vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 6 χρήστες
angelosdes, Sergios, manoslykos, dkostas, th3ofilos, john67

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #450 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 06:55 »
Σε ηλεκτρονικο δε νομιζω να εχει προβλημα να ειναι σε σειρα,  Καποια προστασια θα εχει  δε μπορει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #451 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 10:24 »
Μπορεί να το είχα σχολιάσει και τότε, αλλά μόνο σε μένα εξωτερικά θυμίζει Network Switch της Cisco???

Τουλάχιστον το μάτι που θα δει την πρώτη φωτό που δεν φαίνεται ο κονέκτορας ή για κάτι τέτοιο θα το περάσει ή για "φέτα" από κάποιο στερεοφωνικό!

Η ιδέα των δύο μπαταριών σε σειρά πάντως δεν με χαλάει, νομίζω ότι ακόμα και σε πιο χαμηλών specs συσκευών, η μπαταρία ζορίζεται λιγότερο να απόδώσει τα ζητούμενα όταν έχει και μια δεύτερη παρέα. Για ηλεκτρονικά μιλάω πάντα, και με πάσα επιφύλαξη καθώς στο συμπέρασμα αυτό φτάνω μόνο με τη λογική! Η οποία δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα είναι στα καλά της, όταν κάθε μέρα διαβάζω για 100-180-200 W και έχει ο Γιαραμπής!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #452 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 12:28 »
Νομιζω παραλληλα ειναι καλυτερα .
Θα εχει και πιο πολλα (διπλάσια) mAh , και θα μπορει να δωσει και το παραπανω Voltaz ανετα.
Ετσι κι αλλιως με δυο μπαταριες μπορεις να εχεις οση δυναμη θελεις .  Αν ειναι και δυνατες , θα ειναι πανευκολο.
Τωρα για να το κανει ετσι αυτος που το εκανε , κατι θα εχει στο μυαλο του , εγω ομως δεν βρησκω το λογο γιατι να ειναι ετσι η τοποθέτηση των μπαταριων.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #453 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 13:13 »
.....
Υπάρχουν πλέον βάσιμες υποψίες, ότι θα απενοχοποιηθεί η χρήση, 2 σε σειρά μπαταριών.
....


Εγώ πάλι δεν βλέπω κάτι κακό στη χρήση μπαταριών σε σειρά ή παράλληλα. Το κάνουμε χρόνια με τις lipo στον μοντελισμό, και μάλιστα με στησίματα (μοτέρ όχι αντιστάσεων) που ζητάνε πολύ παραπάνω από τα 30-40A.
Aρκεί να είναι καλά τα cells/packs και να φορτίζονται σε balanced charger για να εξασφαλίζεται οτι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά σε κάθε φόρτιση.
Και εκεί βέβαια είχαμε στις αρχές ιστορίες με εκρήξεις lipo, φωτιές, καμένα σπίτια κτλ, αλλά όλες οι τεχνολογίες στη γέννησή τους περνάνε μια περίοδο "παιδικών ασθένιών". Ομοίως οι χρήστες δεν φροντίζουν να μάθουν επακριβώς τον οθρό τρόπο χρήσης της κάθε τεχνολογίας, αφού παθιάζονται μόνο με τα πλεονεκτήματά της.

Συμφωνώ οτι τα ηλεκτρονικά mods είναι σαφώς πιό ασφαλή από τα μηχανικά, αλλά σίγουρα όσο ανεβαίνουν τα watts τόσο πιο επικίνδυνα γίνονται τα πράγματα. 100 watts με 2 χ 18650  μπροστά στο πρόσωπό μου ή σφιγμένα μέσα στο χέρι μου,  εγώ προσωπικά τα φοβάμαι λιγάκι :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #454 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 13:19 »
Αφήνω τα του ρεύματος στους πιο έμπειρους.
Μου αρέσει ο απλός σχεδιασμός του. Ίσως όμως να μην είναι πολύ φιλικό με τις... τσέπες, λόγω των γωνιών.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #455 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 13:32 »
Νομιζω παραλληλα ειναι καλυτερα .
Θα εχει και πιο πολλα (διπλάσια) mAh , και θα μπορει να δωσει και το παραπανω Voltaz ανετα.
Ετσι κι αλλιως με δυο μπαταριες μπορεις να εχεις οση δυναμη θελεις .  Αν ειναι και δυνατες , θα ειναι πανευκολο.
Τωρα για να το κανει ετσι αυτος που το εκανε , κατι θα εχει στο μυαλο του , εγω ομως δεν βρησκω το λογο γιατι να ειναι ετσι η τοποθέτηση των μπαταριων.
Παράλληλα όπως λες, έχει τα ίδια volts και τα διπλά ma άρα καταναλώνωντας παραπάνω ma μπορεί να δώσει τα επιπλέον volts.
Σε σειρά έχει τα ίδια ma και τα διπλά volts άρα δεν χρειάζεται να καταναλώσει επιπλέον ma.
Πιθανώς η πλακέτα που έχουν σχεδιάσει να λειτουργεί πιο αποδοτικά με τον δεύτερο τρόπο?

