vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cartomizer e-Go

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 18, 2010, 01:02 »
Από ότι βλέπω η αντίσταση είναι καλυμμένη με αυτό το -απ ότι φαίνεται- πυρίμαχο "σχοινί".
Υπάρχει λοιπόν ελπίδα να μην καρβουνιάζει εύκολα ο πολυεστέρας.
Σε 1-2 ημέρες θα ανοίξω και τον δικό μου να δώ τι γίνεται μέσα.

Απο τη δεύτερη ημέρα χρήσης του παρατήρησα τα εξής.
Μια πτώση στην ποσότητα του ατμού, και μια πιο βαριά γεύση (όχι άσχημη πάντως) σε συνδυασμό με πιο έντονο κτύπημα.


ΥΓ
Tem παρατήρησες καμιά αλλοίωση (πχ λιώσιμο)στο πλαστικό κάτω απο την αντίσταση?


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 18, 2010, 01:11 »
Πολύ καλές φωτογραφίες, SEB.  :thumpup:
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά από τη φωτογραφία αυτό το φιτίλι φαίνεται για καινούργιο φρούτο. Συνήθως έχουν μια όψη σαν μετάξι, αυτό εδώ έχει πολύ χοντρές ίνες!

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 18, 2010, 01:16 »
Πολύ καλές φωτογραφίες, SEB:thumpup:
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά από τη φωτογραφία αυτό το φιτίλι φαίνεται για καινούργιο φρούτο. Συνήθως έχουν μια όψη σαν μετάξι, αυτό εδώ έχει πολύ χοντρές ίνες!
Tem.Σου εχει λειψει και εσενα ο Σεβ ε?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 18, 2010, 05:07 »
 :)) :)) Χα χα! (sorry Tem) Η αλήθεια είναι ότι μου είχε λείψει για λίγο αλλά επανήλθε με νέες πατέντες.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 18, 2010, 08:23 »
Από ότι βλέπω η αντίσταση είναι καλυμμένη με αυτό το -απ ότι φαίνεται- πυρίμαχο "σχοινί".
Υπάρχει λοιπόν ελπίδα να μην καρβουνιάζει εύκολα ο πολυεστέρας.
Σε 1-2 ημέρες θα ανοίξω και τον δικό μου να δώ τι γίνεται μέσα.

Απο τη δεύτερη ημέρα χρήσης του παρατήρησα τα εξής.
Μια πτώση στην ποσότητα του ατμού, και μια πιο βαριά γεύση (όχι άσχημη πάντως) σε συνδυασμό με πιο έντονο κτύπημα.


ΥΓ
Tem παρατήρησες καμιά αλλοίωση (πχ λιώσιμο)στο πλαστικό κάτω απο την αντίσταση?

Pano δεν διαπίστωσα κάποια αλλοίωση στο πλαστικό κάτω απο την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 19, 2010, 16:41 »
Σήμερα (5η ημέρα χρήσης, με το ίδιο υγρό vinirette vanilla 15mg) παρατηρώ τα εξής:

Έχει μια περεταίρω πτώση στον ατμό και πλέον και το κτύπημα είναι κάπως λιγότερο
Αρχισε μια πτώση στην ικανότητα τροφοδοσίας όχι πολύ έντονη (γεμίζω συχνότερα και με λιγότερη ποσότητα)
Η γεύση έρχεται πιο αμυδρή, αλλά δεν έχει έρθει κακή γεύση η γεύση καμένου

Οπως το γεμίζω είχα μερικές φορές υπερχείλιση 1-2 σταγόνες και το χρώμα του υγρού που υπερχείλισε
είναι πιο σκούρο απο αυτό στο μπουκαλάκι, οπότε υποθέτω ότι παρασέρνει και υπολείμματα απο τα προηγούμενα γεμίσματα.

Θα τον ατμίσω και αύριο και μετά αν δεν βρώ τρόπο να τον καθαρίσω πάει για εγχείριση να δουμε τι γίνεται μέσα...




Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 19, 2010, 18:10 »
Σήμερα (5η ημέρα χρήσης, με το ίδιο υγρό vinirette vanilla 15mg) παρατηρώ τα εξής:

Έχει μια περεταίρω πτώση στον ατμό και πλέον και το κτύπημα είναι κάπως λιγότερο
Αρχισε μια πτώση στην ικανότητα τροφοδοσίας όχι πολύ έντονη (γεμίζω συχνότερα και με λιγότερη ποσότητα)
Η γεύση έρχεται πιο αμυδρή, αλλά δεν έχει έρθει κακή γεύση η γεύση καμένου

Οπως το γεμίζω είχα μερικές φορές υπερχείλιση 1-2 σταγόνες και το χρώμα του υγρού που υπερχείλισε
είναι πιο σκούρο απο αυτό στο μπουκαλάκι, οπότε υποθέτω ότι παρασέρνει και υπολείμματα απο τα προηγούμενα γεμίσματα.

Θα τον ατμίσω και αύριο και μετά αν δεν βρώ τρόπο να τον καθαρίσω πάει για εγχείριση να δουμε τι γίνεται μέσα...

είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν θα βρείς κάτι καμένο όταν το ανοίξεις. Μόνο το φιτίλι ενδεχομένως. Αυτά τα cartomizers είναι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 20, 2010, 22:15 »
Σήμερα (6η ημέρα συνεχούς και βαριάς χρήσης) ο ατμός έπεσε πάρα πολύ και αποφάσισα να το ανοίξω.
(οι φωτογραφίες είναι κακής ποιότητας δυστυχώς...)

ιδού τα αποτελέσματα της αυτοψίας:
Αρχικά έπαθα σοκ.


έμοιαζε σαν να έχει καει ο πολυεστέρας

εδώ μόλις έβγαλα τον πολυεστέρα απο τον cartomizer. Το κοκκινωπό χρώμα είναι υγρό που έμεινε γιατί όταν έπεσε πολύ ο ατμός δεν επέμεινα


Ομως δεν μύριζε καμμένο καθόλου |(και έχω πολύ ευαίσθητη μύτη στο καμμένο)
Μετά απο ένα πλύσιμο η εικόνα έγινε



Το μαύρο που φαίνεται στη φωτογραφία (με κάθε επιφύλαξη) δεν νομίζω ότι είναι κάψιμο.
Αυτό γιατί α) δεν μυρίζει και β) οι ίνες του πολυεστέρα είναι αρκετά μαλακές.
Όχι όσο απο την αντίθετη πλευρά αλλά πάντως μαλακές.
δοκίμασα και ξεχώρισα ίνα ίνα σχεδόν τον πολυεστέρα και πλενοντάς τον το μαύρο υποχωρούσε συνεχώς.

Μετά έβγαλα την αντίσταση που είναι περιτυλιγμένη με ένα (μάλλον) πυρίμαχο φυτίλι.

Το φιτίλι ήταν πασαλειμμένο με μια μαύρη "λάσπη" η οποία φαίνεται να είναι και η αιτία του χρωματισμού του πολυεστέρα.
Μάλλον (πάλι με κάθε επιφύλαξη) αυτή η λάσπη είναι συμπυκνωμένο και καρβουνιασμένο υγρό.

Έπειτα έπλυνα το φιτίλι

ή ίδια ιστορία.
Το μαύρο χρώμα δεν φαίνεται να είναι κάψιμο αλλά καρβουνιασμένο υπόλειμμα υγρού. Με περισσότερο πλύσιμο το χρώμα επανέρχεται κτλ.

Τα συμπεράσματά μου.

1) Δεν φαίνεται να έχει κάψιμο στα ακίνητα μέρη του (φυτίλι, αντίσταση πολυεστέρας)
2) Έχει σαφώς "καρβουνιασμένο" υγρό το οποίο όμως δεν μυρίζει σαν καμμένο κτλ
3) Αν μπορούσε να ανοίξει με κάποιον αναστρέψιμο τρόπο, να βγεί και να καθαριστεί ο πολυεστέρας και
το φιτίλι θα άντεχε ίσως και άλλες 6 ημέρες βαριάς χρήσης

ήδη ξεκίνησα να δοκιμάζω τον δεύτερο καρτομάιζερ με υγρό το οποίο είναι σκέτη PG + 3 σταγόνες flavourart χωρίς χρώμα για να δώ τι θα συμβεί
γιατί έχω την υποψία ότι το συγκεκριμένο υγρό που χρησιμοποίησα έχει αυτήν τη συμπεριφορά οπότε αφήνω προς το παρόν το θέμα ανοικτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2010, 22:22 από panos »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 20, 2010, 22:25 »
Θα μπώ στον πειρασμό να ανοίξω ένα δεύτερο cartomizer που το έχω χρησιμοποιήσει πολύ περισσότερο απο το πρώτο. Ακόμα μου δίνει εξαιρετική γεύση. Πάντως νομίζω ότι ο κατασκευαστής προτείνει περίπου τρία γεμίσματα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 20, 2010, 22:45 »
Εγώ υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το υγρό παρά με τον caromizer ο χρωματισμός.
Θα δώ πως θα πάει ο δεύτερος με υγρό σχεδον σκέτο PG.

Αυτές τις 6 ημέρες έκανα 1 πλήρες γέμισμα και πάνω από 12 φορές συμπλήρωσα απο 1ml περίπου τη φορά.
κάποια στιγμή άρχισε να βγαίνει το υγρό πιο σκούρο και μάλλον ήταν αυτή η μαυρίλα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 21, 2010, 00:13 »
Χμ! Ίσως όντως να είναι "καρβουνο-λασπωμένο" υγρό.

Η γνώμη μου είναι πάντως ότι τα καρτομάιζερ τα παίρνουμε:
  • 1. Για την ευκολία χρήση τους
  • 2. Για τη διάρκειά τους (μέχρι το επόμενο γέμισμα)
  • 3. Για λόγους υγιεινής (δεν τα κρατάμε καιρό οπότε είναι καινούργια και καθαρά)
Μια μικρή έρευνα με μερικές "εγχειρίσεις" ακόμα ίσως δείξει τα όριά τους. Το υγρό πιστεύω ότι παίζει ρόλο. Δεν νομίζω όμως ότι ενδείκνυνται για 10-12 γεμίσματα. Εγώ πάνω από 5 φορές δε θα γέμιζα ένα καρτομάιζερ κι ας μην έδειχνε εμφανή σημεία κόπωσης (εκτός αν είναι για ερευνητικούς σκοπούς).

Ίσως να έχω και άδικο όμως και τα πορίσματα των ερευνών σας δείξουν το αντίθετο.  :-\

Ευχαριστούμε για το ψάξιμο που κάνετε, παιδιά.  :thumbup_move_2:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 21, 2010, 01:02 »
άνοιξα λοιπόν και ένα δεύτερο σήμερα. Δεν βρήκα κάτι καρβουνισμένο. Ούτε ο πολυεστέρας ούτε το φιτίλι είχσν σημάδια καψίματος. Το συγκεκριμένο cartomizer το χρησιμοποίησα (για ερευνητικούς σκοπούς) τρία περίπου εικοσιτετράωρα, με εντατική χρήση και πολλά γεμίσματα.
Χρησιμοποίησα αποκλειστικά Halo υγρά. Η προσωπική μου άποψη , και αυτό ισχύει για όλα τα cartomizers,   είναι ότι είναι καλό να μην χρησιμοποιούνται για πολλές ημέρες με πολλά επαναγεμίσματα. To πιθανότερο πάντως είναι ότι κάποια άλλα cartomizers θα είχαν γίνει κάρβουνο με παρόμοιες συνθήκες χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 21, 2010, 10:09 »
Παρέλαβα κι εγώ σήμερα ego cart από Heaven και ατμίζω μ αυτό.
Πρόσεξα οτι έχει λίγο περισσότερο ατμό και ποιο εύκολο τράβηγμα από το "μαμά" ατμ.
Γενικότερα όμως δεν μου αρέσει που είναι "κλειστού" τύπου  :-\
Θα προτιμούσα να είχα πρόσβαση στο εσωτερικό του κάθε φορά που θα ήθελα να κάνω έλεγχο για καμμένα parts  :hmmm:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 21, 2010, 11:12 »
πάντως η διάρκειά του με το πρώτο πλήρες γέμισμα (περίπου 1,8 ml) δεν είναι σε καμία περίπτωση εντυπωσιακή. Μάλλον με δυσκολία θα φτάσει τις δύο ώρες στην περίπτωση ενός εντατικού ατμιστή.
Με το δεύτερο γέμισμα η κατάσταση νομίζω ότι βελτιώνεται ως προς τη χρονική διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 21, 2010, 12:42 »
Γενικότερα όμως δεν μου αρέσει που είναι "κλειστού" τύπου  :-\
Θα προτιμούσα να είχα πρόσβαση στο εσωτερικό του κάθε φορά που θα ήθελα να κάνω έλεγχο για καμμένα parts  :hmmm:

Καμένα κομμάτια δεν νομίζω ότι θα βρείς.
Αυτο που βρήκα εγώ είναι σχεδόν σίγουρα μαυρισμένο υγρό.
Δεν ξερω αν είναι καν καρβουνιασμένο, δεν μύριζε διαφορετικά απο το "ακαρβούνιαστο" υγρό, ίσως να είναι απλά υπερσυμπυκνωμένο απο τη θερμοκρασία και την έντονη χρήση.
Σε 1-2 ημέρες θα ανοίξω και τον δεύτερο για να δώ τι γίνεται.

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος απο την απόδοσή του εκεί που το χρειάζομαι (ταξίδια, έξοδοι και γενικά οπουδήποτε δεν είναι πρακτικό το μπουκαλάκι)

Αν μάλιστα ήταν εύκολη η αναπλήρωσή του με υγρό (το μοναδικό μεγάλο μείον που τους δίνω), μάλλον θα τους χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8432 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59952 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237880 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12