vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, pngtszs1976, dkostas, maprix, teo77

Twitter

Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 22:05 »
I used v2 with stock oring and Odysseus drip base in UFS.
I didn't use a upper tube in UFS. I didn't have it but I will be making a
followup video using it so I can use the juice control from Odysseus in
conjunction with UFS's juice control.

Xρησιμοποιω τον V2 Οδυσεα με το δικο του ορινγκ και την βαση Drip του Οδυσεα για το UFS
Δεν χρησιμοποιω εξτρα Upper tube στο UFS. Δεν το εχω,αλλα θα κανω ενα βιντεο χρησιμοποιοντας το ,ετσι ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω και τον ρυθμιστη υγρου του Οδυσεα σε συνδιασμο με τον ρυθμιστη υγρου του UFS

η μεταφραση πρεπει να ειναι καλη :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 05, 2012, 23:47 »
Μετά από αρκετές δοκιμές (και κατανάλωση αρκετών τανκ) επανέρχομαι με μερικά συμπεράσματα

Το mesh στον Οδυσσέα δεν θέλει χαμηλές αντιστάσεις.
Δοκίμασα με μια στα 1,3Ω και έβγαζε καμένο (στις χαμηλές φυτιλοαντιστάσεις δεν είχα τέτοιο πρόβλημα). Τα κατάφερα τελικά να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για καλή τροφοδοσία, αλλά δεν έδινε γεύση, πιθανόν γιατί μαζί με την αντίσταση ζεσταίνεται και το mesh και βράζει το υγρό. Οπότε επανήλθα στα 1,7-1,8Ω.

Στο θέμα της γεύσης σύγκρινα Οδυσσέα-mesh-UFS με Οδυσσέα με φυτίλι και μπορώ να πω ότι την οργανική καραμέλα την αποδίδει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και όχι τόσο γλυκιά, ενώ την μπεμπέκα μάλλον καλύτερα απ' ότι το φυτίλι. Ο ατμός είναι πολύ πλούσιος (βέβαια και ο Οδυσσέας με φυτίλι δεν είχε ποτέ πρόβλημα στον τομέα αυτόν)
Μπήκα στον πειρασμό να το συγκρίνω και με τον Iatty: πλησιάζει, αλλά είναι 2-3 κλικ πίσω...και στη γεύση και στην υφή και πυκνότητα του ατμού. Δεν μπορώ να μασήσω την καραμέλα όπως στον Iatty  :))

Κατάλοιπα πολύ μειωμένα σε σχέση με το φυτίλι (και η οργανική καραμέλα δεν αστειεύεται  :yes:). Θα το παρακολουθήσω ακόμα.

Επίσης στο στάδιο της δοκιμής είναι ο ρόλος της καμπάνας-ρυθμιστή υγρού του Οδυσσέα στην τροφοδοσία του μέσα στο UFS. Έχω την εντύπωση ότι δεν ρυθμίζει την ροή του υγρού πλέον (αφού άλλωστε δεν υπάρχει φυτίλι - το πολύ-πολύ με κάποιες περίεργες υδραυλικές διαδικασίες που γνωρίζουν οι Φυσικοί  8) να βοηθά το υγρό να ανέβει από τα αυλάκια του κεραμικού προς το mesh), αλλά κυρίως ανοίγει-κλείνει τον αέρα μέσα στην καμπάνα και ρυθμίζει την πίεση. Πάντως σίγουρα παίζει ρόλο στην τροφοδοσία και χρειάζεται παρατήρηση και πείραμα για να προσδιοριστεί ποιός είναι αυτός.

Γενικά η απόδοση του Οδυσσέα με τον συνδυασμό mesh & UFS είναι βελτιωμένη σε σχέση με τον απλό Οδυσσέα με φυτίλι. Δεν μπορώ να συγκρίνω με Οδυσσέα-φυτίλι-UFS, όπως θα ήταν πιο σωστό, γιατί δεν έχω δοκιμάσει (υποψιάζομαι όμως ότι και αυτός ο συνδυασμός θα είναι βελτιωμένος, λόγω τροφοδοσίας UFS). Συνεχίζω και μάλιστα πρόσθεσα ένα ακόμα upper body στο UFS για παίρνει περισσότερο υγρό :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Bishopheals

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 01, 2013, 20:05 »
@WileECoyote


First happy new years, I been experimenting with this setup for a while now. as of late i been trying to isolate a good .6-.7 ohms with mesh. So far I been lucky doing it by using two resistance wires twisted of different mm. this will help bring it down from 1.6-1.8 to .8-1.2 ohms.


I was curious if you have tried twisting the two resistance wires on this setup.




@WileECoyote
Πρώτα χρόνια νέα χρόνια, μου πειραματισμό με εγκατάσταση αυτή για λίγο τώρα. όπως καθυστερημένης μου προσπαθούν να απομονώσουν ένα καλό.6-.7 ω με δικτύωμα. Μέχρι στιγμής μου έχει τύχη κάνει χρησιμοποιώντας δύο καλώδια αντίσταση συστραφεί των διαφορετικών mm. αυτό θα βοηθήσει να από 1.6-1.8.8-1.2 ω.
Ήμουν περίεργη αν έχουν προσπαθήσατε στρίψιμο του δύο αντίστασης καλωδίων σχετικά με αυτήν την εγκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 01, 2013, 20:58 »
Happy New Year Bishop!

If I got it right you're talking about 2 twisted wires, not dual coil setup.
I'm using the setup with 2 twisted wires (usually 0,20 and 0.13mm) with wick in Oddy with very good results.
My experience with low resistances (1.2-1.3) with mesh was not very satisfying. After the 1st ml, there was not enough juice flow and I often got burnt taste and I had to have the mouthpiece almost 2 turns open and to constantly play with the UFS juice flow.
So I've opt for higher omhs resistance which doesn't have these problems, and didn't try to find ways to make lower omhs resistance - this is Manos3096 game :laugh1:.

In my previous post I've compared the taste in Oddy with mesh in the UFS to regular Oddy with wick and to Iatty.
In general, I think that taste in mesh Oddy is slightly better (more detailed) than regular Oddy, but it's 2-3 clicks below Iatty.
It would be interesting to have your opinion on this.


Καλή Χρονιά Bishop
Αν κατάλαβα καλά, μιλάς για 2 σύρματα στριμμένα μεταξύ τους, όχι για dual coil.
Αυτό το σετάπ με τα δύο σύρματα (συνήθως 0,20 και 0,13) το χρησιμοποιώ στον Οδυσσέα με φυτίλι με πολύ καλά αποτελέσματα.
Η εμπειρία μου με χαμηλές αντιστάσεις (1,2-1,3 Ω) με μες στον Οδυσσέα δεν ήταν πολύ ικανοποιητική. Μετά το πρώτο ml, δεν υπήρχε αρκετή ροή υγρού και είχα συχνά καμμένο. Έπρεπε να έχω ανοιχτή την καμπάνα 2 στροφές και να ανοιγοκλείνω συνέχεια τον ρυθμιστή υγρού του UFS. Γιαυτό προτίμησα μεγαλύτερες αντιστάσεις που δεν μου παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα και δεν έψαξα για το πως θα φτιάξω χαμηλότερη αντίσταση - αυτό είναι ειδικότητα του Manos3096.

Στο προηγούμενο μήνυμα μου συνέκρινα τον Οδυσσέα με μες στο UFS, με τον κανονικό Οδυσσέα με φυτίλι και με τον Iatty, στην απόδοση της γεύσης. Γενικά θεωρώ ότι η γεύση είναι λίγο καλύτερη (πιο λεπτομερής) στον μεσάτο Οδυσσέα απ' ότι στον φυτιλάτο, αλλά 2-3 κλικς πιο κάτω από τον Iatty.
Θα ήταν ενδιαφέρον να έχουμε τη γνώμη σ' αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bishopheals

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση mesh σε Πηνελόπη & Οδυσσέα
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 03, 2013, 00:47 »

Hi Wile as for taste your right going to low ohms will result in a metal bad taste. It’s very un enjoyable. However I did find that when oxidizing the mesh it helped not to scorch the mesh with water and torch method. What I use now is just straight burn torch and then I use a mix of pg and vg and drip using a syringe on mesh. I light it with a cigarette lighter let it burn out on its own. I do this three times only then I proceed to wrap coil and mount mesh in ceramic. This has given me really good results and no bad taste.


As for low resistance it shouldn't give bad taste at all as long its wet with juice.  If dual coils are applied, the vapor, the throat hit, and taste is something even more powerful than the Bliss rebuild able atomizer. I’ll see if I can create a video on it. 



Γεια σου Wile όσον αφορά το δικαίωμά σας πρόκειται να χαμηλό ω θα οδηγήσει σε ένα μεταλλικό κακή γεύση γεύση. Είναι πολύ ΟΗΕ απολαυστική. Ωστόσο, μου βρήκε ότι όταν οξειδωτικές ματιού βοήθησε να μην scorch το δικτύωμα με νερό και Δάδα μέθοδο. Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω τώρα είναι μόνο ευθεία καίγονται Δάδα και στη συνέχεια χρησιμοποιήστε ένα μείγμα pg και vg και σταλάζονται χρησιμοποιώντας μια σύριγγα ματιών. Σας ελαφρά με ένα αναπτήρας ας το κάψιμο από μόνη της. Μπορώ να κάνω μόνο τρεις φορές αυτό, τότε πρέπει να κάνω για να αναδιπλώσετε πηνίο και να τον μοντάρετε ματιών σε κεραμικά. Αυτό μου έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα και καμία κακή γεύση.

Όσο για την χαμηλή αντίσταση θα δεν θα έπρεπε να κακή γεύση σε όλα όπως εδώ και καιρό την υγρή με χυμό. Αν εφαρμοστούν dual coils, ο ατμός, το λαιμό hit και γεύση είναι κάτι ακόμα πιο ισχυρή από ό, τι η Bliss atomizer σε θέση αναδόμηση. Εγώ θα δείτε αν σας να δημιουργήσετε ένα βίντεο σχετικά με αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172275 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364