vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

221 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, lagoudakis, nightdream, anetost, Xxristos, maprix, TasMan

Twitter

Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:57 »
Αυτό πιθανότατα και έγινε. Μου φαίνεται παράξενο να έγινε τόση αποφόρτιση χωρίς δημιουργία κάποιου κυκλώματος εκέι μέσα. Προσωπικά τις πετάω μέσα στην τσέπη μόνες τους και όλα τα άλλα σε άλλες τσέπες. Αφού τις βάζεις σε κασετίνα, βάλε τες μέσα σε πουγκί πάνινο ή σε κουτάκι πλαστικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Καλές αντοχές χωρίς Η/Τ, φίλε gihal!


μηπως να αλλαζε ο τιτλος σε "λιωσιμο μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου" για να μην βγαινουν λαθος συμπερασματα, τοτε?


Συμφωνώ και επαυξάνω.   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:01 »
 Ρε παιδια, συγγνωμη, ο ανθρωπος ειπε ενα περιστατικο και εκανε μια ερωτηση. Εσκασε η μπαταρια και γεμισε με υγρα τους ατμοποιητες του. Καθαριζονται η πανε για πεταμα?
3 σελιδες και οι μισοι του λετε "οι μπαταριες να ειναι σε κουτακι". Ναι, οκ, το καταλαβε πιστευω.

Φιλε, ειχες μπαταρια χυμα μαζι με μεταλλικα αντικειμενα. Τωρα καπου εκανε σωμα, ειχες την κασετινα στον ηλιο, επεσε υγρο, ειναι μπαταρια ταλιμπαν και εσκασε μονη της (ααααααλααααχουαχμπααααρρρρ... ΜΠΑΜ), το θεμα ειναι οτι απο απροσεξια σου εγινε μ...κια.
Επειδη ομως δεν γινεται να γυρισεις πισω στο χρονο για να τη βαλεις σε κουτακι, καλο θα ηταν οι συνατμιστες του φορουμ να προσπαθησουμε να βοηθησουμε απο εδω και περα και οχι να το παιζουμε μετα Χριστον προφητες, σαν τις μαναδες μας που μολις φταρνιστουμε μας λενε "και σου ειπα, παρε μπουφαν".

Λοιπον, ΓΝΩΡΙΖΕΙ καποιος να πει στο παιδι πως να καθαρισει (αν ο καθαρισμος παρεχει μετεπειτα ασφαλεια) τους ατμοποιητες του?
Αλλα να γνωριζει, οχι να κανει μαντεψιες. Η μπαταρια εχει ξερασει υδροξειδια του λιθιου και δεν ξερω τι αλλα διαολια, ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος καθαρισμου που να διασφαλιζει οτι ολα αυτα δεν θα τα παρει στα πνευμονια του οταν ατμισει?
Εγω δεν ξερω. Για το φοβο των Ιουδαιων θα τα πεταγα ολα. Αλλα οπως ειπα δεν ξερω. Βρηκα καποιες σελιδες που λενε οτι οι "ιοντων λιθιου" ειναι λιγο μανουρα και δεν καθαριζονται με σοδες και γαλατα. Μιας και δεν ειμαι χημικος δεν πολυκαταλαβα, αν θελει ομως ο φιλος να του στειλω το λινκ μπας και βγαλει ακρη.

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:05 »
Δηλαδη αν τυχαινε σε εμενα αυτο, που βαζω τις μπαταριες στην τσεπη του παντελονιου μου
και ειχα αλλα πιο σοβαρα προβληματα απο το πως θα καθαρισω το παντελονι μετα την εκρηξη, τι θα γινοταν?
Δεν πρεπει να ενημερωθει ο κατασκευατης των μπαταριων για να επιληφθει του θεματος?
Να ελεγξει κι αυτη την περιπτωση οσον αφορα την ασφαλεια των μπαταριων του?



Σε φαντάζομαι με ελλατωματική μπαταρία χύμα στη τσέπη του παντελονιού σου να περπατάς στον δρόμο παρασκεθή απόγευμα και να σκάει... χαχαχαχαχαχαχαχαχα Η κάψα να βγάλεις το παντελόνι μέσα στην κίνηση μέσα στο χειμώνα κάτι μου λέει ότι δεν το γέιτώνεις το πουκάμισο με τα μακρυά μανίκια.... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχα


Όσον αφορά τις μπαταρίες όντως ο έρμος ο gihal έπεσε στην περίπτωση και ότι πράγματι καλό είναι να είναι μέσα στα πλαστικά κουτάκια τους....

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:05 »
Κατά 99% κάπου ακουμπάγε η μπαταρία και έγινε βραχυκύκλωμα και για αυτό άκουσες τα τσαφ. Οι μπαταρίες καλό είναι να μπαίνουν πάντα σε κουτάκια.
 
 Τώρα για τον καθαρισμό, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα κατά τη γνώμη μου. 
 
  • Λύνεις τα πάντα.
  • Τα βράζεις σε καθαρό νερό.
  • Τα ξαναβράζεις σε καθαρό νερό (το έχεις αλλάξει από τον προηγούμενο βρασμό).
  • Τα βράζεις μέσα σε γάλα.
  • Τα βράζεις σε καθαρό νερό.
  • Τα ξαναβράζεις σε καθαρό νερό (το έχεις αλλάξει από τον προηγούμενο βρασμό).
  • Τα βάζεις μέσα σε ένα μπολ ή κατσαρόλι, αλλά προσοχή να είναι ψηλό.
  • Τα πασπαλίζεις πολύ καλά με μπόλικη μαγειρική σόδα.
  • Στύβεις αρκετό λεμόνι ( όσο νομίζεις ότι θα χρειαστεί για να τα καλύψει και άλλο μισό) σε ένα λεμονοστύφτη
  • Ρίχνεις το λεμόνι.
  • Αυτό αφρίζει και στη συνέχεια ο αφρός κάθετε.
  • Τα  αφήνεις 5 - 10 λεπτά.
  • Τα βγάζεις και τα ξεπλένεις με άφθονο νερό.
  • Τα σκουπίζεις με μαλακό πανί .

 
 Τα δένεις, κάνεις φυτιλοαντιστάσεις, βάζεις φρέσκες μπαταρίες και ατμίζεις μια χαρά.
 


Να σου πώ μπας και σου είχε φάει καμια σούπα η μπαταρία;
το τσαντάκι με την μπαταρία μέσα;
το μοντ με την μαπταρία μεσα;
η μπαταρία μόνη της;


Οπως βλεπεις του είπαν πως να τα καθαρίσει και μάλιστα με λεπτομέρεια...
Ακομα και αν τα πετάξει όλα οσα λερώθηκαν απο το υγρο της μπαταρίας ειναι πιο σημαντικο να εμπεδώσει (ο κάθε ένας μας) ότι τις μπαταρίες πρέπει να τις μεταχειριζόμαστε με προσοχη...    :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:16 »
Παιδιά όντως περιμένω μια υπεύθυνη απάντηση για τον καθαρισμό γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με τα χημικά της μπαταρίας, αν δεν μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά με τι πρέπει να καθαριστούν θα φάνε κουβά τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:26 »
Βασικα το bravo πατηθηκε κατα λαθος. Για παραθεση πηγαινα.


 Τώρα για τον καθαρισμό, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα κατά τη γνώμη μου




Οπως βλεπεις του είπαν πως να τα καθαρίσει και μάλιστα με λεπτομέρεια...


Α, οκ τοτε, προχωρα αφοβα. Κατα τη γνωμη μας δεν υπαρχει κινδυνος.



Ακομα και αν τα πετάξει όλα οσα λερώθηκαν απο το υγρο της μπαταρίας ειναι πιο σημαντικο να εμπεδώσει (ο κάθε ένας μας) ότι τις μπαταρίες πρέπει να τις μεταχειριζόμαστε με προσοχη...   :dontknow:

Ειναι σημαντικο, αλλα οχι ΠΙΟ σημαντικο απο το θεμα ενος νηματος. Ειπωθηκε μια, ειπωθηκε 2, ειπωθηκε 32 σε ενα νημα που ανοιξε ο χριστιανος για να λαβει απαντησεις και οχι υποδειξεις προς ολους (που μαλιστα υπαρχουν σε 100 σημεια του φορουμ)
Γι αυτο καθε τρεις και λιγο κανουν ξεκαθαρισμα στο φορουμ, γιατι απο αλλου ξεκιναμε και αλλου παμε. Πιστευω υπαρχει κι αλλο νημα(τα) για κουβεντα γενικα περι μπαταριων.
Τεσπα, εγω το λεω γιατι βλεπω σε καμια-δυο μερες να μπαινεις στο συγκεκριμενο νημα, να εχει 29 σελιδες και να βλεπεις σχολια του στιλ "α, εγω ενα ωραιο κουτακι εχω παρει απο εδω [λινκ]", να απανταει ο αλλος "ωχ, ειχε και σε μπλε? Εγω παντως τις βαζω σε κουτι απο ταδε αντικειμενο" και τετοια και τελικα ο ανθρωπος να εχει μεινει με λερωμενους ατμοποιητες, με την απορια αν τελικα καθριζονται, με τη γνωμη καποιων συνατμιστων για το θεμα, με πολλες ιδεες για κουτακια και με 70 σεναρια του στιλ "τι θα γινοταν αν τη μπαταρια την κρατουσε ο γιατρος την ωρα που ξεγενουσε τη γυναικα σου".

Προς Θεου, δεν λεω κατι για το φιλο που ειπε τη γνωμη του για τον καθαρισμο. Μπορει ο ανθρωπος να το γνωριζει καλα. Δεν το ανεφερε ομως, γι αυτο και δεν δινει τη σιγουρια που προφανως αναζητα ο φιλος που ανοιξε το θεμα.


Φιλε, σου στελνω σε μηνυμα τη σελιδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:33 από vato »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:30 »
Αν ο συνατμιστης ηθελε απλα να του υποδειξουμε τροπους καθαρισμου των υγρων μπαταριας θα επρεπε να φτιαξει ενα νημα
με τιτλο "Τροποι καθαρισμου υγρων μπαταριας" κι οχι "Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου".
Ο συνατμιστης μεσα απο το νημα πηρε απαντησεις στο ερωτημα του και παραλληλα υπηρξε κι ενημερωση για τη σωστη διαχειρηση και μεταφορα των μπαταριων.
Δεν βρισκω το μεμπτο σε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:35 »
Ναι, οπωσδηποτε. Γι αυτο 2 μηνυματα πιο πανω απο το δικο σου το βλεπω και  ακομα ψαχνεται.

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:39 »
Τωρα ποιος κάνει μάθημα σε ποιον κουνώντας του δασκαλίστικα το δάχτυλο για να τον επαναφέρει στην τάξη ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:41 »
Απαντησεις δωθηκαν. Αν δεν τον καλυπτουν τι πρεπει να κανουμε?
Σε φορουμ η.τ. βρισκομαστε, οχι στο φορουμ του Χημικου. Βοηθαμε με οποιον τροπο μπορουμε.

Στην τελικη οπως ειπα και προηγουμενως, το καλυτερο που μπορει να κανει ειναι να επικοινωνησει με τον κατασκευαστη,
να τον ενημερωσει πρωτιστως για το συμβαν και να ρωτησει τον ιδιο για το πως θα αφαιρεσει το υγρο απο τα mod του.

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Re: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:44 »
Ελπιζω να τα χεις ξεπλυνει ηδη να χουν φυγει τα πολλα υγρα και οταν πας σπιτι πλυνε τα με ολους του τροπους που ειπωθηκαν  και χρησιμοποιησε και κοκα κολα βαλτα σε ενα μπολακι για 2-3 ωρες

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 16:57 »

Εγω απλα επεσημανα οτι η προτεραιοτητα του ειναι πως και αν καθαριζονται. Αφου δεν επεκταθηκε στις συνθηκες του "ατυχηματος" προφανως αυτο που τον νοιαζει τωρα δεν ειναι το γιατι εσκασε η τι θα επρεπε να ειχε κανει για να μη σκασει. Ειναι πως θα σωσει τους επισκευασιμους του που δεν ειναι και φθηνοι. Και αφου δεν ειπε κατι του στιλ "ακουω ιδεες" μαλλον θα προτιμουσε να υπαρχει μια απαντηση και καλη (και σιγουρη) στο θεμα που ανοιξε και οχι 4 σελιδες να του λενε ποσο μ.... ηταν που δεν ειχε τη μπαταρια σε κουτι.

Ενυγουευ, εγω αποχωρω απο το συγκεκριμενο νημα γιατι αν ειναι να παει αλλου τουλαχιστον να μην εχω ευθυνη κι εγω.
Εχω στειλει σε πμ μια σελιδα που βρηκα (που πληροφοριακα συστηνει βενζινη). Εδω δεν εχω κατι αλλο να πω.
Σορρυ αν εθιξα καποιους η αν το υφος μου φανηκε περιεργο. Δεν ηταν στις προθεσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:07 »
Εχει απαντηθει ο τροπος καθαρισμου απο πολλους φιλους και απο μενα στο ποστ Νο28 .
οποτε ειρηνη υμην .
απλα ο φιλος ειναι εκτος οικειας και δεν δοκιμασε κατι απο αυτα που ειπαμε και ειναι λογικο.....

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:14 »
Εγω που τις εχω στο τζεπακι τισ μεσης θα με αφινε στηρο... το χειροτερο ομοσ ειναι να εκραγει στο στομα

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:26 »
κατα 99% ειναι απο εξωτερικο βραχυκυκλωμα.2 18350 εφαγα εγω απο βλακεια μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12