει κάτι από αυτούς πρέπει να έχει μπόλικη υπομονή!! :))

Ακόμα και στο καινούριο mod που έβαλα πιο πάνω και λέει ότι αποστέλλεται 11 Απριλίου, το θεωρώ δεδομένο ότι θα υπάρξει περαιτέρω καθυστέρηση. Έιχε γίνει στο παρελθόν με το Microstick, είχε γίνει και με το Xvostick.

Υπήρχαν βέβαια και προβλήματα με το anodizing που είχαν αναφερθεί στο ecf όταν έψαχνα για να αγοράσω το Microstick, αλλά λύθηκαν μετά το πρώτο batch. Μιλάμε για καλοκαίρι του 2014 από οτι θυμάμαι. Πιθανώς να αναφέρθηκαν και με το Xvostick, απλά δεν παρακολουθούσα το θέμα.


Το είδα το βιντεάκι (τα πρώτα 10 λέπτα δηλαδή). Το μεν πρώτο Xvostick το αγόρασε από ανεπίσημο μεταπωλητή και είχε πρόβλημα στην συνεννόηση με αυτούς, το δε δεύτερο κατευθείαν από την Mini-ecig. Είχε και το 2ο πρόβλημα με το anodizing αλλά το έστειλε μόνο όταν παρουσίασε πρόβλημα η συνδεσμολογία στο τσιπάκι. Το τσιπάκι του το φτιάξανε αλλά δεν ασχοληθήκανε με την βαφή. Αυτά κατάλαβα από το βιντεάκι.

Δεν μ' αρέσει να υπερασπίζομαι εταιρείες αλλά το παλικάρι έχει και αυτό μερίδιο ευθύνης.

Το μεν πρώτο που το πήρε από όχι επίσημο μεταπωλητή και ήταν δεδομένο ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα γινόταν "μύλος" μέτα. Αυτό ισχύει με όλα τα προιοντα που αγοράζουμε. Είτε είναι από fasttech είτε είναι Provari.

Στο δε δεύτερο που πήρε απευθείας από το Ισραήλ πάλι έχει μερίδιο ευθύνης. Λέει ότι είχε και αυτό πρόβλημα με τη βαφή, αλλά δεν ασχολήθηκε, παρά μόνο μετά από καιρό όταν το έστειλε για το πρόβλημα με το DNA 40. Το λάθος του ήταν ότι δεν διάβασε πριν το αγοράσει τι εγγύηση δίνει η εταιρεία.

Λέει λοιπόν στο θέμα της βαφής:

Scratches, fading, damage to finish
- We inspect every device before it ships to ensure that it arrives to you in perfect condition. If there are any problems with the finish, this should be reported to us within 48 hours of receiving your new device. Beyond this period, we cannot replace the product for scratches, blemishes, fading
.

Άν το είχε αναφέρει με το που είχε παραλάβει πιθανώς να του το είχαν αντικαταστήσει.
Το δε πρόβλημα με το τσιπάκι του το φτιάξανε γιατί τον κάλυπτε η εγγύηση:

For electronical mods, there is 1 year warranty provided for chips, and 6 months warranty for mechanical parts.

http://mini-ecig.com/repair


Άν και είμαστε off-topic, τα παραπάνω δεν τα έγραψα ούτε για να υπερασπιστώ την εταιρεία ούτε για να το παίξω έξυπνος. Ούτε εμένα μ αρέσει αυτή η πολιτική των 48 ωρών στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά τουλαχιστον στο έλεγε από πριν. Είναι στο χέρι σου μετά σαν πελάτης να ζυγίσεις τα συν και τα πλην και να αποφασίσεις αν θα το πάρεις ή όχι. Αλλά πρέπει πάντα να γνωρίζεις απο πριν (ειδικά όταν παραγγέλνεις από εξωτερικό) και τι εγγύηση σου δίνεται και ποια είναι τα χρονικά όρια που έχεις όπου καλύπτεσαι από την εγγύηση.

Τώρα να σου πω την αλήθεια, μου φαίνεται εντελώς "άκυρη" η πολιτική της στα mods που ανέφερα πιο πάνω, τα πρώτα κομμάτια δηλαδή να τα δώσει στα 159$ και μετά από 3 μήνες πχ το ίδιο προιόν να κοστίζει 235$. Τι να πω! Μάλλον ψάχνει για beta-testers! :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12