vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 21:44 »

???
Γιατι το λες αυτο Zachari?
Για να αυξησει την ταση (πανω απο τα 3,7 ονομαστικη της μπαταριας) ενα vv θα τραβηξει περισσοτερο ρευμα απο την μπαταρια...αδειαζοντας την πιο ευκολα (εξαρταται και απο το φορτιο βεβαια, μιας και στην ουσια η ισχυς που καταναλωνεται την παιρνεις ολη απο την μπαταρια..αλλα χονδρικα το παραπανω ισχυει).


@Urahara τις  καλησπέρες μου !!! 
εν μέρι είναι ορθό αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει σαν γενικός κανόνας. Τα παλμικά έχουν λογικά, ολοκληρωμένα κυκλώματα ενίσχυσης και chopper(PWM) . Αυτό που ορίζει λοιπόν την κατανάλωση σε ενέργεια (mAh) είναι πάνω απ'όλα οι ανοχές που έχει δώσει ο κατασκευαστής. 'Αλλα ηλεκτρονικά mod επιτρέπουν μεγάλα ρεύματα(Provari λόγου χάρη,άλλα πάλι όχι και όπως θα μπορούσε ένα μηχανικό) , άλλα όχι (το eviκάκι μου  :'( ) . Για να μη κουράσω γιατί είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα. . . αν κερδίσεις σε ενίσχυση σε ένα σήμα (όπως πχ τάση) θα έχεις κάπου αλλού το χάσιμο σου (πχ θόρυβος και όχι καθαρή rms τιμή-->διακυμάνσεις). Το συμπέρασμα είναι οτι ένα μηχανικό θα σου δώσει στη πλειοψηφία πολύ παραπάνω ρεύμα από ότι ένα ηλεκτρονικό, καθώς δεν υπάρχουν περιορισμοί από ηλεκτρονικά στοιχεία. Παράδειγμα: Εάν βάλεις μία αντίσταση <0.6Ω σε ένα μηχανικό mod, το πιο πιθανό είναι να χαλασουν μέταλλα και επαφές ευπαθή σε αυτή τη διέλευση ρεύματος. Η IMR μπαταρία έχει τάση απο 3.7-4,2V που σημαίνει για τη παραπάνω αντίσταση  =  6,1-7Α ρεύμα που θα περάσει= προφανώς καταστροφή για ορισμένα mod.Να μη μιλήσω για Κaboom της μπαταρίας εάν δεν είναι καλή ποιότητα και όχι protected ή IMR. Ένα ηλεκτρονικό mod αν είναι σωστα σχεδιασμένο δεν θα αφήσει να περάσει αυτο το ρεύμα, εκτός εάν δεν έχει κάποια ασφάλεια(όχι καλα σχεδιασμένο τυπωμένο κυκλωμα δηλαδή). Το πλήρως μηχανικό mod (χωρίς ενδιάμεσο κύκλωμα κτλ) δεν έχει αυτή τη πολυτέλεια ασφάλειας. Το κακό είναι ότι πρέπει να είναι κάποιος προσεχτικός. Το καλό είναι οτι μπορείς να πας τις μπαταρίες σου στο τέρμα γκάζι! :tongue_smilie:
Μηχανικό mod = στην πλειοψηφία έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση.
Ουφ. . . Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω αν γράψω. . . αλλά δεν αρμόζει τώρα. Εάν κάποιος θέλει παραπάνω πηγές για να πάρει μία ιδέα περαιτέρω, ας μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 22:11 »
μου αντιπαραθετεις περιπτωση που το ηλεκτρονικο μοντ δεν θα μπορεσει να δουλεψει (λογω μεγαλου ρευματος) σε σχεση με το μηχανικο που θα δουλεψει..

Αυτο που εγραψα απαντουσε σε αυτο..


Το VV έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία απ΄ότι το μηχανικό....

Οπου φανταζομαι μιλαμε για περιπτωσεις που
α) δουλευουν και τα δυο
β) εχουμε ιδια αντισταση στον ατμοποιητη.. (ας πουμε 2ωμ).

Ετσι μονο μπορεις να συγκρινεις..
Εχεις λοιπον το μηχανικο που θα σου δωσει με 4-3,5βολτ ενα Χ ρευμα..
και απο την αλλη ενα ηλεκτρονικο vv μοντ που ανεβαζεις την ταση στα 5,5βολτ και παραλληλα αυξανεις την καταναλωση ισχυος.. και τραβας απο την μπαταρια ενα μεγαλυτερο ρευμα για να δωσεις αυτην την επιπλεον ισχυ.
Ποιο απο τα δυο θα σου καταναλωσει πιο γρηγορα την μπαταρια?

Η απαντηση ειναι το 2ο γιατι τραβας περισσοτερη ενεργεια απο την μπαταρια.

Αν απο την αλλη εισαι πανω στο οριο τασης του μηχανικου μοντ τοτε παλι το ηλεκτρονικο γιατι θα χαλας και λιγη ενεργεια για τα ηλεκτρονικα στοιχεια του (+απωλειες). Αν κατεβεις παρακατω απο το μηχανικο (πχ 3βολτ).. βαριεμαι να το σκεφτω τωρα.. ισως το μηχανικο εδω να καταναλωνει περισσοτερο  ;D

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 22:20 »
Δεν ισχύει αυτό σαν κανόνας. . . Το ένα δίνει DC συνεχή τάση(μηχανικό), το αλλό μία. . . πως να τη πω για να μη καούμε εδώ στο thread με αναλυσεις. . . περίεργη AC(ηλεκτρονικό).
H τάση που φεύγει από τη μπαταρία είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Το μετά είναι η διαφορά. . .
Συγνώμη που είμαι απόλυτος στα παραπάνω, το κάνω με καλές προθέσεις!
Η αντίσταση είναι αυτή που θα ορίσει τη πραγματική κατανάλωση--> Ρεύμα! Αν ένα ηλεκτρονικό mod έχει μεγάλη κατανάλωση, αυτό μπορεί να συμβαίνει κυρίως λόγω της κατανάλωσης των ηλεκτρονικών στοιχείων που το αποτελούν. BJT. Αυτά που γράφεις παραπάνω ΔΕΝ ειναι λάθος, απλά κατά τη γνώμη μου μπορεί να παρερμηνευθούν από κάποιον που δεν ξέρει. Απλοϊκα τώρα. . .  μία αντίσταση θα καταπονηθεί περισσότερο από ένα μηχανικό στα ίδια Volt για να είμαι ακριβής , που αυτό είναι που μας ενδιαφέρει για να ατμίζουμε σαν φουγαρα! :)) . Βάλε ένα μηχανικό των 6 Volt δίπλα σε ένα ηλεκτρονικό των 6 Volt. Καλά μικρή αντίσταση με αυτά τα Volt σε μηχανικό, πήγε έναν περίπατο παραπάνω απ'ότι θα πήγαινε με το ηλεκτρονικό. Απλά τα ήλεκτρονικά, ανεβάζουν ''εικονικά'' τη τάση. . .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:11 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:19 »
Το VV έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία απ΄ότι το μηχανικό....

Aισθάνομαι ένοχος... :sign_sygnomi:   

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:36 »
Αναφερόσασταν και σε step-up και σε step-down ταυτοχρονα?

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:49 »
Να ρωτήσω ρε παιδιά τώρα και εγώ κάτι. . .  Έχω ένα Εvic και ένα Joyetech mod που το δευτερο ισχυρίζεται ότι μου βγάζει unregulated voltage 4,2-3.6Volt.  Σκεφτομαι να πάρω ένα μηχανικό mod. Ότι πιο φθηνό που να αντέχει στο χρόνο με χρήση χαμηλών αντιστάσεων . Θα δώ διαφορα στον genesis μου (γεύση και ταχύτητα που αρπάζει το σύρμα) ή να το αφήσω καλύτερα γιατί θα είναι περιττά έξοδα? Μιλάμε για αντιστάσεις 1,6-1,9 Ω και τάση από IMR μπαταρίες(για το μηχανικό πάει το δεύτερο).

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:56 »
εγω με το evic στο χερι δε θα σκεφτομουν για μηχανικο μοντ...

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:05 »
Μόλις με γλυτώνεις φίλε μου Urahara από περιτά έξοδα με τις ατμιστικές σου γνώσεις  :thumpup: . . . Και αν τύχει ποτέ και το φέρουν οι καταστάσεις και συναντηθούμε στη Πάτρα, θα σε κεράσω καφεδάκι! 

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:21 »
εγω με το evic στο χερι δε θα σκεφτομουν για μηχανικο μοντ...
σοβαρα το λες αυτο?
πιο δυνατο ειναι το lava v2 απο το Evic
μη τρελαθουμε κιολας

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:24 »
δεν μιλησα για δυναμη...
θα κρατουσα το evic για την προσαρμοστικοτητα στο ατμισμα μου... για να βλεπω ποσο εκανα την αντισταση ανα πασα στιγμη (στους τζενεσις κοιτας συχνα πυκνα την αντιστασουλα) και να ρυθμιζα τα βολτ/βατ εκει ακριβως που ηθελα. Τι να την κανω την οποια δυναμη αν δεν ειμαι ακριβως εκει που θελω...? Εξαλλου τα 1,9 ωμ που αναφερει ο συνατμιστης ανετα τα εχεις με το evic και παιζεις λιγο πανω-λιγο κατω να βρεις το σημειο που σε ικανοποιει περισσοτερο. Αν πας κοντα στο 1ωμ (οπως ο pusardo) ε, τοτε παρε μηχανικο...

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:29 »
δε νομιζω τα 2,5Α να τα αποκαλεις καλα
υπαρχουν δυνατοτερα και φτηνοτερα μοντ απο αυτο που μετρανε και αντισταση
τελος παντων
ειμαστε καρα οφ τοπικ και συγνωμη για την παρεμβαση

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:31 »
αφου το εχει ηδη το evic....!!!
γιατι να παρει αλλο...? ???

ΥΓ: Τα 2,5 αμπερ φυσικα και τα αποκαλω καλα.... αψογα για ατμισμα ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:42 »

δε νομιζω τα 2,5Α να τα αποκαλεις καλα
υπαρχουν δυνατοτερα και φτηνοτερα μοντ απο αυτο που μετρανε και αντισταση

Δεν ειναι το παν η δυναμη στη ζωη.
Τι να το κανω αν ενα mod μου δινει 10Α και φτανει μεχρι και τα 50watt, αν δεν μπορω να ατμισω πανω απο τα 11-12watt γιατι καταστρεφω το υγρο μου και παιρνω συνεχως καμμενο?
Το 2,5Α του evic τα θεωρω υπεραρκετα. Φτιαχνεις μια αντισταση 1,7-2,5ωμ και εισαι αρχοντας.

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 01:05 »
α ωραια
το προβαρι ειναι ενα αχρηστο δυνατο μοντ
δλδ θελετε να μου πειτε οτι τα amper δεν παιζουν σημασια
αλλο τα watt αλλο τα βολτ αλλο τα amper

αν δεν εχει δυναμη(αμπερ) πως θα σου δωσει αυτο που θελεις?

τελος απο μενα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 01:07 »
Kανεις δεν ειπε οτι ειναι τα ιδια V,W,A.
Αλλα τι ειναι αυτο που θελεις και δεν μπορεις να το παρεις απο το evic ή το provari?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34015 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237640 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12