vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, white varadero, camber, zamploutos

Twitter

Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 30, 2012, 00:46 »
μπορεί να φταίει το καμένο γιατί κι εγώ την έχω πάθει αλλά μην ξεχνάμε και τις αλλεργίες που υπάρχουν σε διάφορα άσχετα πράγματα ή και την ποσότητα που εισπνέει ο καθένας...

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 01, 2012, 04:56 »
Πέρα από το καμένο που είναι παραδεκτό πως μπορεί να σου δημιουργήσει ξηρότητα
ή γδάρσιμο στο λαιμό, να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν σου και την ξηρότητα που παρατηρείται
από τη χρήση PG ειδικά που σημαίνει πως ήρθε η ώρα να αλλάξεις υγρό ή να δοκιμάσεις τα
ίδια με περισσότερη VG. Επίσης μείωσε τη νικοτίνη.
Όταν ο βήχας είναι ξηρός, νιώθουμε ότι ο λαιμός μας μας «γδέρνει» μήπως καπνίζεις κιόλας?

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 01, 2012, 09:09 »
η λεξη γδαρσιμο που χρησιμοποιεις περιγραφει ακριβος αυτο που ενιωθα και νιωθω στο λαιμο μου οταν η pg ειναι πανω απο 20% στα υγρα.....την ξηροτητα την νιωθω οταν ανεβαζω νικοτινη επειδη ξεκινησα και συνεχισα με 9mg κυριως στην αρχη εκανα καποιες φορες 18αρα για να μην αναψω τσιγαρο και ενιωθα σαν να ειχα κανει 10 τσιγαρα ξηροστομια στο φουλ.....οταν την σταματουσα μεσα στο 2ωρο ολα οκ....

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 02, 2012, 05:27 »
Συνήθως αυτά είναι συνυφασμένα με την ποιότητα του υγρού, με τη θερμοκρασία, με την
νικοτίνη, με τη συχνότητα ατμίσματος και φυσικά με ένα σωρό άλλα πράγματα που έχουν
να κάνουν με την προσοχή του τι εισπνέουμε και τι πίνουμε.
Αυτό που βλέπω γενικά να ισχύει είναι το παν μέτρον άριστον. :yes: 

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 02, 2012, 21:38 »
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Είναι όντως πολλές οι πιθανές αιτίες.

Κ.τ. δεν κάνω καθόλου, μόνο ένα έκανα την τρίτη μέρα, κάτι ανάλογο του τσιμπήματος που κάνει κανείς στον εαυτό του για να σιγουρευτεί πως δεν ονειρεύεται!
Το καμένο έμαθα ακριβώς τι γεύση δίνει, οι τζούρες ήταν οκ σίγουρα δεν ήταν καμένο ή υποψία καμένου. Το να άφησαν τα σημάδια τους κάποιες καμένες τζούρες την επόμενη μέρα ως πονόλαιμο ναι, αλλά ο ερεθισμός υπήρξε από την πρώτη ("κανονική") εισπνοή.

Να συμπληρώσω στην αρχική περιγραφή πως η αίσθηση που έμενε στο λαιμό μου ήταν σα να είχα ειισπνεύσει διαλυτικό χρώματος!

Προς το παρών συμπαιρένω πως αντέχω μέχρι 20% pg το πολύ όπως και η efhkal. Την νιώθω απλά δεν με ενοχλεί μέχρι εκεί.
Με σκέτη VG όλα καλά, είναι τόσο ευκολοάτμιστη που δημιουργεί άλλο πρόβλημα, την υπερκατανάλωση!  :baby:
Γι'αυτό πρέπει αναγκαστικά να παίζω και με λίγο PG στο μίγμα για να μπαίνει φρένο!

Να ρωτήσω κάτι άλλο, ειδικά όσους ερεθίζει το λαιμό η PG, κακοσμία στη αναπνοή από το άτμισμα με PG έχετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2012, 21:48 από zilberto »

Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 02, 2012, 21:51 »
Μέχρι στιγμής δεν έχω καμία παρενέργεια από την Pg και είμαι στο 60 Pg/40 Vg .
Για κακοσμία ούτε κατά διάνοια  :nope:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 02, 2012, 22:20 »
Κακοσμία όχι.
Εκτός αν προέρχεται από μάτωμα των ούλων. Το παθαίνουν αρκετοί τον πρώτο καιρό της μετάβασης.
Από ό,τι έχει αναφερθεί και από οδοντίατρους, δεν οφείλεται στο άτμισμα αλλά στη διακοπή του καπνίσματος επειδή, από ό,τι ειπώθηκε, ο καπνός έχει αιμοστατικές ιδιότητες και δεν αφήνει εύκολα τα ούλα να ματώνουν. Έτσι με τη διακοπή του κ.τ. βγαίνει στην επιφάνεια η "κρυμμένη" ουλίτιδα.

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 02, 2012, 22:30 »
Γενικά το άτμισμα στην αρχή θα σου φέρει ξηρότητα.  :yes:
Η VG κ' η PG είναι ουσίες που "ρυθμίζουν" την υγρασία  ;)
 
Καταπολέμησέ την με μπόλικο νερό.
Στην αρχή, αυτό έκανα κ' εγώ  :thumpup:
Ευκαιρία να πίνουμε περισσότερο νερό που το χρειάζετε ο οργανισμός μας  ;)
 
 
Για τα υπόλιπα, ότι σου είπε ο Λευτέρης από πάνω.  :)

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 12:09 »
καλημερα.ατμιζω εδω και 2 μερες απο fa ry4 με 0.9 σε ego μπαταρια μικρη(650)και ce4+.μετα την 4 ρουφηξια,μου ριμαζει τον λαιμο,μου φερνει ξεροβηχα,και γενικα σαν να με μπουχτιζει.δεν φερνει γευση καμμενου,αλλα δεν μπορω να το απολαυσω 3 τζουρες και ξηρασια.τι να κανω?ποιο χαμηλα απο νικοτινη δεν μπορω να βρω απο ετοιμα αρωματα,ειμαι πολυ νεος για να ξεκινησω τις μιξεις 3 μερες ατμιζω μολις.καμια ιδεα??

κατι ακομα απο τις αναλογιες που ειδα στο επισημο site της fa η βαση του ry4 που εχω ειναι velvet cloud δλδ 80%vg και 20% νερο.οποτε αποκλειουμε τον παραγοντα της pg που συνηθως φερνει ξηροτητα.τι μπορει να φταιει?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2012, 12:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 12:39 »
Μερικές φορές δεν έχει σημασία η αναλογία μα τα υγρά που πολλούς μπορεί να μην πειράζουν εσένα να σε πειράξουν ναι?

Να ξέρεις  ότι κάποιους η PG δεν τους ενοχλεί καθόλου κ η VG τους ενοχλεί τρομερά!! Συμβαίνει φυσικά κ το αντίστροφο.  :yes: :yes:
Εγώ σου προτείνω να δοκιμάσεις κάποιο άλλο υγρό από την ίδια εταιρία είτε κ από άλλη εταιρία.  :) :) :)


Δεν είναι πάντα η νικοτίνη που ενοχλεί κ προκαλεί ξηρασία στον λαιμό μας κ αυτό στο λέω σίγουρα γιατί ατμίζω
με 11 mg  από δυο - τρεις διαφορετικές εταιρίες κ η μια από αυτές ακόμα κ στα 6 μου προκαλεί τρομερό πρόβλημα στον λαιμό!!!

Να προσέξεις κ τον ξερόβηχα μήπως (?) είσαι αλλεργικός στο υγρό που επέλεξες.
Να μην στεναχωριέσαι γιατί υπάρχουν πολλά διαφορετικά υγρά κ σίγουρα θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει.  :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος kazerio

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζωντας ερχεται η ορεξη...!
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 13:03 »
η διαδικασια με την μιξει υγρων ειναι ευκολη?το εχω διαβασει απο πολλους στο φορουμ,απλα πιστευα οτι θα βρω κατι να με καλυπτει απο τα υγρα εμποριου.τεσπα θα δοκιμασω.αα κατι ακομα οταν βαζω το ιδιο υγρο σε ego t ατμο οχι μονο δεν με ενοχλει αλλα δεν καταλαβαινω και τπτ απο θεμα νικοτινης.μηπως φταει η ποσοτητα που βγαζει ο ce4+ το οτι ερχεται ολο αυτο το ντουμανη και ισοως περισσοτερη νικοτινη σε σχεση με μια κανονικη τζουρα....λεω τωρα εγω...ευχαριστω παντως

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 13:07 »
kazerio ψάξε το με διαφορετικά υγρά, είναι για μένα ο σοβαρότερος λόγος που ή θα ξαναπέσεις στο κ.τ. ή θα συνεχίσεις το άτμισμα, μια και απ' ότι βλέπω έχεις καλό ατμοποιητή.

Οσον αφορά την μίξη, αν είσαι καλός στην αριθμητική για να υπολογίσεις σωστά τι πρέπει να ανακατέψεις ώστε να πάρεις αυτό που θέλεις, είναι παιχνιδάκι. Αλλά και εδώ πρέπει να έχεις κατασταλλάξει στο ποιό άρωμα θέλεις.

Εγώ στην δεύτερή μου εβδομάδα έφτιαξα μονοκοπανιά 450ml περίπου με το άρωμα που είχα κατασταλλάξει και όλη μέρα πιπίλα, γιατί το κόστος είναι πολύ μικρό.

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!
Re: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 13:08 »
Φίλε το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ να κανείς μόνο Vg και να μην το πνιγεις στο άρωμα και θα είσαι οκ !! Απλά είσαι αλλεργικός στην pg όπως και εγώ η νικοτίνη δεν παίζει ρόλο σε αυτό! 
Ααααα και μακριά από cartomizer!!!!!
Sent from my ST25i using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 13:22 »
Τα Cartomizer τι έχουν? Ατμίζω πάνω από ένα χρόνο με αυτά κ είμαι μια χαρά!!  :yes: :yes: :yes:
Αν εννοείς να προσέχει μήπως ο ατμοποιητής έχει το πρόβλημα κ ευθύνεται πολλές φορές για το γδάρσμιο στον λαιμό ? Τότε συμφωνώ μαζί σου.
  ;)

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γδάρσιμο και ξηρότητα στον λαιμό
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 13:50 »
Ο φίλος  jsirios κάνει καλά να μας πει τι ακριβώς εννοεί όσο αφορά τα κάρτομιζερς. Μπάς και γνωρίζει κάτι που εμείς ίσως όχι. Εγώ προσωπικά δεν είχα κάποιο θέμα με αυτά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364