vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 8 χρήστες
ipomonias, dkostas, TasMan, Sergios, zamploutos, tony1976, lagoudakis, billythekid

Twitter

TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 24, 2012, 21:54 »
θα στο πω καμμια φορα με πμ γιατι απο δω θα μου στειλουν στα γενεθλια μου κανα μπαστουνι .............για να μην πω κανα  Πι

 :laugh1: :laugh1:

Ότι θες στείλε πμ, το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα με τα αυτιά.
Στις αρχές από τις εμβοές δεν μπορούσα να κοιμηθώ για 3νύχτες φαντάσου.
Εγώ ξέρω ότι την πάτησα από μια μ@λακία μου, επειδή ασχολούμαι με ελεύθερη κατάδυση και
 ψαροντούφεκο, μια φορά σε βάθος 35+ μέτρων έχασα μια εξίσωση και συνέχισα να κατεβαίνω,
 με αποτελέσμα να μείνω "παγωτό" μετά από λίγο από τους πόνους.
 
Με τον καιρό άρχισα να ζω μαζί τους, δύσκολο αλλά γίνεται.
Έχω ένα σφύριγμα πολύ υψηλής συχνότητας δεν θυμάμαι πόσα kHZ όλη την ώρα κάθε μέρα.
Σε φάσεις έντασης ή υψηλού στρές και άγχους, εκεί να δείς τι γίνεται  :)) .

Όπως και να'χει, μην το αφήσεις. Να πάς σε έναν ΩΡΛ να σε δει, και να κάνεις ακουόγραμμα.
Το μόνο σίγουρο μέχρι στιγμής, δυστυχώς θα στο πώ, είναι ότι γιατριά δεν υπάρχει.
Έχω κανει θεραπεία με κορτιζόνη για 2βδομάδες σε νοσοκομείο +1000-2 άλλες μ@&#λακίες που
μου έβαζαν και η ακοή μου δεν επανήλθε.
Επίσης πολλές ακόμα προσπάθειες με αγωγή από διάφορους γιατρούς, αλλά και πάλι δεν....
 

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2012, 22:00 από grifos »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 24, 2012, 21:56 »
Το ποιο πιθανόν να είναι αυτό και ειδικά αν είναι κάποιος πάνω από 50 .
Τέτοια προβλήματα έχουν συνήθως αυτοί που βρίσκονται η εργάζονται σε χώρους με θόρυβο , είναι και κληρονομικό είναι και βλάβες όπως στο δεξιό αυτί μου που έπαθε ζημιά έπειτα από πολύ βαθιά κατάδυση .
Ο πατέρας μου μεγάλος άνθρωπος βέβαια έχει σημαντικό πρόβλημα και ακούει τζιτζίκια χειμώνα καλοκαίρι όταν έχει κάποια έντονη εφίδρωση το φαινόμενο αυξάνεται πολύ.
Καλό είναι να το κοιτάξεις πάντως μήπως και γλιτώσεις μελλοντικά κάτι .

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 24, 2012, 21:58 »
Μια απο τα ιδια Γρηγορη και 'γω  :yes:

 :thumpup: vougiou, τζιτζίκια ή κάνα κομπρεσέρ ακους?

Εγώ τώρα είμαι σε φάση τζιτζίκια πριν πάνε για ύπνο  :))
Η μάνα μου φαντάσου όταν την πιάνουν ( εγώ είχα την ατυχία να τις ακούω όλη την ώρα)
οι εμβοές της, είναι σαν να ακούει γεννήτρια  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2012, 22:10 από grifos »

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 24, 2012, 22:12 »



Έχω ένα σφύριγμα πολύ υψηλής συχνότητας δεν θυμάμαι πόσα kHZ όλη την ώρα κάθε μέρα.
Σε φάσεις έντασης ή υψηλού στρές και άγχους, εκεί να δείς τι γίνεται .



Το πλησιασες πολυ φιλε μου.....αυτα τα Khz ειναι.....ενα υψισυχνο σφυριγμα ΑΚΡΙΒΩΣ

http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/oto/152-2011-02-10-11-52-47.html
 :dontknow: :-\

Κι  αυτο πολυ ενδιαφερον Διονυση......αυτο διαβαζω τωρα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2012, 22:32 από petra »

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 24, 2012, 22:28 »
Επίσκεψη σε ΩΡΛ όπως και να'χει μπάς και προλάβεις κάτι. Τώρα που είναι αρχές.
Πάντως το η/τ δεν έχει να κάνει.
Να σου πώ, από τότε που έκοψα το κ/τ και άρχισα το η/τ έχω σπάνια πονοκεφάλους,
που παλαιότερα ήταν σχεδόν ρουτίνα και επιδείνωνονταν πολύ περισότερο με τις
εμβοές μου.
Σε ένα σημείο θα μπορούσα να πώ ότι με βοήθησε στην πάθηση εμβοες το η/τ
με το να μην έχω πονοκέφαλο και να τρελένομαι  :)) .

Επίσης το περιβάλλον που εργάζομαι είναι ότι χειρότερο για την πάθηση μου.
Βλέπε Ηλεκτρολόγος σε Πλοία, που όλη μέρα είμαι σε ένα μηχανοστάσιο.
Και ο Γιατρός μου, τα δικά του...άλλαξε δουλεία  :idiot1:

Υ.Γ αν βρώ κάποιο πρόσφατο ακουόγραμμα θα σου πώ σε ποιες συχνότητα που δεν ακούω
τίποτα. Και ο λόγος που δεν ακούω, είναι γιατί οι εμβοές καλύπτουν αυτές τις συχνότητες.
Το κακό για μένα είναι ότι συνδιάζονται με βαρυκοοία και γενικά...χέσε μέσα...

Αλλά όπως και να έχει έμαθα είτε το ήθελα είτε όχι να ζω μαζί τους, σαν να είναι κάτι φυσικό.
Και σχεδόν δεν ακούω θορύβους, παρά μόνο όταν το θέλω. Κάτι σαν να το ελέγχεις εσύ, και
μου πήρε περίπου 3 χρόνια.
Πράγμα δύσκολο για κάποιον που δεν έχει ιδέα τι είναι.

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 24, 2012, 22:34 »
Κι  αυτο πολυ ενδιαφερον Διονυση......αυτο διαβαζω τωρα!!
Τις έχω και εγώ Κωσταντίνε εδώ και 5-6 χρόνια μετά από λαβύρινθο..... έχω μαθει να ζώ μαζί τους, έντονος χαρακτήρας, γρήγοροι ρυθμοί ζωής, αρκετοί καφέδες και πριν το άτμισμα πολύ ΚΤ.
Δε το έχω ψάξει γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν δεν έχω έντονη ημέρα στη δουλειά και ζώ σε χαλαρούς ρυθμούς....κοιμάμαι σωστά, δε πίνω παραπάνω από ένα καφέ εξαφανίζονται...καθησυχάζω....και μετά πάμε πάλι φορτσάρω στον τρόπο ζωής, μου αρέσει να ζώ έντονα....και ξανά πάλι οι βοές....ΑΡΑ το πρόβλημα είναι ο τρόπος ζωής μας....σημάδι ΟΤΙ πρέπει να προσέχουμε πώς ζούμε.... :yes:
αυτή τη στιγμή που γράφω έχω βοές μέτριας έντασης....(το παράκανα σήμερα από τις τσίτες στη δουλειά) καλά να πάθω και με τις υγείες μου....
Οικογένεια υποχρεώσεις, Αθήνα, αγχος, υπευθυνότητα κ.α. πολλά.....ΑΥΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ..... :fight_hammered2:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 24, 2012, 22:36 »
Είμαστε στα ιατρικά θέματα, όχι στο τσατ.
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

Παρακαλώ επίσης να παραμείνουμε στο θέμα μας, που είναι το συγκεκριμένο πείραμα.
Η γενική συζήτηση για εμβοές, αν και άκρως ενδιαφέρουσα, δεν έχει σχέση με το θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Re: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 25, 2012, 00:26 »
Ας μην κάνουμε απομακρυσμένη  διάγνωση καλύτερα και κυρίως προτάσεις για θεραπεία...
1. Δέν έγινε καμία διάγνωση αλλά απλή παράθεση των αιτιών καί παραπομπή στον ειδικό...
2. Ο καθαρισμός των αυτιών με οξυζενέ δεν είναι θεραπεία αλλά μέρος της καθημερινής μας σωματικής υγιεινής...

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 25, 2012, 01:38 »
Και σε μένα βουητό όχι  :nope:
Αυτό το φαινόμενο (του ήχου σαν γεννήτρια υψηλών συχνοτήτων ή κάτι σαν τζιτζίκια όπως λένε κάποιοι άλλοι)
εμένα μου έχει συμβεί αρκετές φορές μόνο σε περιπτώσεις που παραμείνω για αρκετή ώρα σε χώρο με πολύ θόρυβο όπως (μηχανήματα, night club, μπουζουξίδικα κ.α.)
Επίσης αυτό που σου βουλώνουν τ' αυτιά είναι κάτι άλλο και έχει να κάνει με τις απότομες εναλλαγές στο υψόμετρο και κατ' επέκταση στις εναλλαγές της ατμοσφαιρικής πίεσης που δέχονται τ' αυτιά μας.
Οπότε θεωρώ όπως ανέφεραν και άλλοι πιο πάνω ότι μάλλον πρέπει να το ψάξεις σε κάποιο ειδικό.
___________________________________________________________________________________________________________________

και μιας και το πήγαμε λίγο στο επιστημονικό, παραθέτω παρακάτω μερικές πληροφορίες σχετικά με τον θόρυβο.

Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΘΟΡΥΒΟΥ
Τον θόρυβο μπορούμε να τον μετρήσουμε με βάση 
 την ΕΝΤΑΣΗ του με μονάδα μέτρησης το ντεσιμπέλ dB 
Η κλίμακα των ντεσιμπέλ κυμαίνεται από το μείον άπειρο έως το συν άπειρο,
αλλά το ανθρώπινο αυτί μπορεί να ακούσει από τα 0 dB (φυσιολογική
έναρξη ανθρώπινης ακοής) έως τα 130 dB (όριο που δημιουργεί πόνο στο
αυτί). Ο τρόπος  με τον οποίο αντιστοιχεί η κλίμακα των ντεσιμπέλ με τους
καθημερινούς θορύβους φαίνεται στον παρακάτω πίνακα. Παρατηρείστε ότι
λόγω της λογαριθμικής φύσης του ντεσιμπέλ  αύξηση 20 ντεσιμπέλ σημαίνει
100 φορές μεγαλύτερη ένταση του ήχου. 

   
ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΟΙΝΟΙ ΗΧΟΙ                                            ΗΧΗΤΙΚΗ ΣΤΑΘΜΗ  ΣΕ ΝΤΕΣΙΜΠΕΛ              ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΗΧΟΥ 

Ο πιο ασθενής ήχος που μπορεί να ακουστεί                                0                                                 1

Θρόισμα φύλλων                                                                             20                                             100

Ήσυχο σπίτι                                                                                     40                                           10.000

Θορυβώδες κατάστημα                                                                   60                                        1.000.000


Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 25, 2012, 01:45 »
Τα ΄΄τζιτζίκια΄΄ στα αυτιά πολλές φορές σχετίζονται με το αυχενικό σύνδρομο...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 25, 2012, 01:47 »
Τιποτα κι εγω. Εμεν σφυριξαν τα αυτια μου για λιγο περιπου τεσσερις ωρες χωρις τζουρα. Αρα τελειως τυχαιο γεγονος...

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 25, 2012, 02:07 »
λεπον  8)
Ο ήχος αυτός (απόηχος στην ουσία) έχει μια πολύ συγκεκριμένη συχνότητα η οποία δείχνει και που/ποιο είναι το πρόβλημα. Σίγουρα δεν έχει να κάνει με το άτμισμα
Εκ κατασκευής, το ακουστικό τύμπανο μπορεί να δώσει τέτοιους απόηχους (καμία σχέση με υπόηχους-υπέρηχους, απόηχος είναι ψυχοακουστική περιγραφή της συγκεκριμένης κατάστασης κατ εξαίρεση) σε μία περιοχή από 12.500Ηz έως 15.000Ηz περίπου, ή μάλλον αυτή είναι η περιοχή τους που γίνονται πιο εύκολα αντιληπτοί. Μεταφράζοντάς το σε νότες, είναι περίπου (χαραμάδες) απο Σολ εως Σιb (δεν μπορεί να είναι παραπάνω, δεν μπορεί να είναι παρακάτω). Όσο πιο πολύ φλερτάρει αυτός ο ήχος με το όριο ( Σιb ) τόσο πιο ανεπανόρθωτη είναι η βλάβη (επειδή περί βλάβης πρόκειται) που έχουμε προκαλέσει στο αυτάκι μας. Μπορεί λοιπόν πρώτα απ. όλα ο καθένας μας να κάνει έναν έλεγχο, σε όσο πιο ιδανικο ακουστικά περιβάλλον (ησυχία) και να δει ο απόηχός του σε ποιο όριο φλερτάρει.

Δεν μπορεί να βοηθήσει ωρλ, το ακουόγραμμα δεν αναγνωρίζει τη βλάβη (χαρτογράφηση είναι μόνο της ακουστικής σου απόκλισης σε Hz/dB), το πολύ πολύ να σου δώσει καμία αντιβίωση. Το πρόβλημα λύνεται μόνο αντιστρέφοντας την διαδικασία που το δημιούργησε
Δε γράφω άλλα, προτείνω μόνο να απευθυνθείτε σε ψυχοακουστικολόγο - μουσικοθεραπευτή
Για πολλούς θεωρείται παραϊατρική ειδικότητα, ανυπόστατη και κομπογιαννίτικη. Κάνουν όμως μεγάλο λάθος, είναι επιστήμη των τελευταίων 4 δεκαετιών και μπορεί να δώσει λύσεις σε τέτοιου είδους προβλήματα

(sorry για τη διαφήμιση, αλλά αν δε παινέσεις το σπίτι σου ....  :)))

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 25, 2012, 02:19 »
 Έχω μόνιμες εμβοές στο αριστερό αυτί από το 2006
 
Αν έχεις και αλλά θορυβώδη χόμπι εκτός της μοτοσικλέτας
Πρέπει να επισκεφθείς ωρλ οπωσδήποτε , για ακοόγραμμα και γενικότερη διάγνωση
Αν τυχών είναι ακουστικό τραύμα όσο πιο γρήγορα το εξακριβώσεις τόσο πιο γρήγορα θα μάθεις τι θα πρέπει να αποφεύγεις για να μην επιδεινωθεί  .
 
ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΉΝΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ
 
Πάνε εσύ και ας μην είναι τπτ   

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: TO ΠΕΙΡΑΜΑ με τ'αυτια...
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 25, 2012, 07:52 »
Παθών και εγώ εδώ και 4 χρόνια έμαθα να ζω μαζί τους αφού μετά από επισκέψεις σε ωρλ δεν βρήκα άκρη .Με κάλυψε πλήρως ο grifos με τα λεγόμενα του .Το μόνο πρόβλημα είναι το βράδυ που πας να κοιμηθείς στην απόλυτη ησυχία και το ακους αλλά μετά από κάποιο διάστημα μαθαίνεις να ζεις μαζί του και δεν το σκέφτεσαι πλέον

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8872 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12