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #456 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 13:34 »
Πάρα πολύ όμορφο και από ότι βλέπω έχεις πρόσβαση για επισκευή κουμπιών κτλ. Το μόνο ερώτημα είναι πόσο ακριβές είναι στις μετρήσεις και στα ρεύματά του, αλλά τώρα τελευταία η sigelei μια χαρά τα πάει σε αυτόν τον τομέα.


Όσο για τις δύο μπαταρίες σε σειρά, δεν μου φαίνεται παράλογο, αφού θέλει να δώσει τόσα ampere.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #457 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 14:54 »
Λογικά τις έχει σε σειρά ώστε να δίνει περισσότερα volts και άρα "λιγότερα" Amps.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #458 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 18:35 »
Μπορει και να ειναι καλυτερα ετσι , δεν αντιλεγω , απλα το βλεπω λιγο περιττο.
Και με δυο παραλληλα , εχεις πολυ μεγαλη δυναμη , ικανη να κουμανταρει αυτα που ζητα.
Μπορει και να κανω λαθος φυσικα και ο κατασκευαστης να ειδε κατι παραπανω (που ειναι πολυ φυσικο βεβαια)

Το μελλον θα μας δειξει........... :)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #459 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2014, 01:04 »
Αν όντως χρησιμοποιεί σε σειρά (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος), το θεωρώ επαναστατικά θετικό.
Το DNA δεν διαθέτει step-down, οπότε λογικό να θέλει μία μπαταρία.
Όταν όμως είδα το SXxxx, το οποίο πήγαινε 1.5V, αλλά χωρίς δυνατότητα 2 μπαταριών, απογοητεύτηκα.
Και παλιότερα, εποχές VAMO, SID, είχαν μεν δυνατότητα για 2 μπαταρίες, αλλά ήταν προσανατολισμένα για χρήση με μία.
Βέβαια η χρήση μίας ή δύο μπαταριών, είναι σαν το μονόευρω. Έχει 2 όψεις.
Είθε ο κάγκουρας να ακολουθήσει τους βασικούς κανόνες χρήσης 2 μπαταριών.
Διότι στο μοντελισμό thenetpoet, αφενός ταυτόχρονα με τις μπαταρίες είχαμε και τους balanced, αλλά και η συσκευασία τους ήταν για balanced, όπως σωστά γράφεις.
Αφετέρου ήμασταν εξοικειωμένοι με matching μπαταριών από εποχές NiCd και NiMH.
Αφεάλλου εμείς ήμασταν εδώ και η μπαταρία ήταν εκειειειειειειει, όχι μέσ' την μάπα μου, όπως σωστά ξαναγράφεις.
Αφεμένα η ουσία είναι να μην νοσταλγούμε καπνό και να διαβάζουμε ΤΣΑΜΠΙΚΑ.
Ολοκληρώνοντας, χαιρετίζω από τούτο εδώ το μετερίζι, την χρήση 2 σε σειρά μπαταριών.

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #460 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 16:42 »
iStick features for:

 
1. Incremental OLED screen displaying battery condition, resistance, wattage and voltage


2. 20w strong output wattage

3. VV/VW – up to 20W and 3.0V~5.5V variable voltage output

4. 2200mAh large capacity

5. Charge by USB port

6. Support 1A wall adaptor    http://www.vapelinehk.com/



 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 16:49 από AIOLOS65 »

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #461 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:05 »
Καλημερα,


Μολις παρηγγειλα το istick απο εδω:


http://www.e-smokeireland.eu/product-p/istick.htm

Ειναι προπαραγγελία, και απ' οτι λεει στο site θα ειναι in stock απο 14 μεχρι 17 Σεπτεμβρη.

Συνολικα 42,6 €  (37,8 + 4.80 μεταφορικα) με εκπτωση 10% με coupon code BOARDS (με κεφαλαια...)


Ας ελπισουμε οτι τα 2200mAh θα αποδειχτουν αρκετα για μια ολοκληρη μερα, και οτι τελικα θα καταφερω να το ανοιξω και να αλλαξω την μπαταρια αν και οταν χρειαστει...



Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #462 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 14:45 »
Κώστα λογικά η μπαταρία δεν θα είναι από τις κλασσικές που χρησιμοποιούμε αλλά θα είναι πλακέ σαν αυτές του μοντελισμού, οπότε και να το καταφέρεις μάλλον θα είναι λάθος να παίζεις με τη μπαταρία. Δεν είμαι κανένας ηλεκτρονικός να στα πω αυτά με σιγουριά βέβαια, ούτε το έχω ψάξει το μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #463 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 14:52 »
ωραιο φαινεται, οταν σου ερθει κανε μας μια μινι παρουσιαση  :)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #464 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 15:24 »
Κώστα λογικά η μπαταρία δεν θα είναι από τις κλασσικές που χρησιμοποιούμε αλλά θα είναι πλακέ σαν αυτές του μοντελισμού, οπότε και να το καταφέρεις μάλλον θα είναι λάθος να παίζεις με τη μπαταρία.

Size: 75mm*21mm*32.8mm
 
Για 18650 την κόβω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8463 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34096 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59997 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136241 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12