vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, dkostas, giorgos1999, Jorge, grag, Sergios, bloodlessz

Twitter

Ποσότητα ατμού

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Ποσότητα ατμού
« στις: Μαρτίου 17, 2010, 14:19 »
Vre paidia geia sas. eimai o Kyriakos apo Kypro, palaios sxetika atmistis, alla me mini e-cigarette (mono afto evriska stin Kypro). Tora anakalypsa ki efera apo tin El;lada to Camucci eno perimeno se 2-3 meres to Nabucco. To provlima mou einai stin posotita kai sti diarkeia tou atmou. Molis allaxo filtraki vgainei plousios atmos. meta omos apo 5-10 tzoures ftoxainei poly. prepei na vazo dynami gia na katafero na vgalo ligo atmo. Mporei kaneis na me voithisei? Einai alitheia oti to Nabucco vgazei poly perissotero atmo? A kai kati allo. To ygro e-liquid pou mpainei? ekei pou einai to filtro? or to stazeis pano ston atmopoiiti?
Tha ektimiso afantasta opoion/a me voithisei.
Filika

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 17, 2010, 15:18 »
Καλωσήρθες Κυριάκο :)

Κατ' αρχήν, σχετικά με τον ατμό. Μήπως τραβάς τις τζούρες σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (τη μία μετά την άλλη); Γιατί χρειάζεται κάποιο χρόνο μέχρι να κατέβει ξανά υγρό και ίσως δεν σε προλαβαίνει. Μετά από 1-2 λεπτά διορθώνεται;

Το υγρό (e-liquid) αναπληρώνει το υγρό που υπάρχει μέσα στον πολυεστέρα - ο οποίος βρίσκεται μέσα στο φιλτράκι - όταν αυτός στεγνώσει. Χωρίς υγρό στον πολυεστέρα δεν έχουμε ατμό.

Μπορείς να βρεις πολλά video στο youtube ώστε να το δεις στην πράξη. Δύο που βρήκα στα γρήγορα (λέξεις κλειδιά: ecig cart refill):



Nabucco, μήπως εννοείς nobacco;

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 17, 2010, 16:08 »
Se efxaristo poly Zoobi. Oxi, den kanei diafora eite ena lepto eite 5 lepta eite kai 10 akoma. meta tis protes tzoures adynatizei poly. Pistevo oti kati den paei kala. nai, ekana lathos. NOBACCO ithela na po. Elpizo me afta na lyso to provlima mou.
nasai kala file

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 17, 2010, 19:50 »
Καλώς ήλθες Κυριάκο!

Τα εργοστασιακά φιλτράκια συνήθως έχουν πολύ  "στουμπωμένο" πολυεστέρα  και στα περισσότερα ηλ. τσιγάρα δεν κατεβάζουν καλά το υγρό.
Αν ειδικά νιώθεις και γεύση καμένου μετά από λίγο τότε ίσως αυτό είναι το πρόβλημα...

Η καλύτερη λύση στο παραπάνω πρόβλημα είναι να βγάλεις προσεκτικά τον πολυεστέρα με ένα τσιμπιδάκι ή μια μικρή λαβίδα, και
να αφαιρέσεις κατά μήκος με ένα ψαλίδι  μια ποσότητα του υλικού ( πχ το 1/4) και να το ξαναβάλεις μέσα στο φιλτράκι και λογικά θα αποδίδει καλύτερα.
 Βέβαια έτσι χάνεις μια ποσότητα υγρού που είναι στον πολυεστέρα που αφαιρείς γι αυτό και συμφέρει να πάρεις κάποιο υγρό αναπλήρωσης...

Αν δεν νιώθεις γεύση καμένου ίσως να έχεις προβληματική μπαταρία, αλλά μάλλον απίθανο μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 17, 2010, 20:18 »
Κυριάκο καλώς ήρθες. Όταν λες mini e-cigarette εννοείς DSE901?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:03 »
Παράθεση
Nabucco
Γνωστή όπερα του Verdi  :yes:
Καλώς τον Κυριάκο. Καλύτερα γράφε ελληνικά φίλε μου .
Επί του θέματος τώρα , ακολούθησε τις πολύ καλές συμβουλές των προηγούμενων και επιπλέον
- πάρε ΗΤ μέ κουμπάκι ( manual) αυτό θα σε γλυτώσει από πολλά προβλήματα, κυρίως throat building (όπως body building  :laugh1:)
Παράθεση
meta tis protes tzoures adynatizei poly
αυτό το πρόβλημα υπάρχει όταν απο τον πολυεστέρα δεν υπάρχει σωστή κυκλοφορία υγρού. Αραίωσε το φίλτρο και γέμιζε το καλά, ανάλογα με το ειδος του  ατμοποιητή που χρησιμοποιείς απο 6-7 έως 10-15 σταγόνες.
Θα ήταν χρήσιμο να μας πεις το είδος του ατμοποιητή ή φωτο αν δεν ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:12 »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Χτες παρέλαβα το NOBACCO και το βρήκα καλύτερο από τα άλλα που χρησιμοποίησα ως τώρα. Όμως κανένα δεν με ικανοποίησε στην ποσότητα του ατμού. Δεν ξέρω αν με το νέο NOBACCO Unique θα λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Ίσως να είμαι και αρκετά απαιτητικός στο θέμα της ποσότητας του καπνού, αλλά μόνο έτσι νομίζω θα μπορέσω να αντικαταστήσω πλήρως το Κ.Τ. και να το απολαμβάνω εξίσου. Ίσως το γεγονός ότι είμαι στην Κύπρο, όπου δεν υπάρχει κανένα "ατμιστικό κέντρο", αλλά τα Η.Τ. τα αγοράζουμε από το Διαδίκτυο, χωρίς ενημέρωση και χωρίς εμπειρίες, να παίζει και αυτό το ρόλο του.
Φυσικά λάβετε υπόψη σας ότι έχει πάνω από 3 μήνες να καπνίσω Κ.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 19, 2010, 14:20 »
Το NOBBACO που πήρα είναι με κουμπάκι. Είναι καλύτερο από τα άλλα, αλλά όχι ικανοποιητικό (και αυτό...). :οσο για τα φίτρα, μιλάω για καινούρια. Ακόμα δεν γέμισα μόνος μου κανένα φίλτρο. Περιμένω το e-liquid της NOBACCO. Μου είπαν ότι αν στάξω μια-δυο σταγόνες τον ατμοποιητή, θα δω σημαντική διαφορά, αλλά δεν ξέρω για πόσες τζούρες θα κρατήσει. Την Τρίτη που θα το παραλάβω, θα δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω. Απολογούμαι για τα greekenglish Abet.  Από εδώ και μπρος μόνο ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 19, 2010, 15:20 »
Αν σε ενδιαφέρει η ποσότητα του ατμού δοκίμασε τα VG υγρά (όπως το ecopure της Intellicig), τα οποία κατα κανόνα παράγουν πιο πλούσιο ατμό.

Καλως ήρθες κι'απο εμένα   :bye:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Posotita atmou
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 19, 2010, 15:27 »
Σταξε δυο σταγόνες και άτμισε 15- 20 τζουρες
θα καταλάβεις ότι τελείωσε απο τη γεύση ( ξερή και στεγνή)
Το θέμα δεν είναι πάντως η ποσότητα ατμού, αυτό είναι ευκολο να το πετύχεις με χρήση VG υγρών ( η nobacco έχει PG ), το ζητούμενο είναι να σε ικανοποιεί ως χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Η.Τ. με τον περισσότερο ατμό
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 23, 2010, 15:11 »
Ας γράψουμε όλοι τις εμπειρίες μας από τα Η.Τ. Εγώ έχω μανία με τον πολύ ατμό, επειδή μου αρέσει να κάνω... κυκλάκια.
Μέχρι στιγμής δοκίμασα τις εξής μάρκες Η.Τ.: NOBACCO Black Line και Prestige, Mini-Cigarette και Camucci. Καλύτερο από όλα, αλλά όχι με όσον ατμό περίμενα, βρήκα το Black Line. Ήδη παράγγειλα το N-JOY για να δω τη διαφορά, ενώ περιμένω και το NOBACCO Unique, το οποίο, όπως μου είπαν πριν από λίγο, δεν θα κυκλοφορήσει τελικά στις 25 Μαρτίου, αλλά αρκετά μετά το Πάσχα.
Αν έχετε την καλοσύνη, γράψτε κι εσείς τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με το Η.Τ. με τον πιο πολύ ατμό.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. με τον περισσότερο ατμό
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 23, 2010, 15:22 »
Ας γράψουμε όλοι τις εμπειρίες μας από τα Η.Τ. Εγώ έχω μανία με τον πολύ ατμό, επειδή μου αρέσει να κάνω... κυκλάκια.
Μέχρι στιγμής δοκίμασα τις εξής μάρκες Η.Τ.: NOBACCO Black Line και Prestige, Mini-Cigarette και Camucci. Καλύτερο από όλα, αλλά όχι με όσον ατμό περίμενα, βρήκα το Black Line. Ήδη παράγγειλα το N-JOY για να δω τη διαφορά, ενώ περιμένω και το NOBACCO Unique, το οποίο, όπως μου είπαν πριν από λίγο, δεν θα κυκλοφορήσει τελικά στις 25 Μαρτίου, αλλά αρκετά μετά το Πάσχα.
Αν έχετε την καλοσύνη, γράψτε κι εσείς τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με το Η.Τ. με τον πιο πολύ ατμό.
Kikis, νομίζω δεν είναι τόσο θέμα συσκευής όσο υγρού. Τα υγρά που έχουν ως βάση τη φυτική γλυκερίνη (VG) παράγουν κατά κανόνα πλουσιότερο ατμό. Επομένως καλό θα ήταν να προσανατολιστείς προς αυτήν την κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Η.Τ. με τον περισσότερο ατμό
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 23, 2010, 15:31 »
Vasilis, σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Ποιο από τα υγρά του εμπορίου είναι VG? Εγώ χρησιμοποιώ προς το παρόν, το υγρό της Nobacco αλλά δεν γράφει τι είναι. Θα το εκτιμήσω αφάνταστα αν μου προτείνεις ένα υγρό που πιστεύεις ότι θα βγάζει περισσότερο ατμό. Μην ξεχνάς ότι βρίσκομαι στην Κύπρο, όπου δεν έχουμε αντιπροσώπους, έτσι η όποια πληροφόρησή μου είναι από τις διαφημίσεις και από το φόρουμ. Ούτε να δω ή να δοκιμάσω κάτι πριν το αγοράσω, δεν μπορώ...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η.Τ. με τον περισσότερο ατμό
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 23, 2010, 15:38 »
Μην σε απασχολεί, αφού πήρες το njoy... θα είσαι κομπλέ ΚΑΙ απο ατμό  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: Η.Τ. με τον περισσότερο ατμό
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 23, 2010, 15:40 »
Ωραία τότε. να το περιμένω να έρθει με αγωνία...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180388 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10137 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12