vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, trabaman, Milarepa

Twitter

Σε ποιο κομμάτι του η.τ εστιάζεται περισσότερο η τυχόν επιφύλαξη σας

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
To υγρό και συγκεκριμένα η PG μιας και κάνω μόνο DIY, η μάκα στην αντίσταση (αν και την βουρτσίζω και το πλέγμα). Χρησιμοποιώ μόνο genesis οπότε το φυτίλι δεν με προβληματίζει πια.

Οι ατμοποιητές δεν με προβληματίζουν μιας και χρησιμοποιώ μόνο επισκευάσιμους κι ελληνικούς. Ότι έρχεται από Κίνα και είναι μέταλλο με προβληματίζει λόγω ραδιενέργειας αλλά δεν το έχω ψάξει. Ξέρω όμως ότι τα μέταλλα μπορεί να περιέχουν ραδιενεργά στοιχεία και κατά τηνπαραγωγή και λόγω περιοχής. Τέλος πάντων μεγάλη κουβέντα και δεν είναι μόνο οι ατμοποιητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2013, 14:50 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Εστιάζω μόνο στα αρώματα των υγρών.
Οι ατμοποιητές με συχνή συντήρηση ή/και αλλαγή, είναι λιγότερο επικίνδυνοι από τον Αττικό αέρα τα κρύα βράδια.
Οι πρώτες ύλες των ατμιστικών βάσεων είναι τόσο φτηνές, που η νοθεία θα κόστιζε ακριβότερα.
Η μόνη νοθεία που έχει οικονομικό όφελος, είναι η μικρότερη ποσότητα νικοτίνης από την αναγραφόμενη.
Οι μπαταρίες είναι περίπου το ίδιο επικίνδυνες με των κινητών τηλεφώνων και των φορητών υπολογιστών.
Η επιφύλαξή μου είναι η πιθανότητα να ξεκινήσουν το άτμισμα άνθρωποι που δεν θα κάπνιζαν.


Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη αν εξαιρεσουμε τα υγρα(που και εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικος)θεωρουμε οτι το dripping ειναι ασφαλεστερος τροπος ατμισματος? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Black Cat

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • The trouble is, you think you have time...
Προσωπικα, μια μικρη επιφυλαξη εχω για τα υλικα που χρησιμοποιουμε (φυτιλια, μες, σερα) και για το αν κατα την ατμοποιηση του υγρου παραγονται καποιες βλαβερες ουσιες. (Ειμαι βεβαιος ομως οτι αν υπαρχουν, ειναι σιγουρα λιγοτερες σε σχεση με το κ.τ.)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνώ με τα προαναφερόμενα, αλλά τα φιτίλια κλπ του ατμοποιητή, ότι και να κάνουν θεωρώ τα ποσοστά απειροελάχιστα. Το υγρό είναι αυτό που εισπνέουμε σε κύρια ποσοστά.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
 καλά τα λες
 απλά για τα υγρά υπάρχουν χημικές αναλύσεις και προσπαθούν κάποιοι να τα κάνουν όσο λιγότερο ακίνδυνα γίνεται
για το φυτίλι ?
για το σύρμα ?
για τον πολυεστέρα ?
δυστυχώς τπτ    :thumpdown: :thumpdown:
 

Αποσυνδεδεμένος Black Cat

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • The trouble is, you think you have time...
Αυτο εννοουσα και εγω. Τα υγρα ελεγχονται ως προς την καταλληλοτητα, θα ηθελα να υπαρχουν πιστοποιησεις και για τα υπολοιπα υλικα ομως...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
 Ψήφισα «υγρά» γιατί δεν διαχωρίζονται τα αρώματα από τις βάσεις. Η φυτική γλυκερίνη δε με ανησυχεί, αυτήν χρησιμοποιώ. Η γλυκόλη μου προκάλεσε σοβαρά δερματικά προβλήματα, απαγορεύτηκε πρόσφατα η φαρμακευτική χρήση της (κατά τα λεγόμενα φίλου φαρμακοποιού), θέλει ψάξιμο το τι άλλο προκαλεί… Ας το ψάξουν όσοι τη χρησιμοποιούν, εγώ και να ήθελα περισσότερο χτύπημα, δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω, όπως είπα, άρα δεν τη φοβάμαι όσο είναι …μακριά από τα πνευμόνια μου.
  Τα αρώματα όμως είναι αυτά που με ανησυχούν, ψευδεπίγραφα μικρά μπουκαλάκια αγνώστου σύνθεσης. Ψευδεπίγραφα γιατί γράφουν «γύρος-πίτα» (θα το δούμε κι αυτό το άρωμα) και δεν έχει καμιά σχέση με σουβλάκι, δεν παράγεται π.χ. ως εκχύλισμα (ή κάτι σχετικό ) σουβλακιού. Έτσι αν σας ρωτήσει ο σουβλατζής «πως θέλετε το σουβλάκι σας; με γύρο ή με καλαμάκι;», απαντήστε «με καλαμάκι αφού κυκλοφόρησε και το σουβλάκι σε χυμό».
 
 
 
   Υ.Γ. Αν γέλασε κάποιος ας σκεφτεί αν το "χυμός σουβλακιού" διαφέρει από το "άρωμα φουντούκι" που ατμίζει… Εγώ νομίζω πως όσο τρελό ακούγεται το ένα, τόσο τρελό ακούγεται και το άλλο…
  Υγεία να έχω να ατμίζω και η νεκροψία θα δείξει αλλά θα μπερδευτούν τα ευρήματα με αυτά που μου άφησε το 40χρονο κάπνισμα…
  Υγεία και σε σας

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2013, 20:00 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος ModeMAN

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
στο υγρο, στο φυτιλι και στο ανοξειδωτο πλεγμα
(τωρα τελευταια διαβαζω πολλες πληροφοριες στα φορουμ του εξωτερικου για το ανοξειδωτο πλεγμα-mesh)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Ti ακούς για το πλέγμα?

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Εχω καποιες επιφυλαξεις για τα συρματα.

Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
σε κανενα. ολα καλα, ολα ανθηρα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Ψήφισα το πλέγμα το οποίο κάθε άλλο παρα "ανοξείδωτο" είναι.
Καλό θα ήταν να διορθωθεί και η σχετική περιγραφή στις επιλογές της ψηφοφορίας σε "Ατσάλινο" ή "Μεταλλικό πλέγμα" για να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Σε κανένα  ;) .Πιστεύω ότι ΄΄το μη χείρον,βέλτιστον΄΄ταιριάζει απόλυτα με το η.τ..Εφόσον ατμίζω-δεν καπνίζω.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
 Αλλάχτηκε λοιπόν
 
Για την ιστορία πάντως το ότι ξεπερνάμε τα θερμικά όρια φτάνοντας κοντά στην τήξη του υλικού  , όπου και τελικά οξειδώνετε , δεν σημαίνει ότι δεν είναι ανοξείδωτο  8)


και το πλαστικό μονωτής λέγετε και είναι !!!!!!!
αν πάρεις όμως ενα κομμάτι πλαστικό και ακουμπήσεις αγωγό ηλεκτρισμού 50 kv παύει να είναι μονωτής  :yes:

τεσπα .....και έτσι ( μεταλλικό πλέγμα ) είναι και κατανοητό και σωστό  :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem