vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, lidbab, mathimatikos1966, dkostas, I.P, takoulas, camber, ZoeM

Twitter

Acrolein

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 09, 2015, 21:38 »
Το "καμμένο" είναι από το φυτίλι, γιαυτό και μπορείς να το δοκιμάσεις ακόμα και χωρίς υγρό

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acrolein
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 09, 2015, 21:55 »
Αυτο με προβληματιζει διοτι σημαινει οτι πρωτα βγαινει η ακρο (280) και μετα η vg γινεται ατμος (290).
1. Ποιός κάνει σκέτη VG, χωρίς απολύτως τίποτα;
2. Με το ρούφηγμα μειώνεται η πίεση και το σημείο βρασμού πέφτει κι άλλο.
3. Σε νορμάλ συνθήκες ατμίσματος δεν έχουν μετρηθεί σημαντικές ποσότητες ακρολεϊνης.
4. Δεν κάνουμε τσίπουρο να βγαίνει πρώτα η ακρολείνη!  ;) Στους 280 αρχίζει να δημιουργείται.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 09, 2015, 22:39 »
το σημείο έναρξης της ατμοποίησης  της φυτικής γλυκερίνης ειναι οι 160ο και της PG οι 99ο , τα 290 της VG ειναι σημείο βρασμου ή εξάτμισης.
Στα πιστοποιητικά (edit: αναφέρεται συνήθως ως Δελτίου Δεδομένων Ασφαλείας) ) της κάθε γλυκερίνης το πρώτο αναφέρεται ως σημείο αναφλέξεως... (flash point) , ενώ το σημείο βρασμου ως σημείο ζέσεως... (boiling point)

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Acrolein
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 09, 2015, 23:15 »
Με προλαβες chillo.
Ξερω αρκετους που ατμιζουν σκετη (ενταξει, νικοτινουχα vg).
Παρολα αυτα ισως θα πρεπει να προσεχουμε τα πολλα βατ και τις subohm.

Ισως καποιος  που διαθετει συσκευη με ελεγχο θερμοκρασιας μας διαφωτισει σχετικα με το ατμιστικο αποτελεσμα σε διαφορες θερμοκρασιες και ειδικα κοντα στα flash points.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θεωρω δεδομενο οτι οταν εχεις μειγμα αντι για καθαρη vg, δεν κατεβαινει και το σημειο εκλυσης ακρολεινης.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 10, 2015, 00:21 »
νομίζω ειπώθηκε πως στους 210ο βαθμους κάπου πυρώνει το σύρμα, αλλα με υγρό και με αέρα να περνάνε διαρκώς δεν φτάνει σε τέτοιες θερμοκρασίες. Μαζί με αντίσταση χωρίς hot spots και με σωστή τζουρα. Τον Orchid για παράδειγμα, με διπλή αντίσταση , με πνευμονικό και συνεχές άτμισμα τον έχω φτάσει μέχρι  τα 30W χωρίς να παρεμβαίνει το temperature control που ειχα στους 160ο .  Σε dry hit -που με το dna40 δεν υπάρχει- ειναι πολύ πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acrolein
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 10, 2015, 00:43 »
το σημείο έναρξης της ατμοποίησης  της φυτικής γλυκερίνης ειναι οι 160ο και της PG οι 99ο , τα 290 της VG ειναι σημείο βρασμου ή εξάτμισης.
Στα πιστοποιητικά (edit: αναφέρεται συνήθως ως Δελτίου Δεδομένων Ασφαλείας) ) της κάθε γλυκερίνης το πρώτο αναφέρεται ως σημείο αναφλέξεως... (flash point) , ενώ το σημείο βρασμου ως σημείο ζέσεως... (boiling point)
Ίσως 176ο (μια που στο άτμισμα νομίζω είμαστε κοντύτερα στο open cup πρωτόκολλο μέτρησης). Ή και λίγο παραπάνω, αν θεωρήσουμε πως θέλουμε οπωσδήποτε να παραχθεί ατμός και όχι να είμαστε στο όριο. Οπωσδήποτε λιγότερο από το "επικίνδυνο" σημείο.
Οπότε καταλήγουμε πως η VG δεν έχει κάτι εγγενώς προβληματικό στην χρήση.
Φυσικά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα του τι θερμοκρασίες χρησιμοποιεί ο καθένας μας και πόσο μπορεί να υπερβάλλουμε.
Αλλά το υλικό δεν φταίει και δεν προαπαιτεί ύποπτες θερμοκρασίες για να το ατμίσουμε.
 :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 10, 2015, 01:24 »
μα ναι ειναι προφανές πως υπάρχει το θέμα των αναλογιών αλλα σωστά πρέπει να αναφέρονται κάποια πράγματα και να τα γνωρίζουμε.
Αν θυμαμαι σωστά, αναλογικά απο τα σχετικά του Δρ Φαρσαλινου, αν και εφόσον υπάρξουν οι σχετικές για τη δημιουργία της ουσίας , πάλι ειναι στο 1/2 σχετικά με την αναπόφευκτη ποσότητα που υπάρχει στο τσιγάρο.
Μεταξύ αστείου και σοβαρού ειχα πει παλιά στο νήμα του ελέγχου θερμοκρασίας πως έβρασα σε μπρίκι και γκαζάκι VG για να πάρω μιαν ιδέα της μυρωδιάς και να την έχω υπόψιν και το μόνο που κατάφερα ήταν να ντουμανιάσει ολο το διαμέρισμα . Δεν υπήρξε η παραμικρή ενόχληση ή άρωμα παρόλο το νέφος. Παρόλο που σε club και τέτοια, το εφέ καπνού πάντα το οσμιζόμουν περίεργα και  με ενοχλουσε ιδιαίτερα και  στη μύτη (έχω καλή μύτη!), ενώ άλλους όχι
Όπως ειπα επίσης πως καπνίζοντας τσιγάρο μετά απο κάμποσο καιρό, με ενόχλησε πάρα πολύ στα μάτια και στη μύτη, σχεδόν έκλαψα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2015, 10:32 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Acrolein
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:06 »
1. Ποιός κάνει σκέτη VG, χωρίς απολύτως τίποτα;




Παρών, σκέτη vg συνδέσμου κάνω στην πλειοψηφία των diy μου, χωρίς καν wfi.. Έπρεπε να έχω ήδη μεταλλαχθεί?  :))

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Acrolein
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:18 »
...για βαλε φωτο.... :laugh1: :laugh1:


Σοβαρα τωρα, δεν πρεπει να το παιρνουμε στην πλακα...
Και εγω σκετη vg + αρωμα αλλα σκεφτομουν να βαλω 20% pg γιατι εχω μεν ατμο, δεν εχω ομως λιγο hit.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Acrolein
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 10, 2015, 14:39 »
Και εγώ τελευταία πρόσθεσα PG για να δω μπας και πάρω χτύπημα, αλλά χωρίς νικοτίνη δεν....
Δεν κάνω πλάκα, απλά σκέφτομαι μερικές φορές οτι ναι μεν υπάρχουν κάποιες παραγόμενες ουσίες στο ητ που δυνητικά μπορούν να εμφανιστούν σε "ακραίες" περιστάσεις, αλλά σε σχέση με το κτ είναι μηδαμινές.
Έχουμε γίνει όμως όλοι (και εγώ μαζί) health freaks :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:31 »
Καπου μπερδευτικατε ή εγω δεν καταλαβα ακριβως τι γραφετε.
Οταν λεμε σκετη VG , μιλαμε για τη VG απο το φαρμακιο .
Αυτη η VG  δεν εχει μεσα νερο.  Εστω και να εχει , ειναι σε απειροελαχιστο ποσοστο.


Η VG  απο καποιο καταστημα η.τ. σε συσκευασια των 25-50-100-200 ml  κλπ. κλπ. κλπ. , το πιο συχνο ειναι να εχουν 10 % νερο και ας λεει στην ετικετα σκετη VG.


Σκετη VG χρησημοποιουν κυριως οι μαγκες των βιντεο στο youtube για να μας δειξουν ποσο μαγκες ειναι με αντ/σεις των 0.000001 - 0.2 Ωμ........ :eyesplash:
Πωπωπωπωπωπωπω   ντουμανιααααααααααα............. :laugh1:    και γευση ............ στον ατμο ,  να 'ουμε αδερφακι μου αλανι.


Εγαρμογη εχει σε drippers που υπαρχει υγρο σε αμεση επαφη με το υλικο τροφ/ιας , ειναι ελευθερη η κινηση της προς την  αντ/ση και με μηδενικη αποσταση .


Σε τανκ δεν μπορει να εχουμε σωστη τροφοδοσια.
Δεν ειμαι αθωος , το εκανα και 'γω , αλλα μονο και μονο για δοκιμη.
Τωρα αν σε καποιον αρεσει να εχει τη θερμοκρασια τοης αντ/σης στο στομα του και το αγχος μηπως δεν προλαβει να καταλαβει ποτε στεγνωνει το βαμβακι.............ο.κ. μεγαλα παιδια ειμαστε.


Ο αερας και το υγρο μπορει να κατεβαζουν τη θερμικρασια της αντ/σης , αλλα με πολυ χαμηλες αντ/σεις τιποτα δεν ειναι σιγουρο

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Acrolein
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:39 »
Εγώ για σκέτη VG από φαρμακείο μιλάω, καθώς τα diy μου τους τελευταίους 8 μήνες είναι με τέτοια βάση.
Δεν κάνω μαγκιές πάντως  :))  απλά μου άρεσε η γλυκάδα της VG και μερικές φορές που την αραίωσα με

wfi μου έβγαζε μια δυσάρεστη υγρασία, οπότε την άφησα σκέτη.
Τελευταία της βάζω και λίγη PG έτσι για αλλαγή και υποτυπώδες χτύπημα.
Θα διαφωνήσω οτι σε tank δεν δίνει σωστή τροφοδοσία. Ο kfl+ που έχω, έχει κάψει μερικά λίτρα VG και δεν είχα ποτέ πρόβλημα υποτροφοδοσίας κτλ. Ο ατμός ήταν πάντα δροσερός, το στήσιμο είναι 1.2-1.4Ω στα 14-17W αναλόγως τα κέφια.
Ομοίως και σε ένα ναυτίλο μίνι που έχω τώρα που ο kfl+ κατασχέθηκε από τη σύζυγο, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την σκέτη VG.
Για τους dripper γενικά θα συμφωνήσω οτι είναι σχεδόν αδύνατο να έχεις πρόβλημα λόγω πυκνότητας της VG.
Έχεις όμως το πρόβλημα της μειωμένης ορατότας λόγω ντουμανιού :)



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acrolein
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:46 »

Παρών, σκέτη vg συνδέσμου κάνω στην πλειοψηφία των diy μου, χωρίς καν wfi.. Έπρεπε να έχω ήδη μεταλλαχθεί?  :))
Στα DIY υγρά σου είμαι σίγουρος πως βάζεις και άρωμα (αλλιώς δεν είναι DIY, είναι σκέτη γλυκερίνη Σύνδεσμος) σωστά;
Πόσο, 10% ας πούμε; Ήδη δεν κάνεις σκέτη VG και δεν ισχύουν ούτε οι θερμοκρασιες βρασμού. Άρα το γλιτώνεις το τρίτο χέρι!  :D

Μπορεί και κάποιος να κάνει καθαρή γλυκερίνη χωρίς τίποτα μέσα. Αλλά δεν συζητάμε για το 0,01% των ατμιστών. Σίγουρα όχι προτού βγάλουμε άκρη με το τι συμβαίνει με το 99,99%. Πολύ σοβαρότερο είναι το θέμα των ρευμάτων και θερμοκρασιών που αφορούν την πλειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Acrolein
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:51 »
Εχεις απόλυτο δίκιο για το άρωμα, 8-10% βάζω, αλλά κάνω και αρκετά συχνά σκέτη VG για "αποτοξίνωση" των γευστικών μου καλυκων. Λές να βγάλω μισό τρίτο χέρι?  :thumpup:
Δεν θεωρώ όμως οτι με τις αντιστάσεις που στήνω και τα W που επιλέγω είμαι σε επικίνδυνες καταστάσεις.
Φυσικά μένει να δούμε κάποια εκτενή και αξιόπιστη μελέτη για να είμαστε πιο σίγουροι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acrolein
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 10, 2015, 16:57 »
Με αναλογο στησιμο και νορμαλ Watts , μπορει και να εχεις καλη τροφ/σια.  Το ειχα δοκιμασει πολυ παλια με ego - τυπου ego tank - Α2 classic , A2 Tank και δεν ειχα σωστη τροφ/σια.
Τωρα με τους σημερινους ατμ/τες , μπορει και να δουλευει .  Δεν επιμενω κιολας.... :D

Το κυριο θεμα ομως ειναι οπως λεει και ο Big , η θερμοκρασια της αντ/σης και τι παραγεται απο αυτη.


Πιο πανω επισης ο domaze εθεσε και ενα ζητημα που περιμενω να το αναφερει και καποιος αλλος , αλλα δεν βλεπω να γινεται αναφορα.
[/color]Ακόμη και να απαντήσει κανείς στην ερώτηση αυτή λείπει ένας βασικός παράγοντας: Ο χρόνος...

Ειναι το θεμα ως προς το χρονο που εχουμε συνεχομενη παροχη ρευματος στην αντ/ση μας.  Εξισου σημαντικη παραγραφος.
Οσο δινουμε ρευμα , το υγρο μας ρευστοποιειται περισσοτερο λογο αυξανομενης θερμοκρασια και ετσι κατεβαζουμε και απο 'κει το θερμικο οριο αντοχης της γλυκερινης μας.
Οι τζουρες των 5 δευτ/των και πανω , ανεβαζουν πολυ τη θερμ/σια στην αντ/ση , παρολο του οτι εχουμε μεγαλη εισροή αερα που λογικα κατεβαζει τη θερμοκρασια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12