vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, zalaros, Tem, camber, Ηρακλης, petr@n, zamploutos, sentinelba, Sergios

Twitter

Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:15 »
   Πρωτο θεμα στο φορουμ, ατμιστης 6 μηνες, εχω μια απορεια,.......γιατι προτιματε αυτες τις τεράστιες μπαταριες , γιατι δίνετε κίνητρο στους κατασκευαστες να φτιαχνουν αυτα τα πραγματα κ οχι κατι μικροτερο? Κ ενταξει αυτοι που κανουν μοντες στις αντιστασεις, κ μπορουν κ δουλευουν με πανω απο 4,2 βολτ, αντε να βρω μια δικαιολογια, ολοι οι υπόλοιποι  γιατι το κάνετε ?!!!!
  Ειναι στιγμες που πιστευω οτι οι περισσότεροι που γράφεται εδω είστε έμποροι κ δεν το λεω με κακη διάθεση η υβριστικά ,απλα μου κανει μεγαλη εντυπωση!!!! Να με συγχωρηται αν ειμαι αποτομος, αλλα μεταξύ ενήλικων θεωρω οτι η ελεικρινια βοηθαει στον διαλογο κ σας ειπα αυτο που νιωθω κ βλεπω εγω!!!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:18 »
Αν μιλάς για μπαταρίες ναι το μέγεθος έχει σημασία...Οι μπαταρίες δεν έχουν σαν μοναδικό τεχνικό χαρακτηριστικό τους την τάση λειτουργίας...Έχουν πχ και τον χρόνο εκφόρτισης ή τα mAh...Αυτά είναι που έχουν την μεγαλύτερη σημασία.

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:23 »
Για μπαταριες μιλάω κ ναι οκ εχουν κ αυτα τα χαρακτηριστικα, αλλα οι μικρες μπαταριες που δεν βολευουν εκτος απο τον χρονο εκφορτισης , σε χρηση με "εργοστασιακους" ατμοποιητες ?

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:32 »
Φίλε HliasKorin...
Πιστεύω ότι κανένας δεν προτιμάει να έχει ένα κλαρίνο στο χέρι του!!! :))
Από τη στιγμή που οι μπαταρίες 3,7 βολτ έχουν ένα συγκεκριμένο μέγεθος, τα ηλεκτρονικά μαζί με την οθόνη και το κουμπί επίσης καταλαμβάνουν κάποιο χώρο και πρέπει να τοποθετηθούν "κάπου" μέσα, ε αυτός ο όγκος στο σύνολό του είναι ο χώρος που καταλαμβάνει μια μπαταριοθήκη VV ή VW. Πάντοτε βέβαια σχετικά με τη μέγιστη αυτονομία που θέλει κάποιος. Μεγαλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερη μπαταριοθήκη και το αντίθετο.


Υπάρχουν όμως μπαταριοθήκες πάρα πολύ μικρές (και vv) και μάλιστα είναι κατασκευές και μελών του φόρουμ, ψάχνω για να βρω....

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:38 »
Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι στις διαστάσεις των μπαταριών.
Πιστεύω ότι το 99% των κατόχων "μοντ" θα ήταν τρισευτυχισμένοι αν μπορούσαν να έχουν
όλα τα οφέλη που τους προσφέρουν αυτές οι συσκευές σε ένα "λογικό" μέγεθος, αλλά δυστυχώς η τεχνολογία δεν παρέχει ακόμα αυτήν την δυνατότητα. Έτσι, το μεγάλο μέγεθος μπαταριών και συσκευών αποτελεί απλά ένα συμβιβασμό.
Στην πορεία βέβαια, το συνηθίζεις, δεν σε ενοχλεί πολύ (η και καθόλου), ενώ υπάρχουν και πολλοί που το γουστάρουν - ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Εγώ για παράδειγμα, δεν θέλω το Η.Τ. να μοιάζει με τσιγάρο - αντιθέτως θέλω να "φωνάζει" ότι είναι
κάτι εντελώς διαφορετικό. :)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:41 »
Ηλια θα σου πω οτι και οι προηγουμενοι... σημερα εφυγα το πρωι με το προβαρι με 3 18500 μπαταριες. μεχρι τις 7:00 το απογευμα τις τελειωσα και εμεινα χωρις.
εκει υπερτερουν τρελλα τα κλαρινα,γιατι σου δινει καθε μπαταρια τη διπλη ή τριπλη χωρητηκοτητα.
μακαρι να βγουν μοντακια μικρα με 3000-4000 mah  στο μελλον και να μικρινει και ο ογκος.

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:44 »
Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι στις διαστάσεις των μπαταριών.
Πιστεύω ότι το 99% των κατόχων "μοντ" θα ήταν τρισευτυχισμένοι αν μπορούσαν να έχουν
όλα τα οφέλη που τους προσφέρουν αυτές οι συσκευές σε ένα "λογικό" μέγεθος, αλλά δυστυχώς η τεχνολογία δεν παρέχει ακόμα αυτήν την δυνατότητα. Έτσι, το μεγάλο μέγεθος μπαταριών και συσκευών αποτελεί απλά ένα συμβιβασμό.
Στην πορεία βέβαια, το συνηθίζεις, δεν σε ενοχλεί πολύ (η και καθόλου), ενώ υπάρχουν και πολλοί που το γουστάρουν - ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Εγώ για παράδειγμα, δεν θέλω το Η.Τ. να μοιάζει με τσιγάρο - αντιθέτως θέλω να "φωνάζει" ότι είναι
κάτι εντελώς διαφορετικό. :)
Σε αυτά που γράφεις θα συμφωνήσω απόλυτα και θα συμπληρώσω οτι εξαιτίας των "μεγαλύτερων" μπαταριών έχεις συσκευή VV που σου δίνει και μεγαλύτερη ένταση ατμίσματος (4+ V).

Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 20:50 »
Το μέγεθος της μπαταρίας έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, όπως χωρητικότητα, τάση λειτουργίας, υλικό κατασκευής και κόστος.
 Στον τελευτέο παράγοντα πιστεύω βρίσκεται και ο λόγος που δέν υπάρχουν μπαταρίες μικρές σε μέγεθος με μεγάλη χωρητηκότητα και
ηψηλή τάση λειτουργίας για η.τ. όπως και για άλλες συσκευές (Labtop κ.α.).
Μία τέτοια μπαταρία θα είχε ηψηλό κόστος κατασκευής όχι μόνο λόγω υλικού αλλά και έρευνας για νέα υλικά και τεχνολογία. Μπορεί κάποιοι
να είναι διατεθημένοι να πληρώσουν αρκετά €€€€ για μία τέτοια μπαταρία αλλά πόσοι;


Προσοπική γνώμη με τις λιγοστές γνώσεις μου πάνω στο θέμα

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:04 »
 Παιδια για το θεμα τις αποφορτισης το θεωρω δικαιολογια , 60-90 ευρο που εχει ενα τετοιο εργαλειο εγω παιρνω 6 με 9 μπαταριες έψιλον,  κ προτιμώ να χω δυο εφεδρικές  στην τσεπη παρα να τις κραταω στο χερι συνεχεια, μεσα σε ενα μοντακι!!!!!
  Περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα λενε, κ ο σκοπος μου δεν ηταν να σχολιασω τα γουστα του καθενος, ο καθενας κανει οτι θελει, απλα ολα αυτα, δεν φερνουν νεους ανθρωπους στον χωρο του η.τ αλλα τον απομακρυνουν!!!


   Φιλε με 3 18500 μεχρι το απογευμα ποσα ml εκανες? :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:07 »
Φίλε HliasKorin ...


Πάρε 9 μπαταρίες εψιλον και τον DID, να δούμε πόσο θα αντέξουν και πόσα ml θα κάνεις!!! :laugh1: ;)

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:08 »
Οι μπαταρίες δεν κάνουν 90 ευρώ...Κάνουν απο 5-15-20 ευρώ ανάλογα τι θα επιλέξεις...Οι μπαταριοθήκες είναι άλλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:11 »
Μα γιατι να παρω τον DID , εχω λογους? Εχω δυο vivi mini κ δυο Τ2 κ ειμαι οκ, κ μου φτανει μια εψιλον για μια ολοκληρη μερα, αλλιως εμενα στα καπνα μου φιλε!!!!

Οι μπαταρίες δεν κάνουν 90 ευρώ...Κάνουν απο 5-15-20 ευρώ ανάλογα τι θα επιλέξεις...Μπερδεύεις τις μπαταριοθήκες.


 Μιλαω για το συνολικο κοστος να ξεκινησεις με τετοια συσκευει φιλε, μην λεμε τα αυτονοητα!!!!!


 Παρακαλούμε: Δεν υπάρχει λόγος να δημοσιεύετε συνεχόμενα μηνύματα. Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα. Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 23:57 από petra »

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:13 »
Ηλία αν ατμίζεις 2-3ml την ημέρα δεν είναι ανάγκη να πας σε κάτι άλλο πέρα απο τις ego Μπαταρίες...Η μεγαλύτερη χωρητικότητα είναι για τους κορκόδειλους ατμιστές. ;)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:13 »
Πιστεύω ότι το μέγεθος έχει να κάνει με την αυτονομία.
Μια μπαταριά 2600/3100mah θα σε ξενοιάσει για αρκετές ώρες σε σχέση με μια egο.
Με τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Ένα provari π.χ θα σου δώσει σταθερά volt μέχρι την εκφόρτιση άλλα και δυνατότητα αυξομειώσεις* τον volt σε σχέση με μια απλή ego*.
Με την αρμονία
Αν έχεις έναν επισκευάσιμο μεγαλύτερης διαμέτρου από την ego μπαταρία τοτε θα είναι τέλειος αντιαισθητικό το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:15 »
Λόγω του ότι δεν θα αρχίσουμε να κάνουμε συγκριτικά μεταξύ ατμοποιητών εδώ δεν συνεχίζω.
Θα σου πω μόνο το εξής. Τί σε πειράζει εσένα με τί ατμίζω εγώ(και όταν λέω εγώ το λέω γενικά) αν δε με πειράζει εμένα?
Είσαι εσύ ικανοποιημένος με αυτό που κάνεις? ε κι εγώ είμαι. Μη με κρίνεις λοιπόν!!! ;) :))


Επίσης αν βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τα ατμιστικά εργαλεία που υπάρχουν και θεωρείς ότι ένας 510 ατμό σου δίνει τα ίδια πχ με ένα DID τότε πάω πάσο έχεις δίκιο. :respect: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171660 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364