vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, e-akapnos, Milarepa, nightdream

Twitter

ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 05, 2012, 21:22 »
Ο φίλος που ανέφερα εδώ έχει διακόψει και εισπνοές και κάποια χάπια .
Επειδή πέρασε και την περίοδο που έχει σημαντικά προβλήματα με το άσθμα του , που είναι η περίοδο άνθησης της ελιάς έχει βγάλει το συμπέρασμα ότι η βελτίωση είναι καθαρά από την διακοπή του καπνίσματος.
Όταν πάει στον γιατρό για τις απαραίτητες εξετάσεις και του πει πως τα σταμάτησε όλα θα του ζητήσω τις εξετάσεις όπως και την γνωμάτευση του ιατρού να σας την στείλουμε Κωνσταντίνε .

Να δω τώρα πως θα ψήσω την μητέρα μου για την μετάβαση στο Η.T.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 05, 2012, 21:29 »
Ευχαριστώ.


Μας ενδιαφέρει κυρίως να έχουμε αποτελέσματα σπιρομέτρησης πριν και μετά γιατί είναι η μοναδική αντικειμενική εξέταση που δείχνει την βελτίωση.


Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 08:15 »
Παιδιά καλημέρα. Ατμίζω περίπου 3 χρόνια. Τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο κάνω γύρω στα 10ml την ημέρα με νικοτίνη 10mg. Αθλούμαι αρκετά με κολύμπι και kick boxing. Είχα αρχίσει να παρατηρώ μια πιο εύκολη κούραση σε σχέση με το παρελθόν, αλλά κλείνοντας πλέον τα 40 έλεγα ότι είναι φυσιολογικό.
Πριν 3 ημέρες όμως, κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης, εξαντλήθηκα τόσο πολύ που μου πήρε πάνω από ώρα να ηρεμήσω και εχθές επισκέφθηκα πνευμονολόγο. (Καρδιά την έχω ελέγξει)
Να τονίσω πως στον ίδιο πνευμονολόγο είχα ξανακάνει ένα τσεκ απ λόγω του τσιγάρου πριν 7 χρόνια και όλα καλά.
Για να μην πολυλογώ, εχθές μου βρήκε άσθμα και μάλιστα το χαρακτήρισε πολύ σοβαρό. Μου είπε να κάνω ακτινογραφία θώρακος και μετά να πάω για σπιρομέτρηση.
Έχω αναστατωθεί λίγο γιατί πριν 6 χρόνια έχασα τον πατέρα μου από πνευμονική ίνωση.
Επίσης να αναφέρω πως με σκέτη vg, με πιάνει έντονη δυσφορία και συνήθως τις βραδυνές ώρες. Τώρα κάνω 70pg-30vg και τα συμπτώματα δυσφορίας είναι αρκετά αραιότερα.
Συνάδελφός μου που ξεκίνησε πρόσφατα το Η.Τ. μου αναφέρει την ίδια δυσφορία.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς περιπτώσεις που να υπάρχουν υπόνοιες σύνδεσης του άσθματος με το Η.Τ. ή αν κάποιος είχε ήδη άσθμα πριν ξεκινήσει το Η.Τ και να του επιδεινώθηκε με το άτμισμα.

Ο πνευμονολόγος μου είπε πως η πνευμονολογική κοινότητα δεν έχει αποφανθεί ακόμα ούτε θετικά, αλλά ούτε αρνητικά κατά του Η.Τ. και καλό θα ήταν να το κόψω....


Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 09:45 »
Κάποιος γνωστός μου συνατμιστής όταν συζητούσαμε για τα υγρά που φτιάχνουμε και του είπα ότι οι βάσεις μου είναι 70 VG - 30 PG, μου είπε ότι έχει διαβάσει κάπου ότι η VG λόγω της πηκτικότητας δεν διαλύεται εύκολα στις κυψέλες των πνευμόνων και γι αυτό η μάξιμουμ αναλογία πρέπει να είναι 60 VG - 40 PG.  Γνωρίζετε εάν όντως ισχύει κάτι τέτοιο ?   

Διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2015, 11:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 10:39 »
Αν και δεν είναι της ειδικότητάς μου θα προσπαθήσω να το εξηγήσω με απλά λόγια.
Το ΧΑΠ (Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια) είναι βλάβη των πνευμόνων λόγω χρόνιου ερεθισμού (από κάπνισμα, ρύπους ατμόσφαιράς, επαγγελματικό περιβάλλον κτλ).
Το άσθμα είναι οξύς βρογχόσπασμος λόγω υπερευαισθησίας (υπεραντιδραστικότητας) σε κάποιον παράγοντα (καπνός, γύρη, ακάρεα, ρύποι κτλ).
Αυτές οι δύο καταστάσεις παρόλο που ιατρικά έχουν πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ τους, αποτελούν διαφορετικές οντότητες και πρέπει να διαχωρίζονται.
Όσοι έχουν ΧΑΠ (κυρίως λόγω καπνίσματος) ΦΑΙΝΕΤΑΙ (χωρίς να έχει αποδειχτεί τίποτα) ότι το άτμισμα είναι λιγότερο επιβαρυντικός παράγοντας σε σχέση με το κάπνισμα. Προσοχή: λέω λιγότερο και ΟΧΙ καθόλου επιβαρυντικός. Από τη στιγμή που βάζουμε κάτι στον πνέυμονά μας που δεν είναι καθαρός αέρας θεωρείται επιβαρυντικός παράγοντας.
Το άσθμα τώρα είναι άλλη περίπτωση. Η επιβάρυνση είναι ίδια με αυτή που περιέγραψα παραπάνω με την εξής διαφορά: Μπορεί κάποιος να κάνει ηπιότερης μορφής υπερευαισθησία στον κανονικό καπνό και έντονη μορφή στον ατμό. Εκεί επιβαρύνεται περισσότερο γιατί καταλήγει να ερεθίζει χρονίως τον πνεύμονά του (όπως ακριβώς και καταλήγοντας σε ΧΑΠ). Με το τσιγάρο είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα γιατί ακόμα και αν ο καπνός δεν του προκαλεί αντιδράσεις υπερευαισθησίας επιβαρύνει τον υγιή πνεύμονα μειώνοντάς του την ικανότητα να ανταποκριθεί στις οξείες φάσεις. Αν όμως με το άτμισμα παρατηρείται έξαρση ή επειδείνωση του άσθματος πρέπει να διακοπεί μαχαίρι και άμεσα!
Για να μην παρεξηγηθώ: Δε λέω σε καμμία περίπτωση πως κάποιος με ΧΑΠ ή άσθμα μπορεί να ατμίζει ελεύθερα. Και γενικά -το ξαναλέω και επιμένω- όλοι οι άνθρωποι, οτιδήποτε παραπάνω εισπνέουμε πέρα από καθαρό αέρα είναι επιβαρυντικό. Σε αυτούς όμως τους ανθρώπους η πνευμονική λειτουργία είναι ήδη πολύ επιβαρυμένη και το καλύτερο είναι να διακόψουν τα πάντα. Αν όμως κάποιος από αυτούς είναι καπνιστής (το μέγιστο των λαθών) και δεν μπορεί να διακόψει ή προσπαθεί με το άτμισμα ας έχει υπόψη του τα παραπάνω.
Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος πνευμονολόγος (εγώ είμαι παθολόγος) που θέλει να με διορθώσει κάπου ή να προσθέσει κάτι θα χαρώ να τον ακούσω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz