vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, dkostas

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
......που δεν έχει καταλήξει και πουθενά

Να ρωτήσω μια απορία που έχω. Απο την στιγμή που έχουμε μοντακι που διαβάζει την αντίσταση ποσο ohm είναι , είναι απαραίτητο ένα ομομετρο για να το τσεκάρεις ποιο μπροστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Όχι δεν είναι απαραίτητο. Με το μοντάκι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Όπως λέει και ο Μάνος όχι..  χρειαζεται σε κάποιων που έχει μονο μηχανικά μοντ ..τώρα πολλά ατομα το παίρνουν και το δουλεύουν και ωσ βαση για ν  κανουν τα σεταπ ..ενασ καλός τρόπος να δεισ αν το μοντ σου δείχνει ακριβώς χωρίς να χρειάστησ κάποιο ακριβό   ωμόμετρο ακριβείας  είναι και αυτόσ ο πίνακας   εδώ http://www.steam-engine.org/coil.asp

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Με ένα πολύμετρο πιστεύω μπορώ να κάνω δουλειά έτσι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
καποιοι επιλέγουμε να τα πυρωνουμε ακόμα κι ας εχουμε διαβασει το νημα :yes:

Εφοσον ειναι επιλογης σας εμενα δε μου πεφτει λογος  :)

Οταν ομως συμβουλευουμε συνατμιστες το σωστο ειναι να τους ενημερωνουμε σφαιρικα
για ολες τις ενδεχομενες αρνητικες συνεπειες.





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Με ένα πολύμετρο πιστεύω μπορώ να κάνω δουλειά έτσι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι, αν το εχεις ηδη μπορεις να το χρησιμοποιησεις αν και δεν ειναι βολικο.
Μην ξεχασεις να αφαιρεσεις την εσωτερικη αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Σας δίνω ένα λίνκ για το dry burn που βρήκα σήμερα.
http://www.pgvg.net/2016/03/08/a-chemists-advice-dont-dry-burn-your-coil/

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Dry burn μονο σε kanthal & μονο οταν καθαριζω την αντισταση για να φυγουν τα καταλοιπα...

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας.
Με συρμα Κanthal A1  30αρη 8 σπειρες οχι κολητες μεταξυ τους τελειος και με 20μμ μεγεθος εβγαλα 1,36 οομ στον kayfun mini 3.1v.
Ατελειωτη γευση.
Μου ειχαν πει πως δεν θα μπορεσω να βγαλω πανω απο 1οομ.
Ατμιζω απο 12,5w εως 14,5w.
:)

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Γνωριζει καποιος τι grade ειναι το Nichrome της UD?
Eπειδη επεσε στα χερια μου ενα 26g, θα ειναι too much αν το στριψω στις 9 σπειρες; (για να παω στο 1ohm 2.5πυρηνα /Subtank mini)

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Καλημερες....
Πειτε και σε ενα πρωταρη στις αντιστασεις ενα καλο συρμα να φτιαχνει...  :D
Εχω ενα kangersubtank v.2 και ενα kayfun lite plus v.2 κλωνος βεβαιως βεβαιως της HCigar (που αναμενεται)
λεω να παω στα 1,5 Ω για να εχω γευση αν και στα 0.7 Ω μαρεσει γιατι κανει ντουμανι.../διατομες???
Ειμαι στην UD εχετε καμια προταση?
Αααα!!! και σε βαμβακι λεω για fieber freaks
Οποτε τα φωτα σας εδω συνατμιστες
Ευχαριστωωωω

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Από σύρμα σε Power mode υπάρχουν οι εξής δικές μου επιλογές που τις συνιστώ:

Κanthal A1 0,28mm (29AWG) για αντιστάσεις από 1,5 έως 2 Ohm (ανάλογα αριθμό σπειρών και διάμετρο σπείρας)

Κanthal A1 0,32mm (28AWG) για αντιστάσεις από 1 έως 1,5 Ohm (ανάλογα αριθμό σπειρών και διάμετρο σπείρας)

Kanthal A1 καλής ποιότητα παίρνω από εδώ:

http://vape-spot.gr/index.php?route=product/category&path=277_169

Βαμβάκι χρησιμοποιώ πάνω από 1 χρόνο MUJI (Japan) και το πήρα από ebay κατευθείαν από Tokyo σε 10 μέρες με κόστος 5,5 ευρώ για 180 παντς:

http://www.ebay.com/itm/Japanese-Japan-Organic-Daily-Facial-Cotton-180-sheets-60-50mm-MUJI-mujirushi-F-S/152043058992?_trksid=p2047675.c100011.m1850&


Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Παρε ατσαλι ss316 0.25 για να στριβεις αντιστασεις 6-7-8 σπειρες στα 1 εως 1.3 ωμ περιπου
και ss316 0.30 για αντιστασεις κοντα στα 0.7
Power mode και tc παιζει το ατσαλι ,οποτε εχεις δυο επιλογες με το ιδιο συρμα .
Βαμβακι VFM ειναι το muji που ειπε ο Μακης .

ff v1 το χω δουλεψει,πολυ καλο.
Cotton bacon επισης ,αλλα μαυριζει ευκολα.

Το καλυτερο ειναι να παρεις για αρχη απο ενα μετρο kanthal και ss316l για να δοκιμασεις πιο συρμα σαρεσει καλυτερα και μετα παιρνεις καρουλακι αμα θες.
Μη παρεις καρουλι γτ αμα δε σαρεσει θα παει χαμενο.
Eπειδη τα γουστα διαφερουν να σου πω οτι το kanthal δε μαρεσει,αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο, γιαυτο δοκιμασε μονος σου πιο σαρεσει ;)

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας
Με UD SS 316L 28 AWG, 0.32mm και 0,8 οομ αντισταση εκανα με ελενχο θερμοκρασιας σου φερνει ωραια γευση αλλα αλλα πολυ διαφορετικο ατμισμα απο αυτο που μου αρεσει.
Με watt το ιδιο συρμα απαισια γευση.
Μάλλον ειμαι προς το UD KANTHAL Σύρμα 28 AWG, 0.32mm με αντιστασης απο 1 εως 1,8 οομ
Γουστα ειναι αυτα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos_skr

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
https://www.fasttech.com/products/0/10014903/2675100-authentic-ud-kanthal-a1-heating-wire-for
Καλησπέρα σε όλους εχω παραγγειλει αυτο το συρμα και θελω να το χρησιμοποιήσω σε kangertech toptank mini ατμοποιητη, θελω γυρω στο ενα ωμ να βγει η αντίσταση, θα γινει με αυτο και αν ναι, στα ποσα watt λειτουργεί? 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364