vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, ZoeM

Twitter

Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!

Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς που έκανα στο φόρουμ για επισκευάσιμο ατμοποιητή κατέληξα με βεβαιότητα στο ότι... μπερδεύτηκα τρομερά. Δεν είμαι σίγουρος για το ποίοι είναι τελικά οι επισκευάσιμοι που υπάρχουν και ποια τα βασικά χαρακτηριστικά τους. Για τον καθένα υπάρχει θέμα με πολλές πολλές σελίδες σχόλια και δεν είναι και η καλύτερή μου να διαβάσω 30 σελίδες σχόλια για να δω κάποιο πλεονέκτημα που όταν διαβάσω πολύ αργότερα την τιμή να το απορρίψω και να πάει χαμένη τόση ώρα διάβασμα.αφού κάνω το ίδιο για πέντε διαφορετικούς ξεχνάω ποιους έχω κοιτάξει.
Για να βοηθηθώ λοιπόν (και φαντάζομαι και πολλοί ακόμα) σκέφτηκα να φτιάξω ένα πίνακα με τα βασικά χαρακτηριστικά του κάθε επισκευάσιμου και μόλις ολοκληρωθεί να τον δημοσιεύσω στο site προκειμένου να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι.
Αν το θέλουν και το επιτρέπουν οι συντονιστές μπορώ να φτιάξω αυτόν τον πίνακα για να ξεμπερδευτώ κι εγώ και πολλοί άλλοι που ζητάνε απεγνωσμένα βοήθεια για το τι να αποφασίσουν σε επισκευάσιμο.


Σκέφτομαι στον πίνακα οι στήλες να είναι οι εξής:
Ονομασία
Χώρα κατασκευής (αν κάποιος όπως εγώ αγαπάει τα καλά Ελληνικά προιόντα -ή δεν θέλει πχ κινέζικα- να ξέρει τι θα διαλέξει ή όχι...)
SS? (είναι stainless steel?)
Βασικός Προμηθευτής (αν υπάρχει κάποιος με αποκληστικότητα)
Χωρητικότητα υγρού σε ml
Ενδεικτική τιμή (μια ιδέα του πόσο κάνει)
website (αν υπάρχει κάπου μια επίσημη παρουσίαση ή άλλες πληροφορίες)
Πλεονεκτήματα
Μειονεκτήματα


Οι στήλες με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα θα περιέχουν 2 - 3 προτάσεις με τα βασικά στοιχεία του ατμοποιητή. Όπως το έχω στο μυαλό μπορεί να είναι στα πλεονεκτήματα: εύκολο σετάρισμα, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής... και στα μειονεκτήματα: - μεγάλο κόστος - μεγάλο μέγεθος.


Σε δεύτερη φάση θα χρειαστούν και σύνδεσμοι (links) με φωτογραφίες αλλά αυτό το βλέπουμε στην πορεία.


για ατμοποιητές ξεκινάω με αυτούς (τους βρήκα σε ψηφοφορία στο foroum οπότε μη βαράτε άμα λείπει κανείς)...


A2 classic
A2 T(MT)
Ιatty
Odysseus
Penelope
Steam Machine
DID
Genesis Line
Genesis Lv0
Genesis Mini&Maxi0
Hellfire
RTA Clockworks
Aris G (G v2)
The Jack (το "βύσμα")
Oofs
FAT
Spheroid SS
rcamizer
Mark-T
LS-E


Φυσικά οποιαδήποτε παρατήρηση ή αλλαγή ή διαγραφή ή προσθήκη σε στήλες ή ατμοποιητές είναι ευπρόσδεκτη. Δεν πάμε να ανταγωνιστούμε. Να ενημερωθούμε καλύτερα και να αποφασίσουμε ο καθένας με τα δικά του κριτήρια τι να επιλέξει...


Ελπίζω να επιτρέψουν οι συντονιστές κάτι τέτοιο και κυρίως ελπίζω στην βοήθεια των... γκουρού για τη συλλογή δεδομένων για τον πίνακα αυτό.


Ευχαριστώ πολύ.


ΥΓ. Αν πάει καλά σκέφτομαι να γίνει το ίδιο και με τα mods...

Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 05, 2012, 11:59 »
Κι εγώ το ελπίζω να δουλέψει, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για εμάς τους αρχάριους στους επισκευάσιμους.
Πολύ καλή ιδέα, domaze!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:02 »
πολυ καλη η ιδεα σου!! το βασικοτερο χαρακτηριστικο ειναι το ειδος του ατμοποιητη πχ.(tank,genesis,sera,drip) και η εισαγωγη αερα (πανω ή κατω).

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:06 »
ωραία. θα το προσθέσω. και φυσικά δεν ξέρω καν τι είναι αυτό παρόλο που διάβασα τόσο....  :eyesplash: 
ελπίζω να αρχίσουν να έρχονται και δεδομένα για να μπορώ να αρχίσω να γράφω στον πίνακα....

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:27 »
Ωραίο θέμα   :thumpup:
προσεχώς ( με αλφαβητική σειρά   ;D ) :
ΑΙΟΛΟΣ (GUS)
DRIPPER & ProDRIPPER (Leo)
SQUID (Atmizoo).

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:40 »
Επίσης κεραμικά, σύρμα με ή χωρίς...

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:52 »
Επίσης καλό θα ήταν να περιλαμβάνεται και το στήσιμο των ατμοποιητών (σύρμα, πάχος, αντίσταση σε Ohms) και το ανάλογο Mod ή μπαταρία στην οποία έχουν δοκιμαστεί με καλά αποτελέσματα.


Πολύ καλη ιδέα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:15 »
Πολυ ωραια η ιδεα σου,μπραβο που το σκεφτηκες γιατι θα ειναι πραγματικα χρησιμο για οσους ψαχνονται,θα μου αρεσε σε καθε επισκευασιμο να εχεις και μια φωτογραφια για να ειναι συγκρισιμοι οπως θα φαινονται.
Καλη υλοποιηση των σκεψεων σου.

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:16 »
Επίσης καλό θα ήταν να περιλαμβάνεται και το στήσιμο των ατμοποιητών (σύρμα, πάχος, αντίσταση σε Ohms) και το ανάλογο Mod ή μπαταρία στην οποία έχουν δοκιμαστεί με καλά αποτελέσματα.

Σε αυτό θα διαφωνίσω....

Μετά θα είναι too much.... και θα επιφέρει το ίδιο μπέρδεμα και τις ίδιες συγκρούσεις που συναντάμε σε κάθε σχετικό νημά.
Ας μείνει καθαρα πληροφοριακό το συγκεκριμένο. Μάλιστα θα πρότεινα να το αναλάβει η διαχείρηση και να είναι κλειδωμένο και sticky, αλλιώς θα καταλήξει και αυτό σαν πολλά αλλα!  ::)

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:32 »
Έχεις απόλυτο δικαίωμα να διαφωνήσεις αλλά ας το αφήσουμε, γνώμη μου πάντα ως απόφαση του συντατμιστή που έχει ανοίξει το θέμα. Εσυ προσωπικά είσαι παλιος ατμιστής και τα στησίματα μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν. Για ένα νέο αρχάριο όμως ατμιστή το στήσιμο είναι πολύ σημαντικό.


Κάμία πρόθεση για αντιπαράθεση. :bye:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:44 »
Είναι χρήσιμη μια φωτογραφία πάντα ειδικά για μένα που είμαι οπτικός τύπος αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει ως λινκ ή το πολύ thumbnail.
Πιο πολύ έχω στο μυαλό μου ένα μικρό πίνακα (ίσως σε excel ή κάπως έτσι) που να χωράει εκτυπωμένος σε μια, το πολύ δυο σελίδες Α4 για να μπορεί κανείς εύκολα να πάρει μια γεύση του τι γίνεται και να ξέρει τι να αποκλείσει. Ας πούμε εγώ θα αποκλείσω αμέσως ατμοποιητή με 150 € κι ας είναι χρυσός γιατί εγώ γενικά χάνω πράγματα...


Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Re: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:46 »
Δυστυχως στερουμεθα αντικειμενικων κριτηριων για πολλα πραγματα. Το “μειονεκτημα“ ενος ατμο για καποιον μπορει να ειναι “πλεονεκτημα“ για καποιον αλλο.
Κι αν πιασουμε και συνδιασμους φυτιλοαντιστασεων... ζητω που καηκαμε.
Αν επιτευχθει να φτιαχτει κατι με οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα κριτηρια και οσο το δυνατον λιγοτερα σημεια τριβης, τοτε θα αξιζει πολλα “μπραβο“.


Send from my drip using 1.5ohm

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:49 »
Ωραία ιδέα. Δεν έχω χρόνο τώρα αλλά έχω όρεξη να βοηθήσω. Στις στήλες βάλε και "Youtube Review (κατά προτίμηση του Scott)" :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:51 »
ας φτιαχτεί ένας πίνακας με τα βασικά χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν και ας υπάρχει και link για πρωώθηση στο ΄νήμα του εκάστοτε ατμοποιητή για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Ας φτιάξουμε ένα... μπούσουλα για τους επισκευάσιμους...
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 05, 2012, 13:53 »
νομιζω οτι πρεπει να μεινουμε σε μια λογικη τυπου


ody=κεραμικο/φυτιλι/τανκ/510/version/e-smokeguru
steam=κεραμικο/φυτιλι/sera/ego/version/atmomixani.gr κτλ...


ολα συνοδευομενα με μια μικρη φωτο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364