vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 8 χρήστες
Vain, Haruspex, Stedorian93, tsiv, Blackwolf, Jorge, Milarepa, grag

Twitter

Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 14:05 »
Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τελικα οι διάφορες διατομές 0.15-0.16-0.18-0.20 κλπ σε ότι αφορά το τρίπτυχο γεύση-ντουμάνι-χτύπημα;

Και αν ισχύει ότι όσο μεγαλώνει η διατομή βελτιωνονται όλα ή κάποια, πως καταφέρνει πχ ένας ce4+ και οι υπολοιποι ατμοποιητές εμπόριο να έχουν (πολύ) ικανοποιητικό αποτέλεσμα με τα συρματάκια 0.12-0.13 που έχουν;

Βοήθεια καλοδεχούμενη απο τους "παλιούς" στους επισκευάσιμους και με όποιον εχεις ασχοληθεί εμπειρικά με το θέμα..!




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kaminadas

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 22:36 »
σκεψου απλα το 0.15 πχ με το 0.20 καλυπτει μικροτερη επιφανεια επαφης ανα σπειρα που σημαινει στις ιδιες σπειρες το ο.15 θα χρειαστει λιγοτερα βολτ για να αποδοσει τα μεγιστα αλλα ....στα πολλα βολτ δε θα εχει την ιδια ανθεκτικοτητα για να καει η αντισταση συγκριτικα με το 0.20 συνηθως οταν κανουμε αντιστασεις 3φ η 4 φ το ο.20 αποδιδει πιο καλα..εμπειρικα απο μενα εστω και αν δεν ανηκω στους παλιουρες του ειδους


Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 23:07 »
Εγω χρησιμοποιω απο 0,13 μεχρι 0,20 .... καμια διαφορα .
Μονο καλο και προσεγμενο στην λεπτομερεια στησιμο χρειαζεται .

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:17 »
Χωρίς να είμαι κι εγώ φοβερός γνώστης έχω την εντύπωση ότι μεγαλώνοντας τη διατομή μειώνεται η αντίσταση. Δηλαδή αν με 2 σπείρες 0.15 έχεις αντίσταση 2 Ω, θα χρειαστείς περίπου 4 σπείρες 0,20 για να έχεις την ίδια αντίσταση, άρα περισσότερες σπείρες = περισσότερη επιφάνεια στο φιτίλι καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα, περισσότερος ατμός αλλά και θες περισσότερο χώρο για να σετάρεις και δεν ξέρω και με την τροφοδοσία τι παίζει. Για χτύπημα δεν έχω ιδέα τι παίζει γιατί δουλεύω με 0 νικοτίνη.
Φυσικά, αν κάποιος παλιότερος έχει να διορθώσει κάτι πολύ ευχαρίστως να μας δώσει τα φώτα του γιατί κι εγώ είχα αυτήν την απορία. Αυτά που έγραψα είναι ότι μου εξήγησαν φίλοι ατμιστές μια φορά που είχαμε την κουβέντα. Μπορεί να μην έχω καταλάβει κι εγώ ακριβώς.
Πάντως θυμάμαι ότι λέγανε ότι όσο πιο λεπτό το σύρμα τόσο γρηγορότερα θερμαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:28 »
Ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιεις αντιστασεις με μικροτερη διατομη π.χ0,13-0,15 οταν τις δουλευεις σε μηχανικα μοντ
γιατι λογω μικροτερης διατομης "αρπαζουν" ευκολοτερα ,ενω αντιστοιχα μεγαλυτερες διατομες επειδη θελουν και περισσοτερες σπειρες για την ιδια τιμη της αντιστασης καλο ειναι να δουλευουν σε vv.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:01 »
Δοκιμασα μεσα σε αυτα τα τεσσερα χρονια ολες τις διατομες σε μηχανικα και vv και κατεληξα στο 0,20.
Ο λογος ηταν το πιο ομαλο-αργο αρπαγμα που σημαινει ταυτοχρονα και πιο "ηρεμη" ατμοποιηση του υγρου.
Προτιμω δηλαδη μια τζουρα των 5-6 δευτερολεπτων αντι για μια των 2-3 δευτ. που  ναι μεν ειναι ξεκουραστη αλλα κουραστικη για τα υγρα.
Προσωπικά συμπερασματα και τπτ παραπανω

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:10 »
κάνω χρήση 0,17 δηλαδη ουτε πολυ λεπτο ουτε πολυ χοντρο οποτε εχω τα παντα στο μετρο!!!

με λιγα λογια Παν μέτρον άριστον

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:23 »
Κι εγω σχεδον αποκλειστικα 0,17 για τον ιδιο λογο.

Αποσυνδεδεμένος lagoudaki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 14:00 »
Για μένα προσωπικά θα είναι πολυ δυσκολο να σετάρω με το χέρι αντίσταση με σύρμα κάτω του 0,15.
Ο λόγος είναι ότι υπαρχει πιθανότητα να μου τσακίσει και να δημιουργηθεί hot spot.
Συνήθως βάσω 0,20 και κάνω γυρω στις 6 σπείρες με διπλό φυτίλι και παίζω από 3 μέχρι 5 βολτ χωρίς να έχω τον φόβο είτε για καμμένο είτε αν θα καεί η αντίσταση.
Το χτύπημα και το ντουμάνι εκτός από τα χαρακτηρηστικά του υγρού έγγυται και στο πόσο θα πυρακτωθεί η αντίσταση.
Αυτό το βρίσκεις εμπειρικά μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος PanosLion

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 16, 2013, 12:07 »
0.20 for life... :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 16, 2013, 12:18 »
Για αυτο βγήκαν τα vv για να μπορεις να παίζεις με τις διάφορες διατομές χωρις φόβο.
Τωρα αν κάποιος εχει κατασταλάξει στο τι θελει να εχει, (χτυπημα ντουμάνι ή και τα δύο) τοτε καταλήγει σε μηχανικό μοντακι και ξενοιάζει.Αλλα θελει πειραματισμό πρώτα και σε διάφορους ατμό.Γιατι διαφορετικά θα παιξει το ιδιο σετάρισμα σε δυο διαφορετικους επισκευάσιμους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 16, 2013, 12:18 »
Εγώ μετά απο χρήση για αρκετό καιρό nichrome 0.17 και 0.20 τώρα έχω πάθει κόλλημα με ribbon kanthal 0.5*0.1 και 0.3*0.1. Όλα αυτά δοκιμασμένα σε φιτιλάτο πάντα ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 02, 2013, 03:06 »
Σίγουρα ισχύει μεγαλύτερη διατομή->μεγαλύτερο ντουμάνι. Εγώ άλλξα το απλό kanthal σε ribbon και το ντουμάνι αυξήθηκε κατακόρυφα. Είδα μεγάλη διαφορά και από 0.3 ribbon σε 0.4 ribbon. Όλα αυτά σε mesh.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 02, 2013, 03:10 »
Μετά από άπειρους πειραματισμούς με όλες τις διατομές και διάφορα σεταρίσματα, πάντα σε φιτιλάτους έχω καταλήξει:


Για αντιστάσεις με σύρμα μόνο αντίστασης, 0.17
Για αντιστάσεις με non στα άκρα, 0.15


πάντα 1.8-1.9Ω  κατα το στήσιμο, που ανεβαίνει λίγο μετά τις πρώτες ώρες...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Διατομή σύρματος και γεύση-ντουμάνι-χτύπημα
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 02, 2013, 07:59 »
Βασικά ξεκίνησα με μικρή σχετικά διατομή, 0,15. Το επόμενο ήταν 0,17. Τώρα 0,2. Αν θέλω να ανέβω κι άλλο είναι γιατί σου δίνει περιθώριο να ανέβεις σε συνολικό πάχος φιτιλιού στη δεδομένη απόσταση μήκους που έχεις  να πειραματιστείς σε κάθε επισκευάσιμο (ένα δεδομένο μήκος από θετικό σε αρνητικό ή από την μία άκρη του κεραμικού στην άλλη) καθώς ακόμα και με VV τα περιθώρια αντίστασής σου δεν είναι τόσο άπειρα. Μπορείς να πας από 1,3 μέχρι 2,6 Ω, δεδομένου ότι η αντίσταση σου θα ανέβει μέχρι και 0,4 Ω, κι αν είσαι πιο πάνω μετά θες οπωσδήποτε κάποιο από τα μοντάκια που σε ρύθμιση Watt με 2 18350 θα ανέβουν πάνω από 6 Volt.


Θέλω να καταλήξω πως ναι μεν ανεβαίνω σε διατομή αλλά πιο πολύ για να έχω περισσότερη επιφάνεια και σίγουρα περισσότερο φιτίλι να τροφοδοτεί υγρασία μέσα από το σπείρωμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34405 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556643 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 222 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181474 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 93 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16656 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138968 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz