vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 22:39 »
παρατηρω καποιες αποκλήσεις ,
στο μηκος και στα ωμ
στην πραξη ειναι 36 χιλ..
και 1.9 ωμ
επισης να ρωτησω εαν παιζει κάποιο ρολο η αλλαγη χρωματος στο πεδιο "Πυκνότητα ενέργειας";

Αν θες πες μου σε τι ατμοποιητή σετάρεις και αν τον γνωρίζω καθόλου να σου πω τι μπορεί να έχει δηλωθεί λάθος. Επίσης είναι πολύ πιθανό να θέλει μεγαλύτερη συμπίσεση. Το 10% νομίζω οτι είναι λίγο ειδικά για διάρια φυτίλια. Βάλε 20%.

Κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι οτι βάζοντας 36mm από την αντίσταση 0.17 θα πάρεις αντίσταση κοντά στο 1,7 Ohm. Το 1,9 Ohm πως προέκυψε; Μήπως είναι αντίσταση 0.16mm; Τα νούμερα που μου λες βγαίνουν για σύρμα 0.16 και συμπίεση κοντά στο 20-24%

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 24, 2013, 17:38 »
Πολύ καλό!
Μπράβο μάγκες.

Φαντάσου να ήταν αποφασιστικός.



Ρε τι ανακαλύπτει κανείς δω μέσα.


Αποσυνδεδεμένος DanLuca_

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
    • DanLucas Signature Liquids
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 00:53 »
Για να μην ανοίξω διαφορετικό θέμα, είπα να το προσθέσω εδώ.
Για τους κατόχους Android υπάρχει και η εφαρμογή Vaper's Toolbox: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.valsoft.vaperstoolbox




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 12:03 »
 :thumpup: :thumpup:
Μπήκε κι αυτό στο τέλος του αρχικού μηνύματος.

Αποσυνδεδεμένος efthGR

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω και χάνεσε
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 01, 2014, 15:16 »
Πολυ καλο το προγραμματακι... Ευχαριστω πολύ


Σίγουρα θα το χρειαστώ

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 02, 2014, 17:29 »
Βρηκα κατι που ισως φανει χρησιμο αν κ το αν δουλευει θα το πειτε εσεις οι εμπειροι εδω ...ειναι για Android συσκευες μια εφαρμογη που συπληρωνεις τι συρμα χρησιμοποιεις κ σου βγαζει με βαση την αντισταση που ζητας ποσο συρμα χρειάζεσαι  vaper's  toolbox λέγεται οποιος θελει το τσεκαρει ...
εγω συντομα θα τον δοκιμασω στον πρωτο μ επισκευασιμο ... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dmavroulis

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 07:02 »
Ανέβηκε στο sεrver του φόρουμ: http://e-kapnisma.gr/diafora/htwiki/RW.zip  
Για οποιαδήποτε νέα έκδοση, ενημερώστε με με ΠΜ να αντικαταστήσω την παλιότερη.

καλο. πολυ καλο προγραμματακι.. να ειχε και για ss ομως θα ηταν ακομα καλυτερο!  ;)

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2017, 10:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 11:06 »
vape tool για adroid
αποκλειστηκα...

Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 01, 2019, 14:22 »
Καλησπερα σε ολους, 

 Ειμαι καινουρια στο θεμα επισκευασιμου ατμοποιητη, προσφατα αγορασα τον ammit mtl rta της geekvape. Δεν μπορω να πω οτι δυσκολευομαι με την τοποθετηση και την αλλαγη της αντιστασης απλα καθοτι καινουρια εχω λιγο μπερδευτει. 
 Καπου ειχα διαβασει οτι στους επισκευασιμους ατμοποιητες καλο ειναι να φτιαχνουμε μια αντισταση απο 1Ω και πανω. Ισχυει αυτο? Θα ηθελα να εχω λιγο περισσοτερο ντουμανι διοτι με την μεγαλη αντισταση ψιλο δυσκολευομαι

Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 01, 2019, 14:34 »
Αν και καλύτερα να ρωτούσες σε αυτό το νήμα, όχι δεν ισχύει αυτό που είχες διαβάσει. Εξαρτάται από τον ατμοποιητή και το προσωπικό σου γούστο. Ας πούμε εγώ τον Ammit MTL τον στήνω κάπου 0.8 - 0.9 Ω γιατί εκεί μου αρέσει. Μπορείς να δοκιμάσεις να πας και ακόμα πιο κάτω. Φυσικά, όσο χαμηλότερα στήνεις, τόσο πιο πολύ ρεύμα θα θες, τόσο πιο πολλή κατανάλωση θα έχεις, τόσο λιγότερο θα κρατάει η μπαταρία σου. 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 01, 2019, 15:08 »
Δες το steam engine για υπολογιστή. Πάντως, όχι, δεν ισχύει αυτό που διάβασες. Η αντίσταση ατμιζει με το πάχος του συρματος και την ποσότητα των σπειρων, όχι με την ωμικη αντίσταση της. Δες το νήμα του ατμοποιητή σου για προτεινόμενα στησίματα.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 01, 2019, 15:36 »
Συγνωμη γιατι δεν ξερω αν καταλαβα καλα τι προσπαθεις να μου πεις, σημασια εχει να κρατας τουλαχτιστον εναν συγκεκριμενο αριθμο σπειρων? να ξερω και τι συρμα τοτε σωστο να εχω. Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου εξηγησεις?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 01, 2019, 16:31 »
Το θέμα δεν είναι να πιάσεις συγκεκριμένη ωμικη αντίσταση, άλλωστε κάποια σύρματα έχουν χαμηλή και άλλα υψηλή, αλλά να καλύψεις το air Flow με την αντίσταση σου και να έχεις πάχος συρματος που να είναι συμβατό με τον χώρο ατμοποιησης, δηλαδή να μην ανεβάζει τεράστιες θερμοκρασίες.

Επειδή αυτά τα δύο αλλάζουν ανά ατμοποιητή για αυτό σου λέω να ξεκινήσεις διαβάζοντας το νήμα του ατμοποιητή.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 01, 2019, 17:57 »
Μου προτειναν απο εκει που αγορασα τον ατμοποιητη να παρω ενα συρμα Kanthal A1 35αρι. Τωρα δεν ξερω αν οντως ειναι το καταλληλο για τον ατμοποιητη μου. Μπορω να το βρω στα τεχνικα χαρακτηριστικα του ατμοποιητη αυτο που λες?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Προγραμματάκι υπολογισμού Αντιστάσεων-Σπειρών
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 01, 2019, 18:02 »
Όχι στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Στο νήμα του θα δεις αν τον στήνουν με τέτοιο σύρμα. Δεν τον εχω κιόλας να σου έλεγα. Πάντως εντάξει... Το. 0.35 ταιριάζει σε πολλούς.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 54 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238483 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085827 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro