vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Το όνομα "Kanthal" είναι trademark (αλλά και εμπορικό όνομα πλέον) για μια κατηγορία συρμάτων μεσαίας αντίστασης με αντοχή στη θερμοκρασία που φτιάχνονται από κράμα σιδήρου, χρωμίου και αλουμινίου, ιδανικά για χρήση σε θερμαντικά στοιχεία. Βγήκε στην αγορά το 1931. Δεν υπάρχει "αυθεντικό" Kanthal και το trademark ανήκειστη σουηδική εταιρία Sandvik. Υπάρχουν ποιότητες στο kanthal (πόσο καθαρό είναι από κατάλοιπα της κατεργασίας του και πόσο σωστή αναλογία έχει το κράμα για το συγκεκριμένο τύπο πχ Α1 η D) αλλά δεν υπάρχει "αυθεντικό" kanthal, δεν καλύπτεται από πατέντες ώστε να επιτρέπεται μόνο ένας κατασκευαστής να το φτιάχνει (λήμα Kanthal της Wikipedia). Δεν υπάρχει kanthal αποκλειστικά για ατμοποιητές. Αμφιβάλω ότι το dotshop προμηθεύεται σύρμα από τη Sandvik.

Η μεταλλίλα πολύ πιθανό να ήταν λόγω βρώμικου σύρματος που άφησε κατάλοιπα στην αντίσταση, ακόμα και μετά το κάψιμο, η προβλήματος στο στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Οχι φιλε μου δενεχει αλλα ευχαριστω

Nicr 80 δεν ψάχνεις;

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Nicr 80 δεν ψάχνεις;
Ναι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αλλά αυτό είναι πολύ μικρό εγώ θέλω κάπου στο 0.55 και πάνω. .αλλά μόνο από έξω βρισκω

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 22:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Εστησα για πρωτη φορα με ribbon noupi..παντα εστηνα με κανθαλ απλα ηθελα να δω αν εχει διαφορα τωρα που ατμιζω με μηχανικο..αλλα με εχει τρελανει στα σκασιματα..σε καθε πατημα ομως..μπορει καποιος να βοηθησει;;

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας

Παρόλο που το καθάρισα , συνεχίζει να μου αφήνει μεταλλικη γεύση .
το είχα αφήσει σε βραστό νερό για 20 λεπτά .
και το ξαναέβαλα σε βραστό νερό άλλες 2 φορές .
δεν ξέρω τι γίνετε και μου συνεχίζει να μου αφήνει μεταλλική γεύση.


Στο στήσιμο πως γίνετε να γίνει λάθος και να δημιουργεί μεατλλική γεύση ;;

Υπάρχει κάποιο καλύτερο σύρμα εκτός από Kanthal που θα μπορούσα να αγοράσω ως ποιότητα ;


Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Τα hotspots μπορεί να αφήνουν μεταλλική γεύση, η ο ίδιος ο ατμοποιητής. Κατά τ' άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα προσωπικά με διάφορα σύρματα που έχω αγοράσει από πολλές διαφορετικές πηγές. Υποθέτω έχεις περάσει 1-2ml από το στήσιμο να στρώσει.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να είναι κινεζιά το σύρμα, κακής ποιότητας. Το χα πάθει και όσο και να το καθάριζα η γεύση ήταν απαράδεκτη. Μπορεί να μην είναι καθαρός ο ατμοποιητής σου και να μην φταίει το σύρμα. Να τον πήρες πρόσφατα και να μην έχει καθαρίσει εντελώς απ' τα εργοστασιακά λάδια.


Καλό και φθηνό σύρμα μπορείς να πάρεις απο Vapespot. Πεντακάθαρη γεύση χωρίς καν καθάρισμα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο σύρμα για απλό άτμισμα, άντε ίσως το ανοξείδωτο ατσάλι, αλλά μην φανταστείς τρομερή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος kosvou

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Και εγώ αυτό νομίζω ότι σύρμα με σύρμα έχει διαφορά στη γεύση. Εγώ είχα 2 kanthal 0.28 mm από διαφορετικά μαγαζιά το ένα μου άρεσε το άλλο έβγαζε μια παράξενη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Το αστείο είναι ότι έχω πάρει σύρμα από Fasttech και είναι μια χαρά, ενώ έχω αγοράσει από ελληνικό κατάστημα και ήταν λες και άτμιζα βενζίνη. Απαράδεκτο!

