vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:55 »
Δυστυχως στερουμεθα αντικειμενικων κριτηριων για πολλα πραγματα. Το “μειονεκτημα“ ενος ατμο για καποιον μπορει να ειναι “πλεονεκτημα“ για καποιον αλλο.
Κι αν πιασουμε και συνδιασμους φυτιλοαντιστασεων... ζητω που καηκαμε.
Αν επιτευχθει να φτιαχτει κατι με οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα κριτηρια και οσο το δυνατον λιγοτερα σημεια τριβης, τοτε θα αξιζει πολλα “μπραβο“.


Send from my drip using 1.5ohm


Θέλω να γίνει αντικειμενικά πχ το εύκολο σετάρισμα είναι πλεονέκτημα αντικειμενικό. Το μεγάλο κόστος μειονέκτημα αντικειμενικό. Τώρα αν αξίζει τα λεφτά του κάτι είναι άλλο θέμα αλλά δεν θα ασχοληθώ με αυτό.
Αντικειμενικό δεν είναι αν είναι πλεονέκτημα να είναι Ελληνικός πχ.

Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 05, 2012, 14:49 »
νομιζω οτι πρεπει να μεινουμε σε μια λογικη τυπου


ody=κεραμικο/φυτιλι/τανκ/510/version/e-smokeguru
steam=κεραμικο/φυτιλι/sera/ego/version/atmomixani.gr κτλ...


ολα συνοδευομενα με μια μικρη φωτο
Θα συμφωνήσω, αρκεί να υπάρχει ένα μικρό εισαγωγικό με επεξήγηση κάποιον βασικών πραγμάτων, άγνωστων ωστόσο στον νέο χρήστη - για παράδειγμα διαφορά μεταξύ τανκ & sera, κεραμικού ή όχι κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 05, 2012, 15:05 »
Πολύ καλή ιδέα και έχοντας χρόνο μπορώ να σε βοηθήσω στην υλοποίηση! :thumpup:
Απλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως ο πίνακας θα "παλιώσει" εύκολα μιας και κάθε 1-2μήνες βγαίνει και κάτι παρεμφερές από όλες τις κατηγορίες επισκευάσιμων!
Οπότε θα πρέπει να γίνει και με τη βοήθεια της διαχείρισης, όπως είχε γίνει στο παρελθόν για τον Α2!

Πάντως, εδώ και λίγο καιρό τα reviews από αρκετά τέτοια προϊόντα (επισκευάσιμους και mods) γίνονται καρφίτσωμα στη πρώτη σελίδα ώστε να βρίσκει πληροφορίες κάποιος εύκολα χωρίς να πρέπει να διαβάσει όλες τις σελίδες!
Δυστυχώς δεν έχει γίνει για όλα όσα έχουν βγει γιατί κάποια ανήκουν σε πίνακα κατασκευαστών.... πρέπει να βοηθήσουν και αυτοί κάπως αν θέλουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 15:14 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 05, 2012, 16:18 »





κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου...
Μήπως να το βάλω στην πρώτη σελίδα?


Ps: Τα δεδομένα είναι ότι κατάλαβα από προηγούμενο μήνυμα συνατμιστή

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 05, 2012, 16:29 »
Αντικατέστησε το SS με "υλικο κατασκευής" και απο κεί και πέρα κατηγοριοποιούμε πρώτα ας πουμε τος SS κλπ.
βγάλε τα μεινοκτήματα και τα πελονεκτήματα γιατι πρεπει να βαλουμε και το λίνκ για τον καυγά μετά δίπλα, οι προμηθευτές μπορούν να πανε στο τέλος της γραμμής μαζί με τα λινκ απο δώ με τα ανάλογα νήματα, η εισαγωγή αερα να χωρίστεί σε τρία κελλιά για απο κάτω, απο το πλάι, ή στο καπάκι (τζένεσις) να προστεθεί το μέσο ατμοποίησης, (φυτίλι ή πλέγμα ή και τα δύο) να φύγει η κολώνα που λεει σύρμα, (τί αλλο?) να προστεθεί το Οράιον ακόμα και αν δεν ειναι σκέτος ατμοποιητής ( :tongue_smilie: ) και νομίζω θα είναι καλά. Αλλες ιδέες κανείς?




