vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 9 χρήστες
Jorge, Lazy Dog, Chris66, dkostas, white varadero, camber, lagoudakis, Milarepa, zalaros

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1365 στις: Ιουλίου 24, 2015, 13:55 »
Καλησπερα και παλι παιδια .
Εχω 1 cloupor mini και ειμαι σε αναζητηση για 2ο μοντακι και θελω να παω σε κατι που να μην ειναι box . εχετε κατι σε pen style (η οπως λεγονται δεν ξερω ) να προτεινετε σχετικα οικονομικο παντα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1366 στις: Ιουλίου 24, 2015, 15:49 »
Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε VV-VW, το Ego ONE με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Μπορείς να βρείς την μπαταρία μόνη της, χωρίς ατμοποιητή σε πολύ καλή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1367 στις: Ιουλίου 30, 2015, 15:20 »
θελω αξιόπιστο κινέζικο μποξακι με καλή μπαταρία και άμεση αγορά απο κίνα. Τιμή 20 με 30 ευρώ.Με το παυπαλ δεν υπάρχει θέμα.


Κλέινω προς το [size=78%]http://www.cigabuy.com/2200mah-5w-30w-variable-voltage-wattage-mod-apv-p-7257.html[/size]

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1368 στις: Ιουλίου 30, 2015, 21:29 »
Αξιοπιστο με Li-Po μπαταρια............. :nope:


Κατα τη γνωμη μου ενα Cloupor ειναι πολυ πιο αξιοπιστο και μπορεις να αλλαξεις και την μπαταρια του.


Ψαξε και στη Fasttech να δεις την τιμη του..........

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1369 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:16 »
Li-Po δεν έχουν και τα istick; Δεν θα τα χαρακτήριζα αναξιόπιστα.. 8)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1370 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:28 »
Αν και δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση , γιατι μετα παει αλλου η κουβεντα , ναι τα istick εχουν Li-Po και δεν ειναι αξιοπιστα.
Μεσα σε λιγο καιρο η μπαταρια χανει τη δυναμη της.
Σ' αυτο δεν εχει ευθύνη τοσο η μπαταρια , οσο το usb με το οποιο γινεται η φορτιση.
Το εχω ξαναπει οτι η θυρες αυτες δεν δινουν πανω απο 1Α ρευμα.  Οι Li-Po θελουν περισσοτερο για καλη υγεια.  Καπου στα 2Α.


Εκτός αυτου ομως , δεν μπορουμε να συγκρινουμε την απροβλεπτη λειτουργια των Li-Po με την πολυ προοδευτικη και πολυ πιο εξελιγμενη λειτουργια και ασφαλεια των IMR & INR/IMR.


Ουτε ειπε κανεις οτι το istick ειναι και το πιο αξιοπιστο μοντακι......    Μια παλιας τεχνοτροπιας πλακετα εχει , σαν αυτες που ειχαν ολα τα παλαιας κοπης Κινεζικα υπερπαλμικα μοντακια .


Τωρα αν καποιος θελει ενα μοντακι που να το φορτιζει μια φορα τη μερα το πολυ , ο.κ......  ετσι θα κρατησει περισσοτερο φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1371 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:41 »
όταν λες δύναμη εννοείς ισχύ ή διάρκεια ανάμεσα στις φορτίσεις;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1372 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:58 »
Αντιπαράθεση σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον με εμένα απέναντί σου. ;)


Απλά θα πω για τη διαφορά των μέτρων που όντως κάποιοι έχουμε μεταξύ μας. Εσύ το ψάχνεις πολύ το πράγμα και σαφέστατα η άποψη σου είναι σεβαστότατη, πολύ παραπάνω επειδή μιλάς με επιχειρήματα που οι περισσότεροι (αν όχι όλοι δηλαδή ) δεν θα μπούμε καν στη διαδικασία να διαπιστώσουμε αν όντως ισχύουν.
Απ'την άλλη εμείς, οι "απλοί" χρήστες να μας πω; Ξοδεύουμε 60 ευρώ για ένα μοντάκι όπως ένα istick30 ας πούμε, δουλεύει στην παλάμη μας σαν σκυλί για 5-6 μήνες (λέμε τώρα ), ίσως μετά από ένα διάστημα διαπιστώνουμε και μια μικρή πτώση στις επιδόσεις του που μπορεί στο τέλος να τη χαρακτηρίζουμε και σαν απλή και λογική κατάληξη λόγω της καθημερινής του χρήσης-φόρτισης κλπ κλπ.. κι όταν τέλος πάντων έρθει η ώρα που θα παραδώσει το πνεύμα του στους ουρανούς το δικό μας συμπέρασμα τελικά να είναι απόλυτα θετικό για την αξιοπιστία ενός τέτοιου καθημερινού "φίλου".


Φυσικά το παραπάνω δεν ισχύει για όλους μας και κάπως έτσι έρχονται κι οι αντιπαραθέσεις θα μου πεις και θα σου δώσω και δίκιο στο τέλος..   :laugh1:


Για να μην μακρυγορώ περισσότερο και εκτροχιάζω κι άλλο το νήμα, προσωπικά στον φίλο που ζήτησε γνώμη για μοντάκι θα πρότεινα άνετα ένα istick30άρι, από προσωπική και μόνο εμπειρία με δύο τέτοια.


Και φυσικά όλοι εδώ βρισκόμαστε για να ακούσουμε/προτείνουμε ακόμα περισσότερες επιλογές.!  :)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1373 στις: Ιουλίου 31, 2015, 00:20 »
Το εχω ξαναπει οτι η θυρες αυτες δεν δινουν πανω απο 1Α ρευμα.  Οι Li-Po θελουν περισσοτερο για καλη υγεια.  Καπου στα 2Α.

Έχεις κάποιο σχετικό datasheet;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1374 στις: Ιουλίου 31, 2015, 01:54 »
Mακη μου ,
δεν ειναι κριμα να δωσεις σημερα χρηματα και αυριο να δωσεις ξανα , εστω και τετοιο ποσο , ενω μπορεις με τα ιδια χρηματα να παρεις ενα καλο μοντακι και απο 'κει και περα να παιζεις με τις μπαταριες μονο ;;;

Αυτη ειναι η γνωμη μου και για το λογο αυτο εγραψα οτι εγραψα στο προηγουμενο ποστ.

Petra ,
μιλαω για την αποδοση της μπαταριας γενικα , με βαση το τι ειναι οι Li-Po.
Αν οπως γραφει ο makis206 , θελουμε κατι light ....... ας πουμε οτι ειναι καλο , αλλα και παλι το Cloupor ειναι στα ιδια χρηματα με δυνατοτητα να του βαλεις μεχρι 3500mAh μπαταρια (σε λιγο και 3600) και μαλιστα κατα πολυ πιο ασφαλη και σταθερη συμπεριφορα.

ferongr ,
δεν εχω φιλε μου οχι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1375 στις: Ιουλίου 31, 2015, 02:17 »
Ξαναρωταω...υπαρχει περιπτωση με τις lipo μετα απο καποιον καιρο να εχουμε πχ 15 βατ και με γεματη  μπαταρια να νιωθουμε σαν να εχουμε δεκα βατ η απλα θα μειωθει ο χρονος εκφορτισης;

Οσοι εχουμε βολευτει με το στικακι δεν το αλλαζουμε ευκολα για καποιο αλλο κινεζικο μονο για τη μπαταρια. Καταρχην η τιμη του στικ με μπαταρια ειναι οσο του φτηνοτερου αλλου κουτακιου χωρις μπαταρια. Δωρο μας την κανουν...οσο μρατησει. Και να την αλλαξουμε μετα απο μηνες παλι στα ιδια ειμαστε. Αλλα το σχεδιασμο και το μικρο μεγεθος του στικ δεν τα βρισκουμε αλλου. Ακομη και το κλουπορακι χοντροκομμενο δειχνει μπροστα του.
Κι οπως ειπε κι ο seb... και μια καλη πλακετα να βαλεις σε κουτακι,  το πιθα οτερο ειναι να βαλεις φιξ μπαταρια αν θελεις να κρατησεις μικρο το μεγεθος.
Εξηγουμαι βεβαια...με τα κουτακια αυτα εν γνωσει μας θα λιωσουμε νωριτερα τις μπαταριες και θα τολμησω να πω οτι δεν ειναι για μονιμη χρηση σε δεκαδες βατ.
Νομιζω οτι εκει μαλιστα θελουμε διπλη αποσπωμενη μπαταρια με εξωτερικο φορτιστη

Feron...σε τεχνικα θεματα μπαταριων να τον ακους τον shado. Αυτα που λεει ειναι απο μονα τους datasheet

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1376 στις: Ιουλίου 31, 2015, 02:37 »
Τα ξερει κι ο ferongr και καλα μαλιστα.
Ασε που ρωταει......... 8) ;)


Ναι Petra,θα δεις οτι δεν θα εχει δυναμη , αλλα και σαν διαρκεια θα εχει λιγοτερη.


Ετσι οπως τα εγραψες Petra , συμφωνω.  Αν θελει καποιος ενα μικρο και να ειναι και το πιο φτηνο , ειναι μονοδρομος.
Αναγνωριζω οτι καπου και 'γω  καπως ξεφευγω και γραφω για πιο ''περιπλοκα'' προϊοντα , αλλα το κανω με το σκεπτικο οτι αυριο θα χρειαστει να ξαναξοδεψεις ενα ποσο για καινουρια αγορα.


Συγνωμη αν προκαλεσα και καποια σύγχυση κιολας παιδια.... :angel:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1377 στις: Ιουλίου 31, 2015, 04:12 »
Από τις χιλιάδες Λιθίου μπαταρίες για χρήση σε ΗΤ, έχουμε ξεχωρίσει λιγότερες από 10.
Αν από τις χιλιάδες LiPO που κυκλοφορούν ξεχωρίσουμε καμιά 50αριά, τότε και μόνο τότε, θα ανακαλύψουμε τα εξής περίεργα.
Οι LiPO έχουν την μεγαλύτερη ενεργειακή πυκνότητα, από όλες τις μπαταρίες που μπορεί κάποιος να αγοράσει.
Αντέχουν μεγαλύτερους ρυθμούς εκφόρτισης, από όλες τις μπαταρίες που...
Αντέχουν περισσότερο σε κατάσταση αποθήκευσης, από όλες...
Παρουσιάζουν μικρότερη πτώση τάσης υπό φορτίο, από όλες...
Παρουσιάζουν μικρότερη πτώση χωρητικότητας υπό φορτίο, από όλες...
Δεν έχουν την παραμικρή περίεργη συμπεριφορά.
Μπορούν να φορτιστούν με όσο χαμηλό ρεύμα μας κάνει κέφι, χωρίς την παραμικρή επίπτωση στην διάρκεια και την υγεία τους.
Μπορούν να φορτιστούν με ρεύμα τουλάχιστον 2C, χωρίς την παραμικρή επίπτωση...
Κυκλοφορούν σε πολλά μεγέθη.
Οι eGo και VV μπαταρίες χρησιμοποιούν LiPO. Οι ιστορίες που μπορούν να διηγηθούν οι χρήστες τους, ξεκινούν από "σε 5 φορτίσεις παρέδωσε πνεύμα", έως "τρία χρόνια την έχω λιώσει και δεν καταλαβαίνει το pass-through της".
Θεωρητικά είναι λιγότερο ασφαλούς χημείας από τις IMR. (Λιγότερο ασφαλούς χημείας και θεωρητικά).
Χρησιμοποιούνται σε επώνυμα κινητά, τάμπλετ, λάπτοπ.

(Σε κάποια απ' τα παραπάνω, εξαιρούνται οι LiFePO4 της Α123.)

Το θέμα με τις LiPO, είναι ότι συγκρίνουμε στην καλύτερη περίπτωση τις κινεζοturnigy, με την αφρόκρεμα των ατμομπαταριών.
Το "κινέζο" δεν αφορά την χώρα κατασκευής.
Μπορούμε να συγκρίνουμε μία LiPO της ThunderPower με μία 18650 της κάτιFire;

Τα προβλήματα των LiPO είναι η συσκευασία τους και ο χειρισμός τους.
Επειδή θα χρησιμοποιούνται όλο και συχνότερα συν τω χρόνω, καλό είναι να μην τις αφορίσουμε αν δεν τις έχουμε ψαχουλέψει.
Όπως όλα τα πράγματα δηλαδή.
Από τα παλαιότερα χρόνια (την εποχή των φακών με 18650), δεν μου άρεσαν οι ατμομπαταρίες.
Η χρήση τους στο άτμισμα ήταν σύντομη και τραυματική.
Δεν εμβάθυνα ποτέ και γι' αυτό το λόγο, δεν έχω να τους προσάψω το παραμικρό.
Από την άλλη, οι ήττες που έχω φάει από LiPO, είναι επικότερες και από την ΤΣΑΜΠΙΚΑ.
(Συγνώμη, έπεσα χαμηλά για να αναδείξω το σπουδαίο)

Ναι είναι πλεονέκτημα το μοντ με αφαιρούμενη μπαταρία.
Όταν η μπαταρία φάει τα ψωμιά της, δεν πετάω ή χειρουργώ το μοντ.
Είναι ο βασικός λόγος που όλοι χρησιμοποιούμε ακόμη τα Vamo μας.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1378 στις: Ιουλίου 31, 2015, 08:03 »
ferongr ,
δεν εχω φιλε μου οχι.

Τότε πως έφτασες σε τέτοιο συμπέρασμα;

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1379 στις: Ιουλίου 31, 2015, 09:22 »
Το να ασχολούμαστε με τα στικακια παραβλέποντας το τσιπ που φοράνε είναι το 10% της αλήθειας. Η ποιότητα ατμισματος εξαρτάται κυρίως από την πλακέτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538427 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238837 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos