vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τελικά τι ατμίζουμε;

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:18 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

κυριε Νικο δηλωνω και επισημα οπαδος σας!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:22 »
Τα μηνύματα συγχωνεύτηκαν με ένα παλιότερο υπάρχον θέμα το οποίο παραμένει όμως επίκαιρο.

Από ό,τι ξέρουμε, έχουν γίνει αναλύσεις και στον ατμό (όχι μόνο στα υγρά). Αν υπήρχαν κάποια παράγωγα από τα μέταλλα της αντίστασης θα έπρεπε να ανιχνευτούν. Δεν αναφέρθηκε όμως κάτι τέτοιο.
  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
Αν κάτι που εισπνέουμε (ατμίζουμε) μας  πειράζει τότε το πρώτο που συμβαίνει λογικά είναι ο βήχας.  Άρα λέω εγώ ότι σίγουρα θα είχαμε κάποιο έστω μικρό σύμπτωμα ναι? Όταν καπνίζα  πολλά κτ πάντα είχα πρόβλημα με βήχα. Εγώ με αυτή τη λογική λέω ότι δεν πρέπει τα υπολείμματα της αντίστασης να προκαλούν κάποιο κακό γιατί κ ατμίζω πολλύ κ έχω κρατήσει κ ατμοποιητή αρκετό καιρό!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2012, 14:35 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:29 »
το σιγουρο ειναι οτι ολοι εχουμε δει καποιο καλο αποτελοεσμα απο το η.τ οποτε συνεχιζουμε με αυτο χωρις να το πολυ ψαχνουμε.αυτο πιστευω εγω.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:34 »
.....καλη η αποχη απο κτ - ετσι το βλεπω εγω,
ακομα καλυτερο αν μαθουμε περισσοτερα για τα ωφελη του ατμισματος και
οποιαδηποτε βελτιωση που μπορει να γινει μεσα απο το ψαξιμο !!!!

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:46 »
Το Η.Τ ειναι το NO1 μεσο διακοπης η ελλατωσης του παραδοσιακου καπνισματος,ασχετα οτι δεν κυκλοφορησε και δεν κυκλοφορει υπο την μορφη αυτη..Τα ερωτηματα για το Η.Τ ειναι πολλα και ευλογα,αλλα τα χειροπιαστα παραδειγματα απο χρηστες Η.Τ αποδυκνειουν πως η χρηση του προσφερει ΑΡΚΕΤΑ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πλεονεκτηματα εναντι του παραδοσιακου τσιγαρου..Μερικα απο αυτα ειναι η διαφορες βελτιωσεις στις αισθησεις μας και μια οικονομικη αποταμιευση της ταξεως του 50%....Οποτε δεν υφισταται συγκριση Η.Τ και Κ.Τ πλεον.....Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη... :)

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 02, 2012, 14:51 »
Εδώ δεν κάνουμε καμμία κόντρα.
Σαφέστατα το η.τ έχει πολλά ωφέλη ορατά σε όλους μας και είμαι ο πρώτος φανατικός οπαδός του.
Ομως δεν είναι κακό να το ψάχνουμε για τυχόν παρενέργειες και τελικά τι είναι αυτό που αναπνέουμε.
Λίγη παραπάνω γνώση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:06 »
Θα ξερουμε ασφαλως σε 20-30 χρονια.
Αν δεν εχουμε αρκετες ερευνες και μακροχρονιες παρατηρησεις,
δεν μπορουμε να εχουμε ασφαλη συμπερασματα.
Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε αμεσα συμπερασματα.
Δεν κανουμε καμμια κοντρα απλα πρεπει να ξερουμε τι συμβαινει
και αν εχουμε κανει μια επιλογη να σκεπτομαστε θετικα και να μην μας τρωει το αγχος.

 :) :)

ΥΓ  Αυτές οι πέντε συμβουλές περιλαμβάνουν:
      Σκεφτείτε θετικά: Πιθανό κέρδος ζωής: 10 χρόνια
      Κόψτε το Κάπνισμα: Πιθανό κέρδος ζωής: 10 χρόνια
      Διατροφή/Διαχειριστείτε το Βάρος σας: Πιθανό κέρδος ζωής: 6 - 7 χρόνια
      Μειώστε το Άγχος/Αρτηριακή Πίεση: Πιθανό κέρδος ζωής: 5 xρόνια
      Άσκηση: Πιθανό κέρδος ζωής: 1.3 - 3.7 χρόνια
http://www.anapolis.gr/epimikinete_ti_zwi_sas.html 

 :) :) :) :) :)
 


Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:14 »
ολα αυτα αφορμες για τσιγαρακι ειναι.
σαν καπνιστες την ψαχναμε ετσι?

μην αγχωνεστε,αν βγει κατι,σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου,το μαθαινουμε  ακαριαια

Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:21 »
Μπορεί πραγματικά να μην ξέρουμε τι ατμίζουμε αλλά τα ωφέλη από αντικατάσταση του κτ με ητ,είναι ορατά από την δεύτερη κιόλας μέρα και όσο περνάει ο καιρός τόσο αισθάνεσαι καλύτερα!
Εγώ βασικά τείνω να καταργήσω ατμοποιητές μαζικής παραγωγής και έτοιμα υγρά πέρα κάποιων κατασκευαστών που χαίρουν εμπιστοσύνης,εξαλείφοντας έτσι πιθανούς κινδύνους.


Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:24 »

Εγώ βασικά τείνω να καταργήσω ατμοποιητές μαζικής παραγωγής και έτοιμα υγρά πέρα κάποιων κατασκευαστών που χαίρουν εμπιστοσύνης,εξαλείφοντας έτσι πιθανούς κινδύνους.
Μήπως μπορείς να μας πεις ποια είναι αυτά που λες ?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:27 »
Θα ξερουμε ασφαλως σε 20-30 χρονια.
Αν δεν εχουμε αρκετες ερευνες και μακροχρονιες παρατηρησεις,
δεν μπορουμε να εχουμε ασφαλη συμπερασματα.
Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε αμεσα συμπερασματα.
Δεν κανουμε καμμια κοντρα απλα πρεπει να ξερουμε τι συμβαινει
και αν εχουμε κανει μια επιλογη να σκεπτομαστε θετικα και να μην μας τρωει το αγχος.

 :) :)

ΥΓ  Αυτές οι πέντε συμβουλές περιλαμβάνουν:
      Σκεφτείτε θετικά: Πιθανό κέρδος ζωής: 10 χρόνια
      Κόψτε το Κάπνισμα: Πιθανό κέρδος ζωής: 10 χρόνια
      Διατροφή/Διαχειριστείτε το Βάρος σας: Πιθανό κέρδος ζωής: 6 - 7 χρόνια
      Μειώστε το Άγχος/Αρτηριακή Πίεση: Πιθανό κέρδος ζωής: 5 xρόνια
      Άσκηση: Πιθανό κέρδος ζωής: 1.3 - 3.7 χρόνια
http://www.anapolis.gr/epimikinete_ti_zwi_sas.html 

 :) :) :) :) :)

Το άγχος μας σκοτώνει πολύ πρίν από όλα τα άλλα!!!!!
Πολύ καλό το λίνκ!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:34 »
Οι περισότεροι εδώ, πριν ανακαλύψουμε το ητ, καπνίζαμε σαν φουγάρα. Ξέραμε ακριβώς τι βάζουμε μέσα μας, ξέραμε ακριβώς που οδηγεί, πολλοί είδαμε δικούς μας ανθρώπους σε άσχημη κατάσταση από το κτ, και ελπίζω να μην έχει ζήσει κανείς μας τέτοια φάση. Παρ' όλα αυτά δεν το ψάχναμε το θέμα. Τώρα έχουμε κάνει την επιλογή του ητ, και ως άτομα που δεν τρώμε ότι μας σερβίρουν, το έχουμε ψάξει και συνεχίζουμε να το ψάχνουμε καθημερινά. Είμαι σίγουρος πως ότι πραγματικά ζημιογόνο και να είχε βρεθεί με το ητ, θα το είχαμε μάθει με τυμπανοκρουσίες, σιγά που θα άφηναν οι καπνοβιομηχανίες και το κράτος τα κέρδη τους έτσι! Ενδεικτικά, μόνο από μένα, το κράτος και οι βιομήχανοι στερούνται πλέον πάνω από €700 το χρόνο, κάντε τα μαθηματικά σας και δείτε τι γίνεται σε παγκόσμια κλίμακα.

Εν τέλει, το να ψάχνουμε τα πάντα είναι υποχρέωσή μας. Αλλά αφού κάνουμε αυτή την επιλογή, τουλάχιστον ας μην ξεκινάμε με αρνητική προκατάληψη. Μακάρι κάποια στιγμή να παρατήσουμε ΚΑΙ το ητ. Οι πνεύμονες φτιάχτηκαν για να αναπνέουν, όχι για να εισπνέουν οπότε ακόμα και καθαρό οξυγόνο από μπουκάλα δεν είναι και ότι καλύτερο για τον πνεύμονα. Μέχρι να το βαρεθούμε όμως, ας συνεχίσουμε το ψάξιμο, την ενημέρωση και τις ιδιοκατασκευές! Όχι για μας ρε αδερφέ, για τους φουκαριάρηδες τους γύρω μας!

Αποσυνδεδεμένος oldhabits

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 02, 2012, 15:59 »
Το ερώτημα αν εισπνέουμε
μόρια μετάλλων εξ' αιτίας της ατμισης
σίγουρα απαντάται θετικά (ναί παίρνουμε)
Ομως αυτό που πρέπει να μας απασχολεί
ειναι αν αυτές οι ποσότητες ειναι τοξικές
δλδ αν ξεπερνιέται το οριο που ο οργανισμός
μας ειναι σε θέση να αποβάλλει η μεταβολίσει
Δέν νομίζω οτι τα ξεπερνάμε αυτά τα ορια
και απέχουμε παρα παρα πολύ. Σε διαφορετική
περίπτωση ειμαι σίγουρος οτι ολοι οσοι εχουν
να χάσουν απο τη χρήση του ΗΤ θα το' χαν
προβάλλει επαρκώς.
Σκεφτείτε επίσης οτι ακόμα και εγνωσμένες
καρκινογόνες ουσίες εχουν ορια χρήσης (πχ
εξασθενές χρώμιο), οπως επίσης οτι πχ
κάποια στοιχεία ο οργανισμός δεν τα
αποβάλλει πχ. μόλυβδος. Αντίθετα κάποια
μεταλλικά στοιχεία ο οργανισμός μας τα χρειάζεται
πχ ψευδάργυρος.
Εν ολίγοις ειναι πιθανό να αποδειχθή στο μέλλον
οτι ναι εισπνέουμε κάποια επιβλαβή στοιχεία αλλά
αποκλείεται να εισπράτουμε οτι απο το κανονικό
τσιγάρο με εξαιρετικά μεγάλη διαφορά τοση ωστε
το ΗΤ ουσιαστικά να ειναι υγιεινό σε σχέση με το ΚΤ

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 02, 2012, 21:17 »
Αγαπητοί συνατμιστές,
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, πως ο ηλεκτρονικός ατμιστής (τελικά ο όρος ηλεκτρονικό τσιγάρο μου θυμίζει κάτι από τα παλιά), είναι παρασάγγας προτιμότερος του τσιγάρου σε όλα τα επίπεδα (πράγματι αν δεν ήταν θα είχαμε δει τις μελέτες στο κεντρικό του Mega), όπως επίσης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν είναι όσο αβλανής είναι ο βουνίσιος αέρας του πρωινού.
Ωστόσο, τα αιτήματα παραμένουν όχι για να μας αποτρέψουν απο αυτό και να ξαναρχίσουμε το τσιγάρο αλλά για να δώσουμε τροφή για σκέψη και έρευνα σε βελτίωση του....
Καλώς ή κακώς ανήκω στην κατηγορία αυτή των ανθρώπων που ΛΑΤΡΕΥΩ τη συνήθεια, και ως εκ τούτου θέλω να τη συνεχίσω γιαυτό και σκέφτομαι βελτιώσεις. Σε 'αλλξ περίπτωση και αν θεωρούσα ότι κι αυτό πρέπει να κοπει σε καποιο εύλογο διάστημα δε θα ενδιαφερόμουν ...
Αυτά σε αναφορά πολωμένων απόψεων που διάβασα εδώ σχετικά με το κανονικό τσιγάρο. Το ότι προβληματίζεται κανείς στη χρήση μιας εναλλακτικής μεθόδου δε σημαίνει ότι πρέπει να τη συγκρίνουμε με την προθύστερη κατάσταση από την οποία προφανώς κια θέλει να ξεφύγει
(πάντως η ιδέα με το το γιαλί πάνω από την αντίσταση μου μοιάζει όλο και θελκτικότερη και σχετικά με την παραγωγή ατμού, νομίζω ότι είναι θέμα θερμοκρασίας και μόνο άσχετα αν το μέσο τροφοδοτεί μεταλλική ή υάλινη επιφάνεια, αλλά σε αυτό δε μπορώ να πω περισσότερα ως μη ειδικος)

Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 03, 2012, 02:59 »
Συμφωνώ με τον προλαλήσσαντα.

Η αλήθεια είναι πως αν ξέρω ότι το ΗΤ δεν προκαλεί προβλήματα στο απώτερο μέλλον, δεν θα είχα πραγματικά κανένα λόγο να το σταματήσω. Είμαι και εγώ λάτρης της συνήθειας, και μάλιστα το άτμισμα μου αρέσει σαν ιδέα ακόμα περισσότερο απ το κάπνισμα. Το περισσότερο που ίσως θα έκανα θα ήταν να μηδενίσω τελείως τη νικοτίνη, πράγμα που ίσως με έκανε κάπως να το αραιώσω, αλλα αυτό θα ήταν τοτε η συνέπεια και όχι ο σκοπός.

Κατα τα άλλα, ίσως πρέπει να διαχωρήσουμε τις συνέπειες του ΗΤ σε αυτές του άμεσου και του απώτερου μέλλοντος.
Αυτό που βγαίνει από αυτο το φόρουμ έιναι οτι οι άμεσες συνέπειες είναι σχεδον ανύπαρκτες. Ολοι έχουμε βελτιώσει τα μάλα την ποιότητα ζωής μας σε σχέση με τον καιρό που ήμαστε καπνιστές. Η κλινική εικόνα δε ενός ατμιστή είναι σχεδόν ίδια με αυτή ενός μη καπνιστή. Εξαίρεση ίσως κάποια παραπάνω γδαρσιματάκια στο λαιμό και στη στοματική κοιλότητα, που βελτιώνονται κατά περίπτωση με την αλλαγή υγρών.

Παρόλα αυτα, δυστυχώς δεν ξέρουμε αν η χρήση ΗΤ επιφυλάσσει άγνωστες μέχρι τώρα συνέπειες στο απώτερο μέλλον. Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα πριν γίνουν οι απαραίτητες μελέτες. Γι αυτό όμως και κάθε πληροφορία είναι σημαντική.

Προσωπικά ελπίζω ότι τα πραγματα θα αποδειχτούν θετικά. Σε αυτό συμβάλλει μια βασική διαφορά με το ΚΤ: ότι οι ουσίες που εισπέονται συνολικά απο τον οργανισμό στο ΗΤ είναι κατα κλάσεις μεγέθους λιγότερες απ ότι στο ΚΤ που γινόταν χαμός. Έτσι παίρνοντας τες μία μία μπορεί να βγεί κάποια άκρη, πχ όλα αυτά που λέμε για PG, VG κτλ. Απ ότι φαίνεται από το παλιό θέμα που είχε ανοίξει, και οι επιπτώσεις από την άνοδο θερμοκρασίας της αντίστασης δεν φαίνονται να είναι αξιες λόγου, και αυτό με χαροποίησε ιδιαίτερα που το διάβασα γιατί πραγματικά ήταν κάτι που με απασχολούσε.

Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος, και ελπίζω να μην χρειαστεί να κόψω το ΗΤ παρα μόνο αν βαρεθώ  :angel:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34429 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 99 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz