vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, nightdream, tibolaso, enyalios21, John5gt, Tem, Buliwyf, maprix, Jorge

Twitter

Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 05, 2014, 19:37 »
Παιδιά επειδή μέχρι τώρα δούλευα με έτοιμα σύρματα και σήμερα πήρα kanthal 0.20 σε μηχανικό mod πόσες σπείρες κάνω για να βγάλω 1.5 η 1.8? Επισης πόσες κάνουμε όταν φτιάχνουμε micro coil ; Θα τα αντέξει το μηχανικό;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 05, 2014, 20:07 »
Εξαρτάται από το τι φυτίλι θα έχεις. 2mm, 3mm, διπλό, μονό κλπ.
Λογικά με διπλό δυάρι φυτίλι θα χρειαστούν 3-4 σπείρες.
Τώρα για micro coil δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο σύρμα. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ίσως να αποδειχτεί πολύ λεπτό για micro coil.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 05, 2014, 21:44 »
Μια χαρα ειναι το 20αρι το δουλευω αρκετο καιρο  :yes:
Αν εχεις μονο μηχανικο κανε 6-7 σπειρες το πολυ σε 2αρι τρυπανακι και πιστευω θα εισαι οκ.
Απο εκει και επειτα κρινεις και πραττεις αναλογα  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 08, 2014, 11:21 »
Ερώτηση στους ειδικούς: Αν έχω μια έτοιμη αντίσταση n-r-n πχ στο 1.8 έχει σημασία πόσες σπείρες θα κάνω στο φυτίλι; Δηλαδή αν κάνω πχ περισσότερες από 3 υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να βγει μικρότερη;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 08, 2014, 11:26 »
Φυσικα και οχι, θα παραμεινει 1.8 ειτε βαλεις ενα 2αρι ειτε 3αρι κλπ. και αλλαξει το παχος της αντιστασης.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 09, 2014, 13:47 »
Τι σύρμα θα ήταν καλό να πάρω για έναν κλώνο immortalizer; Ξέρω ότι είναι φτιαγμένος για ribbon αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να προτιμήσω 0.30, 0.40 ή 0.50.
Έχω παρατηρήσει και κάτι που δεν ξέρω αν οφείλεται σε κάποιο δικό μου λάθος ή αν είναι φυσιολογικό. Όταν κάνω μία χαμηλή αντίσταση δεν μου δουλεύει σωστά.
Π.χ. έχω κάνει μία mc που μου βγήκε 1,1Ω. Την βάζω στο μηχανικό και μου βγάζει καμμένη γεύση. Ειδικά όταν η μπαταρία είναι αρκετά φορτισμένη. Φαντάζομαι ότι αν έβγαινε η αντίσταση μικρότερη από 1Ω η γεύση θα ήταν ακόμα χειρότερη. Τι μπορεί να φταίει;
Δεν έβαλα το ερώτημά μου στο νήμα για τις microcoils γιατί αφορά όλα τα είδη των αντιστάσεων που έχω φτιάξει.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 09, 2014, 14:01 »
Με 1,1Ωμ στα 4,2V (φρεσκια μπαταρία) μπορείς εύκολα να πάρεις καμμένο.
Πρέπει κατα τη γνώμη μου να εμπλουτίσεις λίγο την  τροφοδοσία ή να φτιάξεις 1,2 - 1,3Ωμ και θα είσαι ΟΚ.
Για τα σύρματα που λές τα δουλεύω και τα 3 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το 0,3 ερχεται πολύ κοντα στην αντίσταση ενος 18αριου και δεν κάνει για microcoil.
To ''καλύτερο'' για micro είναι το 0,5 που έχει αρκετα χαμηλή αντισταση/μέτρο.

Πιο συγκεκριμενα για immortalizer δε μπορω να βοηθήσω αφού δεν τον έχω, αν κι εχω σκεφτεί να τσιμπήσω έναν από FT, κυρίως για να δοκιμάσω κεραμικο.

Παρεμπιπτόντως χρησιμοποιείς ΝR συρμα στα άκρα της αντιστασης?   

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 09, 2014, 14:13 »
Αυτό για το ribbon δεν το ρωτάω για mc. Γενικά το ρωτάω.
Τον immortalizer τον έχω παραγγείλει από FT κι εγώ και τον έκαναν ship προχθές.
Άρα είμαι σε αναμονή.
Στις αντιστάσεις μου δεν χρησιμοποιώ NR σύρμα.
Η συγκεκριμένη mc που μου βγήκε 1,1Ω είναι με σύρμα kanthal 0,28 στριμμένη πάνω σε οδοντογλυφίδα και έχω βάλει βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 09, 2014, 15:11 »
Α ΟΚ.
Οπότε ακυρο για το NR συρμα. Νόμιζα ότι παίζεις ήδη με τον immortalizer. Eκει θα το χρειαστείς.
Δες το πρώτο βίντεο στο νημα των microcoils. Είναι πολύ καλό και πιθανόν να σε βοηθήσει να βρεις αν έχεις κάνει λάθος κάπου.
Κατι που μπορεί να φέρει καμμένο είναι όπως σου είπα η υποτροφοδοσία. Δοκίμασε λίγο παραπάνω βαμβάκι μέσα στο πηνίο. Αν το πηνίο είναι σωστό και παίζει καμμένο παρολο που αλλάζεις τις ποσότητες βαμβακιου, αυξησε λίγο την αντίσταση σε Ωμ...
Κι εγω τις τελευταίες εβδομάδες ασχολούμαι με τετοιου τύπου αντιστάσεις αλλά είμαι στο αντίθετο άκρο... Πετυχαίνω συνήθως υπερτροφοδοσία κι υπερβολικα βαρύ ντουμάνι...
Μηπως να φτιαξουμε μια μαζι μπας και πετύχουμε την τέλεια??   :))


Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 09, 2014, 16:12 »
Λες να το κάνουμε έτσι;
Ο ένας θα κρατάει κι ο άλλος θα στρίβει!!  :tongue_smilie:
Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω να κάνω κάποιο λάθος. Όταν η αντίσταση μου βγαίνει από 1.6 και πάνω όλα λειτουργούν μια χαρά. Όταν την κάνω περίπου στο 1.2 παίρνω το καμμένο. Ίδια ποσότητα από βαμβάκι βάζω πάντα (όσο αυτό είναι εφικτό). Το ίδιο συμβαίνει και με απλή αντίσταση χωρίς να κάνω mc.

Υ.Γ. Δεν νομίζω ο immortalizer να θέλει NR σύρμα στις άκρες. Απλά βολεύει καλύτερα το στήσιμο του με ribbon και όχι με "κανονικό" σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 12, 2014, 22:23 »
Υπάρχει περίπτωση με αντίσταση 2.1 μέχρι 2.5 να έχεις καλό ντουμανι;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 12, 2014, 22:26 »
Ασφαλως.
Δεν εχει σημασια η τιμη της αντιστασης,
αλλα το σωστο στησιμο και τα watt στα οποια δουλευεις.

Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 12, 2014, 22:28 »
Αν είσαι με μηχανικό δεν θα έχεις καλό και πλούσιο ατμό ακόμα και με πλήρη φορτισμένη μπαταρία
θα είσαι κοντά στα 8 watt. Με vv/vw μπορείς να αυξήσεις τα watt πάνω από 10 -εφόσον το επιτρέπει και ο ατμοποιητής σου- και να έχεις.

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 22, 2014, 11:14 »
Καλημέρα παίδες έχει εδώ και 3 μέρες που είπα να δοκιμάσω να μπω στον κόσμο του επησκευασιμου..  Έχω πάρει έναν οικονομικό dripper igo-s για να δω κατά πόσο το έχω ομολογώ πως η γεύση είναι μακράν καλύτερη σε σχέση με ότι έχω δοκιμάσει σε εργοστασιακους.. 

Μπαταρία έχω μια aero mega της nobacco με πλακέτα από vv..  Δική μου πατέντα :p

Θέλω λοιπόν να φτιάξω μια διπλή αντίσταση το σύρμα μου είναι 0.20 και το φυτιλι 1 όσο και να το πάλεψα δεν το κατάφερα..  Το καλύτερο που έκανα ήταν να δουλεύουν και η δύο αντίστασης αλλά χωρίς ένταση.. Σαν να ήταν άδεια η μπαταρία.. Έχω φάει 4 μέτρα σύρμα σε 3 μέρες.
Θέλω να μου βγει από 1,3 μέχρι 1,5.

Δεν έχω και κάποια συσκευή που να μου έχει ένδειξη των ωμ είμαι και άσχετος οπότε φαντάζεστε τι τραβάω.

Πόσες σπείρες πρέπει να κάνω?  Μονό φυτίλι διπλό?

Φαντάζομαι λόγω πείρας θα μπορείτε να με βοηθήσετε..  Την μπαταρία την δουλεύω στα 4,8v

Sorry αν σας ζάλισα  :)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 22, 2014, 11:46 »
Εφόσον θες 1 χιλιοστό ή 2 χιλιοστά φιτίλι θα πρέπει να τυλίξεις το σύρμα επάνω σε αυτό.
Το φιτίλι δεν παίζει ρόλο στην αντίσταση, παίζει ρόλο στην ποιότητα του ατμού-γεύση.
Το πιθανότερο μιας και λες πως δεν έχει δύναμη η μπαταρία, είναι πως έκανες μεγάλη αντίσταση
σε Ohm ή πως με τις δοκιμές άδειασε η μπαταρία σου.

Μιλάμε πάντα για σύρμα Kanthal 0.2 mm έτσι ?
Για να κάνεις 2 αντιστάσεις με 0.2 mm σύρμα θα πρέπει να υπολογίσεις πως θες 4 σπείρες ολόκληρες
για αντίσταση στα 2 Ohm η κάθε μια. Για τις δυο, η συνολική αντίσταση θα είναι 1 Ohm.
Μπορείς να κάνεις 5-6 σπείρες, η κάθε μια θα σου βγει περίπου 2,2-2,4 / 2 = 1,1-1,2 Ohm




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 190 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181417 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 62 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16637 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63