vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

Απόψεις για Ε-go,Joye 510 και cartomizer e-tobacco,KR808D.

Καλησπέρα στους συνατμιστές!

 Μετά την πρώτη μου επαφή με μία συσκευή η.τ. που δεν με ικανοποίησε,αποφάσισα να συμβουλευτώ τα μέλη του φόρουμ για να μου πουν την γνώμη τους για τον εξοπλισμό που σκεφτόμουν ν' αγοράσω και πραγματικά τους ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και βοήθειά τους.Έτσι λοιπόν κι εγώ απο τη μεριά μου,δεσμεύτηκα να γράψω τις απόψεις μου.Και λεω απόψεις,γιατί θεωρώ οτι δεν μπορώ ακόμα να εκφράσ πλήρη κριτική για κάποια προϊόντα,εφ' όσον η εμπειρία μου είναι λίγη.
 Ξεκινώντας,θέλω να παραθέσω τον εξοπλισμό που αγόρασα:

Απο Funstore:

1) Μία μπαταρία E-go, 15 €
2)Φορτιστής Ε-go, 6 €
3)Κάλυμα ατμοποιητή Ε-go, 2,8 €
4)2 μικρές μπαταρίες Joye manual 510, 2 χ 7,1 €
5) 1 μπαταρία Joye manual 280 mA, 8,9 €
6)2 φορτιστές για 510, 2 x 4,3 €
7)Αντάπτορας 510-901, 1,8 €
8)2 πακέτα άδεια cartomizer KR808D (πακέτο των 5), 2 χ 5 €
9) Υγροό janty vanilla medium, 10 €

Με το φπα και με την έκπτωση λόγω του φόρουμ,συνολο 83,70

Επίσης αγόρασα και ένα πακέτο cartomizer e-tobacco (πακέτο των 3,κάνουν για 510) απο το electronismoke, 7,5 €.

Σύνολο: 91,20€
 
 Και ιδού οι απόψεις μου.


                                                         
Μπαταρία  E-go

 Ότι και να πω γι΄αυτή την μπαταρία είναι λίγο,με έχει χαροποιήσει ιδιαίτερα.Παρόλο που φαίνεται άκομψη,είναι όμορφη,ελαφριά και το πιο σημαντικό,πολύ αποδοτική!Μόλις ήρθε στα χέρια μου,την δοκίμασα μέχρι να ξεφορτίσει τελείως για να την φορτίσω πρώτη φορά.Άντεξε 7-8 ώρες.Πρώτη φόρτιση ήταν για 8 ώρες (αν και το λαμπάκι έγινε πράσινο στις 2 ώρες).Κρατάει σταθερά γύρω στις 7 ώρες,οπου εξαρτάται πάντα και απο την χρήση.
 Πρώτα βίδωσα το cartomizer της e-tobacco,όπου το άτμισα και με το κάλυμα και χωρίς το κάλυμα.Ο ατμός ήταν πυκνός,γευστικός,αλλά με μηδενικό χτύπημα (0 νικοτίνη γαρ).Η διαφορά στην χρήση ή μη του καλύματος,είναι στη τζούρα.Χωρίς το κάλυμα είχα μία πολύ άνετη τζούρα,αλλά με λίγο χλιαρή την θερμοκρασία του ατμού.Με χρήση του καλύματος άλλαξε λίγο η τζούρα,αλλά χωρίς να υπάρχει τεράστια διαφορά.Το cartomizer της e-tobacco είναι λεπτό και έτσι δεν κλείνει τελείως η ροή του αέρα με το κάλυμα,κάνοντας την τζούρα λίίίγο πιο σφιχτή.Εν προκειμένω δεν έχω κάποια προτίμηση στο να το ατμίσω με το κάλυμα ή χωρίς.Ωστόσο κάποιος μπορεί να προτιμάει είτε λίγο πιο ζεστό,είτε πιο χλιαρό τον ατμό,οπότε και θα πράξει καταλλήλως.
 Εν συνεχεία βίδωσα το KR808D,αφού το είχα γεμίσει με janty vanilla medium.Επίσης καλό και πυκνός ατμός,αλλά και πάλι παρατηρούνται διαφορές με το κάλυμα.Για την θερμοκρασί ισχύει ότι και με το cartomizer της e-tobacco.η τζούρα όμως έχει αρκετή διαφορά!Χωρίς το κάλυμα είναι μία πολύ άνετη και εύκολη τζούρα.Όταν όμως μπει το κάλυμα,αλλάζει τελείως,γίνεται αρκετά σφιχτή.Αυτό συμβαίνει διότι αφ' ενός ο αντάπτορας δεν αφήνει πολύ ελεύθερη τη ροή,αφ' ετέρου γιατί το KR808D είναι πιο παχύ απο της e-tobacco και το κάλυμα αφήνει πραγματικά ελάχιστο κενό για την ροή του άερα και έτσι σφίγγει αρκετά η τζούρα.Οπότε με το KR808D τίθεται το εξής: Πιο ζεστός ατμός με σφιχτή τζούρα ή άνετη τζούρα με πιο χλιαρό ατμό?Γούστα είναι αυτά,εγώ πάντως αναλόγως τις ορέξεις "παίζω" με το συγκεκριμένο cartomizer,αλλά με λίγο μεγαλύτερη κλίση στην σφιχτή τζούρα.
 Γενικά είναι μία μπαταρία αξιόπιστη,σταθερή σε απόδοση ατμίσματος (πλην των τελευταίων 5-6 τζουρώ,όπου τελειώνει και η μπαταρία),παρέχει πολύ καλό ατμό και πιο μεστή γεύση στα cartomizer σε σχέση με τις άλες μπαταρίες.Την χρησιμοποιώ κατα κόρον στο σπίτι και την έχω ως εφεδρική για έξω.Για την τιμή των 15 € που την αγόρασα,την θεωρώ μία εξαιρετική επιλογή.


                                                         
Μπαταρίες Joye 510
Οι διαφορές μεταξύ των μικρών 510 με της μεγάλης,είναι στο μέγεθος,στο οτι οι μικρές δεν έχουν led (η μεγάλη έχει μπλε) και στη διάρκεια του ατμίσματος,όπου στις μικρές είναι περίπου 2 ώρες και στην μεγάλη 3-4.Βέβαια όπως και να το κάνουμε,οι μικρές είναι πιο ντελικάτες.Και μ' αυτές ακολούθησα την ίδια διαδικασία όπως και πριν,με την πλήρη αποφόρτισή τους πριν την πρώτη φόρτιση η οποία κράτησε 8 ώρες,όπου και σε αυτές παρατήρησα την ίδια απόδοση αυτές τις μέρες.
 Παράγουν καλό ντουμάνι,προσδίδουν αρκετά καλή γεύση και η θερμοκρασία του ατμού είναι επίσης αρκετά καλή και ζεστή.Εδώ όμως παρατηρείται διαφορά μεταξύ των δύο cartomizer.Το KR808D λόγω του αντάπτορα,είναι πιο σφιχτή η τζούρα που έχει,χωρίς όμως να υπάρχει αισθητή διαφορά στη θερμοκρασία του ατμού μεταξύ των δυο.
 Εν κατακλείδι,πρόκειται για καλές συσκευές με επίσης σταθερό άτμισμα,πλην των τελευταίων 9-10 και 5-6 στις μικρές και στη μεγάλη αντίστοιχα.Σαφώς η E-go υπερτερεί σε άτμισμα σε σχέση μ' αυτές,αλλά με έχουν αφήσει αρκετά ικανοποιημένο.Είναι τα βασικά μου εργαλεία για το εκτός έδρας άτμισμα και τις ευχαριστιέμαι.



                                                                   
Cartomizer e-tobacco

 Πρόκειται για cartomizer για 510 με γεύση tobacco,αλλά χωρίς νικοτίνη.Βγαίνουν και σε μεντα,αλλά δεν έχω δοκιμάσει.Κάποιος που θέλει καλή και γεμάτη γεύση tobacco,πιστεύω θα του αρέσουν,αλλά δεν ξέρω πόσοι θα τα διαλέξουν,καθώς δεν έχουν καθόλου χτύπημα.Κρατάνε την γεύση τους αρκετά και καλά.Απο θέμα σταξίματος,δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα,παρόλο που τα ζόριζα για να στάξουν και να δω τα όριά τους.Μου έκανε εντύπωση οτι άντεξαν σχεδόν δύο μέρες ατμίσματος και η γεύση τους χάθηκες στα τελειώματα σχεδόν του cartomizer.Προχθές την Κυριακή τα γέμισα με janty cherry non και ακόμα κρατάνε τη γεύση τους και περιμένω πότε θα τελειώσει.Βέβαια δεν τα ατμίζω συνεχώς απο την Κυριακή.Περιμένω τώρα να τελειώσει και να το γεμίσω με το janty vanilla και να δω πως θα είναι και το χτύπημα.Το γέμισα με τη μέθοδο του condom filling,οπότε δεν ξέρω την ποσότητα του υγρού που έβαλα.Πιστεύω πως για επαναγέμισμα,είναι μια καλή επιλογή.



                                                                   
Άδεια cartomizer KR808D


 Τα γέμισα με janty vanilla και με ικανοποίησαν αρκετά.Κρατάνε περίπου 1-1,5 μέρα (αναλόγως τη χρήση).Και αυτά τα γέμισα με condom filling και δεν ξέρω πόσο ακριβώς έβαλα.Απο θέμα γεύσης δεν ήταν σταθερά,θεωρώ οτι έπεσαν πιο γρήγορα απο της e-tobacco.Πιθανόν να έφταιγε και ο τρόπος που τα γέμισα.Ούτε και σ' αυτά παρατήρησα πρόβλημα σταξίματος,παρόλο που κι αυτά τά πίεσα για να δω τα όριά τους.Αναμένω να τα δοκιμάσω και με άλλο υγρό για να βγάλω πιο ασφαλές συμπέρασμα.

 Τελειώνοντας θέλω να πω πως πιστεύω οτι έχω φτιάξει έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό για να αποφύγω το κ.τ. (πράγμα που το έχω καταφέρει άνετα μέχρι στιγμής),αλλά και για να αρχίσω την αναζήτησή μου στον κόσμο του η.τ.Θελω να ευχαριστήσω πάλι τα παιδιά που με βοήθησαν στις επιλογές μου και να πω πως ελπίζω το θέμα αυτό να βοηθήσει κα΄πιους άλλους στην αναζήτησή τους.Να σημειώσω όμως οτι αυτές είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και το οτι εγώ έμεινα ικανοποιημένος,δε σημαίνει οτι θα μείνουν και όλοι,αλλά ούτε και οτι δεν υπάρχει καλύτερος εξοπλισμός.
 Ελπίζω να μην κούρασα πολύ με το μέγεθος του άρθρου και ελπίζω να συζητήσουμε τις απόψεις μας.

Παραθέτω και φώτο με τα εργαλεία!
http://yfrog.com/07dsc00053ij

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόψεις για Ε-go,Joye 510 και cartomizer e-tobacco,KR808D.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 25, 2010, 22:59 »
μπράβο  :thumpup:
Μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση - προσέγγιση

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απόψεις για Ε-go,Joye 510 και cartomizer e-tobacco,KR808D.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 25, 2010, 23:00 »
Συγχαρητήρια για τον κόπο σου να γράψεις τις εντυπώσεις σου  :thumpup:
Έχεις κάνει μία ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αρχή στον κόσμο του Η.Τ. και απ ότι βλέπω τα πας μια χαρά  :)
Μπράβο σου  :respect:

Απ: Απόψεις για Ε-go,Joye 510 και cartomizer e-tobacco,KR808D.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 25, 2010, 23:08 »
Σας ευχαριστώ παίδες,προσπάθησα να μεταδώσω το πως τα αντιλαμβάνομαι.Αν πιστεύετε οτι ξέχασα κάτι,just say it.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364