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
εγω το ειχα παθει αυτο οταν εκανα επι 2 μηνες μονο μια γευση και την συνηθησα οποτε μετα δεν καταλαβαινα καθολου τα αρωματα της και νομιζα οτι εφτεγε το συρμα.

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Τον Lemo 2 τον έχω καιρό , δεν είναι καινούριος , τον έχω από τον 8ο μήνα.


Στην αρχή που τον πήρα είχε λαδίλα και τον καθάρισα με ξύδι , τώρα μετά από τόσο καιρό , περίπου 1 μήνα ( μέχρι σήμερα δεν είχα πότε μου αυτό το πρόβλημα όσες φορές και να του άλλα αντίσταση και βαμβάκι )


Σήμερα , όπως μια ημέρα όπως οι άλλες , του έφτιαξα καινούρια αντίσταση και βαμβάκι , αλλά την αντίσταση την έφτιαξα με σύρμα που αγόρασα από κατάστημα στην Ελλάδα.
Έβαλα βάση να ατμίσω ( Pink Mule 50/50 ) και μου έβγαλε μεταλική γεύση αλλά και  μυρωδιά που μου τρυπάει την μύτη (!)


Έκανα 2 αντιστάσεις από αυτό το καινούριο σύρμα και συνέχεια μου βγάζει μεταλική γεύση και μυρωδιά .
Επειδή δεν γινότανε άλλο, αποφάσισα να ξαναγυρίσω στο σύρμα που μέχρι σήμερα δούλευε κανονικά , δηλαδή το σύρμα που ο Lemo 2 έχει μέσα στην συσκευασία του σαν δώρο.

Δυστυχώς , και αυτό το σύρμα που 1 μήνα που έφτιαχνα αντιστάσεις δούλευε κανονικά, σήμερα , μετά από 10 τζούρες, μου έβγαλε μια περίεργη γεύση και την μυρωδιά που σπάει μύτη :(

Δεν ξέρω τι παίζει .. μήπως θέλει καθάρισμα γενικώς ο Lemo 2 ?  :confused1:
Τώρα που γράφω το μύνημα τον έχω αφήσει μέσα σε βραστό νερό , με υγρό για πιάτα , να κάθετε σε κομμάτια λυμένος να φύγει και η μυρωδία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2015, 00:57 από Paladin »

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα φιλε μου.Δες  το βαμβακι στις ακρες του κοιλ αν ειναι λιγο.δοκιμασε και αναψε το κοιλ αφου το βρεξεις κατα πασα πιθανοτητα θα δεις να αναβει κοκκινο σε καποια ακρη.

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα acupuncturist !
O Lemo 2 ειναι συναρμολογημενος αυτην την στιγμη με υγρο μεσα και εβαλα λιγο φραουλα για να εξαφανισει την μυρωδια και την γευση ( και επιασε ) , επισης έριξα και υγρο απευθειας πανω στο Coil , αφού φαίνετε το Coil αν αφαιρεσω το επιστομιο ( Drip Tip )


τι εννοεις να δω το Coil εφοσον το βρεξω ?
δηλαδη να ανοιξω τον Lemo 2 , να βγαλω και την καμιναδα και το βαμβακι και να βρεξω το Coil και να πατησω να πυρωσει το Coil ;


οταν το πρώτο-εφτιαξα το Coil , στην αρχη , πυρωνανε πρωτα τα ποδαρακια του Coil, και μετα σιγα σιγα πυρωνανε οι Σπίρες απέξω πρως τα μέσα...
.....και εφόσον ήτανε 100% πυρωμένο , πήρα πενσακι και πίεσα τις σπείρες ... μετά το ξαναπύρωσα και πυρώσανε μονάχα οι σπείρες ταυτόχρονα , χωρίς να πυρώσουνε τα ποδαράκια


Το έκανα άλλη μια φορά πύρωμα και συνέχιζε να πυρώνουνε μονάχα οι σπείρες .. καθόλου τα ποδαράκια.
Οπότε , το έβαλα κάτω από την βρύση , και το ξαναπύρωσα , και ξανά κάτω από την βρύση .
( Σωστά δεν έκανα ;;; )





Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
δεν ξερω τον συγκεκριμενο ατμοποιητη.στου kfl εχω αντιμετωπισει αυτο το προβλημα.προσωπικα νομιζω οτι δεν εχει αρκετο βαμβακι,εξου κ η μεταλικη γευση.ή εχεις hot spot

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
τι ειναι το hot spot ?


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364