vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

473 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, kon95, camber, zamploutos, eurogod, tony1976, HABOS, george kotsopoulos

Twitter

Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?

Αποσυνδεδεμένος Whitefog

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #150 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 09:28 »
Εγώ κατάφερα να το κόψω μέσα σε ένα σαββατοκύριακο. Παρασκευή παρέλαβα το ηλεκτρονικό και σκέφτηκα να το ξεκινήσω άμεσα. Σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να τελειώσω τον καπνό που είχα ήδη ανοίξει αλλά δεν τα κατάφερα και τον έδωσα.

Αποσυνδεδεμένος kwstas151

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 06, 2016, 23:40 »
Σαν μια αλλαγή στο χαρμάνι του κ.τ.
Έτσι  θεώρησα-σκέφτηκα απ την αρχή ότι θα είναι αυτή η μετάβαση και ότι θα πρέπει να τη συνηθίσω.

Αποσυνδεδεμένος PanCivi

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • I never told the truth so I can never tell a lie.
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 06, 2016, 23:53 »
Tελικά μια ιδέα είναι.Τις δυο πρώτες εβδομάδες παρέα με πακέτο.Μετέπειτα μόνο η.τ.Δεν μου έχει λείψει το άλλο ακόμα και όταν η υπόλοιπη παρέα καπνίζει εγώ χαλαρά ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 07, 2016, 00:08 »
Πώς μου φάνηκε; Σάν την επόμενη μέρα!
Την 29/10/15 το πρωΐ κάπνιζα. Το απόγευμα της ίδιας μέρας, αγόρασα το πρώτο μου σέτ η.τ.
Απο την επόμενη, 30/10/15 και μέχρι σήμερα, ατμίζω. Δέν καπνίζω.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:29 »
Το ιδιο ισχυει και για μενα.Ουτε που καταλαβα την μεταβαση.Ηρθε μονο του και μαλιστα ανετα.Δεν προσπαθησα δεν στερηθηκα το κ.τ.Και οσο περναει ο καιρος τοσο αναρωτιεμαι πως δεχομουν το κ.τ 30 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:46 »
Aν και εχω να καπνισω κ.τ. παρα πολυ καιρο εγω ακομα θεωρω τον εαυτο μου καπνιστη - απλα αλλαξα μαρκα με το η,τ. Ξεκινησα το η.τ. για οικονομικους λογους, αλλα τωρα ατμιζω επειδη το απολαμβανω και το απολαμβανω περισσοτερο απο το καπνισμα πριν. Τωρα εχει αρχισει και με ενοχλει οταν καπνιζουν στο χωρο μου ;D . Εχω δοκιμασει να καπνισω αλλα ηταν απαισιο, σαν να εγλυψα το τασακι, 

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 11, 2016, 21:55 »
Χρειάστηκα 5 μέρες με τον ατμό και μερικά στριφτά κ.τ. για να περάσω από το ένα στο άλλο. Το δύσκολο ήταν οι 2 μήνες που ο οργανισμός μου είχε πάθει κάτι σε "δαιμονισμό" από την έλλειψη όχι της νικοτίνης όσο όλων των υπολοίπων συστατικών που υπάρχουν στα κ.τ. Είναι γνωστό πόσο μικρό σεβασμό τρέφω στο Είναι μου αλλά θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο δώρο που έκανα στον εαυτό μου.

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 11, 2016, 22:08 »
Η αλήθεια είναι πως στην αρχή έπαιρνα και τσιγάρα οπότε έκανα τις παρασπονδίες μου  :thumpdown: αλλά όταν με έπιασε μια κρίση τσιγκουνιάς και δεν είχα μαζί μου τσιγάρα στην δουλειά, χωρίς να το καταλάβω ή να το σκεφτώ,  όλη η υπόλοιπη μέρα πέρασε έτσι και έκτοτε τίποτα  :) 

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 11, 2016, 22:30 »
Είχα κάνει δύο προσπάθειες να μπώ στο χώρο του ατμίσματος στο παρελθόν, με ανάξια λόγου όμως προιόντα (όπως τώρα καταλαβαίνω), και φυσικά δεν κατάφερα να τα κρατήσω πάνω από μιά-δυό μέρες. Απογοήτευση!
Όταν πριν περίπου δυό μήνες αγόρασα το MiniVolt με έναν Cubis, όλα έγιναν εύκολα. Σαν να μην κάπνιζα ποτέ! Ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω, ούτε καν να το μυρίσω.
:yahoo:

Αποσυνδεδεμένος fafalos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #159 στις: Μαΐου 11, 2016, 22:33 »
Την πρώτη εβδομάδα μου έλειπε το πρωινό τσιγάρο με τον καφέ και το όλο άκουσμα αλλά το ξεπέρασα σχετικά εύκολα.. Από τότε μόνο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #160 στις: Μαΐου 31, 2016, 21:50 »
εγω απο την πρωτη μερα
τελος...εκανα κανα τσιγαρο μεσα στον πρωτο μηνα και μετα τελος

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #161 στις: Μαΐου 31, 2016, 22:04 »
Η πρώτη προσπάθεια το μακρινό 2009 αποτυχημένη, Η δεύτερη το Φεβρουάριο επιτυχημένη. Από την πρώτη στιγμή δεν έχω κάνει ούτε τσιγάρο αλλά δεν το έχω επιθυμήσει  κιόλας. Δεν με ενοχλεί αν γύρω μου βρίσκονται καπνιστές, έχει τύχει να βρίσκομαι έξω να τελειώσει το υγρό και να μην σκεφτώ καν να πάω περίπτερο.

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #162 στις: Μαΐου 31, 2016, 23:46 »

30 χρόνια καπνιστής  δεν είχα κάνει κάποια προσπάθεια να κόψω το κάπνισμα  γιατί (ντρέπομαι :-[ :-[που το λέω)  μου άρεσε.


Η πρώτη μου προσπάθεια  πριν από καμία δεκαετία με τα πρώτα η.τ δεν με ενθουσίασε :'(και το εγκατέλειψα.


Στις αρχές του χρόνου , όταν η «άσχημη» ασθένεια  στους πνεύμονες  που προέρχεται κατά κύριο λόγο  από το κ.τ. «χτύπησε» άτομο της οικογένειας μου , ο φόβος με οδήγησε να κάνω μια προσπάθεια για μείωση η οποία όμως δυστυχώς κράτησε 15 – 20 ημέρες.

Όταν δοκίμασα μια σύγχρονη συσκευή ατμίσματος (ΑΙΟ) με ενθουσίασε αφού δεν μου θύμισε σε τίποτα την πρώτη μου επαφή ;D.

Το υιοθέτησα αμέσως και τις πρώτες  3 εβδομάδες έκανα μόνο 4-5 τσιγάρα το πρωί φτάνοντας έτσι από 1,5 – 2 πακέτα την ημέρα  σε ένα πακέτο ανά 4-5 ημέρες  



Από την 16-4-16 που έκανα 2 τσιγάρα το πρωί δεν το ξανέβαλα :thumpup:στο στόμα μου αφού δεν ένιωθα πλέον την ανάγκη ακόμα για αυτά τα 2-3 κ.τ. το πρωί.

(Και μια παράκληση να μην το αναφέρουμε σαν η.τ. αλλά σαν συσκευή ατμίσματος :respect:)

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #163 στις: Αυγούστου 08, 2016, 18:35 »
Από όταν έμεινα άνεργος ~1χρόνο πολύ μεγάλα οικονομικά προβλήματα φυσικά.
Ότι χαρτζηλίκι (στην ηλικία μου έλεος 35) έπεφτε , πήγαιναν όλα 100% για τις καπνιστικές μου ανάγκες (~6.5ευρώ τη μέρα ,καπνο,χαρτακια,φιλτρα).
Ταυτόχρονα τουλάχιστον 2 χρόνια απασχολούσα το μυαλό μου πως θα καταφέρω να το κόψω, η ποσότητα καθημερινού καπνού,κ η συσώρευση των χρόνων τρελού καπνίσματος (3.5πακέτα τη μερα 13χρονια/1 καπνο 25γρ. τελευταια 2ετια) με "αήδιαζε" πλέον.
Ένα βραδυ που βγηκα πηγα σε ενα μπιλιαρδαδικο και το 50% ηταν με ηλεκτρονικα τσιγαρα κ τα εχασα.Δανείζομαι το ηλεκτρονικο του πατερα μου 1 μερα, δε μου αρεσε καθολου. Περναει 1 βδομαδα βρισκω ηλεκτρονικο μιας χρησης στο περιπτερο. Το καπνισα πολυ ωραια! Μου αρεσε κ αρα ηξερα οτι μπορω να τη βγαλω με ατμικα προιοντα πλεον !
Κουτσα στραβα μπαινω εδω ,λιωνω στο διαβασμα εδω και utube κανα 2 βδομαδες περιπου , 25ευρω στο πλαι παραγγελνω απο φασττεκ. Μεχρι να ερθουν απο κινα καταφερνω κ ψωνιζω μια μπαταρια και φορτιστη, κανω τρακα και 2 μπουκαλια και ξεκινησα.
Το ενα απο τα 2 μπουκαλια ανακατευομαι κ μονο που ανοιγω το καπακι. Το αλλο αν και δε μου αρεσε, αυτο ειχα αυτο εκανα.Ημουν αποφασισμενος να μη ξανακαπνισω τσιγαρα.
2η+3η μερα ειχα καποιες στιγμες εντονη επιθυμια για τσιγαρο. παφα-πουφα μπαφιασα με τον ατμο , δε γεμισα αλλα εστω μπαφιασα λιγο κ υσηχασα. Απο την 4η μερα που πηρα κ ωραια γευση (βανιλια) ολα μια χαρα.Εχω κανει κανα-2 τρακες κανονικο σε φαση που ξεμεινα απο μπαταρια ,αλλα εχω κ 2η τωρα. Οπως και να εχει, καπνισμα δεν ειναι , αλλα δε προκειται να ξανακαπνισω (μεγαλη μπουκια φαε που λενε?  :)) )

Απ: Το πέρασμα από το κ.τ. στο η.τ. πως σας φάνηκε ?
« Απάντηση #164 στις: Αυγούστου 08, 2016, 18:41 »
αφου με πηγαν τραβωντας να αγορασω εξοπλισμο,ετοιμα πακετα τοτε με e-go μπαταριες,το εβαλα πεισμα και δεν το ξαναεβαλα απο εκεινη την μερα το κ.τ. στο στομα μου.αυτοι που με τραβουσαν μετα απο 1 μηνα το ξαναγυρισαν στα τσιγαρα αλλα εγω δεν τους εκανα το χατηρι :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 171991 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364