vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
billythekid, dkostas, mario1985, kyrgiannis

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Έχω στην κατοχή μου τον subtank mini και σύρμα κάνθαλ 32mm. Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τα στησίματα αν δεν νιώσω διαβασμένος και έτοιμος και με τα απαραίτητα εργαλεία. Και επειδή σκοπεύω να παραγγειλω σύντομα κάποια πράγματα και μέσα σ αυτά θα είναι και ο driper Mad Hater mini (μην γελάτε )... θα ήθελα να μου πείτε τι τύπο σύρματος να πάρω και σε τι διάσταση που να μπορεί να παίξει καλά πρωτίστως στον dripper αυτόν (ειδα ότι έχει μακρυ αυλάκι τροφοδοσίας αέρα )και γενικά να έχω για τις δοκιμές μου για την διαφορετικότητα? Ευχαριστώ εκ των προτερων.Το μοντάκι μου είναι vtc mini.
Aν είμαι οff συγχωράτε με.

Αφού έχεις το VTC mini μπορείς να κάνεις ότι δοκιμές θέλεις!
Μπορείς να διαβάσεις τα νήματα όλων των συρμάτων, να δεις τις απόψεις για το καθένα, να μελετήσεις και τις τιμές που σε βολεύουν στο steam-engine όπως είπε και ο apostolisk4 και να καταλήξεις.
Εγώ το μόνο που θα σου'λεγα, είναι να μην πάρεις ολόκληρα καρούλια καλύτερα για αρχή μη σου μείνουν, δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια ότι και να διαβάσεις! Απο την άλλη, μην απογοητευτείς αν δε σου κάθεται το στήσιμο, ή το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο, το πιθανότερο είναι να φταίς εσύ.  :tongue_smilie: Εννοώ οτι το πιο πιθανό είναι να φταίει το στήσιμό σου  :)   Ακόμα και σίγουρος να είσαι και δεν σου αρέσει η γεύση ας πούμε με ένα σύρμα, δώσε του άλλη μια ευκαιρία και ξαναδοκίμασε, μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα!  ;)

Αυτό το mad hatter mini τον γλυκοκοίταζα και εγώ, κυρίως για την ευκολία του σταξίματος και μ'αρέσει κιόλας...αν τον πάρεις κάνε και μια παρουσίαση...δε νομίζω να υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ κύριοι. Θα πάρω 2 πεντάμετρα να έχω για τις αποτυχίες, φθηνά είναι από έξω.
Έχει αρκετά πλεονεκτήματα απ ότι είδα ο Mad hater σε βολικό ντεκ εκ πρώτης. Ανοίγει από πάνω για on the go dripping, είναι αυθεντικός φθηνός, και παίζει είτε με μονή είτε με διπλή αντισταση. Απλά είδα ότι έχει μακριά αυλάκια και αναρωτιόμουν αν επαίρνα και κανένα χοντρο σύρμα, γιατί ειδα ότι θέλει καμιά δεκαρια σπείρες για να καλυψει το αυλάκι. Τέλως πάντων μπορεί να λέω και βλακείες λόγω ασχετοσυνης αλλά έχω πέσει με τα μούτρα στο διαβασμα τώρα που έχω χρόνο για να είμαι κομπλέ πιο μετά. Θ αφύγει η παραγγελία θα αρχίσουν οι αποτυχημένες η επιτυχημένες δοκιμές και εδώ είμαστε να τα λέμε.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή δεν έχω καταλάβει αυτό με τα χοντρά σύρματα πως το εννοείς, να σου πω οτι σύρμα απο σύρμα έχει απο μικρή εώς πολύ μεγάλη διαφορά στην αντίσταση. Για παράδειγμα το Kanthal σε 0.25mm σου βγάζει περίπου 1.8Ohm στις έξι σπείρες με 2.5mm διάμετρο. Το ατσάλι αντίστοιχα, σου βγάζει περίπου 0.9Ohm με το ίδιο ακριβώς στήσιμο ενώ το νικέλιο 0.12Ohm.
Μπορεί να τα γνωρίζεις όλα αυτά, αλλά θέλω να καταλήξω στο ότι τα χοντρά σύρματα ίσως δεν αποδίδουν τόσο καλά όσο τα λεπτότερα, εγώ αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον μέχρι τώρα και δεν έχεις και μεγάλη ευελιξία στο στήσιμο γιατί πιάνουν περισσότερο χώρο.
Επίσης θα σου έλεγα να μην ανησυχείς για τις σπείρες και δεν χρειάζεται να καλύπτεις πλήρως τα αυλάκια, που μάλλον εννοείς τις τρύπες του αέρα κάτω απο την αντίσταση ε!
Κάνε και 12 σπείρες, so what, τον subtank mini εγώ ας πούμε με 12 σπείρες τον έστηνα...τον billow ανάλογα το σύρμα είτε με 10, είτε με 8...θα δεις με δοκιμές τι σε βολεύει και τι σου αρέσει περισσότερο! Βέβαια όχι και υπερβολές...πάνω κάτω θα καταλάβεις τι αντιστάσεις μπορεί να πάρει ο ατμοποιητής σου για να μην έχεις διαρροές ή υποτροφοδοσίες ίσως...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Kατατοπιστικός.  :thumpup: Ναι για το αυλάκι έλεγα.
Ωραία θα ξεκινήσω σήμερα στον subtank μερικές δοκιμές και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ περιμένω Karthal 0.25 της ud να πέσουν δοκιμές και ότι κάτσει.
Είναι αρκετά φθηνά απεξω και επειδή μου αρέσει και θέλω να μαθω καλή φάση θα είναι.
Γενικότερα και εγώ έχω διαβάσει πολλά εδώ μέσα και έχω μάθει αρκετά αλλά στην πράξη είναι ακόμα καλύτερα και καταλαβαίνεις τα πάντα.
Καλά στησιματα

Γεια χαρά. Μια ερώτηση για εμένα τον άσχετο με τα σύρματα και γενικά ως προς την ιδιοκατασκευή αντιστάσεων. Είπα να ξεκινήσω να το παλεύω. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τον subtank mini και η αλλαγή αντίστασης και βαμβακιού ήταν παιχνιδάκι για εμένα γιατί είχα αγοράσει έτοιμες αντιστάσεις και απλά τις άλλαζα ή της έκανα dryburn.


Χρησιμοποιώ επίσης και τον ego one mega και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πιο πολύ από τον subtank. Έχω επίσης και της clr κεφαλές. Στο ερώτημα τώρα. Τι σύρμα να αγοράσω για φτιάξω μια αντίσταση για έλεγχο θερμοκρασίας και πόσες σπείρες περίπου πρέπει να φτιάχνω; Θα το στήσω στον ego one.


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Ψάχνοντας στα καταστήματα στο διαδίκτυο βρηκα συρμα χαλκο-νικελιο, το εχει δοκιμάσει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Γεια χαρά. Μια ερώτηση για εμένα τον άσχετο με τα σύρματα και γενικά ως προς την ιδιοκατασκευή αντιστάσεων. Είπα να ξεκινήσω να το παλεύω. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τον subtank mini και η αλλαγή αντίστασης και βαμβακιού ήταν παιχνιδάκι για εμένα γιατί είχα αγοράσει έτοιμες αντιστάσεις και απλά τις άλλαζα ή της έκανα dryburn.


Χρησιμοποιώ επίσης και τον ego one mega και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πιο πολύ από τον subtank. Έχω επίσης και της clr κεφαλές. Στο ερώτημα τώρα. Τι σύρμα να αγοράσω για φτιάξω μια αντίσταση για έλεγχο θερμοκρασίας και πόσες σπείρες περίπου πρέπει να φτιάχνω; Θα το στήσω στον ego one.


Ευχαριστώ

Στο νήμα του ego one mega  και του Tron-S έχω πει πολλές φορές για προτεινόμενα στησίματα.

Με Ni200 πάρε σύρμα 0,28mm και κάνε 6 ή 7 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα.

Με SS316L πάρε σύρμα 0,32mm και κάνε τις ίδιες σπείρες, ίδια διάμετρο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Μακη για το nichrome και το nife τι γνωμη εχεις;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γι αυτό δεν έχω άποψη. :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 22:03 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μάκη έχω να σου προτείνω κάτι. Πάρε σύρμα NiFe και δοκίμασε να μας πεις τη γνώμη σου.
Επειδή είσαι απο τους λίγους που σου αρέσει το ατσάλι και σου παίζει και καλά (πανάθεμά σε  :tongue_smilie: ), δοκίμασε και αυτό να μας πεις...νομίζω η αρωγή σου θα ήταν πολύτιμη και θα έβγαζα και κάποια συμπεράσματα!  :thumpup:

Πραγματικά, μπορώ ακόμα και να στο στείλω δώρο για να μας πεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Ψάχνοντας στα καταστήματα στο διαδίκτυο βρηκα συρμα χαλκο-νικελιο, το εχει δοκιμάσει κανεις;
δεν ξερω κατα ποσο ειναι υγειίνο κατι τετοιο ...ειναι μεταλο που φτιαχνοντε πολλες αντιστασεις για συσκευες αλλα εκει δεν εισπνεεις τις αναθυμιασεις ....εδω ο χαλκος δεν μου καθετε καλα....τι να πω αν τωρα με τον ελεγχο θερμοκρασιας δεν φτανουν σε θερμοκρασιες παραγωγων....


αν μπορεις βαλε το σαιτ που το ειδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 23:35 από Αsimos »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Μάκη έχω να σου προτείνω κάτι. Πάρε σύρμα NiFe και δοκίμασε να μας πεις τη γνώμη σου.
Επειδή είσαι απο τους λίγους που σου αρέσει το ατσάλι και σου παίζει και καλά (πανάθεμά σε  :tongue_smilie: ), δοκίμασε και αυτό να μας πεις...νομίζω η αρωγή σου θα ήταν πολύτιμη και θα έβγαζα και κάποια συμπεράσματα!  :thumpup:

Πραγματικά, μπορώ ακόμα και να στο στείλω δώρο για να μας πεις!  ;D

Γιάννη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :-[ , μετά χαράς να δοκιμάσω το NiFe αλλά δεν ξέρω εδώ θεσσαλονίκη πού έχει, γιατί μέχρι στιγμής δεν ενδιαφέρθηκα.

Επίσης δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς  ;D ), μένω αρκετά μακριά εκτός Θεσσαλονίκης και για να πάω μόνο για να πάρω λίγο σύρμα δεν συμφέρει. :nope:

Αν δεν κάνω λάθος με τέτοιο σύρμα έρχονται οι CLR του 1 Ohm, από την μαμά τους. :)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Καλά και εγώ απο fabvape NiFe30 της dicodes...παραγγελία...

Έτσι όπως τα λες όμως...ή κάτι μου διαφεύγει εμένα...ή κάτι μπέρδεψες εσύ...CLR 1Ohm με NiFe?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Με nichrome   ;) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364