vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

300 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, Stedorian93, Buliwyf, Ηρακλης, Jorge, lagoudakis, John5gt, Doubt, camber

Twitter

Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #360 στις: Ιουνίου 25, 2018, 20:46 »
Το Baku τον έχω 2 χρόνια και κάτι.

Τον πήρα από Ελλάδα στα 43€ ενώ μετά από 3 μήνες τον ρίξαν στα 31,22€ (τότε).

Αν το δείτε κατασκευαστικά και πως ζεσταίνεται, θα καταλάβετε πως δεν είναι για "πολλά-πολλά".
Η χρήση που του κάνω (χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου) είναι ένα πρόγραμμα 30λεπτών στα 30W,
5-10 λεπτά διάλειμμα και μετά ένα πρόγραμμα 30 λεπτών στα 50W. Μετά άδειασμα νερού, ξεκούραση
μέχρι να κρυώσει, και πάλι από την αρχή. Αν έχω χρόνο και όρεξη, αποφεύγω 2 κοντινά προγράμματα,
τον αφήνω να κρυώσει τελείως. Το πιο πολύ που τον έχω στρεσάρει είναι 10 προγράμματα 30λεπτών
στα 50W με μικρά διαλλείματα αναμεταξύ τους (και αλλαγή νερού κάθε 2 προγράμματα). Γενικά, δεν
τον χρησιμοποιώ πολύ συχνά οπότε με παραπάνω χρήση δε ξέρω αν/πόσο θα άντεχε.

Από αποτελέσματα, κάνει δουλειά, αλλά μην περιμένετε και θαύματα. Δηλ. υπήρχαν φρέσκοι κλώνοι
που τους αφαίρεσε τη μεταλλίλα με 1 εως 5 30λεπτα προγράμματα (το 1ο 30W, τα υπόλοιπα στα 50W).
Υπήρξαν κλώνοι με άπειρη μεταλλίλα-λαδίλα, που τους έστρωσε μετά από 6 εως 8 προγράμματα. Υπήρξαν
και αυθεντικοί με περίεργη γεύση (ας πούμε πιπεράτη), που τους έστρωσε μετά από 4 εως 8 προγράμματα.
Η πιο ακραία περίπτωση ήταν όταν χρειάστηκαν τα 10 προγράμματα, και πάλι, κατά 95% έγινε δουλειά.
(παλιά, δοκίμαζα πόσο στρώνανε μετά από 1-2 προγράμματα, τελικά κατέληξα πως δεν ήταν αρκετά και
επειδή η διαδικασία ήταν κάπως επίπονη/κουραστική, πήγαινα με τη μία σε τουλάχιστον 4 προγράμματα).

ΑΛΛΑ. Υπήρξαν extreme περιπτώσεις που γνωστοί μου μου δώσαν super βρώμικους -από χρήση- ατμοποιητές,
εκεί τα βρήκε σκούρα. Μπορεί -μετά από μπόλικα- προγράμματα η γεύση να έστρωσε, αλλά υπήρχαν εμφανή
σημεία με μπίχλα που δεν είχε υποχωρήσει. Για αυτά τα σημεία χρειάστηκε τρίψιμο με οδοντογλυφίδες ή σύρμα,
καθώς και κάποιες άλλες βρωμιές δεν κατάφερα να τις καθαρίσω τελείως (δεν έψαξα όμως πως/αν θα μπορούσα).
Υπόψην, στον ultrasonic cleaner χρησιμοποιώ συνήθως μόνο εμφιαλωμένο νερό, το πολύ να ρίξω και μια μικρή
σταγόνα υγρού πιάτων (η οποία επειδή αφήνει και γεύση -τουλάχιστον αυτές που έχω δοκιμάσει- θα ακολουθήσουν
και 2-3 προγράμματα για ξέβγαλμα). Στις πολύ δύσκολες περιπτώσεις αντί για υγρό πιάτων έβαλα λίγο οινόπνευμα.
Διευκρινίζω, όλα αυτά χωρίς να το έχω ψάξει. Δηλ. αν έπαιζε καλύτερα με απιωνισμένο νερό και "x" καθαριστικά,
δεν το γνωρίζω.



EDIT: Βασικά, π@π@ργιές. γράφω. Το είχα ψάξει το θέμα, και πολύ μάλιστα. Πριν την αγορά είχα διαβάσει ολόκληρο
το topic καθώς και topic σε forum του εξωτερικού. Το θέμα είναι πως δεν καταστάλαξα κάπου, αφού ο καθένας πρότεινε
και διαφορετική μέθοδο κάτι που θα απαιτούσε μπόλικα test για να βγει κάποιο συμπέρασμα. Και κάπως έτσι κατέληξα στο
"σκέτο νερό ή νερό με μια σταγόνα απορρυπαντικό πιάτων". Δουλεύει; Δουλεύει (κι ας θέλει κάποιες -παραπάνω- επαναλήψεις).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2018, 21:05 από FML »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #361 στις: Ιουνίου 25, 2018, 20:59 »
Να ξεκαθαρίσουμε πώς δουλεύει ο υπέρηχος. Παράγει δονήσεις υψηλής συχνότητας που δημιουργούν υπέρθερμες φυσαλίδες αέρα που όταν ακουμπάνε στο αντικείμενο σκάνε και απελευθερώνουν τον ατμό ο οποίος λόγω πολύ υψηλής θερμοκρασίας καθαρίζει. Μέχρι εκεί. Μηχανόλαδα, μυρωδιές ή παχιά στρώματα καμμένων υλικών εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να τα καθαρίσει, εκτός αν κάνεις πάρα πολλούς κύκλους και με αμφίβολα αποτελέσματα. Εδώ έρχονται τα ειδικά καθαριστικά διαλύματα για λουτρά υπέρηχων που αναλαμβάνουν αυτή τη δουλειά. Υπάρχουν και για ιατρικά εργαλεία, δεν είναι τοξικά και επιπλέον είναι άοσμα. Καλό θα ήταν μετά να ακολουθήσει ξέπλυμα με τρεχούμενο νερό για να φύγουν τυχόν υπολείμματα.

Αποσυνδεδεμένος verdeangelo

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #362 στις: Ιουνίου 25, 2018, 22:01 »
Φίλε [member=17390]kkoumas[/member],με έχεις προλάβει,δεν τον έχω πάρει ακόμα.
Βασικά πήρα τηλέφωνο,δεν τον είχαν διαθέσιμο σήμερα (αλλιώς θα τον είχα τσιμπήσει) και μου είπαν σε 1-3 εργάσιμες μέρες από την ημερ.παρραγελίας θα είναι διαθέσιμος προς παραλαβή (όπως λέει και το site τους).
Στο Gearbest έχει σχεδόν την ίδια τιμή με το Techstores και στο ebay,κοντά στο 40άρι.

Φίλε [member=14264]FML[/member],ευχαριστώ πολύ για τις ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες που δίνεις (οι οποίες θα γίνουν copy-paste για μελλοντική πηγή πληροφοριών) ;) και βάση των λεγόμενων σου,έρχεται η ερώτηση η καλή:
Μήπως,λέω μήπως,από την στιγμή που σε κάποιους atomizers με πολλή μπίχλα δεν έκανε τέλεια δουλειά (ή ήθελε πολλά προγράμματα καθαρισμού),να ξεκινήσω την ιδιοκατασκευή Ultrasonic Cleaner με εξαρτήματα που πωλούνται στο ebay π.χ στα 100 watt,τύπου:


Φίλε [member=20409]redortho[/member],αυτό με τα υπολλείματα που λες  από γράσα,σκουριές κλπ με ενδιαφέρει μιας και σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω και για τον καθαρισμό εργαλείων,τύπου πένσες,κλειδιά κλπ
Ο Ρώσος πάντως που είδα στο γιουτιούμπι,εκτός από απορρυπαντικό πλυντηρίου ;D,έβαζε μέσα και νέφτι για να φύγουν τα γράσα από τα ρουλεμάν και τα κολαούζα. :))
Υ.Γ Ευχαριστώ για το παρακάτω post και την απάντηση σχετικά με τα Hz που είχα προλάβει και έκανα edit.
Να`σαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2018, 23:19 από verdeangelo »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #363 στις: Ιουνίου 25, 2018, 23:14 »
20-25 Hz Χοντρά μεταλλικά κομμάτια που δεν ενδιαφέρει τυχόν οξείδωση από τους υπέρηχους
35-40 Hz Γενικής χρήσης
45 Hz Ευαίσθητα λεπτά μέταλλα

Η βασική συχνότητα που χρησιμοποιείται είναι οι 40 Hz και μείνε εκεί. Να σημειώσω ότι η αποδιδόμενη ισχύς δεν έχει σχέση με την συχνότητα αλλά με την ισχύ της εκπομπής. Αντίστοιχα σκέψου έναν ενισχυτή ήχου. Οι συχνότητες από την πηγή δεν θα αλλάξουν με βάση τα Watt, απλά θα ακούγεται πιό δυνατά ο πιο ισχυρός.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #364 στις: Ιουνίου 25, 2018, 23:30 »
Όποιος ρίχνει υγρό πιάτων στους υπέρηχους, ας δοκιμάσει με υγρό καθαρισμού για μπιμπερό.
Βεβαίως και αυτό θέλει μια γύρα ξέπλυμα, αλλά είναι σαφώς πιο απαλό από τα κανονικά υγρά ava, fairy κτλ.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #365 στις: Ιουνίου 25, 2018, 23:38 »
20-25 Hz Χοντρά μεταλλικά κομμάτια που δεν ενδιαφέρει τυχόν οξείδωση από τους υπέρηχους
35-40 Hz Γενικής χρήσης
45 Hz Ευαίσθητα λεπτά μέταλλα

Η βασική συχνότητα που χρησιμοποιείται είναι οι 40 Hz και μείνε εκεί. Να σημειώσω ότι η αποδιδόμενη ισχύς δεν έχει σχέση με την συχνότητα αλλά με την ισχύ της εκπομπής. Αντίστοιχα σκέψου έναν ενισχυτή ήχου. Οι συχνότητες από την πηγή δεν θα αλλάξουν με βάση τα Watt, απλά θα ακούγεται πιό δυνατά ο πιο ισχυρός.
μπραβο γιατρε.
ωραια μουζικη παιζεις λεμε.  :tongue_smilie:
:))

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #366 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 14:53 »
https://www.skroutz.gr/s/3076197/Grundig-UC-5020.html?from=favorites_popup
τον θέλω για να μου καθαρίζει την μάκα που αφήνουν τα ΝΕΤ,
phenomenon και prime κλώνος θα μπαίνουν...
μου κάνει??

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #367 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 15:08 »
Δεν ξέρω για αυτόν αλλά εγώ έχω αυτόν, 
https://vapecraft.gr/product/coil-master-ultrasonic-cleaner/
εδώ και 2 χρόνια και μου κάνει πολύ καλή δουλειά.

Nai_Ego

Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #368 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 16:17 »
Έχω αυτόν, καθαρίζω ατμοποιητές, driptips και γυαλιά ηλίου, τον δουλεύω μόνο με νερό. Μια χαρά δουλειά κάνει, αλλά δεν είναι για περιπτώσεις που χρειάζεται τρίψιμο και λογικό είναι, όπως δεν περιμένεις και το πλ. πιάτων να σου τρίψει το ταψί. Τον χρησιμοποιώ 1-2 φορές την εβδομάδα και τα συντηρώ όλα καθαρά. Σε τιμή φαίνεται ακριβότερος του 5020 αλλά αν πληρώσεις μέσω τράπεζας και όχι με αντικαταβολή το κόστος βγαίνει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #369 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 17:29 »
Εγω ειχα παρει εναν σε δημοπρασια στο Ebay με 13,5 ευρω. Σαν αυτον απο κατω

https://www.ebay.com/itm/750ml-Digital-Ultrasonic-Cleaner-Ultra-Sonic-Timer-Bath-Tank-Cleaning-Machine-UK-/273550425595?hash=item3fb0e03dfb

Κανει δουλεια. Αλωστε ολοι αυτοι οι μικροι στην κινα κατασκευαζοντε με τον ιδιο μηχανισμο

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #370 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 20:38 »
μπραβο γιατρε.
ωραια μουζικη παιζεις λεμε.  :tongue_smilie:
:))
Bassος, λέμε! :))

Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #371 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 22:44 »
 Τον Grundic 5020 τον έχω 3,5 χρόνια περίπου.Το μόνο ελλάτωμα του είναι ότι το πρόγραμμα του είναι πεντάλεπτο.Εγώ τον δουλεύω με πεντάλεπτο διάλειμμα ανάμεσα στα 8-10 προγράμματα που δουλεύει κάθε φορά.Τα πρώτα μισά προγράμματα με μια σταγόνα Fairy τα υπόλοιπα με σκέτο νερό. 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #372 στις: Μαρτίου 05, 2020, 23:17 »
Θέλω να πάρω και εγώ ένα να καθαρίζω ατμο. Μου αρεσε το https://www.skroutz.gr/s/16360066/Grundig-UC-6620.html
 αξίζει?   Τα grundic είναι έμπιστα?  Η να παρω κανα κινεζικό baku,dadi και τέτοια

Αποσυνδεδεμένος stavrious

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #373 στις: Μαρτίου 06, 2020, 01:24 »
εχω παρει μια κινεζια υπερηχο,γκρι με ασημι καπακι τερμα φθηνιαρικο..15-18 ευρο και το χω σχεδον δυο χρονια.30 και 50 βατ δουλευει.εφοσον μπορεις με ουτε 20 ευρο να κανεις τη δουλεια σου δε νομιζω οτι αξιζει να δωσεις τα διπλασια κ ισως περισοτερα αν δεν εχεις περισοτερο απαιτησεις απο τον μεσο,εστω καμμενο,ατμιστη

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #374 στις: Μαρτίου 06, 2020, 14:26 »
Μάλλον αυτο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556601 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 208 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181456 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 78 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz