vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cartomizer e-Go

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Cartomizer e-Go
« στις: Ιουλίου 15, 2010, 22:49 »
Παρέλαβα μια πεντάδα cartomizers του e-Go απο το funstore και σας γράφω τις πρώτες εντυπώσεις μου...
Οι cartomizers είναι σχετικά μεγάλοι σε μέγεθος και μπαίνουν χωρίς τον κώνο, τον αντικαθιστούν.
Το επιστόμιό τους είναι πεπλατυσμένο όπως τα φίλτρα για τον 901 αλλά σε μεγέθυνση.
Με αυτούς το e-Go θυμίζει περισσότερο πούρο που το καπνίζει κανείς με ειδική πίπα πούρου.

Δεν είχα την παραμικρή ιδέα πώς να τους γεμίσω, έψαξα στο Internet και βρήκα το
Οδηγίες γεμίσματος Cartomizer Ego

Τρύπησα με μια καρφίτσα το "λεπτό φίλμ που καλύπτει την οπή αναπλήρωσης" όπως λέει στις οδηγίες και με μια πλαστική σύριγγα αποπειράθηκα να
ρίξω περίπου 2ml υγρό (Vinirette vanilla 15mg που είναι το στάνταρ υγρό για τεστ που χρησιμοποιώ).
Προφανώς έπρεπε να βάλω λιγότερο γιατί είχα υπερχείλιση.  Τελικά διαπίστωσα ότι έπρεπε να βάλω το υγρό λιγότερο απότομα.

Βίδωσα τον cartomizer σε μαι 900άρα ego και παρατήρησα ότι το επιστόμιο δεν "ευθυγραμμιζόταν" με το κουμπί ώστε να το πατώ απο επάνω ή απο κάτω
αλλά ερχόταν στο πλάι. Το πρόβλημα λύθηκε με ξεβίδωμα κατά 1/4 μιας βόλτας.

Τραβάω την πρώτη τζουρα και εντυπωσιάστηκα.
Απαλό τράβηγμα πολύς ατμός όχι ιδιαίτερα ζεστός αλλά σίγουρα όχι κρύος, πολύ καλή γεύση και πάρα πολύ καλό κτύπημα. 
Το καρτομάιζερ αναπνέει από 2 εγκοπές εκεί που βιδώνει στην μπαταρία και μάλλον είναι χαμηλής αντίστασης (LR)  αν κρίνω απο τον ατμό και το κτύπημα.

Μετά από πολλές θηριώδεις τζουρες (έχω συνηθίσει απο το dripping) ένοιωσα τον ατμό να πέφτει και πρόσθεσα 1ml υγρού (πάλι υπερχείλισε) οπότε δεν είμαι σίγουρος πόσο πήρε και συνεχίζω.

Μολονότι είναι ακόμη πολύ νωρίς θα κάνω μια πρώτη σύγκριση με το βασικό μου cartomizer το KR808D-1

Εμφάνιση
νικητής cartomizer ego

Γεύση
νικητής cartomizer ego

Ποσότητα ατμού
νικητής cartomizer ego

Κτύπημα
νικητής cartomizer ego

Τιμή
νικητής cartomizer KR808 (το e-Go είναι πάνω απο 2 φορές ακριβότερο)

Ευκολία γεμίσματος
νικητής cartomizer KR808 στο οποίο κάνεις και dripping αν του προσθέσεις ειδικό επιστόμιο. O cartomizer του e-Go θέλει υποχρεωτικά σύριγγα (έστω και με πλαστική βελόνα γιατί είναι "κλειστου τύπου"

Προσαρμογή σέ διάφορες μπαταρίες
νικητής cartomizer KR808 το οποίο με 1 αντάπτορα/μπαταρία μπάινει σε διάφορες μπαταρίες.
Υποθέτω ότι με 2 αντάπτορες (για να αποκτήσει μήκος και να βγεί απο τον cartomizer που είναι κρυμμένο) πχ 510 σ ε Κάτι άλλο το οποίο θα βιδώσει πάνω σε
Κάτι άλλο σε ΧΧΧ θα μπεί στην μπαταρία που έχει σπείρωμα για ΧΧΧ (GG, Chuck, ιδιοκατασκευές) λέω υποθέτω γιατί δεν το δοκίμασα ακόμη αν λειτουργεί.

Αντοχή μέχρι να χαλάσει
Άγνωστο

Διαρκεια ατμίσματος με 1 γέμισμα
Άγνωστο.

Edit:
Υγρά στο στόμα
Νικήτής caromizer E-Go. Δεν μου ήρθε τίποτα ενώ με το KR808 θέλει λίγη προσοχή αν είναι αρκετά γεμάτο με υγρό

Edit2: (16/7/20101)
Δυνατότητα καθαρισμού
νικητής KR808D-1, το οποίο πλένεται στεγνώνει και ξαναχρησιμοποιείται μερικές φορές ακόμη.
Στον cartomizer του eGo δεν βρήκα τρόπο και μάλλον δεν γίνεται...

Οι σκέψεις μου...
Η ευκολία γεμίσματος είναι το μεγάλο ατου του KR808D-1.
 Μέ ένα επιστόμιο dripping τον γεμίζω και όταν οδηγώ (βοηθός η πάντα υπομονετική σύζυγος).
Το cartomizer του e-Go με ικανοποιεί περισσότερο σέ όλες σχεδόν τις παραμέτρους που με ενδιαφέρουν εκτός απο αυτήν.
Μπορώ να δεχτώ και την διπλάσια τιμή αν η αντοχή του είναι καλή και δεν χαλάσει γρήγορα,
αλλά θα πρέπει να έχει αρκετή διάρκεια ατμίσματος με ένα γέμισμα διότι είναι αδύνατον να το γεμίζω με σύριγγα σε χώρους εκτός σπιτιού.

Οι επόμενες ημέρες θα δείξουν!
Μακάρι παντως να έχει διάρκεια στο άτμισμα και αντοχή γιατί σαν προϊόν μου αρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2010, 15:45 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 15, 2010, 23:21 »
Διαφωτιστική η παρουσίαση Πάνο, μπράβο!

Παράθεση
Μετά από πολλές θηριώδεις τζουρες (έχω συνηθίσει απο το dripping) ένοιωσα τον ατμό να πέφτει και πρόσθεσα 1ml υγρού (πάλι υπερχείλισε) οπότε δεν είμαι σίγουρος πόσο πήρε και συνεχίζω.

Εντάξει οι τζούρες ήταν θηριώδεις αλλά δεν μας είπες πόση ώρα κρατάει περίπου το βασικό γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 15, 2010, 23:39 »
Δεν είμαι ακόμη σίγουρος, γιατί δεν ξέρω αν το πρώτο γέμισμα (και η προσθήκη 1ml όταν ένιωσα να πέφτει ο ατμός) είχαν απλωθεί ομοιόμορφα μέσα στο υλικό του cartomizer.
(μετά πρόσεξα ότι συνιστούν αφου τον γεμίσεις να ξαναβάλεις τα πλαστικά πώματα και να τον ταρακουνήσεις ή περιστρέψεις γρήγορα για να απλωθεί καλά το υγρό.)

Πάντως απο εκείνη την ώρα (που πρόσθεσα το έξτρα 1ml ) δεν έχω ξαναγεμίσει απλά ατμίζω πιο ήρεμα (περίπου όπως ατμίζω τον KR808D) , αλλά μέχρι να τον μάθω και να πώ με μεγαλύτερη σιγουριά για τη διάρκεια υπολογίζω να μου πάρει 1-2 ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 16, 2010, 01:41 »
Επιτέλους το πρώτο τεστ για μεγάλα cartomizers.  :thumpup: :thumpup:

Για το γέμισμα ίσως οι πλαστικές σύριγγες της intellicig να κάνουν καλύτερη δουλειά (λέω) μιας και είναι μυτερές στην άκρη αλλά στη συνέχεια φαρδαίνουν με αποτέλεσμα να εφάπτονται καλά στην τρύπα και να αποφεύγεις την υπερχείλιση. Δεν ξέρω μόνο μήπως είναι πολύ χοντρές για την τρυπούλα αναπλήρωσης και δε χωράνε.

Πάνο, θα περιμένουμε και τις εντυπώσεις για τη διάρκεια μόλις τους πάρεις τον αέρα στο γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 16, 2010, 06:21 »
panos, ευχαριστούμε  :respect:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 16, 2010, 09:11 »
Επιτέλους το πρώτο τεστ για μεγάλα cartomizers.  :thumpup: :thumpup:

Για το γέμισμα ίσως οι πλαστικές σύριγγες της intellicig να κάνουν καλύτερη δουλειά (λέω) μιας και είναι μυτερές στην άκρη αλλά στη συνέχεια φαρδαίνουν με αποτέλεσμα να εφάπτονται καλά στην τρύπα και να αποφεύγεις την υπερχείλιση. Δεν ξέρω μόνο μήπως είναι πολύ χοντρές για την τρυπούλα αναπλήρωσης και δε χωράνε.

Πάνο, θα περιμένουμε και τις εντυπώσεις για τη διάρκεια μόλις τους πάρεις τον αέρα στο γέμισμα.
Τέτοια σύριγγα χρησιμοποίησα (δεν διαθέτω με κανονική βελόνα) και ταιριάζει μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 16, 2010, 15:34 »
Επανέρχομαι σήμερα με μια πρώτη ένδειξη διάρκειας ατμίσματος.
Έχοντας γεμίσει μέχρι υπερχείλισης τον cartomizer ξεκίνησα στις 11:45 να ατμίζω και μου
ήρθε για πρώτη φορά ελαφρώς άσχημη γεύση στις 15:26 πρίν από μερικά λεπτά, δηλαδή 3 ώρες και 40 λεπτά περίπου.

Η συχνότητα του ατμίσματος δεν είναι αυτή που κάνω με dripping (συνεχείς θηριώδεις τζούρες και συνεχές ξαναγέμισμα) αλλά πιο αραιές. Δηλ. 2-3 διαδοχικές τζούρες των 3 περίπου δευτερολέπτων το αφήνω για λίγο μετά πάλι απο την αρχή κτλ.

Δεν μέτρησα πόσες τζούρες  έβγαλε ελπίζω μια από τις επόμενες ημέρες να έχω την υπομονή να το κάνω...

Η διάρκεια ατμίσματος φαίνεται να είναι πραγματικά εντυπωσιακή.

Μένει να δω την αντοχή του.

Επίσης συνειδητοποίησα ότι δεν καθαρίζει όπως πχ οι KR808-D (με πλύσιμο και στέγνωμα)
Αν θελήσεις να αλλάξεις υγρό, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλον cartomizer.
Αν "μπουκώσει" λογικά τον πετάς

Όταν χαλάσει θα τον ανοίξω και θα ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό του να δούμε εάν καίγεται όπως οι
KR808-D
.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 16, 2010, 15:53 »
Πολύ καλή διάρκεια!!
Θα περιμένουμε και την υπόλοιπη "ανταπόκριση" από το πεδίο δοκιμής των καρτομάιζερ.  :)

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 16, 2010, 16:06 »
Και σε όλη αυτή την ατμιστική πανδαισία τη γεύση την ένιωθες συνεχώς φρέσκια?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 16, 2010, 16:56 »
Και σε όλη αυτή την ατμιστική πανδαισία τη γεύση την ένιωθες συνεχώς φρέσκια?
Η πιο φρέσκια γεύση εννοείται ότι είναι στην αρχή.
Μια υποβάθμιση (σταδιακή) της γεύσης υπάρχει, (δεν εννοώ γεύση καμμένου ή άλλη περίεργη γεύση),
αλλά βέβαια μπορεί να οφείλεται και στον κορεσμό των αισθητηρίων της γεύσης απο το συνεχές άτμισμα του ίδιου υγρού .

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 17, 2010, 20:18 »
με μια λιμα μεγαλωστε λιγο τις εγκοπες.τραβαει αριστα και στις ανη :thumpup:φορες

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 17, 2010, 20:58 »
Εικόνες απο ένα ανοιγμένο eGo cartomizer.





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2010, 21:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 17, 2010, 21:04 »
δεν φαινετε τιποτα.μονο ενα κοκκινο χ.τσοντα ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 17, 2010, 21:20 »
δεν φαινετε τιποτα.μονο ενα κοκκινο χ.τσοντα ειναι?
τώρα φαίνεται  8)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cartomizer e-Go
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 17, 2010, 21:27 »
απλή κατασκευή , πεντακάθαρος πολυεστέρας ίδιος με τον πολυεστέρα που περιέχουν τα φιλτράκια , χωρίς καψίματα  :thumpup:
Στα μείον θα μπορούσα ενδεχομένως να καταγράψω την παρουσία ανεκμετάλευτου υγρού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12