vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τελικά τι ατμίζουμε;

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Τελικά τι ατμίζουμε;
« στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 19:32 »
Ειναι μια ερωτηση που με ακολουθει απο την πρωτη μερα που ξεκινησα το ηλεκτρονικο ατμισμα (ειναι ασφαλες τελικα ή οχι) μεχρι τωρα παντως δε μπορεσε καποιος να μου το απαντησει, σε θεωρητικη βαση ναι ειναι στην πραξη ομως τι γινεται ειναι πολλα εκεινα που πρεπει να σκεφτει καποιος τα υλικα την θερμοκρασια την ταση τα υγρα ας τα παρουμε ενα ενα με τη σειρα.
Μπηκα στη διαδικασια να καταστρεψω 3 ατμοποιητες εναν 306 α εναν 510 xl ego και εναν exelixis και αυτο που βρηκα δε μπορω να πω οτι μου αρεσε πολλα κομματια ισως ακαταλληλα πολλα πλαστικα σιλικονη και κολλησεις με καλαι μεχρι και το ιδιο το συρμα της αντιστασης δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι βλαβερο για την υγεια ή οχι το οποιο ειναι φτιαγμενο απο κραμα χρωμονικελινης (νικέλιο (62%) ,σίδηρο (22%) και χρώμιο (16%)) το νικελιο κ το σιδερο οκ με το χρωμιο τι γινεται απ’ οσο ξερω ειναι εξαιρετικα βλαβερο για τον οργανισμο οσο για τις κολλησεις με καλαι μεχρι και αυτο αγνωστο δε ξερω συγκεκριμενα απο ποτε ακριβως αλλα η χρηση μολυβδου στο καλαι εχει απαγορευτει στην Ε.Ε στην κινα ομως? Πως μπορουμε να ξερουμε οτι η κολληση γινεται με καθαρο κασσιτερο και οχι με καποιο κραμα κασσιτερου/μολυβδου.
Επισης τα πλαστικα τμηματα που εχει μεσα ο ατμοποιητης συμπεριλαμβανομενου τον πολυεστερα (τον οποιο μπορει κανεις να αποφυγει με την χρηση του μεταλικου drip tip) το μονωτικο στο πατωμα του ατμοποιητη του δαχτυλιδιου σιλικονης ( στον 510 xl ego ) και της επιστρωσης των καλωδιων πως ξερουμε οτι δεν βγαζουν αναθυμιασεις οταν θερμανθουν.
Τελος η θερμοκρασια που μπορει να φτασει ο ατμοποιητης αναλογα της αντιστασης και της τασης, δυστυχως δεν εχω καποιο εξοπλισμο για να μπορεσω να μετρησω ακριβως αλλα δεν εχει μεσα καποιο θερμοστατη για να μπορεσει να το κρατησει σε μια σταθερη θερμοκρασια μονο εναν κοφτη στο ρευμα που ευελπιστουμε οτι μπορει να μας εμποδισει απο το να αγγιξουμε μεγαλες θερμοκρασιες πολλοι βγαινουν και προσπαθουν να μας πείσουν οτι οι ατμοποιητες τους δε ξεπερνουν μια συγκεκριμενη θερμοκρασια ας μας το αποδείξουν με νουμερα το σιγουρο ειναι οτι αμα ειναι λιγο στεγνη η αντισταση πυρωνει τωρα κανονικα δε θα υπηρχε καποιο προβλημα με αυτο αμα τα υγρα ητανε απο PG και μονο, το προβλημα ερχεται με την χρηση γλυκερινης που στους 280 βαθμους μετατρεπεται σε ακρολεινη ενω το σημειο βρασμου της ειναι στους 290 θα μου πει κανεις αμα τη φοβασαι μην την χρησιμοποιεις ξερουμε ομως αμα μπορουμε να την αποφυγουμε; Aκομα και τα υγρα προπυλενικης γλυκολης εχουνε εστω και μια μικρη ποσοτητα γλυκερινης η οποια ειναι πολυ πιθανο να προερχεται απο τα αρωματα και οχι σαν καποιο προσθετο.
Ελπιζω να μη σας ζαλισα με το κατεβατο και συγνωμη αμα κουρασα καποιους

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 20:52 »
aiwnios_foithths
Κατ αρχήν καλωσήρθες
Νομίζω ότι οι προβληματισμοί σου είναι δικαιολογημένοι και απ ότι μπορείς να διαβάσεις σε αυτό το φόρουμ μας έχουν απασχολήσει λίγο πολύ όλους μας.
Το ενθαρρυντικό είναι ότι μετά από 3-4 χρόνια  συνεχούς ατμίσματος ( οι παλαιότεροι διεθνώς) δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάτι σοβαρό ( πέρα απο δυσανεξίες ή αλλεργίες στα υγρά , σπυράκια κλπ)
Σίγουρα το άτμισμα δεν είναι υγιεινό, αλλά όπως καταλαβαίνεις εμείς όλοι οι μανιώδεις πρώην καπνιστές, δέσμιοι του τσιγάρου, έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ με το κάπνισμα. Ετσι το ΗΤ μοιάζει λύτρωση για πολλούς απο μας και σίγουρα δεν θα το συνιστούσα σε αυτόν που έχει τη δύναμη οχι μόνο να κόψει το τσιγάρο αλλα και να μείνει για πολλά χρόνια μακρυά απο αυτό. Ετσι , για μένα τουλάχιστον το ΗΤ ήταν μονόδρομος.
Από την άλλη μεριά διατηρώ πάντα την ελπίδα να το κόψω οριστικά, μια που βλέπω ότι είμαι λιγότερο εξαρτημένος από το ΗΤ  απ ότι ήμουν με το τσιγάρο. Υπ αυτή την έννοια λοιπόν , δεν έχω ενδοιασμούς για το άτμισμα, όπως είπε και ο φίλος Στάθης καλύτερα να σε απειλεί ένα πιθανώς γεμάτο περίστροφο παρά ένα σίγουρα γεμάτο.

Βέβαια γνωρίζω ότι δεν απάντησα στους προβληματισμούς σου, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κανείς σε θέση να σου απαντήσει. Χρειάζεται σοβαρή και πιθανώς μακροχρόνια επιστημονική έρευνα ...δηλαδή χρήμα. Σκέψου μόνο ότι τα κακά του τσιγάρου χρειάστηκαν πάνω από 5 αιώνες ( από την ανακάλυψη της Αμερικής και την πρώτη επαφή με τον καπνό) για να έρθουν στο φως και  η έρευνα ακόμη συνεχίζεται.
Θα έλεγα μάλιστα ότι ισχύει το αντίθετο απο αυτό που γράφεις
Παράθεση
σε θεωρητική βάση ναι είναι - ασφαλές - στην πράξη όμως τι γίνεται ?
Δηλ στην πράξη φαίνεται ασφαλές στη θεωρία όμως ?  τρέχα γύρευε.
Σίγουρα μπορεί να ανακαλύψουμε μετά απο 10 χρόνια χρήσης, προβλήματα στην υγεία μας που δεν φανταστήκαμε. Σίγουρα επίσης σε 10 χρόνια θα δούμε συσκευές που θα δείχνουν φιλικότερες (π.χ. χωρίς αντιστάσεις ) ήδη κυκλοφορούν κάποιες συσκευές τέτοιου είδους.
Κατά τη δική μου εκτίμηση είναι καλό οι ατμιστές να προσβλέπουν σε οριστικό κόψιμο της εξάρτησης και να στοχεύουν έστω μεσοπρόθεσμα κατα 'κει.
Το ΗΤ ενδείκνυται για απεξάρτηση ακόμη και στους πιό θεριακλήδες σαν και μένα. Αυτό το στηρίζω σε αυτο παρατηρήσεις όπου εύκολα απο τα 18 -24mg κατέβηκα στα 8-10 mg και στο γεγονός ότι μπορείς να κοντρολάρεις το ΗΤ πολύ καλύτερα απο το ΚΤ.
Θα δείξει ....
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2010, 21:08 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 20:57 »
Τοσες φορες το εχεις πει , καιρος να το ακουσεις και εσυ :Αν και καθιστος(υποθετω), μιλησες ορθά abet :))

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 21:01 »
Σωστά υπέθεσες , καθιστός είμαι  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 21:32 »
Νομίζω ότι η τοποθέτηση του Αbet καλύπτει ολους τους πρωην  μανιώδης καπνιστές  που θέλουν βραχυπρόθεσμα να υποκαταστήσουν το τσιγάρο με τελικό σκοπό να αποκοπουν απο την βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος (και εν συνεχεία του λιγότερου βλαβερού  από την παρατήρηση η.τ.) :)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 21:43 »
Αγαπητέ φίλε aiwnios_foithths θα πώ δυο πράγματα ώς νέος στο hobby.

Το τί ατμίζουμε........... δεν θα το μάθουμε ποτέ.
Το τί καπνίζουμε (καπνίζαμε) δεν θα το μάθουμε ποτέ.
Το τί τρώμε..................δεν θα το μαθουμε ποτέ.
Το πόσο ακτινοβολία τρώμε απο τα κινητά...........δεν θα το μάθουμε ποτε.
Το πόσο nitro τρώω εγώ όταν πετάω τ/κ ελικόπτερο, δεν θα το μάθω ποτέ.
Τό τί καυσαέριο τρώω κάθε μέρα στους δρόμους (εξωτερικός υπάλληλος) και τι επιπτώσεις έχει για την υγεία μου, δεν θα το μάθω ποτέ.
Ολα τα παραπάνω, και πολλά άλλα ευκόλως ε νοούμενα, το σίγουρο είναι, ότι μόνο καλό δεν κάνουν.

Αν κάτσεις και ξαναρωτηθείς, στήν εποχή που ζούμε, ότι..... ότι και να κάνουμε, το σίγουρο είναι ότι "μάλλον" αρνητική επίπτωση θα έχει για την υγεία μας  γενικότερα, τότε μάλλον πρέπει να την κάνουμε κατά "βουνά μεριά" και να ζήσουμε ώς ασκητές..

Εφόσον είμαστε εδώ και γράφουμε, σημαίνει ότι καλώς η κακώς αποδεχόμαστε την μοίρα μας.
Ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, η ακτινοβολία που τρώω απο τις δύο οθόνες του pc μου, αρνητικό είναι....

Αν ζήσουμε ένα χρόνο πάνω ένα χρόνο κάτω, κόβοντας το κανονικό τσιγάρο και καπνίζοντας τεχνολογία, μάλλον δεν έχει να λέει.

Το θετικό που έχω δεί κάνοντας η/τ,  είναι αισθητή καλυτέρευση του οργανισμού μου. 
Τώρα.............. άν κάπου "υπόγεια" κάνει άλλη ζημιά, ίσως όταν το μάθω να είναι αργά......

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 21:50 »
Παιδιά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω εν μέρη με τις απαντήσεις σας.
Παρότι όπως είπατε ποτέ δεν μπορούμε να απαντήσουμε με 100% σιγουριά σε θέματα υγείας, οφείλουμε όμως όσο μπορούμε να το ψάχνουμε ώστε κάθε μέρα να γνωρίζουμε και κάτι περισσότερο!.

Φίλε Φοιτητή οι ερωτήσεις που θέτεις είναι αρκετά γνωστές και έχουν απαντηθεί τόσο στο δικό μας φόρουμ όσο και σε φόρουμ του εξωτερικού.
Θα επανέλθω με λεπτομερείς πιο επιστημονικές απαντήσεις.



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 23:06 »
Μπηκα στη διαδικασια να καταστρεψω 3 ατμοποιητες εναν 306 α εναν 510 xl ego και εναν exelixis και αυτο που βρηκα δε μπορω να πω οτι μου αρεσε πολλα κομματια ισως ακαταλληλα πολλα πλαστικα σιλικονη και κολλησεις με καλαι μεχρι και το ιδιο το συρμα της αντιστασης δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι βλαβερο για την υγεια ή οχι το οποιο ειναι φτιαγμενο απο κραμα χρωμονικελινης (νικέλιο (62%) ,σίδηρο (22%) και χρώμιο (16%)) το νικελιο κ το σιδερο οκ με το χρωμιο τι γινεται απ’ οσο ξερω ειναι εξαιρετικα βλαβερο για τον οργανισμο οσο για τις κολλησεις με καλαι μεχρι και αυτο αγνωστο δε ξερω συγκεκριμενα απο ποτε ακριβως αλλα η χρηση μολυβδου στο καλαι εχει απαγορευτει στην Ε.Ε στην κινα ομως? Πως μπορουμε να ξερουμε οτι η κολληση γινεται με καθαρο κασσιτερο και οχι με καποιο κραμα κασσιτερου/μολυβδου.
Θα απαντήσω πρώτα στις δύο αυτές ερωτήσεις:
1. Θερμαντικό σύρμα
Ναι όντως εμπεριέχεται όπως λες χρώμιο.
Το χρώμιο αυτό δεν βρίσκεται απλά στην επιφάνεια του σύρματος αλλά είναι σε μορφή κράματος, δηλαδή τα ιόντα των μετάλλων από τα οποία αποτελείται είναι σταθερά ενωμένα μεταξύ τους σε κρυστάλλους. Για να μπορέσεις να αφαιρέσεις ιόντα από αυτό το κράμα θα έπρεπε να λιώσεις τελείως το σύρμα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει κατά το άτμισμα... Το σύρμα απλά θα καταστρεφόταν και θα σταματούσε η κυκλοφορία του ρεύματος.
Θερμαντικό σύρμα με χρώμιο εμπεριέχεται στα πιστολάκια για τα μαλλιά, στις τοστιέριες κτλ...

Όλα τα ανοξείδωτα μέταλλα εμπεριέχουν χρώμιο σε ποσοστό περίπου 18%.
Υπάρχει δε και σε όλες τις μεταλλικές ανοξείδωτες κατσαρόλες που μαγειρεύουμε και τρώμε κάθε μέρα το φαγητό μας.

Το χρώμιο στη μορφή αυτή είναι απόλυτα ακίνδυνο.

Πιο "επικίνδυνο" είναι το Νικέλιο αλλά από άλλη σκοπιά. Εάν τραυματιστείς από ανοξείδωτο μέταλλο, τότε η πληγή επουλώνεται πιο αργά και πονά περισσότερο λόγω του Νικελίου που εμπεριέχεται. Μιλάω εκ πείρας...  :))
Στο άτμισμα βέβαια δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

2. Μόλυβδος στις κολλήσεις
Ο μόλυβδος είναι επικίνδυνος κατά τη διάρκεια της κόλλησης, γιατί εκεί δημιουργούνται ατμοί.
Όποιος χρησιμοποιεί καλάι με μόλυβδο και κολλάει κάθε μέρα, τοποθετεί στον οργανισμό του και μια ποσότητα μολύβδου. Αλλά το κάπνισμα ενός και μόνου κανονικού τσιγάρου εμπεριέχει περισσότερο μόλυβδο απ' ότι αναπνέει κάποιος που κολλάει με καλάι.

Στο άτμισμα βέβαια δεν κολλάμε τις κολλήσεις την ώρα που ατμίζουμε.
Δεν υπάρχει θέμα με την υγεία εφόσον το καλάι έχει κρυώσει.

Ο λόγος που απαγορεύεται η χρήση μολύβδου στις κολλήσεις δεν έχει να κάνει με θέματα υγείας αλλά με το recycling των ηλεκτρονικών συσκευών αργότερα!...

Σε ιατρικά μηχανήματα και συσκευές απαγορεύεται δε να υπάρχουν κολλήσεις χωρίς μόλυβδο, γιατί οι κολλήσεις με μόλυβδο είναι πολύ πιο αξιόπιστες.

Ελπίζω να βοήθησα ως προς το πρώτο σκέλος των ερωτήσεών σου και έπεται συνέχεια για τις υπόλοιπες.



Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 23:16 »
Κώστα :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Έβαλες αρκετά πράγματα στη θέση τους σχετικά με πιθανούς κινδύνους που "ακούμε" αλλά κανείς δεν μας εξηγεί υπό ποιες προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 00:31 »
Αν και το θέμα έχει συζητηθεί και στο παρελθόν, δεν είχαμε ξανά τόσο συγκεκριμένες και αναλυτικές απαντήσεις. Μπράβο, Κώστα.  :thumpup:
Θα περιμένουμε και τη συνέχεια με πολύ ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 01:15 »
παντως, οτι το ητ μοιαζει να ειναι λιγοτερο επιβλαβες απο το κτ (εστω και μεσοπροθεσμα) δεν νομιζω οτι μπορουμε να το αμφισβητησουμε.
 τωρα προσωπικα, η μοναδικη μελετη που θα με καλυπτε απολυτως (δεν εχω ιδεα αν εχει γινει κατι παρομοιο) θα ηταν καποια του τυπου
αναλυση εισπνεομενου - εκπνεομενου ατμου απο ητ σε ολη την διαρκεια ζωης ενος ατμοποιητη και οχι αναλυση ατμοποιημενων υγρών από καποια αλλη θερμαντικη συσκευη. οπως και να εχει παντως ειναι θετικο να βλεπουμε τετοιους προβληματισμους, μιας και το καθε προιον πρεπει να κρινεται και οχι να χρησιμοποιηται οπως μας το σερβιρουν.

τελος θα συμφωνισω 1000000% με τον abet οτι καλο ειναι να προβλεπουμε σε οριστικη απεξαρτηση, εστω και μακροπροθεσμα, και απο το ητ.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 14:06 »
τωρα προσωπικα, η μοναδικη μελετη που θα με καλυπτε απολυτως (δεν εχω ιδεα αν εχει γινει κατι παρομοιο) θα ηταν καποια του τυπου
αναλυση εισπνεομενου - εκπνεομενου ατμου απο ητ σε ολη την διαρκεια ζωης ενος ατμοποιητη και οχι αναλυση ατμοποιημενων υγρών από καποια αλλη θερμαντικη συσκευη.
Μα δεν έγινε ποτέ, όσο γνωρίζω, ανάλυση χρησιμοποιώντας άλλη συσκευή θέρμανσης.
Υπάρχουν πολλά άρθρα στο φόρουμ για έρευνες που έχουν γίνει στον ατμό του ηλεκτρονικού τσιγάρου και δες τα αποτελέσματά τους.

Τι θα αλλάξει κατά τη γνώμη σου εάν γινόταν σε όλη τη διάρκεια της ζωής ενός ατμοποιητή?


Αποσυνδεδεμένος bd7

Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 13, 2010, 16:08 »
καταρχας οταν λεω αναλυση εισπνεομενου - εκπεομενου ατμου, το λεω γιατι υπολογιζοντας την διαφορα στις εκαστοτε συγκεντωσεις του καθε συστατικου μπορεις ευκολα σχετικα, να βρεις τι απορροφαται απο τον οργανισμο και ποσο επιβλαβες ειναι αυτο για την υγεια μας.

 οσο για αυτο που λεω για ολη την διαρκεια ζωης ενος ατμοποιητη, το λεω γιατι με προβληματιζουν οι πιθανες επικαθισεις -  προσμιξεις που ειναι δυνατον να γινουν οταν μια υπερθερμη αντισταση εμποτιζεται με καποιο υγρο καθως και το καμμενο φυτιλι.
γενικα τα αποτελεσματα της καθε ερευνας μπορουν να αλλαξουν δραματικα αναλογα με τις εργαστηριακες συνθηκες. πολυ πιθανο ειναι πχ τα αποτελεσματα να ειναι διαφορετικα για καθε τυπο ατμοποιητη μιας και δουλευουν σε διαφορετικες θερμοκρασιες. παντως μια-δυο ερευνες που διαβασα δεν ειδα να διευκρινιζουν με ποιο τροπο ατμοποιηθηκαν τα υγρα. δεν το εχω ψαξει διεξοδικα το θεμα (κακως) οποτε αν εχει γινει κατι αναλογο συνχωρεστεμε  :) , απλα εκφραζω κι εγω τους προβληματισμους μου. το μονο σιγουρο για μενα, ειναι οτι αν μπορουσα να κοψω το κτ χωρις κανενα υποκαταστατο θα το ειχα κανει ηδη...

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 02, 2012, 05:18 »
Μπαίνοντας κι εγώ σιγά σιγά στο πνεύμα της αναζήτησης για καλύτερες και φθηνότερες λύσεις περιεργαζόμασταν με φίλο πολύ καλό ηλεκτρονικό την αντίσταση...Σε πρώτη φάση νομίζω ότι και η ζωή της αλλά και η ποιότητα θα βελτιονόταν αν ήταν προστατευμένη από γυαλί (σαν τις λάμπες). Αλλά εδώ κοντεύω να βγω off topic....  Λοιπόν, η ερώτηση είναι κατά πόσο και τι εισπνέουμε από τα συστατικά της ίδιας της αντίστασης ????? Αυτό που σκέφτομαι? στρόνιο?τιτάνιο? δεν ξέρω τι ??????? :wall: :wall: :wall:

Απ: Τελικά τι ατμίζουμε;
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 02, 2012, 05:30 »
Καλό θέμα.... Είχα και εγώ το ιδιο ερώτημα.
Να απαντήσουν οι ειδικοί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 263 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34491 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556780 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181526 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 107 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538064 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz