vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, tibolaso

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Κάνω και μία πρόταση στους διαχειριστές μας:

Αν μπορούν να βάλουν το παραπάνω πινακάκι με τις αντιστοιχίες στην αρχή του παρακάτω λινκ ώστε να υπάρχει κάπου όπου θα το βρίσκουν εύκολα και θα το συμβουλεύονται οι συνατμιστές του φόρουμ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18533.0/topicseen.html

Ευχαριστώ. :)

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια στο http://www.steam-engine.org/coil.asp εχει δυο ειδη Ν200.Το (linear TCR)και το(TFR curve).
Ξερετε ποια η διαφορα τους;

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
 Αν και ομολογώ πως έψαξα το thread, δεν έπεσα πάνω σε κάποια παρόμοια ερώτηση. Υπάρχει κάποιος πίνακας τύπου "μπούσουλα" που να αντιστοιχεί πχ: αντίσταση 1.6 Ωμ κάνθαλ,  σε ομοΩμική αντίσταση Ni200? Πόσο περίπου θα πρέπει να την διαβάζει το mod, για περίπου το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα? Ρωτάω ακαδημαϊκά, μιας και μετά από ένα χρόνο "plus" σε "κανθαλ" θα δοκιμάσω Ni200 στο Evic Vtc mini...που "χτύπησα" πριν λίγο.  :P :P

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
νομιζω φιλε μου το ni200 εχει παρα πολυ μικρη ωμικη αντισταση δεν γινεται ποτε να πιασεις τετοια τιμη αντιστασης με αυτο το συρμα.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είπα ότι θέλω να πιάσω την συγκεκριμένη αντίσταση....αλλα ποια "τιμή" αντίστασης Ni200 θα μου δώσει περίπου το ίδιο "ατμιστικο" αποτέλεσμα των 1.6 με 1.9 Ωμ που είναι οι ατμιστικές μου συνήθειες.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Κατα την δικιά μου εμπειρία σε κανθαλ και ν200  απο 0.20 έως και 0.25 με 0.20mm σύρμα η 0.25

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
α συγνωμη φιλε μου λαθος καταλαβα!καποιο παιδι θα ξερει να σου πει που δουλευει n200!

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Δεν γίνεται να υπάρξει σύγκριση, διαφορετικό ατμιστικό αποτέλεσμα θα πάρεις απ' το κάθε σύρμα. Έτσι το νιώθω εγώ δηλαδή.


Όσο πιο λεπτό σύρμα χρησιμοποιείς, τόσο πιο ψηλή αντίσταση να στοχεύεις. Αν έχω χοντρό σύρμα, όπως ένα 0.4mm που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο καιρό, μου δουλεύει καλύτερα στα 0.07-0.1Ω. Αν θέλω "τσιγαρίσιο" άτμισμα σε τανκάτο, θα πάιξω με λεπτότερο σύρμα στα 0.15-0.2Ω

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
το 0.28 σε n200 παιδια  για που κανει δουλεια??

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν είπα ότι θέλω να πιάσω την συγκεκριμένη αντίσταση....αλλα ποια "τιμή" αντίστασης Ni200 θα μου δώσει περίπου το ίδιο "ατμιστικο" αποτέλεσμα των 1.6 με 1.9 Ωμ που είναι οι ατμιστικές μου συνήθειες.

Το άτμισμα με Ni200 σε TC, όσο ατελής και να είναι η εν λόγω τεχνολογία και όσο διαφορετική από μοντάκι σε μοντάκι, δεν νομίζω ότι μπορεί ναπ αραλληλιστεί με άτμισμα σε Κάνθαλ. Και δεν μιλάω για τη γεύση, αλλά για την αίσθηση. Τώρα, αν ρυθμίσεις το μοντ σου στο τέρμα από θερμοκρασία, τότε μάλλον θα επιτύχεις παρεμφερές αποτέλεσμα, δεδομένου ότι μπορείς να ρυθμίσεις και τα W ή J κατά περίπτωση. Αλλά αν κάνεις κάτι τέτοιο, το TC πάει περίπατο και δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Εκτός αν για τα δικα΄σου γούστα το να ατμίζεις στις ίδιες σπείρες Ni200 με ίδιες σπείρες Κάνθαλ, αποδίδει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Παιδια στο http://www.steam-engine.org/coil.asp εχει δυο ειδη Ν200.Το (linear TCR)και το(TFR curve).
Ξερετε ποια η διαφορα τους;
Στο Linear TCR η αντίσταση υπολογίζεται αποκλειστικά από τον μαθηματικό τύπο του σύρματος.
Στο TFR curve υπολογίζεται από πραγματικές μετρήσεις σε διάφορες θερμοκρασίες και θα πρέπει να ανεβάσεις στο mod σου το αντίστοιχο αρχείο CSV (πχ DNA200).
Δεν παίζει ρόλο στον υπολογισμό της αρχικής αντίστασης (base resistance) και το αποτέλεσμα που θα πάρεις είναι ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Cruiser79...Δεν είμαι των πολλών watt, παίζω από 8 έως 11 σε κάνθαλ, αλλά  ούτε και ο "καυτός" ατμός είναι του γούστου μου. Σαν νεοεισερχόμενος στο TC και στο Ni200...προσπαθώ να καταλάβω, αν μπορώ να εξομοιώσω στα μέτρα μου τις αντιστάσεις που κάνω ήδη.
Υποθέτω.... πως γενικά το TC θα είναι το "κάτι" παραπάνω στην ήδη ατμιστική μου εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δεν ξέρω για tc και Ni200 μιας και κάνω απλές αντιστάσεις NiCr, θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι Λεφτέρη. Αφού σε κάλυπτε το kanthal και θες κάτι παρόμοιο, γιατί πήγες στο Ni200; Εγώ πιστεύω πως αφού θα δοκιμάσεις κάτι καινούργιο, άστο να σου μιλήσει εκείνο πρώτο. Μπορεί να σου αρέσει ο χαρακτήρας του. Στην τελική δες το ως εναλλαγή στο πως ατμίζεις για να μη βαριέσαι.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Εξ όσων γνωρίζω (έχω διαβάσει εννοώ) το Ni200 είναι "μία" από τις επιλογές για αντιστάσεις, έτσι ώστε να δουλέψουν σε TC τα mods. Η αναφορά σε αυτό, έγινε εντελώς τυχαία,αλλα ορμώμενος από το γεγονός ότι δεν είμαι fun του SubΩμ vaping, προσπαθώ να βρω "κάποιας" αντίστοιχης τιμής αντίσταση, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω τις εκπλήξεις που θα με βρούν με τον πειραματισμό μου σε mods με TC. Για παράδειγμα, μην φτιάξω αντίσταση 0.03 που αντιστοιχεί σε 0.0003 σε κάνθαλ και μου έρθει κανένας "ντουβρουτζάς". Ακραίο το παράδειγμα..το γνωρίζω, απλά το αναφέρω για να αναδείξω τον προβληματισμό μου.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Στο Linear TCR η αντίσταση υπολογίζεται αποκλειστικά από τον μαθηματικό τύπο του σύρματος.
Στο TFR curve υπολογίζεται από πραγματικές μετρήσεις σε διάφορες θερμοκρασίες και θα πρέπει να ανεβάσεις στο mod σου το αντίστοιχο αρχείο CSV (πχ DNA200).
Δεν παίζει ρόλο στον υπολογισμό της αρχικής αντίστασης (base resistance) και το αποτέλεσμα που θα πάρεις είναι ίδιο.
Ευχαριστω Γιωργο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364