vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 10 χρήστες
teo77, lounik, Jorge, manoslykos, grag, ThioVag, infernity, GeorgeGTS, athanasiosm, xloupas

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #480 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 15:11 »
Καλησπερα!
Στα θεματα που περιεχουν poll (δημοσκοπησεις), αν κ υπαρχει κουμπι "εμφανιση αποτελεσματων", εν τουτοις, εαν δεν ψηφισεις δε μπορεις να δεις τα αποτελεσματα. Πιστευω καλο θα ηταν, για τους νεους που θελουν να δουν γενικες εντυπωσεις των χρηστων απο προιοντα τα οποια μετεχουν σε polls, να υπαρχει η δυνατοτητα να δει καποιος τα αποτελεσματα των ψηφων χωρις να χρειαζεται να ψηφισει (γιατι αν δεν εχεις αποψη για κατι, πως να ψηφισεις).

Mπορείς,όμως,κάλιστα να περιμένεις να τελειώσει η ψηφοφορία. ;)
Ο λόγος που στα περισσότερα δε φαίνεται πριν μπει ψήφος είναι για να γίνεται πιο αντικειμενική.
Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί που επιρεάζονται από τις επιλογές των άλλων."Όπου πάνε οι πολλοί" που λένε.Και αυτό δεν είναι ούτε καλό,ούτε και σωστό.
Τέλος,πολλοί γράφουμε και παρακαλούμε για απάντηση με τεκμηριώση.Οπότε κάποιος μπορεί ακόμη και από κει να βγάλει συμπέρασμα.Ειδικά και σε συνδιασμό με μια γρήγορη και πρόχειρη ματιά σε αυτά που αφορούν τη ψηφοφορία στα αντίστοιχα νήματα.
Αν κάποιος βαριέται να ψάχνει είναι δικό του πρόβλημα.Δε θα του δίνουν οι άλλοι "μασημένη τροφή".Πρέπει να κάνει κάτι και από μόνος του αν ενδιαφέρεται.
 :) :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2011, 15:54 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #481 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 15:41 »
Εννοειται πως ειμαι κατα της "μασημενης τροφης". Δε θεωρω ομως τη χρηση η.τ. σαν ενα εμμμμ, "προνομιο" που πρεπει να "κοπασεις" για να αποκτησεις - ελπιζω να μην παρεξηγηθω και να γινεται αντιληπτος ο τροπος σκεψης μου. Το η.τ. σαν τεχνολογια βρισκεται ακομα σε βρεφικη κατασταση - το ιδανικο, για εμενα προσωπικα, θα ηταν το η.τ. απλα να το αγοραζεις κ να δουλευει, οπως ακριβως κανει κανεις κ με ενα κ.τ. Το αγοραζεις, κ το καπνιζεις. Το γεγονος οτι απεχουμε ακομα πολυ απο αυτο το επιτευγμα δε νομιζω οτι σημαινει οτι μονο οποιος "ψαχτει" θα εχει κ το προνομιο της επιτυχημενης χρησης του. Το σχολιο μου, αφορουσε την πεποιθηση οτι εδω εχουμε ενα φορουμ με το οποιο βοηθουμε τον αρχαριο που δεν εχει γνωσεις, να τις αποκτησει - το να ειναι ορατα τα polls δε το θεωρω "μασημενη τροφη" αλλα ενα προσθετο βοηθημα προς αυτη τη κατευθυνση. Ενας μεσος Ελληνας 50αχρονος που θα ψαξει στο ιντερνετ, θα βρει ενα φορουμ, θα γραφτει σε αυτο και θα ψαξει τα νηματα του, νομιζω ηδη εχει κανει υπερμετρη προσπαθεια για να του καταλογισουμε οτι "ψαχνει για μασημενη τροφη" αν θα εχει τη περιεργεια να δει τα αποτελεσματα των polls.

Αν παλι, λεω αν, υπαρχει μεριδα ανθρωπων που θεωρουν τους εαυτους τους "ελιτ" επειδη αυτοι γνωριζουν πολλα γυρω απο το η.τ. κ τη χρηση του, κ θεωρουν οτι αυτες οι γνωσεις τους δεν γινεται να τις μοιραζουν απλοχερα, τοτε ελπιζω να μην αποτελουν κ εκφραση της γενικοτερης φιλοσοφιας του φορουμ - πιστευω απο οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, και προσωπικα, για να μην παρεξηγηθω κιολας, κ πολλες γνωσεις εχω αποκομισει απο το φορουμ μεχρι τωρα, αλλα κ σε προσωπικο επιπεδο παντα καποιος συνατμιστης υπηρξε που να απαντησει συγκεκριμενα στο τυχον ερωτημα που ειχα.  Απλα εκφραζω τις σκεψεις μου γυρω απο τη φραση "δε δινουμε μασημενη τροφη" η οποια ισως καποιο νεο μελος του φορουμ να παρεξηγουσε. Τονιζω οτι σαν γενικοτερη φιλοσοφια, συμφωνω, αλλα ας μη ξεχναμε και για ποιο αντικειμενο μιλαμε: το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Τελευταια φορα που χρησιμοποιησα αυτη την φραση ηταν σε ενα νεο που ηθελε να γραψει μουσικη κ ρωτουσε πως θα γραψει μουσικη χωρις να κατσει να διαβασει πεντε πραγματα, να μορφωθει, να ψαχτει - ηθελε να πατησει ενα κουμπι στον υπολογιστη κ αυτο να αρχισει να βγαζει ηχους. Εδω ομως μιλαμε για ενα προιον που απλα προοριζεται για χρηση - εαν ηταν τελειοποιημενο δεν θα υπηρχε καν νοημα ισως υπαρξης αυτου εδω του φορουμ.

Τελος, οφειλω να πω πως, πρωτον δεν γνωριζα οτι τα αποτελεσματα των polls ειναι ορατα η οχι κατ επιλογην του δημιουργου τους, κ ουτε γνωριζα οτι μετα τη ληξη τους, γινονται ορατα. Αλλα αυτα αφορουν το αποτελεσμα κ οχι το σκεπτικο που περιεγραψα πιο πανω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #482 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 15:56 »
Το η.τ. Βρίσκεται σε παιδική προς εφηβική ηλικία πια. Τη βρεφικη τη ζήσαμε εμείς οι παλιοί.  :))

Όσο για τις ψηφοφορίες, μπορεί να μπαίνει ακόμα μια επιλογη "Δεν ξέρω/Δεν απαντώ" για όσους θέλουν να δουν τα αποτελέσματα χωρίς να ψηφίσουν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #483 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 16:03 »
Δε διαφωνώ με αυτό που λες,φίλε μου.
Αλλά εκ του πράγματος όπου έχει τη σύνθεση "ηλεκτρονικό" κάτι και σχετίζεται με τη τεχνολογία αν δεν ασχοληθείς δε γίνεται τίποτα.
Και δε μιλάω σαν ασχολία(=Hobby).
Kαι όχι πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που πέρνουν το η/τ και θέλουν να δουλεύει όπως το κ/τ.Αλλά εκεί είναι το λάθος,πιστεύω.
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι σα το κ/τ.Ούτε λειτουργεί έτσι.Και αυτό το διαπιστώνουν πολλοί,άλλωστε,με το καιρό.
Φυσικά βοηθάμε,πολλοί,και θα συνεχίσουμε και εδώ στο φόρουμ,αλλά και εκτός.
Έχω παρατηρήσει,και δε μπορώ να μη το εκφράσω,πως όσο περισσότερες πληροφορίες δίνεις τόσο περισσότερες απαιτήσεις δημιουργούνται.
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό και εκεί πάει το "όχι μασημένη τροφή".
Πάντως,κ.τ.τ.μ.γ.,αλίμονο αν κάποιος πρέπει να ομαδοποιηθεί ή ενταχθεί σε ένα ψηφιακό ή μη σύνολο για να μάθει ή να πληροφορηθεί κάτι.
Ας μη το προχωρήσουμε,όμως,διότι είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το θέμα αυτό και θεωρώ καλύτερα να γίνει,αν τύχει,σε πιο "ζωντανό" επίπεδο.Π.χ. μια συνάντηση,κλπ.

Υ.Γ.>Δε σε παρεξηγώ σε καμία περίπτωση.

 :) :bye:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 22, 2011, 16:04

Το η.τ. Βρίσκεται σε παιδική προς εφηβική ηλικία πια. Τη βρεφικη τη ζήσαμε εμείς οι παλιοί.  :))

Όσο για τις ψηφοφορίες, μπορεί να μπαίνει ακόμα μια επιλογη "Δεν ξέρω/Δεν απαντώ" για όσους θέλουν να δουν τα αποτελέσματα χωρίς να ψηφίσουν.  ;)

Σωστή ιδέα,Λευτέρη και αμέσως παω να τη κάνω πράξη... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #484 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 20:34 »
Εμενα μου αρεσει η μασημενη τροφη, γιατι δεν εχω ουτε χρονο ουτε παραπανίσια λεφτα για πειραματα.

Η γνωμη που εχω σχηματισει τις λιγες εβδομαδες που ειμαι μελος, ειναι οτι η γνωση εδω δεν ειναι ιδιόκτητη, και αν ρωτας με τροπο θα παρεις σιγουρα πολλες απαντησεις, σε βαθμο μασημενης τροφης.

Οι πολυ προχωρημενοι και εμπειριοι δικαιως μπορει να εχουν (αν εχουν) καποια καλως εννοουμενη υπερηφανεια, αλλά δεν νομιζω να κοιταει κανείς τους νεους και απειρους αφ'υψηλού.
Εγω τους βλεπω σαν δασκαλους, που μου μαθαινουν πολλα πραγματα και με γλυτωνουν απο κοπο, χρονο και εξοδα  :respect:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #485 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 22:22 »
Εγω εχω μια προταση προς τους διαχειρηστες του φορουμ και ειναι να αλλαξουν τα "προηγουμενο/επομενο" links στο τελος της σελιδας ενος νηματος..

Οταν εχουμε μπει σε ενα νημα μας ενδιαφερει να παμε ευκολα απο σελιδα σε σελιδα. Αντι να στοχευουμε τα μικρα νουμερα (σε εμενα στο λαπτοπακι με το touchpad δεν ειναι και ευκολο) θα ηταν πολυ καλυτερο να εχουμε λινκς "επομενη σελιδα" και "προηγουμενη σελιδα".

Απο την αλλη τα κουμπακια κατω δεξια "επομενο/προηγουμενο" αναφερονται σε νηματα και δεν νομιζω να το χρησιμοποιει και κανενας σε αυτο το φορουμ γιατι δεν μπορεις να θυμασε/ξερεις ποιο ειναι το απομενο νημα και αν σε ενδιαφερει να πας.

Αν αυτα τα δυο λινκς χρησιμοποιηθουν για τις σελιδες θα γινει η πλοηγηση πολυ πιο ευκολη. Atmos κρινε και πραξε...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #486 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 02:11 »
Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή για "Next page" στην παρούσα έκδοση.

Πάντως μιας και το 'φερε η κουβέντα, επειδή κάποιοι είχαν ζητήσει ένα πεδίο όπου μπορούν να γράψουν στοχευμένα σε ποια σελίδα θέλουν να πάνε, δε θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί: αν κάποιος θέλει να πάει σε μια συγκεκριμένη σελίδα, για να μην πατάει συνέχεια το τελευταίο ορατό νούμερο μέχρι να φτάσει εκεί που θέλει, πατήστε απλά τις τελίτσες που υπάρχουν ανάμεσα στα νούμερα των σελίδων π.χ. αν είναι 1,2,3 ... 9,10 πατώντας τις τελίτσες ανάμεσα στα νούμερα, εμφανίζονται όλα τα νούμερα των σελίδων με τη μορφή 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #487 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 21:31 »
Να..ρωτήΞω και γω κάτι???
 Μήπως θα βόλευε να γινόντουσαν sticky θέματα τα οποία θα ήταν τύπου manuals π.χ από βασικά στησίματα μοντ και όχι μόνο..Π.χ για  GGTS με Οδυσσέα κάνεις αυτο και αυτο ή αυτό. Θα ηταν αρκετά χρήσιμο νομίζω
(Αν υπάρχει ήδη "με το μπαρδόν να'ούμε" δεν το χω δει! :tongue_smilie:  :-[)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #488 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:25 »
Έχουμε κάτι σαν κι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4006.msg125457.html#msg125457
Μπορούν να μπουν εκεί κάποια επιλεγμένα μηνύματα. Είναι κλειδωμένα θέματα όμως για να μην χάνονται χρήσιμα πράγματα μέσα στα σχόλια. Αν θεωρείτε ότι κάποια μηνύματα είναι επεξηγηματικά και χρήσιμα, μπορείτε να προτείνετε να τα βάλουν εκεί οι συντονιστές του πίνακα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:30
Ή και να δημιουργήσουμε νέο θέμα με sticky μηνύματα.
Το σκεπτικό πάντως είναι: Τα δημοσιεύεται κάπου στο θέμα τους (ανάμεσα σε πολλά σχόλια), το προτείνετε σ' εμάς κι εμείς το βάζουμε σε sticky θέμα για να βρίσκεται εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #489 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:32 »
Το προτείνουμε με απλό μήνυμα;
Προφανώς, βάζουμε και τη διεύθυνση του μηνύματος;

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #490 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:34 »
Tη ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ εγκυκλοπαίδεια (δεν την βρίσκεις σε άλλα forum).
Στα περισσότερα όμως forum που παρακολουθώ, θέματα σαν αυτά που ανέφερε η Viliana είναι sticky στην αρχή του νήματος έτσι ώστε ο αναγνώστης, ειδικά ο νέος, να τα βρει γρήγορα.
Θεωρώ πως θα βόλευε πολύ κόσμο

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #491 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:36 »
εγω σκεπτομαι οτι συντομα καποια στιγμη θα πρεπει καπου να υπαρχουν τα φυσικα καταστηματα ανα πολη, γιατι αν θες να βρεις κατι ειναι λιγο μπερδεμα...
Θα μου πεις θελει πολυ δουλεια..... ε ναι θελει, αλλα ειπα να πω και εγω την σοφια μου.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #492 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:49 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,22.0.html

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:50
Το προτείνουμε με απλό μήνυμα;
Προφανώς, βάζουμε και τη διεύθυνση του μηνύματος;

Καλύτερα με ΠΜ στον συντονιστή γιατί μέσα στο φόρτο εργασίας μπορεί να μας διαφύγει το μήνυμα.
Ναι με τη διεύθυνση του μηνύματος. Δεξί κλικ πάνω στον τίτλο του συγκεκριμένου μηνύματος και αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού (ή κάτι παρόμοιο, ανάλογα με τον browser).

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #493 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 09:05 »
Ευχαριστώ καλέ μου. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #494 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 11:17 »
Γίνεαι κιόλας μια προσπάθεια από τον tsiv και τους άλλους συντονιστές του πίνακα, εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5079.msg172508.html#msg172508
Με λίγη βοήθεια μπορεί να αποδώσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix