vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, kkoumas

Twitter

Έρευνα από το Πανεπιστήμιο της Γενεύης με ερωτηματολόγιο προς χρήστες η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το Πανεπιστήμιο της Γενεύης έχει αναρτήσει ένα ερωτηματολόγιο (στα αγγλικά) που απευθύνεται σε χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου. Η έρευνα κατά τα λεγόμενα της ανακοίνωσης είναι καθαρά επιστημονική και ανεξάρτητη από εμπόρους και κατασκευαστές η.τ., φαρμακευτικές εταιρίες ή καπνοβιομηχανίες. Χρηματοδοτείται από κυβερνητικό φορέα για την πρόληψη σε θέματα καπνίσματος.
Θα το βρείτε στη διεύθυνση: http://www.stop-tabac.ch/en/ECIG2012/



Ευχαριστούμε τον e42.gr για την κοινοποίηση στο φόρουμ μας.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Καλή έρευνα και πολλές ερωτήσεις  :heat: :heat: :heat: :))

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οντως ωραια η ερευνα και αν υπαρξει αρκετα μεγαλο δειγμα πιστευω θα βγουν καποια χρησιμα συμπερασματα.
Ομως ειναι πααααρα πολυ μεγαλη και κουραστικη (αν κατσει φυσικα καποιος να απαντησει σοβαρα και ειλικρινα σε ολες τις ερωτησεις).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2012, 04:06 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Νοημα εχει φυσικα καποιος να βρει τον χρονο και να απαντησει ολες τις ερωτησεις...φυσικα ειλικρινα..
Υπαρχουν μεσα ερωτησεις που λειπουν απο πολλες αλλες ερευνες και καθε φορα το επισημαινουμε. Αξιζει τον κοπο να αφιερωσουμε μιση ωρα. Τα αποτελεσματα αυτα ενδεχεται να χρησιμοποιηθουν για να βγουν πολλα χρησιμα στατιστικα στοιχεια στο πως και το γιατι του η.τ. απο την πλευρα των ιδιων των χρηστων του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Εγώ το συμπληρωσα το έντυπο να το κανετε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
ok, γιατί όμως το Stop-tabac.ch με βάζει σε υποψίες;
Γιατί να μην σηκωθεί το ερωτηματολόγιο από το University of Geneva ή από το Virginia Commonwealth University;
είμαι επιφυλακτικός για την σκοπιμότητα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
η διευθυνση του στο νετ ειναι:
http://www.unige.ch/  : Université de Genève

edit: επισης μεσα απο το site του πανεπιστημιου..
http://www.unige.ch/communication/archives/2010/stop-tabac.html

(το Stop-tabac ειναι απο το 2010 και εχει κανει και αλλα surveys απ'οτι βλεπω.)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2012, 10:47 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Κι εγώ την έκανα (όντως, πολύ μεγάλη!) κι ας ελπίσουμε ότι είναι για καλό.

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλη ερευνα!και πολυ μεγάλη! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μπήκα και το έκανα. 10 λεπτά μου πήρε. Θεωρώ καλή ιδέα να μπούμε όσοι περισότεροι γίνεται, να κάνουμε και μεις το μερίδιό μας στην πορεία προς μία νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
10 λεπτά;; Και τις τρεις σελίδες; Μα πόσο γρήγορος!!

Μπήκα και το έκανα. 10 λεπτά μου πήρε. Θεωρώ καλή ιδέα να μπούμε όσοι περισότεροι γίνεται, να κάνουμε και μεις το μερίδιό μας στην πορεία προς μία νομοθεσία.
Το έκανα και γω αλλά δεν νομίζω να γίνεται για αυτό που λες. Δεν κατάλαβα πως γίνεται για να υπάρξουν στατιστικά στοιχεία για να θεσπιστούν νόμοι για το η.τ. Στην αρχή μάλιστα μου δωσε την εντύπωση πως κρύβεται κάποια καπνοβιομηχανία από πίσω, αν και δεν μου βγαίνει η ιδέα της καχυποψίας  :hmmm: :hmmm: Σαν ερωτηματολόγιο είναι αρκετά πλούσιο πάντως  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καχυποψία μου έδωσαν κάποιες ερωτήσεις του στυλ "έχετε χρησιμοποιήσει ητ για να κάνετε χρήση απαγορευμένων ουσιών?"

Τώρα, αν έφτιαξαν τεστ 3 σελίδων απλά για να μασκάρουν 2 ερωτήσεις, τους βγάζω το καπέλο. Σίγουρα πάντως το τεστ δεν φτιάχτηκε από άτομα εντός του ητ, όταν θεωρεί ότι το DIY είναι οι ιδιοκατασκευές ητ και όχι υγρών.

10 λεπτά;; Και τις τρεις σελίδες; Μα πόσο γρήγορος!!
Στα πεδία που έπρεπε να γράψω και όχι να κλικάρω, δεν έγραψα και ολόκληρη μελέτη  ;D

Και 20 να μου παιρνε, δεν θα με πείραζε. Όσο μεγαλύτερο το στατιστικό δείγμα, τόσο πιο έγκυρα τα αποτελέσματα.
Για μένα, ακόμα καλύτερα να το απαντήσουν και οι λιγότερο ψαγμένοι ώστε το δείγμα να είναι πιο αντιπροσωπευτικό.

Ας το τσεκάρει ο συντονισμός με την πρόταση να γίνει sticky.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η μελετη δεν παιρνει θεση με τις ερωτησεις της, ουτε υπερ του η.τ. ουτε κατα. Για την χρηση απαγορευμενων ουσιων με ατμο ρωταει γιατι καποιος θα μπορουσε να το κανει (προσφατα πετυχα ενα νημα στο ecf που ρωτουσε αν κανεις εχει τριψει φαρμακα μεσα στο υγρο του και πως φαινεται στους υπολοιπους σαν ιδεα :o )

Για τα DIY που λες,απο οτι θυμαμαι, αναφερεται και στις παρεμβασεις που αφορουν τον εξοπλισμο αλλα και στα υγρα. Οτιδηποτε δεν ερχεται ετοιμο απο εργαστασιο μπορει να θεωρηθει παρεμβαση χρηστη/κατασκευη απο χρηστη (πχ μοντ, στριψιμο αντιστασης κλπ). Χρησιμες ερωτησεις κατ'εμε για να φανει ποσοι μπαινουν πιο βαθια στα χωραφια του η.τ. και "την ψαχνουν την δουλεια".

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Ο Jean-Francois Etter, απ' ό,τι είδα έχει κάνει πολλές δημοσιεύσεις και μελέτες για τη διακοπή του καπνίσματος και αρκετές για το η.τ. (μία μάλιστα με τον Α.Φλουρή)
Δεν είναι αρνητικός για το η.τ., μάλλον επιφυλακτικός θα έλεγα (και είναι λογικό, αφού είναι επιστήμονας και δεν μπορεί να προτείνει κάτι για το οποίο δεν υπάρχουν στοιχεία για μακροχρόνιες επιπτώσεις).

Το μόνο "ύποπτο" είναι στην εισαγωγική σελίδα του σάιτ κάτω από το όνομα γράφει "Your online smoking cessation advisor", δηλαδή σύμβουλος διακοπής καπνίσματος, στην γαλλική μάλιστα σελίδα υπάρχει και η χρέωση για γραμμή τηλεφωνικής βοήθειας, ενώ στο ερωτηματολόγιο υπάρχουν και σχετικές ερωτήσεις για τέτοιες υπηρεσίες (μπορεί βέβαια να μην έχει άμεση σχέση με αυτές και να είμαι απλώς καχύποπτος)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias