vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« στις: Αυγούστου 05, 2012, 01:52 »
Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει,αλλα γνωριζει καποιος αν επηρεαζει το ιδιο αρνητικα η καθολου ατομο με ασθμα το ηλεκτρονικο τσιγαρο,οπως το κανονικο???

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 05, 2012, 02:01 »
Ολίγον χαλαρά αλλα επιφυλακτικά θα πώ οτι εμπειρία μου με ατομο που είχε όχι πολύ βαρύ ασθμα, μου εδειξε οτι επηρεάζει μεν, αλλα ελλείψει πραγματικού καπνου και μυρωδιάς που ότι και να λεμε σε προϊδεάζει, πρεπει να είναι πολύ πιο κοντά αν οχι κολλητά για να πειράξει πραγματικά.
Το ίδιο άτομο είχε πρόβλημα οταν σε εξωυτερικο χώρο καποιος καπνιζε στο τραπέζι του, και εψαχνε το απο που φυσάει ο αερας για να κατσι κόντρα. με το άτμισμα, πρεπει να καθεται σε κλειστό χώρο και δίπλα σου για να επηρεαστεί και πάλι οχι στον ίδιο βαθμό. Στο ιδιο δωματιο απλά, αν δεν γίνει τρελλο ντουμανι δεν το πειράζει σχεδόν καθόλου.
Επαναλαμβάνω το επιφυλακτικά που είπα στην αρχή. Δεν το αντιμετωπίζουν ολοι το ίδιο. Είναι εμπειρία απο ενα και μόνο ατομο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 05, 2012, 02:15 »
Δεν διευκρίνισες, φίλε anetost, αν μιλάς για κάποιον καπνιστή που έχει άσθμα (υπάρχουν και τέτοιοι) και θέλει να δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή για παθητικό άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 05, 2012, 02:21 »
μιλαω για καποιον που καπνιζει,οχι για παθητικο καπνισμα ,εχετε δικιο,επρεπε να το ειχα αναφερει

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 05, 2012, 03:11 »
Για καπνιστή, ξέρω να σου πω για βρογχίτιδα που είχα ο ίδιος και πήγαινα για ΧΑΠ αν συνέχιζα. Με το που άρχισα το ηλεκτρονικό, μέσα σε ένα μήνα ή βδομάδα δε θυμάμαι, πέταξα και τα εισπνεόμενα γιατί δεν τα χρειαζόμουν. Στη σπιρομέτρηση η πνευμονολόγος έπαθε πλάκα από τη βελτίωση.
Στην περίπτωσή μου ήταν σωτηρία.
Για άσθμα δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι θα ισχύει κάτι ανάλογο. Μόνο να μην υπάρχει καμιά αλλεργία σε κάποιο συστατικό γιατί τα άτομα με άσθμα είναι πιο ευαίσθητα σε αλλεργίες. Σε μια τέτοια περίπτωση δοκιμάζει κανείς σκέτη βάση με νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 05, 2012, 04:59 »
σ ευχαριστω για την απαντηση,αλλα αν εχει καποιος καποια εμπειρια με ατομο που εχει ασθμα η εχει καποια γνωμη απο γιατρο ας τη καταθεσει.προκειται για γνωστο μου ατομο που καπνιζει και δε το βλεπω να το κοβει!!αν το η.τ δεν ειναι επιβλάβες σαν το κανονικο,ας προσπαθησω να τον μυησω για το καλο του.καθε εμπειρια η γνωμη ευπροσδεκτη!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 05, 2012, 05:30 »
Εφόσον έχει άσθμα πόσο περισσότερο κακό μπορεί να κάνει στον εαυτό του απ το να καπνίζει?!
Συμφωνώ απόλυτα με τον Atmos στα υπόλοιπα!
Πάντως, το καλύτερο σε τέτοια περίπτωση είναι να το κόψει μαχαίρι...!
Τουλάχιστον ας δοκιμάσει με η/τ μόνο για χρήση ως διακοπή και μετά "πέταμα" και αυτό!
Όλα μια ιδέα είναι...

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 05, 2012, 10:26 »
Η καλυτερη απάντηση ειναι η συμβουλή του γιατρου. :yes:


Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:00 »
Προσωπικη εμπειρια  απο δικο μου ατομο.Χρονιο ασθμα με φαρμακευτικη αγωγη[ εισπνοες και χαπια] σε καθημερινη βαση,ατμιζει περιπου 45 ημερες ξεκινωντας με 18%νικοτινη τωρα ειμαστε περιπου στο 4% με στοχο συντομα το 0%.Η βελτιωση ειναι θεαματικη με αποκορυφωμα την τελευταια εβδομαδα  καμια κριση ασθματος.Ηδη ξεκινησε την μειωση της  αγωγης γιατι αισθανεται πολυ καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:06 »
Καλημέρα σας.

Προσωπικά με χρόνιο πρόβλημα βρογχίτιδας καθαρά λόγο του τσιγάρου , 32 χρόνια είναι αυτά!!!
Σημαντική βελτίωση μετά τον πρώτο μήνα.
Τον τρίτο μήνα ο βήχας εξαφανίστηκε εντελώς και βέβαια σημαντική βελτίωση σε όλους τους τομείς.

Όπως ανέφερε και ο Λευτέρης ο διαχειριστής μας αν κάποιος έχει άσμα είναι ποιο ευάλωτος σε διάφορες αλλεργίες .
Άλλα 2 άτομα που γνωρίζω είναι η Μητέρα μου και ένας φίλος μου που έχουν και οι δυο άσμα καπνιστές πάνω από 40 χρόνια , η δε μητέρα μου δεν μπορεί ούτε να ανασάνει στον εκπνεόμενο ατμό , δεν ξέρω που οφείλεται η αν είναι ψυχολογικό , σύντομα όμως θα δοκιμάσω με σκέτη VG να ατμίσει κιόλας να δούμε τα αποτελέσματα.

Όσο αναφορά τον φίλο μου και αυτός πάνω από 40 χρόνια καπνιστής με κάποιες συγκεκριμένες αλλεργίες και με φάρμακα εισπνοής για το άσμα ανακάλυψε πως όταν το υγρό περιέχει πάνω από 30% PG είχε ασταμάτητο βήχα μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε σε σημείο Νευρικής κρίσις πανικού που τον οδήγησε δυο φορές στο νοσοκομείο .
Και τις δυο φορές αυτές το υγρό είχε πάνω από 50% PG.
Έπειτα από δοκιμή υγρών με σκέτη VG σταμάτησε και ο παραμικρός βήχας και έκτοτε απολαμβάνει το άτμισμα στα 12mg νικοτίνη και 6-8 ml ημερησίως κατανάλωση , όπου πριν με την PG δεν ξεπερνούσε τα 2-3 ml.
Προφανώς λοιπόν η PG για τον φίλο ήταν αλλεργιογόνα.

Ανάλογο θέμα με την PG έχω και εγώ μου προκαλεί ερεθισμό στο λαιμό βήχα και αλλοίωση στην φωνή καμία φορά μετά από μεγάλη κατανάλωση πόνο στο στήθος όλα αυτά σταμάτησαν όταν από 50/50 πήγα σε 20PG/80VG.
Έχει τύχη όμως να ακούσω και το αντίθετο χωρίς βέβαια να επιβεβαιώνεται , ότι κάποιους πειράζει η VG.
Σε γενικές γραμμές πάντως ακόμα και αυτοί που έχουν άσμα έχουν θετικά αποτελέσματα με το άτμισμα σε σχέση πάντα με το κάπνισμα.

Εύχομαι να βοήθησα . 

Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:10 »
Μα η PG έχει χρησιμοποιηθεί ως υδατική πρόσθετη βάση για εισπνοές κατά του άσθματος και νεφελοποιητές από το 1950, χωρίς γνωστές σοβαρές παρενέργειες. Είναι επίσης ένας κοινός διαλύτης για ενέσιμα φάρμακα.
Οπότε ήδη αυτός που έχει άσθμα κάνει πρόσληψη PG. Τώρα, τα πρόσθετα αρώματα και η νικοτίνη σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο σε άτομο με άσθμα...

Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:13 »
Βρογχικό ή αλλεργικό άσθμα ? μέχρι να γίνουν μελέτες να έχουμε επιφυλάξεις και καλό θα είναι
σε χώρο με άτομα πάσχοντα να μην ατμίζουμε πρέπει ο αέρας να είναι καθαρός με άφθονο οξυγόνο
προς αποφυγή μετάδοσης ιών ή βλαβερών ουσιών με την εισπνοή

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 05, 2012, 12:16 »
Εγω απο μικρός έχω ελαφρύ άσθμα με τσιγάρο σε σπιρομετρηση έφτασα να αναπνεω 78% απο το κανονικό στα 20. Έπαθα κρίση έκανα κορτιζονη και μου είπαν να με παρακολουθεί γιατρός έκοψα τσιγάρο έκανα θεραπεία χάπια εισπνοες αρκετο καιρο. Μέχρι που έγινα καλα κ μου τα κοψε ο γιατρός μου πες όταν σε ξαναπιασει Έλα για θεραπεία. Μετα απο 1 χρόνο έκανα την βλακεία και ξανά κάπνισμα ξανά συπτωματα αλλα δεν πήγενα στο γιατρο γιατι θα μου έλεγε τσιγάρο ετσι βρήκα ηλεκτρονικό απο 4/2011 που ατμιζω είτε pg/vg και ακόμα ατμιζω 18 αρι υγρο δεν έχω πάθει τίποτα συγουρα είναι καλύτερο  ειλικρινα ούτε καν πήγα απο γιατρο μια φορα κρυωσα και με ακροαστικε ο γιατρός μου κ μου Πέ καπνιζεις;;;; Του είπα το κοψα μου είπε φαίνεται.άρα δε κάνει κακο σαν το τσιγάρο το ατμισμα. Να προσθέσω πως απο χρόνια βρογχιτιδα απέκτησα άσθμα.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 05, 2012, 14:54 »
αν υπαρχει καποιος ειδικος στο forum καλο θα ηταν να βοηθησει!!!δε γινεται,ολο και καποιος γιατρος θα ειναι εδω μεσα,τοσοι ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 05, 2012, 20:13 »
Έχω υπόψιν μου 3 περιστατικά στην Ιταλία όπου υπήρξε αναστροφή της βλάβης στους πνεύμονες με την διακοπή του καπνίσματος μέσω χρήσης του η.τ. Οι ασθενείς αυτοί διέκοψαν τα βρογχοδιασταλτικά φάρμακα που ελάμβαναν (ο ένας μάλιστα διέκοψε και την χορήγηση οξυγόνου που ελάμβανε στο σπίτι!).
Πιθανώς να δημοσιευτούν κιόλας ως case reports. Χρειάζεται να μαζευτούν στοιχεία από σπιρομετρήσεις κλπ, για να τεκμηριωθεί η βελτίωση και να δημοσιευτεί.


Αν κάποιος από το φόρουμ έχει αντίστοιχα στοιχεία, αν θέλει να μας το δώσει για να δημοσιευτούν (φυσικά όλες οι δημοσιεύσεις είναι ανώνυμες)!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34439 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556692 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 226 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181491 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 99 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538026 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz