vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, dkostas, TasMan, Xameno_Skli, Jorge, webtool, lounik, Leon_GR, Lazy Dog, babis1993, Milarepa

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ΔΗΜΗΤΡΗΣ76

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΨ+Α
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 13, 2013, 22:07 »
Αν εννοείς ρυθμιζόμενο, δεν γνωρίζω κάποιο. Ενημερωτικά το itaste svd, εχει απλα ελατηριο στον πόλο.

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #241 στις: Ιουνίου 13, 2013, 22:12 »
Ναι Δημήτρη ρυθμιζονενο εννοώ...
Ούτε εγω εχω βρει κάποιο ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #242 στις: Ιουνίου 13, 2013, 22:15 »
Kαι τo LavaTube από Version 2 και μετά έχει κινούμενο πάνω κάτωμε ελατήριο (δηλαδή όχι ακριβώς ρυθμιζόμενο)  πόλο...

Αποσυνδεδεμένος georgenik

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #243 στις: Ιουνίου 14, 2013, 11:40 »
Γιατί είναι λάθος?

Από άποψη αντοχής, δύναμης ή κάτι άλλο?

Το είχα πάρει 120€ το πρόσεχα σαν τα ματιά μου και μια μέρα τρελάθηκε οι ενδείξεις έδειχναν
ότι να'ναι το έκανα αναβάθμιση τίποτα πάνε 120€. Πήρα provari και έχω το κεφάλι μου ήσυχο


Τροποποίηση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 12:00 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #244 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:04 »
Εγγύηση δεν χρησιμοποιησες?

Σίγουρα είναι πιο πολύπλοκο (ηλεκτρονικα) από το προβαρι και μπορεί να αστοχησει κάποιο κύκλωμα. Δεν καλύφθηκε από εγγύηση ή δεν είχες διάθεση να το ψάξεις?

Δεν έχω δει προβαρι από κοντά αλλά από όσα έχω διαβάσει και εδώ και αλλού δείχνει πολύ ποιοτικό. Και το evic αν και όμορφο (στα μάτια μου) δείχνει όχι τόσο "άρμα μαχης". Αλλά μου αρέσουν πολύ και η οθόνη με τις πληροφορίες αλλά κυρίως το πρόγραμμα του υπολογιστή και η συνολική εικόνα για τις συνήθειες μου που παίρνω από εκεί όπως και το ότι μπορώ να φορτίζω παντού (υπολογιστή, αυτοκίνητο, σπιτι) με τους φορτιστές του κινητου(δεν έχω ψάξει αν το προβαρι φορτίζει από usb).

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα προβαρι με την οθόνη και το λογισμικό του evic. Αφού δεν υπάρχει και προς το παρόν δεν πάω πάνω από 8-9 βατ αρκούμαι στο evic. Άλλωστε από άποψη τιμής είναι περίπου 1 προβαρι= 3 evic. Θα δω και εγώ την αντοχή του σε βάθος χρόνου και θα αναφέρω και πάλι. Αν δεν βγάλει χρόνο προφανώς και θα αποδειχθεί φθηνό κατασκευή. Εσωτερικά μιλάω κυρίως καθώς εξωτερικά δεν γοητεύομαι από ατσάλι κλπ. Είχα στα κινητά ατσάλι, τιτάνιο κλπ αλλά τελικά έχω κατασταλάξει στο... Πλαστικό για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι φυσικά του παρόντος. :-)

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #245 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:11 »
Προσωπικά θα προτιμούσα ένα προβαρι με την οθόνη και το λογισμικό του evic.

Το προβάρι που θα ναι δηλαδή ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

πάρε ένα σώμα τότε και βάλε την κεφαλή επάνω και τέλειωσες
Διαφορετικά "σώματα" για το e Vic

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #246 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:15 »
Τι εννοείς?

Θα είναι στα εσωτερικά του που φημίζονται για την ποιότητα τους. Δεν είπα να μην έχει το ατσάλι. Απλά εμένα δεν με ενθουσιάζει ως προσόν επιλογής το απέξω. Καλώς υπάρχει αλλά για μένα δεν είναι προτεραιοτητα. :-)

Εντιτ: για τα σώματα που αναφέρεις τα έχω δει αλλά δεν ενθουσιαζομαι να δώσω ούτε τα 14 ευρώ που θέλουν για αλλαγή χρώματος. Πόσο μάλλον δε για 40-50 ευρώ που έχουν τα ατσάλινα. Τι να τα κάνω αν μου πέσει στο μάρμαρο και το σώμα μείνει άθικτο και η πλακέτα η κάποια πρόχειρη κόλληση παραδώσει πνεύμα? Την περιβόητη εσωτερική ποιότητα του προβαρι θα επιθυμούσα. Αν όμως το evic μου βγάλει χρόνο ή ακόμη καλύτερα 2 χρόνια τότε θα είμαι πλήρως ευχαριστημενος. Αν όχι τότε βλέπουμε.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #247 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:16 »
Το προβάρι που θα ναι δηλαδή ?...
Στο tube με τα δάκρυα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2013, 23:19 από zacharis1955 »

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #248 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:25 »
Όχι πια δάκρυα !! :laugh1: :laugh1:

prof σου απάντησα, όταν λες προτιμάς την κεφαλή και την οθόνη του evic
και όχι του provari σημαίνει πως δεν προτιμάς το αλουμινένιο tube που έχει το evic!
Θες λοιπόν την κεφαλή του evic και το σώμα του provari!

Μπορείς όμως μιας και δεν μπορεί να γίνει τεχνικώς αυτό που λες, να πάρεις
"σώματα" όπως στο λίνκ που σου παρέθεσα και να βιδώσεις την κεφαλή από
το evic επάνω, οπότε μην νοιάζεσαι για αυτό  :D

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #249 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:39 »
Κατάλαβα τι εννοούσες αλλά μάλλον δεν το έγραψα εγώ τόσο καλά. Δεν θέλω το σώμα του προβαρι. Αυτό όπως σωστά γράφεις μπορώ να το φορέσω με κάποιο ss στο evic. Αυτό που θα ήθελα είναι τα ποιοτικά σωθικά του προβαρι. Αν εχω καταλαβει σωστά το προβαρι έχει φτιάξει τη φήμη του όχι μόνο για το σώμα του αλλά και τα ποιοτικά εσωτερικά του (υποθέτω ότι ισχύει αυτό γιατί αλλιώς τα 200 ευρώ για ατσάλι, μια οθόνουλα και μέτρια σωθικά είναι μάλλον πολλά. Αλλά από όσα γράφουν οι κάτοχοι μάλλον είναι συνολικά ποιοτικό το πακετο). Αντίθετα το evic μάλλον δεν φημίζεται για τα σωθικά του (όπως διάβασα σε κάποιο άλλο νημα) αλλά αυτό θα το δω στο δικό μου στην πράξη. Για αυτό έγραψα ότι θα δω αν θα ζήσει 1-2 χρονια για να δω αν πραγματικά αξίζει πέρα από τα hype της οθόνης και του λειτουργικού. Γιατί στην ουσία όλοι θέλουμε κάτι για σωστό ατμισμα. Άλλοι κοιτάμε λίγο την εμφάνιση, άλλοι είμαστε πιο γκατζετακηδες, άλλοι κοιτάμε άλλα, αλλά όλοι στα ίδια καταλήγουμε, όσον αφορά τη συσκευή μας. :-)

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 14:40 από Giannis Pap »

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #250 στις: Ιουνίου 14, 2013, 14:44 »
Ποια σωθικά του ? έχεις μπερδευτεί μάλλον  :hmmm:
Το proVari αποτελείται από το σώμα tube που είναι ss και την πλακέτα που έχει μέσα του
με ενσωματωμένη την οθόνη, αυτή κάνει όλες τις λειτουργίες του όπως και η κεφαλή του
evic που έχει πλακέτα μέσα ηλεκτρονική.
Αφού όμως λες πως θες την κεφαλή του evic , δεν γίνεται να έχει δυο πλακέτες μαζί  :nope:

Το προβάρι που θα ναι δηλαδή ?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

πάρε ένα σώμα τότε και βάλε την κεφαλή επάνω και τέλειωσες
Διαφορετικά "σώματα" για το e Vic

Κοίτα λίγο το λίνκ

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #251 στις: Ιουνίου 14, 2013, 15:04 »
Τα ίδια λέμε. :-)

Απλά κάπου είδα λυμένο το evic και δεν μου γέμισε το μάτι ως κατασκευή, καλωδιώσεις κλπ ή κεφαλή του. Αλλά όπως είπα δεν είμαι και ειδικός και απλά θα περιμένω την αντοχή του στην πράξη. Και για τα σπείρωματα του και για την κεφαλή του γενικά. Η μπαταρια του προς το παρόν δείχνει μια χαρά από αντοχή. Για αντοχή στο μέλλον και τις πολλές φορτίσεις θα δείξει και αυτή.

Για το νήμα το έχω δει αλλά σου έγραψα πριν ότι (προς το παρον) δεν συγκινούμαι τόσο από το απέξω. Άσε που μου αρέσει και η αίσθηση στο χέρι του ματ evic (το μαμά σώμα εννοω) αλλά και η απόχρωση του.

Σορυ από όλους για την καταχραση του νήματος. :-)

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #252 στις: Ιουνίου 26, 2013, 14:39 »
Υπάρχει μήπως κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας με όλα τα διαθέσιμα ηλεκτρονικά mods για να τα συγκρίνουμε πιο γρήγορα και εύκολα; Έχω χάσει τη μπάλα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #253 στις: Ιουνίου 26, 2013, 15:00 »
Από τον συντονισμό:

Μην ανοίγετε νέα θέματα για ψύλλου πήδημα.

  • Ψάχνω ένα ηλεκτρονικό mod με τα παρακάτω χαρακτηριστικά: μπλα μπλα...
  • Τι μπαταρίες παίρνει αυτό το ηλεκτρονικό mod;
  • Ξέρει κανείς κάποιο ηλεκτρονικό mod που... ;
  • κτλ. κτλ.
Αν δεν έχετε το χρόνο να ψάξετε.
Αν έχετε κάποια ερώτηση προσωπικού χαρακτήρα.
Αν δεν ξέρετε πού να ρωτήσετε.
Εδώ είναι το κατάλληλο θέμα.
Μην ανοίγετε νέο θέμα για το παραμικρό γιατί θα διαγραφεί.

Το αν θα απαντηθεί το μήνυμά σας εδώ, επαφίεται στο χρόνο και τη διάθεση των αναγνωστών σας, αλλιώς κάντε μια αναζήτηση στο φόρουμ για το θέμα που του ταιριάζει. Αναζητήσεις μπορείτε να κάνετε από τα πεδία στην αριστερή στήλη, δοκιμάστε και τα δύο.

Υπόψιν: Δημοσιεύοντας ερωτήσεις στο θέμα που ταιριάζει το μήνυμά σας έχετε περισσότερες πιθανότητες να βοηθηθείτε γιατί τα άτομα που δημοσίευσαν εκεί ασχολούνται με το θέμα, το παρακολουθούν και είναι πολύ πιθανότερο να δουν την απάντησή σας. Πιο απίθανο θα είναι ανοίγοντας νέο θέμα. Γι' αυτό δοκιμάστε την αναζήτηση.

=====================================

Σήμερα το lava μου άρχισε να δημιουργεί προβλήματα με το button άτμισης (θέλει πολύ δυνατό πάτημα για να ατμίσης).


Διάβασα ότι είναι ένα από τα default προβλήματα που παρουσιάζουν τα lava και από την άλλη είδα πρόσφατα ένα νήμα συμφορουμίτη που άνοιξε ένα για το ίδιο (αν θυμάμαι καλά θέμα) και συνάντησε προβλήματα στην συναρμολόγηση/αποσυναρμολόγηση (ως πότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να δω αν επισκευάζετε).


Θα πάω αύριο να πάρω ένα άλλο lava ή κάτι παρόμοιο και θα ήθελα προτάσεις για mod 18650 με 0.1 step 3 - 6V έως 60 ευρό από καταστήματα εντός Αθήνας.




Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #254 στις: Ιουνίου 26, 2013, 15:15 »
Jericho, δε πήγαινε για το ερώτημα μου το post σου, φαντάζομαι, για αυτό ακριβώς που παραθέτεις έκανα την ερώτηση εδώ και δεν έφτιαξα νέο post...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8851 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos