vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, giorgos1999, Tazz, manoslykos, camber, Jorge

Twitter

Cartomizer e-Go

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 21, 2010, 14:20 »
Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος απο την απόδοσή του εκεί που το χρειάζομαι (ταξίδια, έξοδοι και γενικά οπουδήποτε δεν είναι πρακτικό το μπουκαλάκι)

Αν μάλιστα ήταν εύκολη η αναπλήρωσή του με υγρό (το μοναδικό μεγάλο μείον που τους δίνω), μάλλον θα τους χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά.
Κι εγώ ευχαριστημένος έως τώρα, αλλά η.... σύριγγα για το γέμισμα είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ σε έξοδο  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 21, 2010, 14:23 »
Κι εγώ ευχαριστημένος έως τώρα, αλλά η.... σύριγγα για το γέμισμα είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ σε έξοδο  :thumpdown:
Μια λύση είναι να έχεις 3-4 γεμισμένα έτοιμα για έξοδο

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 21, 2010, 14:46 »
Για μια έξοδο 3-4 ώρες μου φτάνουν 2 (αρκεί να μην ατμίζω πολύ μανιωδώς)

Επίσης (σημαντικό) όσο δεν ατμίζεις καλό είναι να αφήνεις όρθιο το eGo για να κατεβαίνει καλύτερα το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 21, 2010, 14:49 »
Ναι panos, αρκεί να θυμάσαι να κάνεις και μία στάση να αναπνέεις και λίγο.... αέρα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 21, 2010, 14:58 »
Μόλις τα παρέλαβα και γέμισα ένα με 1.8ml όπως λέει ο κατασκευαστής
κάποιες παρατηρήσεις και απορίες...
Απ ότι είδα στις φωτο του tem η αντίσταση είναι κοντά στο σπείρωμα, επομένως υποθέτω ότι μετά το γέμισμα ίσως χρειάζεται κάποια ώρα να απορροφηθεί καλά το υγρό σε στάση κάθετη (με το επιστόμιο προς τα πάνω)
Ακούγεται ένα "τσιτσίρισμα" σε κάθε τζούρα, 'ετσι κάνει και σε σας ?
Πάντως έχει πιο "καυτερή" γεύση απο  κανονικό 510 ε ?
Πράγματι , καλή λύση για εκτός σπιτιού

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 21, 2010, 17:17 »
Ναι panos, αρκεί να θυμάσαι να κάνεις και μία στάση να αναπνέεις και λίγο.... αέρα  :laugh1:

 :)) :)) :)) Καλή ιδέα!!!

Μόλις τα παρέλαβα και γέμισα ένα με 1.8ml όπως λέει ο κατασκευαστής
κάποιες παρατηρήσεις και απορίες...
Απ ότι είδα στις φωτο του tem η αντίσταση είναι κοντά στο σπείρωμα, επομένως υποθέτω ότι μετά το γέμισμα ίσως χρειάζεται κάποια ώρα να απορροφηθεί καλά το υγρό σε στάση κάθετη (με το επιστόμιο προς τα πάνω)
Ακούγεται ένα "τσιτσίρισμα" σε κάθε τζούρα, 'ετσι κάνει και σε σας ?
Πάντως έχει πιο "καυτερή" γεύση απο  κανονικό 510 ε ?
Πράγματι , καλή λύση για εκτός σπιτιού

Ετσι όπως γεμίζει με τη σύριγγα δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός ίσως απο την πρώτη φορά που ο πολυεστέρας είναι ξερός.
Συνιστουν αφού το γεμίσεις για πρώτη φορά να βάλεις τα καπάκια του και να το περιστρέψεις ή να το κυλίσεις μερικές φορές πάνω σε ένα τραπέζι πχ για να πάει το υγρό ομοιόμορφα.
Πάντως σαν στανταρ διαδικασία εγώ αφήνω για λίγο κάθετο το eGo όταν έχω φιλτράκι ή cartomizer ούτως ή άλλως, κακό δεν του κάνει...

Τσιτσίρισμα (τουλάχιστον τόσο δυνατό ώστε να το ακούω όπως ατμίζω) δεν πρόσεξα τουλάχιστον τόσο έντονο ώστε να με προβληματίσει. Το ακούω μόνο αν το φέρω στο αυτί και πατήσω το κουμπάκι.


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 21, 2010, 18:58 »
Ακούγεται ένα "τσιτσίρισμα" σε κάθε τζούρα, 'ετσι κάνει και σε σας ?
Πάντως έχει πιο "καυτερή" γεύση απο  κανονικό 510 ε ?
Πράγματι , καλή λύση για εκτός σπιτιού
abet κι εγώ το ακούω αρκετά. Μάλλον θα φταίει η 900αρα  :laugh1:
Πάντως δεν με απασχολεί αφού η γεύση είναι σούπερ (έως τωρα στο 2ο γέμισμα, το 1ο πήγε κάνα 3ωρο γεματο  :thumpup:)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 21, 2010, 19:30 »
Παράθεση
Συνιστουν αφού το γεμίσεις για πρώτη φορά να βάλεις τα καπάκια του και να το περιστρέψεις ή να το κυλίσεις μερικές φορές πάνω σε ένα τραπέζι πχ για να πάει το υγρό ομοιόμορφα.
Κάπως έτσι το έκανα κι εγώ
Αλλά atmistis , αν βγάζει 3 ώρες το γέμισμα τότε πάμε για 6-8ml τη μέρα , πολύ μου φαίνεται.
Απ την άλλη μεριά δεν τρελάθηκα απο την απόδοσή του. Ενας καλός 510 του ρίχνει άνετα νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 21, 2010, 19:32 »
εγω το τσιτσιρισμα το εχω μονο στο ατομαιζερ οχι στο καρτομαιζερ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 21, 2010, 20:17 »
Κάπως έτσι το έκανα κι εγώ
Αλλά atmistis , αν βγάζει 3 ώρες το γέμισμα τότε πάμε για 6-8ml τη μέρα , πολύ μου φαίνεται.
Απ την άλλη μεριά δεν τρελάθηκα απο την απόδοσή του. Ενας καλός 510 του ρίχνει άνετα νομίζω.
Ούτε κι εγώ "τρελάθηκα" και συνυπογράφω.
Έχει καλή απόδοση και καλή γεύση, αλλά έως εκεί. Ένας καλός 510 - όπως λες κι εσύ - έχει περισσότερη γεύση και ίσως το ίδιο ή και περισσότερο χτύπημα! (τουλάχιστον με τα δικά μου υγρά).
Το θέμα είναι οτι η διάρκειά του είναι που μας τρελαίνει  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 21, 2010, 20:21 »
παντως για την γευση το εχω παρατηρησει και εγω.Αλλα με 2 σταγονες παραπανω αρωμα στο diy e-liquid και το μειονεκτημα αυτο εξαφανιζετε 8)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 21, 2010, 20:32 »
εγω το τσιτσιρισμα το εχω μονο στο ατομαιζερ οχι στο καρτομαιζερ :hmmm:
Είναι η συνηθισμένη στάνταρ απόδοση των κινέζικων ακόμα και στο ίδιο προϊόν και στην ίδια παρτίδα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 21, 2010, 21:52 »
Ούτε κι εγώ "τρελάθηκα" και συνυπογράφω.
Έχει καλή απόδοση και καλή γεύση, αλλά έως εκεί. Ένας καλός 510 - όπως λες κι εσύ - έχει περισσότερη γεύση και ίσως το ίδιο ή και περισσότερο χτύπημα! (τουλάχιστον με τα δικά μου υγρά).
Το θέμα είναι οτι η διάρκειά του είναι που μας τρελαίνει  :yes:

Με 510 (και 510 LR) δεν έχω βήξει.
Με αυτόν μερικές φορές ήταν τοσο έντονο το κτύπημα σε αργή και μακρόσυρτη τζούρα που έβηξα...
Υποψιάζομαι ότι πέρα απο την υποκειμενικότητα των... λαιμών μας υπάρχουν και έντονες διακυμάνσεις απόδοσης στους ατμοποιητές/cartomizers
απο παρτίδα σε παρτίδα και  πολύ διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το υγρό αι τη νικοτίνη (εγώ στα 18mg σταθερά)
Oι 510LR μου δίνουν γενικά εντονότερη γεύση.



Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 21, 2010, 23:39 »
Με 510 (και 510 LR) δεν έχω βήξει.
Με αυτόν μερικές φορές ήταν τοσο έντονο το κτύπημα σε αργή και μακρόσυρτη τζούρα που έβηξα...
Υποψιάζομαι ότι πέρα απο την υποκειμενικότητα των... λαιμών μας υπάρχουν και έντονες διακυμάνσεις απόδοσης στους ατμοποιητές/cartomizers
απο παρτίδα σε παρτίδα και  πολύ διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το υγρό αι τη νικοτίνη (εγώ στα 18mg σταθερά)
Oι 510LR μου δίνουν γενικά εντονότερη γεύση.
'Οπως τα λες, είναι θέμα διαφορετικής απόδοσης, ακόμα και στην ίδια παρτίδα. Να φανταστείς εγώ με 24αρι υγρό και ΔΕΝ έβηξα  :o

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 22, 2010, 22:16 »
Και τώρα....
Η ετυμηγορία!

Ανοιξα τον δεύτερο caromizer τον οποίο τον άτμισα 4.5 ημέρες (2 παράλληλα με τον πρώτο και 2 μόνο του) με υγρό το οποόιο
αποτελούταν απο σκέτο PG στα 18mg και 3 σταγόνες άρωμα flavourart χωρίς MTS.

ιδού οι φωτογραφίες:

Οπως τον άνοιξα. Καμμία σχέση με πρίν


Το εσωτερικό όπου βρίσκεται το φυτίλι και η αντίσταση. Επίσης καμμία σχέση με πρίν (το ασπριδερό πράγμα είναι το φιτίλι)


εδώ μόλις  έβγαλα  το φιτίλι. το πολύ σκούρο τμήμα είναι η αντίσταση


Ο πολυεστέρας με ένα πλύσιμο καθάρισε σχεδόν τελείως. Έμεινε ένας ελάχιστος αποχρωματισμός που δεν μοιάζει με κάψιμο


και το φιτίλι καθάρισε τελείως απο τη μια πλευρά


και έχει ένα ελάχιστο χρώμα απο την άλλη το οποίο επίσης δεν μου μοιάζει με κάψιμο



Το τελικό μου συμπέρασμα.
Ηταν σαφώς το υγρό. Το άλλο catomizer από την 3 ημέρα είχε αρχίσει να βγάζει σκούρο υγρό όταν υπερχείλιζε αυτό
δεν έβγαλε καθόλου.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33942 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12