edit: Α ναι! βαλτους και αλφαβητικά! Αλλος καυγάς θα ναι αυτός! γιατι ο ταδε ειναι πανω απ τον τάδε?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 05, 2012, 16:31 »
Στους sera που είναι αρκετοί, καλό θα ήταν να αναφέρετε αν η είσοδος του αέρα είναι από το πλάι ή από κάτω.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 05, 2012, 16:39 »
καλο ειναι επισης μιας και δεν εχουν ολοι επισημους διανομεις ή/και διαθετουν διαφορους εμπορους συνεργατες να δουμε και αν αυτο ειναι απαραιτητο να υπαρχει στη λιστα ή οχι. η προταση μου, λιγο μπουκωτικη, ειναι η παρακατω:

ονομα/κατασκευαστης/ημ.κυκλοφοριας/υλικο/τυπος(tank, cartomizer-sera, dripping, κλπ)/χωρητικοτητα/wicking material(mesh, φυτιλι)/συνδεση αντιστασης(R, nRn)/εισαγωγη αερα/υπαρξη θαλαμου ατμοποιησης(κεραμικο)/ρυθμιση ροης υγρου/επιστομιο/δυνατοτητα αλλαγης επιστομιου/τιμη/διαθεσιμοτητα

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος bender

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ...like a normal person?
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 05, 2012, 16:55 »
κι οι διαστασεις νομιζω να μπουνε..

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 05, 2012, 17:30 »

ΩΩΩΩΧ αιΜιστ μου (για να μην πω Παναγιά μου)...
να δω πως θα τα κάνω καλά όλα αυτά.  :hmmm:
Για αλφαβητική σειρά συμφωνώ. Έφτιαξα κάτι πρόχειρο με τη σειρά που ήταν στην σχετική ψηφοφορία. Ελπίζω να κυκλοφορίσει και σε excel για να sortαρει ο καθένας κατά βούληση.
Χρήσιμη η συμβουλή επίσης για το "υλικό κατασκευής" αντί για ss.
Υπάρχει ήδη πεδίο για εισαγωγή αέρα.
Το σύρμα το έβαλα γιατί κάποιος ανέφερε κάτι τέτοιο (νομίζω ότι είναι το σύρμα με ή χωρίς) δεν μπορώ να πω ότι είμαι και σούπερ σχετικός. αν είναι το βγάζω ή το αλλάζω με κάτι άλλο.


Τις διαστάσεις θα τις αφήσω για το τέλος αν χωράνε.
Το επιστόμιο ίσως να ήταν πιο χρήσιμο αλλά το βλέπουμε αν χωρέσει.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι είναι τα υπόλοιπα αλλά θα κάνω ότι μπορώ.
Να τονίσω ότι προθυμοποιήθηκε ο Steamboy (και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό) να βοηθήσει οπότε ελπίζω να ξεκαθαριστούν όλα αυτά.


Το τελευταίο που θέλω να πω είναι ότι αυτός είναι ο πίνακας που θέλω να δω τώρα που ψάχνω για επισκευάσιμο ατμοποιητή και δεν είμαι κανένας guru όπως προείπα. Μπορεί να μην αναφέρω τα πάντα αλλά ας βάλουμε μια αρχή και μετά συμπληρώνουμε και άλλα στοιχεία πιο εξειδικευμένα.
Ο πίνακας φτιάχνεται με τη λογική να τους δούμε όλους να αποκλείσουμε αμέσως αμέσως τους 10-15 από χαρακτηριστικά που κρίνουμε (πχ. τιμή ή υλικό κατασκευής) και μετά για τους 5-10 που περισσεύουν να ψάξουμε καλύτερα στα σχετικά νήματα. Άρα να περιορίσουμε λίγο το τι διαβάζουμε για να μην κουράζει τόσο. Κάτι σαν ευρετήριο δηλαδή.
Ας πούμε εγώ θα απέκλεια αμέσως ότι κάνει πάνω από 80 ευρώ γιατί μπορεί να μην έχω και να απέκλεια και ότι δεν είναι φτιαγμένο από καθαρό ασήμι γιατί θέλω να κάνω φιγούρα και φοβάμαι τους λυκάθρωπους!  :idiot1:   (όλα τα θέλω και άμα τα βρω σφύρα μου)...
Για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα θα τα ήθελα να υπάρχουν αν και ξέρω για τις διαφωνίες. Θα ξαναπώ ότι δεν θεωρώ πλεονέκτημα το να είναι ή όχι ss ή gold αλλά είναι πλεονέκτημα να πατάς ένα κουμπί και να σετάρεται μόνο του... (θα το δούμε κι αυτό)?
και ίσως τελικά και τα νήματα για διαφωνίες υπάρχουν ήδη στις σελίδες που παρουσιάζονται στο φόρουμ. Άρα ίσως και αυτό το link να έκανε.


Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως αντί για τις κολώνες προμηθευτής και website έπαινε το σχετικό νήμα στο forum αυτό. Μάλλον πιο δίκαιο είναι. Το βλέπουμε. Αν καταφέρω να βάλω μια αρχή να έχουμε μετά διορθώνουμε ότι θέλουμε και όπως θέλουμε. Η αρχή είναι το μισό όλων (το λέω έτσι για να μη γράψω καμιά κοτσάνα στα αρχαία που ποτέ δεν ήμουν καλός)


Όπως καταλαβαίνετε απάντησα σε πολλά ταυτόχρονα και νομίζω ότι απάντησα σε όλα.
Σας ευχαριστώ όλους θερμά που βοηθάτε!

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 05, 2012, 17:39 »
γνωμη μου ειναι πως ο κατασκευαστης και μονο αρκει ως στηλη σε ενα excel.. αυτο ετσι κι αλλιως θα περασει στο φορουμ απο ενα σκρινσοτ οπου λινκ δε θα ειναι εφικτα..

οποτε μπορει απλα απο κατω να υπαρχει μια λιστα του τυπου:
Α2: λινκ
κλπ...

τωρα για το τι θα περιεχει απο χαρακτηριστικα ο πινακας, ας βγει απο την εδω συζητηση, εγω εκανα την προταση μου παραπανω..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 05, 2012, 19:46 »
Φίλε domaze, αν δεν έχεις ήδη, άνοιξε ένα λογαριασμό στο dropbox και αποθήκευσε το εxcel σου εκεί στο δημόσιο φάκελο.. Μετά γράψε το link του αρχείου στο πρώτο μήνυμα. Έτσι όποτε το ανανεώνεις εκεί, πατώντας κάποιος το link θα βλέπει πάντα την τελευταία έκδοση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 05, 2012, 20:21 »
Μόλις έχω έτοιμο το πρώτο excel θα το κάνω. Προς το παρόν είναι υπό κατασκευή από εμένα και ΚΥΡΙΩΣ από τον Steamboy. Δεν έχω dropbox αλλά θα φτιάξω αν είναι. Έχω rapidshare. Μήπως εξυπηρετεί καλύτερα?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 05, 2012, 20:22 »
Οκ, μόλις βγει η πρώτη δουλειά, το κάνουμε μόνιμο το θέμα για εύκολη εύρεση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 06, 2012, 12:20 »
Πλέον υπάρχει αυτό το θέμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12111.msg459212.html#msg459212 .
Το παρόν κλειδώνεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364