vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

432 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Mimhsdr

Twitter

Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Προχθές έκλεισα ένα μήνα που ατμίζω χωρίς κανένα παραδοσιακό τσιγάρο και συνοψίζω τα δικά μου πρώτα συμπεράσματα:

1) Αναμφίβολα διευκολύνει τη διακοπή του παραδοσιακού τσιγάρου χωρίς ιδιαίτερα επώδυνες καταστάσεις, άλλωστε αποτελεί ένα αρκετά καλό υποκατάστατο του τσιγάρου

2) Οι αντιδράσεις των οικείων μου αλλά και του ευρύτερου περιβάλλοντος ήταν ανάμεικτες γεγονός που πολλές φορές ένιωσα να με ωθεί να αρχίσω και πάλι το παραδοσιακό τσιγάρο. Αρκετοί βέβαια επένεσαν την προσπάθεια ... οφέιλω όμως να ομολογήσω ότι αυτοί ήταν οι λιγότεροι.
Κάποιοι επεσήμαναν τη νεκροκεφαλή στο μπουκαλάκι των υγρών ως τοξικό προιον, άλλοι το ζήτημα υγιεινής λόγω των επαναχρησιμοποιούμενων φίλτρων άλλοι εκείνο άλλοι το άλλο...

4) Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο ακριβές κόστος του ατμίσματος σε σχέση με το παραδοσιακό κάπνισμα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα φίλτρα και τα υγρά που αυτά ειναι προβλέψιμα και αρκετά οικονομικά (ειδικά τα υγρά) αλλά στις μπαταρίες και τον ατμοποιητή. Ως προς τις πρώτες, είδα σημαντική έκπτωση της λειτουργίας τους μέσα σε ένα μήνα και ως προς το δεύτερο, δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον..

5) Παροτι έχει περάσει ένας μήνας και θα πρεπε όχι μόνο να έχω συνηθίσει τη γεύση του αλλά και να την απολαμβάνω πλέον, εντούτοις, έχει αρχίσει να με χαλάει κάτι στη γεύση. Επαθα και μια πλάκα με μια γεύση που δοκίμασα από τη Nobacco (RY 3 χωρίς νικοτίνη) που ενώ δε μου άρεσε επέμενα να την ατμίζω μέχρι να τη συνηθίσω, αφού πλήρωσα γι αυτήν, με αποτέλεσμα ακόμα και σήμερα να μου ρχεται να ......!! Αντίθετα από τις γεύσεις Nobaco coffee medium και RY 4 MEDIUM είμαι αρκετά ευχαριστημένη.

7) Το αίσθημα εισπνοής καπνού αλλά και της γεύσης μειώνεται αισθητά σε εξωτερικούς χώρους πχμε λίγο αεράκι ή δυνατο κλιματισμό. Το χετε παρατηρήσει?

8) Από θέμα υγείας αυτό που βεβαιωμένα μπορώ να σας πω είναι η μείωση της αρτηριακής μου πίεσης κατα μια ή και μια και μισή μονάδα, πλέον είμαι υποτασική, και η μείωση του αισθήματος παλμών!!

Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ και τις δικές σας εμπειρίες και κυρίως να μου πείτε αν για εσας, που ατμίζετε απολειστικά, αυτό αποτελεί απόλαυση και πόσο χρόνο σας πήρε γι αυτό. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να κάνω κάτι με τον ατμοποιητή γιατί τις τελευταίες μέρες δε μου φαίνεται πολύ γευστικό το άτμισμα και ενίοτε με χαλάει η γεύση του.


 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 08, 2010, 23:17 »
Παράθεση
Αγαπητοί φίλοι,
Αγαπητή Σόφη καλωσήρθες.
Αντιπαρέρχομαι τα 1) και 2) και το 3) που για κάποιο δικό σου, ιδιαίτερο λόγο δεν υπάρχει    :wall:
4) Συνεχίζοντας θα διαπιστώσεις ότι θα κάνεις αρκετή οικονομία, όχι σπουδαία πράγματα αλλά ένα 30-50% σίγουρα , ανάλογα με το πόσο κάπνιζες στο παρελθόν
5) Μη ζορίζεσαι να ατμίσεις κάτι που δεν σου αρέσει , βέβαια μερικά υγρά θέλουν το χρόνο τους αλλά ως ένα σημείο. Μερικά υγρά αν τα αφήσεις ανοικτά 1 μέρα φεύγει η πολλή μπόχα  :wall:
6) χωρίς σχόλια  :idiot1:
7) Μάλον ιδέα σου είναι επειδή δεν βγάζει αρκετό ατμό.
Παράθεση
Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ και τις δικές σας εμπειρίες και κυρίως να μου πείτε αν για εσας, που ατμίζετε απολειστικά, αυτό αποτελεί απόλαυση και πόσο χρόνο σας πήρε γι αυτό. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να κάνω κάτι με τον ατμοποιητή γιατί τις τελευταίες μέρες δε μου φαίνεται πολύ γευστικό το άτμισμα και ενίοτε με χαλάει η γεύση του.
εγώ το απόλαυσα απο την 2η - 3η μέρα, αλλά  αφού ξεπέρασα τα προβλήματα φόρτισης και ατμο ηρέμησα , παρ όλα αυτά είναι μιά έξη , και ως έξη κάποια στιγμή μπουχτίζεις. Για ατμοποιητή πρέπει να μας πεις το είδος για να έχω άποψη.
και πάλι καλωσήρθες !

Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 09, 2010, 10:00 »
Σ ευχαριστώ πολύ για τα πρώτα σχόλια.

Εχω το prestige της Nobacco και νιώθω ότι τις τελευταίες μέρες μου βρωμάει ο ατμός. Ακούω για καθάρισμα του ατμοποιητή, παίζει κάτι τέτοιο?
Από τις τεχνικές καθαρίσματος που ακούω τις περισσότερες τις ακούω για σενάρια επιστημονικής φαντασίας!!
Μήπως παίζει ότι φιλοξενώ κόσμο που καπνίζει και μου θυμίζει το κανονικό τσιγάρο!!!
Γιατί αγαπητέ μου φίλε και το τσιγάρο το παραδοσιακό είναι έξη φοβερή αλλά δεν μπορείς να το βαρεθείς ρε γαμ....!!

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 09, 2010, 10:03 »
εγω σταματησα εντελως το ΚΤ με το που ξεκινησα το ΗΤ. Δεν ενιωθα την αναγκη καν!

ο κοσμος φοβαται τις αλλαγες, και ειναι γενικα καχυποπτος με οτιδηποτε καινουργιο. Για να μην πω οτι δε μπαινει καν στο κοπο να ψαξει, να μαθει. Κανει αυτο που ειναι πιο ευκολο: κακοπιστη κριτικη.

εαν εσενα σε ευχαριστει και σε καλυπτει, γραψτους ολους κανονικα. Αλλωστε εδω μιλαμε για την υγεια σου, και οχι τι χρωμα θα βαψεις τα νυχια σου.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 09, 2010, 11:44 »
Καλώς ήλθες Σοφία!

Στο 1) Συμφωνώ απόλυτα.

Στο 2) ήμουν πιο τυχερός οι αντιδράσεις φίλων/συγγενών ήταν πολύ ενθαρρυντικές και στην χειρότερη περίπτωση απλά αδιάφορες.
Ειδικά όταν τους θύμισα ότι στο κανονικό τσιγάρο δημιουργούνται 4000 διαφορετικές ουσίες απο τις οποίες οι 40 είναι καρκινογόνες
και οι υπόλοιπες έχουν άγνωστη επικiνδυνότητα ενώ στο η.τ. υπάρχουν 3-4 ουσίες εκ των οποίων η νικοτίνη δεν είναι καρκινογόνα, το ίδιο και η προπυλενογλυκόλη/φυτική γλυκερίνη.

Στο 4) είναι δυνατόν αν κάνεις τις ελάχιστες δυνατές αγορές να είναι αρκετά φθηνότερο απο το κανονικό τσιγάρο ειδικά με τις νέες τιμές του κ.τ. αν όμως ψάχνεσαι πολύ, άνετα γίνεται και ακριβότερο απο το κανονικό τσιγάρο.

στο 5) Μην σε παραξενεύει αυτό, τα γούστα στις γεύσεις αλλάζουν, λιγοι είναι αυτοί που μένουν σταθεροί σε κάποιες γεύσεις για πολύ καιρό. Το RY3 σε πολλούς θυμίζει τηγανόλαδο η κάτι τέτοιο, έχει όμως και φανατικούς φίλους.

στο 7) Ναι το έχω παρατηρήσει

Εγώ απο τις πρώτες ημέρες που χρησιμοποίησα το η.τ. σταμάτησα το κάπνισμα, μια φορά κάθε 7-8 ημέρες μπορεί να καπνίσω κάτι σαν 1
τσιγάρο (απο τράκα) αλλά και να μην το καπνίσω δεν μου λείπει.
Ατμίζω βέβαια πάρα πολύ και με υγρά με υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη, ήμουν όμως και βαρύς καπνιστής.

Για τον καθαρισμό του ατμοποιητή, (λογικά θα έχει την εγγύηση της Nobacco), θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις τηλεφνικά με την Nobacco
και να πάρεις οδηγίες απο το εξυπηρετικότατο τμήμα υποστήριξης.
Υποθετω ότι αν με τις οδηγίες του δεν καθαρίσει η γεύση, θα σου τον αλλάξουν στα πλάισια της εγγύησης.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 09, 2010, 13:15 »
Παράθεση
Γιατί αγαπητέ μου φίλε και το τσιγάρο το παραδοσιακό είναι έξη φοβερή αλλά δεν μπορείς να το βαρεθείς ρε γαμ....!!
Μην το λες...θυμήσου πόσες φορές με το ΚΤ είχες μια πικρίλα και μια γλώσσα που συνήθως την ονομάζουμε "τσαρούχι" και άναβες άλλο ένα τσιγάρο ενώ ήξερες πολύ καλά ότι η γλώσσα σου απο "τσαρούχι" θα αναβαθμιστεί σε "αρβύλα"  ;D
Πάντως πέρα από την πλάκα αν συνεχίσεις το άτμισμα η αγορά δεύτερης ή και τρίτης συσκευής είναι μονόδρομος. Δες και την περίπτωση eGo που θα σε γλυτώσει απο τον μπελά των μπαταριών. Νομίζω ότι οι prestige ατμοποιητές είναι συμβατοί με το eGo , ρώτα στη nobacco για σιγουριά.
Παράθεση
Από τις τεχνικές καθαρίσματος που ακούω τις περισσότερες τις ακούω για σενάρια επιστημονικής φαντασίας!!
Ενα απλό μπάνιο σε καθαρό οινόπνευμα για 1-2 ώρες είναι απολύτως safe (το συνιστά και η εταιρία) και στεγνώνει γρήγορα με λίγο φύσημα.
Δες και αυτό ...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1214.msg22998.html#msg22998

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2010, 19:25 »
Οι νέοι ατμιστές έχετε ένα μεγάλο ατού,υπάρχουν οι "συσκεύες" που θα σας βοηθήσουν να αποφύγετε τα ενδιάμεσα "στάδια",ένα από αυτά είναι η ανεύρεση μπαταρίας με μεγαλύτερη διάρκεια.
Ειδικά τώρα που υπάρχει το eGO δεν το συζητάμε.
Και συμφωνώ ότι αν παραμείνεις στο ηλεκτρονικό σίγουρα μια δεύτερη αλλά και μια τρίτη συσκευή είναι μονόδρομος,μην σκέφτεσαι τα έξοδα ,κάποια στιγμή κολλάς σε ένα.
Τους άλλους μην τους σκέφτεσαι,ο καθένας κάνει ότι θέλει για τον εαυτό του,έτσι δεν είναι???

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 09, 2010, 21:30 »
Χωρίς τουλάχιστον μια δεύτερη συσκευή ο κίνδυνος να επιστρέψει κανείς στο κανονικό μετά από πρόβλημα είναι πολύ μεγάλος.

Το πρόβλημα με τις μπαταρίες θα σε "τυραννά" μέχρι να αποφασίσεις και συ να μπεις στον κόσμο των mods..  :))
Ίσως οι μπαταρίες του eGo να σου είναι ένα καλό ενδιάμεσο βήμα..

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 09, 2010, 21:35 »
οι μπαταριες του eGo σε μενα διαρκουν απο 8-11 ωρες με αρκετη χρηση.  :thumpup:

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:22 »
οι μπαταριες του eGo σε μενα διαρκουν απο 8-11 ωρες με αρκετη χρηση.  :thumpup:
διαρκούν όντως αρκετά αλλά μετά απο 1,5 μήνα περίπου ή 50-55 φορτίσεις πανε μάλλον για αντικατάσταση. Για κάποιον που χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά eGo , δεν είναι καθόλου κακή επιλογή ή αγορά ενός νέου ολοκληρωμένου πακέτου καθε 30-45 ημέρες κατα μέσο όρο. Με δεδομένη την σχετικά χαμηλή τιμή είναι συμφέρουσα αγορά.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:24 »
δε θα προλαβω να το διαπιστωσω γιατι θα παραδοθώ στα χερια του ggts  :))

Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:43 »
Πολυ ενδιαφέροντα αυτά που μου γράφετε και σας ευχαριστώ πολύ.

Σήμερα κάπνισα 4 Κ.Τ έπειτα από ενα μήνα και κάτι. Στενοχωρήθηκα λίγο αλλά ελπίζω αυτό να μη σημαίνει ότι ξαναγυρνάω στο ΚΤ οριστικά. Αλήθεια υπάρχουν άτομα που συνδυάζουν ΚΤ με ΗΤ? Η το ένα αποκλείει το άλλο..? Θα ήταν εφικτό να συνδυαστεί ΚΤ με ΗΤ?

Να σας αναφέρω επίσης ότι οι γεφυρούλες στους ατμοποιητές φαίνοτναι να έχουν λίγο ροδίσει και έχουν χάσει το λευκό χρώμα. Μήπως από κει και η άσχημη γεύση. Θα κάνω πλύσιμο με καθαρό οινοπνευμα.

Μη με παρεξηγείτε αλλά το Ego τι είναι άλλη μάρκα?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:46 »
Παράθεση
δεν είναι καθόλου κακή επιλογή ή αγορά ενός νέου ολοκληρωμένου πακέτου καθε 30-45 ημέρες κατα μέσο όρο.
ε όχι κι έτσι βρε Θέμη , μην απογοητεύουμε τους νέους . Προσωπικά έχω να αγοράσω συσκευή ( εκτός απο ατμοποιητές) πολύ καιρό , και δε νομίζω να χρειαστώ άλλη
Εδώ που τα λέμε για ένα GG θα το κουβέντιαζα, θα δείξει στο καφεδάκι   :D

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:48 »
Πολυ ενδιαφέροντα αυτά που μου γράφετε και σας ευχαριστώ πολύ.

Σήμερα κάπνισα 4 Κ.Τ έπειτα από ενα μήνα και κάτι. Στενοχωρήθηκα λίγο αλλά ελπίζω αυτό να μη σημαίνει ότι ξαναγυρνάω στο ΚΤ οριστικά. Αλήθεια υπάρχουν άτομα που συνδυάζουν ΚΤ με ΗΤ? Η το ένα αποκλείει το άλλο..? Θα ήταν εφικτό να συνδυαστεί ΚΤ με ΗΤ?

Να σας αναφέρω επίσης ότι οι γεφυρούλες στους ατμοποιητές φαίνοτναι να έχουν λίγο ροδίσει και έχουν χάσει το λευκό χρώμα. Μήπως από κει και η άσχημη γεύση. Θα κάνω πλύσιμο με καθαρό οινοπνευμα.

Μη με παρεξηγείτε αλλά το Ego τι είναι άλλη μάρκα?
To eGo ειναι αυτο: http://www.nobacco.gr/product.asp?catid=573

ενιωσες την αναγκη να καπνισεις ή απογοητευτηκες απο το ΗΤ? Πως ενιωσες οταν καπνιζες? Σε ικανοποιησε?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ενας μήνας ατμισματος και μερικές διαπιστωσεις
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 09, 2010, 22:49 »
Παράθεση
Μη με παρεξηγείτε αλλά το Ego τι είναι άλλη μάρκα?
Δες εδώ
http://www.nobacco.gr/product.asp?catid=479

4 τσιγάρα ???  χμμμ  κάπνισα και γω μια φορά πριν 1 μήνα
Ναι , ξέρω κάποιον που εδω και 2 μήνες ατμίζει και καπνίζει , δεν είναι ότι καλύτερο πάντως ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364