vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

382 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, bloodlessz, Dorian, sakissalonika, zamploutos, Milarepa, Tem

Twitter

Γιατί ατμίζω ΣΕΑ (Συσκευή Εισπνοής Ατμού) κοινώς ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Το ΗΤ μπήκε στη ζωή μου πριν 10 μήνες. Κατά καιρούς έχω γράψει σε αυτό το φόρουμ πόσο με ωφέλησε. Σε 10 μήνες έχω καπνίσει 20-30 τσιγάρα και κάθε φορά που ανάβω ένα σκέπτομαι " Abet αν ξαναγυρίσεις σ αυτό το διάολο την έβαψες".
Αφού ενθουσιάστηκα την 1η βδομάδα
Απογοητεύτηκα την 2η
Αρχισα να ψάχνω τον 2ο μήνα
Βρήκα λύσεις τον 3ο
Ανατράπηκαν οι λύσεις μου τον 4ο μήνα και
Καταστάλαξα στον 5ο
Διαπίστωσα ότι δεν αξίζει τον κόπο να ψάχνω για καλύτερες λύσεις και θα σας πω γιατί.
Ακούω και διαβάζω για AFS , για μεθόδους dripping , για cartomizers που γεμίζουν και ξαναγεμίζουν και πολλά άλλα. Ολα αυτά είναι καλά και καλώς τα κάνουμε. Το modding είναι πέρα απο τη χρηστικότητά του ένα hobby που ταυτόχρονα σου επιτρέπει πιο οικονομική και άνετη χρήση του ΗΤ, τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Όμως διαπίστωσα ότι οι ατμιστικές μου ανάγκες μπορούν να ικανοποιηθούν ρίχνοντας απλά 2 σταγόνες σε ένα αραιο φίλτρο και 2 σταγόνες στη γέφυρα.
Αν ένας ατμοποιητής  μου μπουκώσει απλά θα τον ατμίζω λιγότερο.
Αν κάνει το χρέος του 2 βδομάδες θα τον απολύσω.
Αν ξεμείνουν 10 ml υγρού θα βρω ευκαιρία να τα ατμίσω και ας μη μου αρέσουν.
Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το AFS ή ότι άλλο θα με διευκόλυνε. Απλά θα με  διευκόλυνε να ατμίζω περισσότερο. Είναι λίγος καιρός όμως που διαπίστωσα ότι ατμίζω για να μη καπνίζω. Συνεπώς δεν χρειάζομαι άλλες τεχνικές αφού δεν καπνίζω. Δεν θέλω να ατμίζω καλύτερα η περισσότερο υγρό. Δεν θέλω να με ικανοποιεί το ΗΤ περισσότερο απο το ΚΤ. Μου αρκεί που δεν καπνίζω.
Μερικές φορές βρίσκω θετικές τις ατέλειες του ΗΤ  :yes:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Το η/τ είναι δυσκολότερο στη χρήση από το κ/τ και χρειάζεται ψάξιμο προκειμένου να δώσει τόσο ισχυρή ικανοποίηση ώστε να μην γυρίσουμε στην ευκολότερη και άμεσα ικανοποιητική λύση. Η λύση που έχω βρει σε αυτό είναι να το μετατρέψω σε χόμπι, όπως νομίζω οι περισσότεροι από μας.

Και, όπως σε πολλά άλλα χόμπι, ο καθένας πιάνει το κλαδί που του αρέσει περισσότερο. Όσο το κρατάμε χόμπι και όσο πιο ικανοποιητικό το κάνουμε, τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να κυλήσουμε. Και αν βαρεθούμε κάποια στιγμή αυτό το χόμπι, και αν ο ατμός σταματήσει να μας ικανοποιεί, δεν θα γυρίσουμε σε κάτι λιγότερο. Ούτε θα καπνίζουμε ούτε θα ατμίζουμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Σε βρίσκω για μια ακόμη φορά  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Ασχετο
Φίλος που είχε κόψει το κάπνισμα , ενω εγώ ήμουν καπνιστής, τον ρώτησα πως αντέχει (ήταν μανιώδης καπνιστής). Μου απάντησε "δεν το έχω κόψει, απλά δεν καπνίζω"
Μου είχαν κάνει φοβερή εντύπωση τα λόγια του, με φρίκαραν  :idiot1:
Ομολογώ ότι δεν θα είχα τη δύναμη να το κάνω χωρίς το ΗΤ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2010, 00:31 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απο τα πιο δυσκολα θεματα.Να θες να γραψεις τοσα πολλα και ταυτοχρονα να μην θες να κουρασεις.Αχ ρε κουμπαρε.Με λιγα λογια δεν ξερω για εσας αλλα εγω νοιωθω μαζοχας.Το ΚΤ δεν με κουραζε καθολου,πακετο αναπτηρας τελος.ΗΤ...δημοτικο,λυκειο,πανεπιστημιο,μεταπτυχιακα,αναζητηση και ομως μου αρεσει.Ειναι χομπυ?Ειναι ικανοποιηση?Ειναι αντιδραση?Απο πεισμα και μονο προσπαθω καμια φορα να καπνισω και ομως δεν αντεχω πανω απο 4 τζουρες.Τι ειναι τελικα αυτο που με κρατησε 9 μηνες αποχης απο το ΚΤ?Θα ηθελα περισσοτερες αιτιολογιες και πιο αληθινες κυριοι.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε SEB ατμίζω σχεδόν ένα χρόνο ...Η γνώμη μου είναι οτι όλα είναι θέμα συνήθειας..Πλέον δεν μου έρχεται να ανάψω τσιγάρο και μπορώ να πω με σιγουριά οτι η άλλοτε ευχάριστη μυρουδιά της τσιγαρίλας μου είναι πλεόν αρκετά ενοχλητική ...Ποιον ? ..εμένα που κάπνιζα 1+ πακέτο Prince την ημέρα..Άναψα προχθές ένα τσιγάρο "τράκα" ήστερα απο τσιπουροκατάνυξη και δεν άντεξα πάνω απο 3 τζούρες..."Τι αηδεία είναι αυτή ..."σκέφτηκα και ξανα έπιασα το GGTS μου και το καταευχαριστήθηκα...Λίγο οτι το έχουμε συνηθήσει, λίγο το ότι ακούμε για τις τόσο βλαβερές ουσίες του κ.τ., έρχονται και όλα τα άλλα θετικά που βιώνουμε όλοι όσοι ατμίζουμε αποκλειστικά ....ε...πολύ θέλει ?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε SEB ατμίζω σχεδόν ένα χρόνο ...Η γνώμη μου είναι οτι όλα είναι θέμα συνήθειας..Πλέον δεν μου έρχεται να ανάψω τσιγάρο και μπορώ να πω με σιγουριά οτι η άλλοτε ευχάριστη μυρουδιά της τσιγαρίλας μου είναι πλεόν αρκετά ενοχλητική ...Ποιον ? ..εμένα που κάπνιζα 1+ πακέτο Prince την ημέρα..Άναψα προχθές ένα τσιγάρο "τράκα" ήστερα απο τσιπουροκατάνυξη και δεν άντεξα πάνω απο 3 τζούρες..."Τι αηδεία είναι αυτή ..."σκέφτηκα και ξανα έπιασα το GGTS μου και το καταευχαριστήθηκα...Λίγο οτι το έχουμε συνηθήσει, λίγο το ότι ακούμε για τις τόσο βλαβερές ουσίες του κ.τ., έρχονται και όλα τα άλλα θετικά που βιώνουμε όλοι όσοι ατμίζουμε αποκλειστικά ....ε...πολύ θέλει ?
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου φιλε ggero αλλα εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι ειναι αυτο που παρα την ολη καθημερινη κουραση πιεση βρισκω το ΗΤ πιο εθιστικο απο το ΚΤ.Μου φαινεται αδιανοητο να σηκωνομαι το βραδυ για νερο και να πηγαινω και να τραβαω και μια ξεγυρισμενη τζουρα.Ενω με το ΚΤ που να αναψεις,παει εχασες τον υπνο.Μπορει να κανω λαθος αλλα εχω την εντυπωση οτι αν μας το παρουν απο τα χερια ξανακαπνισαμε σαν φουγαρα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Αυτό ξαναπέστο ΣΕΒ. Το ΗΤ είναι πιο εθιστική συνήθεια από το ΚΤ. Το βλέπω από μόνος μου αλλά μου το λένε και η γύρω μου.
Βλέπεις δεν αισθανόμαστε τις ενοχές του ΚΤ, είναι και η ευκολία και το έχουμε συνέχεια στο στόμα. Μ' ανησυχεί πολύ αυτή σχέση εξάρτησης.

@ΑΒΕΤ
Όσον αφορά την πολυπλοκότητα περί AFS και διαφόρων βελτιωτικών το έχουμε όντως παρακάνει. Είναι φυσικά και θέμα marketing. Άσε που οικονομικά σε ξεπετάει τελείως. Εμένα πάντως το ΗΤ μου έχει κοστίσει πολύ περισσότερο από το ΚΤ και χρειάζεται λίγο κράτει. Πέρασε πια η περίοδος εκμάθησης και δοκιμών και πρέπει να γίνει και απόσβεση. Δεν μπορείς να πειραματίζεσαι συνέχεια.
 

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Σταύρο και εγώ είχα χρειαστεί περίπου 5 μήνες για να καταλήξω ακριβώς στο ίδιο.  :))

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Νομίζω πως το μυστήριο (γιατί κάποιοι το βλέπουν έτσι και κάποιοι άλλοι γιουβέτσι) μπορεί να λυθεί με λίγες λέξεις.

Είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων.

Τι μπορεί να προσφέρει το η/τ; Ενδεικτικά: Καλύτερη υγεία, οικονομία, ευχάριστη ενασχόληση, δημιουργία, όχι παθητικό κάπνισμα για τους γύρω μας.

Πως τοποθετώ, προσωπικά, αυτές τις προτεραιότητες:
- Ευχάριστη ενασχόληση (ώστε να μην γυρίσω στο κ/τ)
- Υγεία (η πρώτη πραγματική προτεραιότητα)
- Όχι παθητικό κάπνισμα (έχω δύο μωρά και το χειμώνα κάνει κρύο στο μπαλκόνι)
- Οικονομία (χρήσιμο αλλά όχι απαραίτητο, συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο επιβαρύνει ελάχιστα το μηνιαίο προϋπολογισμό μου)
- Δημιουργία (το επάγγελμά μου είναι δημιουργικό, δεν μου λείπει η δημιουργική ενασχόληση)

Έχοντας τα παραπάνω κατά νου, κάποιος πολύ εύκολα μπορεί να φτιάξει το ατμιστικό μου προφίλ και να καταλάβει γιατί κάνω ότι κάνω.

Αλλάζοντας τη σειρά των - όποιων - προτεραιοτήτων, μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε γιατί ο καθένας μας κάνει ότι κάνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3628 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias