vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 9 χρήστες
axilleaspro, dkostas, white varadero, nXtLs, Lazy Dog, antre, SEB, john67, filikos4

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1770 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:48 »
Ξέχασα πριν να πώ οτι θα συμφωνήσω και με τον ferongr (μετά το διάβασα καλύτερα) πλην του πάχους σύρματος μιας που τα δύο υλικά έχουν τελείως διαφορετικό συντελεστή αντίστασης (sorry ferongr, μπορεί απλά να μην κατάλαβα πως ακριβώς το εννοούσες).
Ναι μεν παρόμοια θερμική μάζα, επιφάνεια ατμοποίησης, αλλά όχι και ισχύς λειτουργίας αφού κατεβαίνουν δραματικά τα Ohm

Λογικό είναι το mod να σε περιορίζει σε τι μπορείς να στήσεις, οπότε πλησιάζεις εκεί που θες σε σπείρες η πέφτεις σε διάμετρο σύρματος. Σχετικά με την ισχύ όμως, στα ηλεκτρονικά mods δεν έχει καμμία σχέση με την αντίσταση. Τον ίδιο περίπου ρυθμό ατμοποίησης και απόδοση θα έχουν 6 σπείρες 0.28mm σύρματος στα 20W είτε είναι kanthal στα 1.5Ω είτε ni200 στα 0.1Ω. Ακόμα και περίπτωση που το mod έχει αυτόματη ρύθμιση ισχύoς σε TC και αλλάζεις κυρίως τη θερμοκρασια (iStick 40W, Cloupor Mini Plus), αν λειτουργεί σωστά,  ρυθμίζοντας τη θερμοκρασία φτάνεις σε ίδια επίπεδα απόδοσης με το kanthal στήσιμο, και στην οθόνη του mod βλέπεις ισχύ κατά τη διάρκεια της τζούρας παρόμοια με την ισχύ που χρησιμοποιούσες στο kanthal. Η μόνη διαφορά εκεί είναι το πολύ γρήγορο άρπαγμα της αντίστασης (που προσωπικά μου αρέσει), και η σταθερή απόδοση "θερμότητας" κατα τη τζούρα ασχέτως της ροής του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1771 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 01:51 »
Ξέχασα πριν να πώ οτι θα συμφωνήσω και με τον ferongr (μετά το διάβασα καλύτερα) πλην του πάχους σύρματος μιας που τα δύο υλικά έχουν τελείως διαφορετικό συντελεστή αντίστασης (sorry ferongr, μπορεί απλά να μην κατάλαβα πως ακριβώς το εννοούσες).
Ναι μεν παρόμοια θερμική μάζα, επιφάνεια ατμοποίησης, αλλά όχι και ισχύς λειτουργίας αφού κατεβαίνουν δραματικά τα Ohm που σημαίνει οτι για να έχεις καλό αποτέλεσμα πρέπει σίγουρα να ανεβάσεις ισχύ, Watt.
Για παράδειγμα, με kanthal 0,32mm για αντίσταση διατομής 2,5mm στα 1,4Ω, θέλεις σύμφωνα με το calculator 7,41 σπείρες. Αν κρατήσεις αυτές τις ρυθμίσεις και αλλάξεις απλά υλικό σε Ni200, αυτόματα οι σπείρες θα πάνε στις 119,05, που σημαίνει οτι για πιάσεις πάλι τις 7 περίπου σπείρες θα ρίξεις τα Ohm στο calculator, άρα θα φτάσεις κάτω απο 0,1Ω   :hmmm: Danger Danger!!! Συνεπώς καλό είναι να κατεβάσεις το πάχος του Ni200 για να μεγαλώσει η αντίσταση λίγο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε!  :)

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτά για τον dolphin : Atomizer resistance range: 0.06-1ohm (temperature control) Προδιαγραφές καλύτερης λειτουργίας TC απο ότι έχω καταλάβει εγώ και όχι τι αντιστάσεις διαβάζει αφού γενικότερα διαβάζει και μεγαλύτερες έτσι και αλλιώς.
Αυτό με τα Α ισχύει, στο περίπου, αλλά θέλει καλό ψάξιμο και όχι υπερβολές, ειδικά στην αρχή μέχρι να πάρεις το κολάι.

Αν παχύνεις το σύρμα πέφτει κι άλλο η αντίσταση. Το build που έβαλες έχει heat flux στα 15w 190 mW/mm². Με ίδιο πάχος Ni200 και 8 σπείρες έχεις στο 0.1Ω 176 mW/mm².

Παρόμοια πράγματα. Έτσι πρέπει να το δουλέψεις στο μυαλό σου. Αν φοβάσαι τα χαμηλά Ω και danger danger, τότε πήγαινε σε τιτάνιο ή ss.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1772 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 02:04 »
Έχετε και οι δύο δίκιο και ζητάω ταπεινά συγγνώμη! Μιλάμε τόση ώρα για έλεγχο θερμοκρασίας και εγώ αναφέρθηκα σε περιπτώσεις χωρίς έλεγχο, ειδικά κιόλας με Ni200 σύρμα... Για κάποιο λόγο σκεφτόμουν μόνο τους κινδύνους του subohm σε VW mode, εξ΄ου και το danger danger   :tongue_smilie:
Πιο πολύ βέβαια ζητάω συγγνώμη απο τον silver_21 για την άθελή μου παραπλάνηση. Αδικαιολόγητος!

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1773 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 02:10 »
BTW, αν το mod έχει καλό stepdown και χαμηλό όριο αντίστασης, ακόμα και 0.1Ω ni200 παίζει σε χαμηλή ισχύ μια χαρά σε VW. Έχει τύχει να δουλέψώ 0.12Ω ni200 στήσιμο στο Sigelei μου και στα 40W (9 σπείρες 0.40mm ni200, 3mm εσωτερική διάμετρος) και δεν έιχα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1774 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 02:14 »
Μια χαρά, αν και εγώ μιλούσα για υπερβολές και κάτω απο 0,1ohm...   :)
Παρόλα αυτά λέω να κοιμηθώ γιατί τέτοιες ώρες δεν είναι να μιλάω μου φαίνεται...δε σκέφτομαι καθαρά!  :wall:
Καληνύχτες σε όλους και πάλι συγγνώμη!

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1775 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 02:26 »
Έχετε και οι δύο δίκιο και ζητάω ταπεινά συγγνώμη! Μιλάμε τόση ώρα για έλεγχο θερμοκρασίας και εγώ αναφέρθηκα σε περιπτώσεις χωρίς έλεγχο, ειδικά κιόλας με Ni200 σύρμα... Για κάποιο λόγο σκεφτόμουν μόνο τους κινδύνους του subohm σε VW mode, εξ΄ου και το danger danger   :tongue_smilie:
Πιο πολύ βέβαια ζητάω συγγνώμη απο τον silver_21 για την άθελή μου παραπλάνηση. Αδικαιολόγητος!

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη.. τα λάθη υπάρχουν για να διορθώνονται ;)

Πάντως πολύ επιστήμη όλο το tc θέμα.. προτιμώ τι κουρτίνα 1 τις άποψης να πειραματιστώ.. axaaxaxa

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1776 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 07:49 »
Παιδια καλημερα , και σορυ για το of topic , αλα ηθελα να μαθω για το Wismec presa 40W , δεν το βρησκω διαθεσιμο σε ελληνικο καταστημα , υπαρχει σχετικο νημα στο φορουμ...?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1777 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 11:31 »
Καλημέρα.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοιο θέμα, προφανώς γιατί δεν υπάρχει κάτοχος. Ή υπάρχει αλλά δεν μας το έχει παρουσιάσει.

Αποσυνδεδεμένος makos

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1778 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 12:35 »
Παιδια καλημερα , και σορυ για το of topic , αλα ηθελα να μαθω για το Wismec presa 40W , δεν το βρησκω διαθεσιμο σε ελληνικο καταστημα , υπαρχει σχετικο νημα στο φορουμ...?
υπαρχει αλλα προς το παρον ειναι out of stock. κανε ενα τηλ. μηπως και...
http://vape-spot.gr/index.php?route=product/product&path=18_31&product_id=811

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1779 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 15:22 »
Σκέφτομαι να πάρω από ft ένα ηλεκτρονικό μοντάκι για την κοπέλα μου. Μικρό, κόκκινο ή ροζ, χωρίς απαιτήσεις σε watt μεγάλες καθώς δεν θέλει πολλά πολλά, και καλή μπαταρία.
TC όχι απαραίτητο αλλά δεν θα με χαλούσε κιόλας αν είχε.


Εκτός από αυτό υπάρχει κάποιο άλλο;

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1780 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 15:33 »
Καλησπέρααααα  :)


Έχω ένα istick 40, του οποίου το fire button έχει αρχίσει να χαλάει, με την έννοια ότι δεν πατιέται πλέον με το γνωστό κλικ και πότε ατμίζει και πότε δεν ατμίζει. Καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω ή εάν μπορώ να το επιδιορθώσω?  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2015, 22:26 από geanagno »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1781 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 16:02 »
Σκέφτομαι να πάρω από ft ένα ηλεκτρονικό μοντάκι για την κοπέλα μου. Μικρό, κόκκινο ή ροζ, χωρίς απαιτήσεις σε watt μεγάλες καθώς δεν θέλει πολλά πολλά, και καλή μπαταρία.
TC όχι απαραίτητο αλλά δεν θα με χαλούσε κιόλας αν είχε.


Εκτός από αυτό υπάρχει κάποιο άλλο;


αυτα ειναι καλυτερα αλλα βαζεις δικη σου μπαταρια:


https://www.fasttech.com/products/3032/10015540/3821101
https://www.fasttech.com/products/3032/10009433/3301200


Αποσυνδεδεμένος Dumaneiros

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1782 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 15:33 »
καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους
cloupor mini plus από fasttech,ενώ δούλευε κανονικά,άρχισε ξαφνικά να δείχνει σταθερά μια τιμή αντίστασης (με ή χωρίς ατμοπητή πάνω) χωρίς να λειτουργεί.Θα πήρε μέσα υγρά,γιατί είχε βγάλει αρκετό από κάτω ο ατμοποιητής και ήταν σε όρθια θέση το μόντ για αρκετή ώρα πρίν το πάθει
τους έστειλα μήνυμα εχθές και μου απάντησαν σήμερα,μου είπαν να το πάω αν μπορώ σε τοπικό κατάστημα,να μου δώσουν τιμή επισκευής και να επικοινωνήσω μαζί τους για το πως θα γίνει η διαδικασια(προφανώς να μου πιστώσουν το ποσό επισκευής αν είναι μικρό; ).Αυτοί δεν γνωρίζουν ότι έγινε από το υγρό γιατί κι εγώ το αντιλήφθηκα αφού τους είχα στείλει το μήνυμα.Το άνοιξα και είχε λερωθεί με λίγο υγρό μέχρι και η μπαταρία
το βράδυ πρίν κοιμηθώ το καθάρισα όπου είχα πρόσβαση,το φύσηξα πάνω από τον πόλο και δούλεψε κανονικα
το άφησα και δίπλα στον αφυγραντήρα όλο το βράδυ
τι λέτε να κάνω;υπάρχει τρόπος να το καθαρίσω καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1783 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 15:41 »
Ναι. Πηγαινε ζητα ισοπροπυλικη αλκοολη απο το φαρμακειο. Ενα μπουκαλακι 100ml. Παρε και μια παλια οδοντοβουρτα και ξεκινα! Πραγματικα λουσε το με την ισοπροπυλικη και ξεκινηα το τριψιμο. Δεν παθαινει τιποτα. Τα βρεγμενα ηλεκτρονικα (π.χ. πλακετα απο κινητο), τα βουταμε μεσα σε λεκανη με ισοπροπυλικη για να φτιαξουνε.
Το αφηνεις να εξατμιστει για κανα 4-5' και δοκιμαζεις. Θα δεις οτι θα ειναι σαν καινουριο  ;)


Δες απο το 0:40 π.χ.

Αποσυνδεδεμένος Dumaneiros

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1784 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 15:44 »
από εχθές  δουλεύει κανονικά
χρειάζεται ή να το αφήσω όπως είναι;
Λογικά θα πρέπει να το αποσυναρμολογήσω και να καθαρίσω καλα την πλακέτα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538384 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos